21. Yüzyıl'da Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!

birbukre s

Merhaba sevgili herkees. Dün geceden beri okuyup araştırdığım bir konuyu sizinle paylaşacağım. Konu bana göre biraz garip ve ilgi çekici. Gündelik hayatta sık sık karşılaştığımız, hatta bazılarına batıl inanç dediğimiz Şamanist davranışlar hakkında biraz bilgi ve örnek vereceğim. Umarım bilgilerimi doğru bir şekilde aktarabilirim.

21. Yüzyılda Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!

Şamanizm nedir?

Şamanizm, tek tanrılı bir din ve inanç sistemidir. En eski inanç sistemlerinden birisidir hatta bazı kaynaklarda insanlık tarihi kadar eski denilmektedir.

Şamanist inançlar ne demektir?

Şamanist inançlar ise, bu inanç sistemine mensup olan kişilerin kendi düşünce sistemine göre inandığı günlük olaylardır. Kökeni insanlık tarihi kadar eski olsa da günümüzde hala koşulsuz şartsız kabul görülmekte ve inanılmaktadır. Hatta bir çoğumuz bu Şamanist davranışları batıl inançlar ile; bazılarımız ise İslamiyet ile karıştırırız.

Günümüzde hâlâ inanılan Şamanist davranışlar nelerdir?

Nazar boncuğunun nazarı kovduğunu zannetmek

21. Yüzyılda Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!

İslam dini kesinlikle nazarı reddetmiyor hatta nazarın çıkması için nazar ayeti de bulunmakta. Fakat nazar değmesini engellemek için evlerin girişlerine, bebek yakalarına, dekor ürünlerine yerleştirilen nazar boncukları tamamen Şamanizm'den kalan bir inanıştır. Özellikle renkli gözlü bireylerin nazarının değdiğini düşünürler ve bu yüzden nazar boncuğuna böyle bir anlam yüklerler. Nazar boncuğuna özellikle büyüklerimiz inanır, Z kuşağı ise Batıl inanç zanneder.

Başa dokunarak su içmek

21. Yüzyılda Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!

Bizim bir aile dostumuz hala yere eğilerek başını tutar ve suyu öyle içer. Neden öyle içiyorsun diye sorduğumuzda mantıklı bir cevap veremez ve aile büyüklerinden böyle gördüğünü söyler. Şaman toplumunda insanlar; su içerken aklının başından gideceğine inanırlarmış ve akıllarının başlarından gitmemesi için su içerken başlarını tutarmış. Çevrenizde eğer böyle su içen varsa ona doğrusunu söyleyin :)

Kurşun dökmek/ döktürmek

21. Yüzyılda Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!

Yine Şaman inancından günümüze kadar gelen, inanılan bir adet/ gelenek. Şaman inancına göre kurşun döktürmek kişiyi ruhsal olarak rahatlatır ve refahlığa çıkartır. Kötü ruhların insanlardan şansını çaldığı düşünülür ve kurşun dökerek çalınan şans geri getirilmeye çalışılır. Günümüzde kurşun döktürmek bir yana; kurşunun aldığı şekil bile yorumlanır.

40'ı çıkarmak

21. Yüzyılda Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!

Şaman toplumunda ölen kişinin ruhu, bedenden 40 gün içerisinde çıktığına inanılırdı. Bu yüzden ölen kişinin ardın ölümünün 40. gününde ölen kişinin evinde toplanılır, ruhu rahat etsin diye dini törenler yapılır ve yas tutulurmuş. Günümüzde ise oldukça sık şekilde bu gelenek devam eder. Ölen kişinin 40. gününde tüm akrabaları, çevresi toplanır ve dualar okunur.

Ağaca çaput bağlamak

21. Yüzyılda Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!

İslam dininde dilek dilenilmez; dua edilir. Ama Şaman toplumunun inancına göre dilek dilenir. Dilek dilemek de ağaca kumaş parçası bağlayıp dilek dilemek de yine Şamanizm'den günümüze kadar gelen bir gelenektir. Şaman toplumuna göre ağaçlar yaşama sembolüydü ve bazı ağaç türlerini kutsal sanmaktaydı. Ağaca çaput bağlamak da böylece ortaya çıkmıştır.

Kırmızı kurdele

21. Yüzyılda Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!

Günümüzde bekareti temsil eden evlenirken kadınların beline bağlanan kuşak esasen eski bir Şaman inancıdır. Şaman toplumunda kırmızı kurdele bağlanmasının amacı; gelini "albız" adı verilen şeytandan korumaktır. Yine yeni doğum yapmış lohusa kadınların başlarına da bu yüzden kırmızı kurdele bağlanır.

Umarım Bence'mi beğenmişsinizdir 🎈🧸

21. Yüzyıl'da Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar!
13
14
Görüşünü yaz
14Kız Görüşü
13Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • azbuka
  Öncelikle yanlış bir bilgiyi düzeltmek isterim. Şamanizm tek tanrılı bir din değildir aslında bir dinde değildir sadece bir yaşam biçimidir. Şamanizme genellikle tengricilik dini mensupları önem verdiği için şaman olmayanlar bir şamanla konuşmamış olanlar tarafından tek tanrılı bir din gibi yorumlanıyor. Oysa işin gerçeği şaman olmak için bir dine inanmaya gerek yok. Şamanizm wicca akımı gibi bir doğal yaşam prensibidir. Kaynağını doğadan alan doğa ile iç içe olan bir yaşam tarzıdır ve kendine has prensipleri vardır. Şamanizmin etkileri zannettiğimizden daha fazladır.
  Mesela mevleviliğin %80 i şaman ritüellerinden oluşuyor hatta bir araştırmacının bu konuda kapsamlı bir yazısı ve kitabı var.

  Şamanizm yazınızda belirttiğiniz gibi insanlık tarihi kadar eski olduğu için bir çok millette benzer özellikler görülebilinir.

  Alman bir uzman şamanların şifa sistemini inceleyip aile dizilimi terapisini icat etmiştir. Sonradan gelenler her nekadar aile dizilimini bir para tuzağına çevirmiş olsalarda şamanizmin önemini anlamak için bu uzmanın icat ettiği terapiyi incelemek çok önemlidir merak edenler için SEVGİ DÜZENEKLERİ isimli kitabı türkçeye çevrilmiştir. Şaman şifa bakış açısını modern bilgiler ile harmanladığı bir kitaptır.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • o_o-denizche-o_o
  Cok doğru bir araştırma olmuş. Ben yazmayı düşünüyordum bu benceyi. Kesmet değilmiş. Yalnız ufak bir hata var. Şamanizm diye birsey yok. Gök Tanri inancı var. Kutsal sayılan seyler var. Şaman daha doğrusu kam bu inançların din adamı. Nasil ki imamizm ya da papaizm diye birsey yoksa samanizm diye birsey de yok.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1312
 • SHEKAU
  Mevlit okutmak, Gidenin arkasından su dökmek, elini kulak memene götürüp masaya 3 kez vurmak bunlarda Şamanizm'den kalan saçma sapan kalıntılar özellikle mevlid inanılmaz şekilde din ile bağlantılı yapılıyor, bilen bilmeyenlere anlatsın ateşe sürükleniyorlar
  Sevdim 1 Kişi
 • deliyurek97
  kırmızı kurdele iğrenç bi gelenek acilen son bulması lazım. yazıda ki amaç için kullanılmıyor günümüzde.
  Sevdim 6 Kişi
  • Bowiee

   Sanki hediye paketiymis gibi...

 • Mario45
  Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten emeğinize sağlık.
  Ben bunları bilmiyordum şimdi öğrenmiş oldum teşekkürler :)
  Sevdim 1 Kişi
 • Eslimnaz
  Hiç birini yapmayan ben ama en çok nazar boncuguna takintiliyim ben bir akrabam vardı çok göz degdirir di bu boncuğu belki çevremdeki herkes evime uzerime sağıma soluma yerlestirmeye çalıştı evden taşındım ( büyüye kadar gitti iş çünkü koruma büyüsü mu neymiş) o akrabamla bağı koparttım ve tüm nazar boncuklarini attım 😂
  Sevdim 1 Kişi
 • HapplyCalmDown
  21. Yüzyıl'da Bile Hâlâ İnanılan Şamanist Davranışlar
  Süper bir yazı...
  Sevdim 1 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Halen devam ediyor. Etmesi de ilginç tabii ki ama inanç olunca oluyor işte. Emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Dede_Korkut2
  Allah, böyle hurafelere inananlara akıl, fikir versin.
  Sevdim 1 Kişi
 • BadmanCan
  eski Türk inancımız bile islamdan iyiydi. nereden bulduk bu dini bilmiyorum
  SevdimKatılmıyorum 3 Kişi
 • Fatoşİst
  bu bizim özümüz. arabın kültüründen daha çok baş tacı yapmalıyız.
  SevdimKatılmıyorum 3 Kişi
 • Nisan00
  Kırmızı kurdelenin anlamı özünde daha güzelmiş, bilgilendirici yazı👍🌸
  Sevdim 1 Kişi
 • dapfrence
  mezar taşı geleneği?
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  • birbukre

   Hepsini Yazamadım tabii ama evet o da var.

 • İmsomniacık
  Eee turk halinin %90 ni saman ni simdi😂orta dogu da kartlar tekrar dagilir bak😂
  Sevdim 1 Kişi
 • ÇilekliBeyazPuding
  Avrupada da eski paganizm davranışları devam ediyor
  Sevdim 1 Kişi
 • UDixon
  yapmayacağım teşekkürler öğrendiğimiz iyi oldu
  Sevdim 2 Kişi
  • UDixon

   bir tane de ben ekliyeyim yemekli mevlit yuğ törenlerinden gelmedir mevlit olabilir ama yemek verilmemesi lazım

 • bengünaz16
  Bazılarına yok artık dedim resmen
  Sevdim 1 Kişi
 • nilayaz
  Annemin hepsine inanıyor olduğu gerçeği... :(
  Sevdim 1 Kişi
 • tuba-sueda
  Çok güzel bilgiler ellerine sağlık 🙂
  Sevdim 1 Kişi
 • Neveaşıkbiri
  Ana biz şaman mıyız 😮
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
 • IDionysus
  Hepsine inanan sen :) .
  Sevdim 1 Kişi
 • LalalallaaLlla
  Eline sağlık ☺️
  Sevdim 1 Kişi
 • SsertTErkek
  Güzel bi bence olmuş beğendim
  Sevdim 1 Kişi
 • HayalperestPanda
  Emeğine Sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Emre3332
  saçma
  Sevdim 1 Kişi
 • tombulhatun35
  Ee biz bunların hepsini yapıyoruz.
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Yahu birisi çıkıpta Türklerin İslamdan önce ki inancının Şamanizm olduğunu söylesin. Hala anaaaa biz şamanmıyız diye tepkiler veren bir güruh var.
  SevdimKatılmıyorum 5 Kişi
  • Gizli Üye

   Soğan cücüğünün birinin zoruna gitmiş herhalde ama yazdığımın neresi zoruna gitti garip. :D :D

YÜKLENİYOR...