Asgari Ücret Maaşıyla Nasıl Geçinilir

Asgari Ücret Maaşıyla Nasıl Geçinilir

Diyelim ki asgari ücretle çalışan evli bir bireysiniz.İstanbul şartlarında bu maaşla 2 kişilik bir aile nasıl geçinir, ne yer, ne içer, nerelere gider. Ve asgari ücretle yaşamanın karlarını da sizlere anlatacağım.Yanlış duymadınız karlarını evet.

Diyelim ki aileniz yardım etti, zor güç bela evlendiniz ve evinizi donattınız. Evi donattınız dediysem, öyle kolay olmamıştır.En az 4 sene maaşınızı kenara attınız, ailelerinde yardımıyla düğünü yaptınız.Şimdi geçim zamanı..

01.01.2015 -30.06.2015 arasında (ASGARİ ÜCRET NET): 949,07 TL

01.07.2015 -31.12.2015 arasında (ASGARİ ÜCRET NET): 1.000,54 TL

İlk önce nerelere harcama yapılacağını kısaca başlıklar halinde yazalım.

1.Kira

2.Elektrik-Su-Doğalgaz

3.Mutfak

4.Giyim

1.KİRA

Asgari Ücret Maaşıyla Nasıl Geçinilir

Evet bütçemizin yaklaşık 2/5 ini kiraya verebileceğimiz, doğalgazlı bir ev bulduk.Sıkı bir pazarlık sonucu biz bu işi 350'ye bağlarız.Nasıl olsa iyi pazarlık yapan bir halkız.Tuttuk mu ev sahibinin elini kopartana kadar sallarız.

İsterse kabul etmesin, kolundan vazgeçer yoksa :) Şimdi evdi tuttuk.Geçelim diğer masraflarımıza.

2.ELEKTRİK-SU-DOĞALGAZ-TELEFON

İşin en can alıcı noktalarından biride faturalar.Birde üst üste geldiğinde bunalıma sokar insanı.Bu faturalardan tasarruf nasıl edilir.Yaz ve kış aylarının ortalamasını alarak faturaları hesaplayalım.

Elektrik

Aman bu konuda dikkat, elektrik yakınca belki çarpılmazsın ama faturayı görünce cin çarpmışa dönersin.2 kişilik bir aileye ortalama aylık 70 TL elektrik parası gelir.Tasarruflu davranınca.

Su Faturası

Bulaşık yıkarken, banyo yaparken, diş fırçalarken suyu tasarruflu kullanır benim vatandaşım.1 damla boşa gitmesin.Sonuçta barajlarda su biter filan, susuz kalırız.Aylık 40 TL su faturası gelir.

Doğalgaz

Boşuna doğalgazlı tutmadık, tüp parasıyla kim uğraşacak.Tek odayı ısıtır, tasarrufun dibine vururuz kış aylarında.Yemekleri her zaman ısıtmayız, soğukta yiyebiliriz arada, tasarruf dediğin böyle olur.Yazın az kışın çok gelir, ortalama 50 TL fatura gelir doğalgaz.

Telefon

Ev telefonuna gerek yok.Evde 9 aydan 9 aya hat kapanmaması için bir cep telefonu bulundurulur.Evde sadece 1 kişi 20 TL'lik kampanya yapar.Sürekli o telefondan idareli kullanılır.Telefonda aileyle konuşurken uzatmaya gerek yok: "Dayımgiller nasıl, halamgiller nasıl" sanane onlardan onlar senin nasıl olduğunu soruyor mu ? Kısa kes aydın abası olsun.. Kısaca Aylık 20 TL telefon faturası olur.

Faturaların toplamı : 180 TL

3.MUTFAK

Evin mutfak masraflarını hep uygun marketlerden yapılır.Bim, A101 asgari ücretli çalışan dostudur.Pazarları kaçırmamak lazım, özellikle akşam tezgah toplanma vaktinde ucuz olur sebze meyve.

Yağ,un,şeker,mercimek,makarna gibi temel gıdalardan alınır.Bol sebze alınır uygun olanından.Makarna en sevdiğimiz yiyecek zaten, o baş köşede dursun.2 kişilik bir aile 270 TL'lik aylık mutfak masrafıyla böylece geçinirler.

4.GİYİM

6 aydan 6 aya bir kaç parça eşya alınabilir.Ortalama aylık 50 TL diyelim biz bu harcamalarımıza.Fazla hırpalamadan giyeriz, özenle saklarız.Bizim için moda hiç geçmez.

Şimdi Bakalım Hesabımız Ne Tuttu :

Kira : 350 TL

Faturalar : 180 TL

Mutfak : 270 TL

Giyim : 50 TL

Toplam Gider : 850 TL

Kalan Para : 100 TL

Ay sonu bu paranın kaldığını gören asgari ücretli :

Asgari Ücretli Maaşla Çalışmanın Karları

1.ROMANTİK ORTAM

Akşamları elektrik fazla kullanmayarak tasarruf eder, yemeklerinizi mum ışığında yiyerek sürekli bir romantik ortam elde edersiniz.

2.SAĞLIKLI BESLENME

Sürekli sebze ağırlıklı yemekler yenilir, abur cubura para verilmez, böylece daha sağlıklı beslenilmiş olur.

3.RADYASYONDAN UZAKLAŞMA

Telefon, bilgisayar, televizyon gibi radyasyon saçan teknolojilk aletleri çok az kullanıldığından radyasyona uğrama riski azalır ve daha sağlıklı bir yaşam elde edilir.

4.SPOR

İşe yürüyerek gidip gelir.Böylece hem spor yapmış olur, hemde ulaşıma para vermemiş olur.

2015'in 2. altı ayında maaş 50 TL zamlanacak, hadi yine iyisin asgari ücretli :)

Umarım beğenirsiniz..

Saygılarımla...


16|15
5164

En İyi Kız Görüşü

 • Askari ücretle çalışmak için ne gibi eğitim şartları isteniyor bunu sorarım önce :)

  Elbette zordur öyle çalışmak ama peki ünversite okumak için bunca emek veren bizlerin verdiği emek çok mu kolay?

  Kuşkusuz ki bir fark olmalı yeter ki bu insancıl düzeyde olsun.

  0|1
  1|0
  • Ben universite mezunuyum. İstanbul uni mezunuyum oyle sutcu imam falan da degil.

   Baska bolumden sertifikam da var. ilk is gorusmemde 1500 lira dediler, gülerek ciktim ama adam o dedigi paraya o isini yaptirir eminim.

   Yani uni mezunu olunca da cok bir sey degismeyecek guzel kiz.

  • @pentin senin bölüm neydi ki? Kimya demiştin sanırım öyle hatırlıyorum.

   Haklısın gerçekten bu parayla geçinmek zor gerçekten zaten ben ona bir şey demedim. Benim demek istediğim şu Türk halkında bir huy var. Çalışıp bir yere gelen insanları hiçbir zaman takdir etmezler. Mesela biri zengin olsa hemen kötü niyetini devreye sokarak o kadar zenginlik helal yollardan mı olur derler. Dini de burada hemen istismar ederler ki yaptıkları iftira ve zan altında bırakmaktır. Mesela lise veya dengi mezunu olanları görüyorum. Farklı tavırlara giriyorlar üni okuyanlara karşı çok kolaymış şanslıymış imkan olunca vs vs gibi oysa üniversite okumak hiç sanıldığı gibi kolay değil bir de bazı bölümler var ki inan çok zor çok ne emekler veriyoruz sıkıntılar çekiyoruz. Hayat herkese zor aslında ama nedense hep gündeme işçiler geliyor. Ben çalışmanın zorluğunu da biliyorum. Bir ara part time çalışıyordum.

   Ama haklısın bende çok bir şey değişmeyeceğine inanıyorum zaten snn gibi ama hayatta herkese zor yni

  • @pentin işi neydi ki? Kadrolu işe girmedin mi?

   Bu arada teşekkür ederim güzel demişsin :) Sempatik @pentin abla :)

En İyi Erkek Görüşü

 • 2002 nin 200 tl si bile şimdiki 1000 tl den daha değerli. her şeyin gramajını düşürdüler. en basitinden 40 gramlık bir gofret 35 grama çekiliyor. aynı fiyata satılmaya devam ediyor. o 5 gramla ise %15-20 kar yapıyor. ama her işçi asgari ücret alıyor diyede bir şey yok. ilk girdiğinizde o fiyattan başlarsınız. 2-3 yıl sonra o maaş 1750-1800 tl rahat olur. tabi her firma veya patron bunu yapmak zorunda değil. lakin arkadaşlar hemen olayı hükümete bağlıyorsunuz. ben bugüne kadar akp ye hiç oy atmadım. akp yanlısı falan da değilim. lakin okuduğum bölüm gereği halkla içli dışlı oluyorum. röportajlar, videolarımız falan çok oluyor. en az 100 babacan insanla sohbet ettiğimi bilirim. eskiden de aynıymış. yani 50 ler 60 lar. 70 ler 80 ler. falan. un alacak para bulamazdık diyenlerden tutun da. tüp dolduracak paramız yoktu diyenlere kadar çoğu insan eskiden de aynıydı. hatta şartlar daha da zordu diyorlar. ben ne mhp nin ne de chp nin iktidarlığında halkın biraz daha belinin doğrulacağına falan inanmıyorum. sadece görüşler farklı. yine halkın cebine 2-3 lira girecek o kadar. akp dindar, mhp milliyetçi, chp biraz daha modern, laik. sadece görüş partileri bunlar. iktidar olduklarında falan asgari ücret 1500 tl olmayacak. halk yine aynı tas aynı hamam devam edecek.

  1|2
  0|2

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 50

 • Cep faturalari 30+30 olsa
  dogalgaz konusunda da asiri tutumlu davranmissin nerden baksan ortalamaya 150 lira duser. Bizim bit kadar evde 350 geliyor ki deli gibi isinmiyoruz.

  Sonracima bu insanlar ayda 2 kere de tavuk yedi mi zaten borclu cikti gecmis olsun dkfkfk

  Allah kimseyi yoklukla sinamasin cok zor. Ben o paranin iki katiyla bir kendimi gecindiremem kira fatura yokken. Herkese bol kazanç insallah.

  1|0
  0|0
  • 5 kişilik bir aile bize yazları 20 lira geliyor. En baba kış ayında 200 lira 160 m2 eve geliyor. Bize ortalama 100 civarı geliyorken 2 kişilik aileye 50 fazla bile.
   Telefon idare ederler. Sizofrenkarincanin faturalari gördün fazla bile soylemisim.

   Biz kendimizden pay biçerek söylersek onlara 3000 lirada yetmez. Çevremde bu şekilde yaşayan vardi.
   İnşallah bol kazanclari olur.

  • 2 kisi yasayinca petegi mi kisacaklar :)) bir evde ha 5 kisi isiniyor ha 2 kisi ne fark eder. Elektirik de ayni mantik.

   Buzdolabi prize takiliysa kac kisinin kullandigi pek muhim degil.

   Yani zora dusunce illa gecinilir de, hakikaten surunmek olur.

 • La 2 kişiyiz bana hayatımda 70tl elektrik gelmedi. en fazla 30tl elektrik en fazla da 18tl su faturası ödemişliğim var dsffds

  0|1
  0|0
  • Sen nerede yaşıyorsan biz oraya taşınalım :)
   4 kişilik bir aileyiz 150 aşağı elektrik gelmiyor :)

  • Hepsini Göster
  • Suyu hic acmiyonuz o zaman ne guzel.
   Elektrik de 75 mumluk ampul tek odada baska calisan alet yok :))

   Ulan bizim eve elektrigi verenle sizinki yer degistirsin.

  • @pentin valla şaka gibi ama bide 2 günde bir banyoya gireriz ve sık sık kızın kıyafetlerini yıkarım absbs bizim binaya kaçak mi döşediler naptilar anlamadım ki dhdhd

 • Troll olduğunu düşünüyorum, ama yine de ciddi olabileceğin gerçeği de kafamın bir tarafını kurcalıyo.
  Mutfak masrafı 270 denmiş...
  Bu aile hiç et yemeyecek demekki. Meyve de yok demekki. Ya da benceyi yazan arkadaşın zamlardan haberi yok demekki.
  Yıla dağıtmışsın ama 50 lira doğalgaz demek battaniyeler altında, yine de hastalıktan beli doğrulmadan geçecek bir kış demek.
  Bir de ulaşım var. 20/30 km'lik mesafeleri yürürüm ben gerekirse 5'te yola çıkarım diyen olusa bilmem, ama Ankara'da 2 lira 40 kuruş bir otobüs... Hadi ego kullandın, aktarma vs yaptın diyelim. Günlük 5 lira bir kişinin ulaşımı sadece diyelim... E ne oldu? -'lere mi düştü ne?

  Türkiye'de tek çalışanla ve asgari ücretle geçinmek im kan sız arkadaş. Geçinmeye çalışanlar tabiki var ama ne şartlar altında yaşadıklarından bihabersin sanırsam. Yoksulluk sınırı 1.300 TL iken çıkıp da "oo rahat geçinilir" diyebilecek kadar pişkin olmanızı anlayamıyorum.

  1|0
  0|2
  • Düzeltme > Açlık sınırı 1301 - Yoksulluk sınırı 4.238..

  • Hepsini Göster
  • yazının başını birkaç kere okudum. ama gerçek olabileceğini düşünmene takıldım ben daha çok aslında. :)
   servis konusunda belki haklı olabilirsin. ama olamayabilirsin de. fabrika tarzı bir yerde çalışanlar servisle alınır. küçük işletmelerde de patron filan sabah alıp akşam bırakır evine genelde. zaten bu şekilde değilse bu kişi büyük ihtimalle evdeki ikinci veya üçüncü çalışandır. yani evdeki tek çalışanın (agg) bu şartlarda çalışması bence de mümkün değil.

   ama şöyle de bişey var. 350TL ye nerede kiralık ev bulunabiliyor ki? en başta bu hata yani ona bakılırsa. var mı öyle bir ev :)

  • Bak yine diyorum, gerçekten böyle düşünen insanlar var çünkü, ondan emin olamadım. :)
   Yok arkadaşım, yapanlar da vardır ama yarıdan fazlasına servis hizmeti falan yok ne yazık ki. Bari onu yapsalar keşke...
   Şehir merkezine uzak semtlerde gayet rahat bulabilirsin 300-400 liraya evler.

 • Asgari ücret almadığın ne kadarda belli kemal bey. 50 liraya doğalgaz yazın bile gelmez tamam abarttım yazın 25-50 arası gelir sadece ocak olduğu için kışın ılık havalarda bile 100 liradan aşağı geldiğini görmedim genelde kışın üç dört ay 150-200 civarı oluyo. Bir odayı açıp diğer odaları kapatırsan evin içi eşek damı gibi olur ve sadece bir odayı açmanın hiçbi faydası olmaz ısıtmaz.

  1|2
  0|0
  • Ortalama fiyat dedigimi anlamadım galiba. Biliyoruz yaz kış aynı gelmediğini.
   Yazın 15 gelir kışın 85 gelir aylık 50 lira doğalgaz ortalama.2 kişilik aileye normal.

  • Hepsini Göster
  • 160 m2 ilk ev.5 kişilik bir aile. Ortalama bize 100 geliyor. Gayette ısınıyoruz. Sen kendinden pay bicersen 3000 onlara yetmez ama adamlar geciniyor.

  • Siz demekki kombiyi hiç yakmıyosunuz bizim ev en fazla 90 metrekare evin içi 23-24 derece sabah akşam kapanmıyo 150-200 civarı geliyo bide yalıtım lı olduğu için yoksa daha fazla gelir ayrıca ben kendime göre hesap etmedim genel olarak hesap ettim. Ve hesabımda doğru.

 • bunu bizzat yasadım babam ayriyetten bide beni okumaya gönderdi.300 lira yurt ücreti 100 lira harclık koyuyordu yanıma. kendileri ac kalıyordu sahsen :(

  0|1
  0|0
 • Bu durumda çocuklu ailelerin asgari ücretle geçinmeleri imkansız gibi bir şey. Allah yardımcıları olsun^^

  0|1
  0|0
 • tok açın halinden anlayabilseydi kimse aç değildi şu an bu dünyada.. :/

  0|1
  0|0
 • kıt kanaat geçinilir hani bunun yol parası? giyim 50 tl çok az doğal gaz 50 tl hiç ısınmaz adam donar yahu internettemi kullanmasın bu adamların hiiç lüksü olmucakmı ayrıcada çocukları olunca ne yapcak tamamiyle yanlış hesap

  2|0
  0|0
 • Pişttt Editör kısaca askeri ücretli yaşama öl gibi olmuş...

  0|1
  0|0
 • Dogalgaza katilmiyorum evet yazin 20 lira geliyor ama kisin tek oda isibdigi halde 270 lirayi buluyor asgari ucretli 100 lira artiramadigi gibi 120 lira avans maas ceker dogalgaz faturasi icin ve maasini birdahaki ay daha az ceker sonra yine sonra yine maas duser 500 e. Giyimde o kadar ucuz olmaz bugun ortalama bir etek 50 lira bir ayakkabi 70 gomlek 50 esarp 30 ile 40 arasi ucuz giyimde bile 6 aydan 6 aya bile alonma para bitti ve kredi kartina yuklenildi borc var

  0|0
  0|0
 • Öncelikle emegine saglik kismen katiliyorum yazdiklarina. Fakat hep ayni mevsimde yasamiyoruz. Ona görede faturalimizi ayni tutmak mümkün degil.

  0|0
  0|0
 • fazla iyimser

  0|1
  0|0
 • Doğalgaz 50tl mi?

  0|0
  0|0
 • Bunlar sadece kurulan hayaller. Çoğunu uyguladık diyelim doğalgaz , mutfak ve giyimin o kadar azla sınırla kalabileceğini sanmıyorum. Ya da kendimden örnek verecek olursam ben de olmaz.
  Emeğine sağlık.

  0|0
  0|0
 • cocugun bezi sutu giyimi abur cuburu olmazsa olmaz bunuda hesapla 3 kisikik ailelerde var asgari ucretle gecinem oyle lafa gelince kolay tabi.

  0|0
  0|0
 • Dogalgazla 1 oda isitilir sonra yatak odasi nolucak buz gibi sicaktan soguga hastalanicak insan yine :D

  0|0
  0|0
 • ne olursa olsun bu ülkede asgari ücretle geçinmek için hem kadının hemde erkeğin çalışması gereekiyor o da çocuksuz

  0|0
  0|0
 • İstanbul'da asgari ücret olmaz. 180 TL fatura kısmına ise ne desem bilemedim :)

  0|0
  0|0
 • Askeri ücretle geçinilmez. İmkansız ya. Her ay elektrik 200 geliyor, doğalgaz 500. 350 kira mı ya? Hayal bunlar. Gerçekçi olun. Bu parayla bırak isteklerini, ihtiyaçlarını bile karşılayamazsın.

  0|0
  1|1
  • 200₺ elektirikmi :D ne kullanıyon bacım sen ayda 20 saat ütü 15 saat çamaşır makinesi ya da nükleer santral filanmi çalıştırıyon :D 200₺ fatura gelse babam kaployu koparır mumla oturur evde

  • Tek yasamiyorum. Bu kadar cok gelmesindej ben degil tum ev halki sorumlu :)

 • Asgari ücretle hayat = bitkisel hayat

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  30

Erkekler Ne Diyor 63

 • Geçen ay doğalgaz faturasi = 400 geldi

  Internet = 110

  Elektriği bilmiyom babam ödüyor.

  Su 120 Tl ( hergun 2 kere bici bici yapioz )

  Yahu insanlar asgari ücretle nasıl gecinirler aklım ermiyor Allah yardimcilari olsun.

  1|2
  0|1
 • bekar halımle yetmıyor evlılerın hırsızlık yaptıgınıdusunmeye basladım asdfg

  2|2
  0|0
 • İste kadin erkek birlikte calisacakta
  ha gayret ite kaka gidiyor durum
  kücük sehirde idare edersinde büyük sehirde napcan yaa
  patrolnlar götürüyor parsayi.
  olan isciye oluyor..

  0|1
  0|0
  • Aynen öyle hocam, olan işçiye oluyor.

 • Güzelmiş..

  "erkekler saçınız şöyle olmalı, kıçınız böyle olmalı" veya "koca poponuzu eritmek için marul yiyin çayır çimen yiyin" tarzı bencelerden bin kat faydalı ve hoş..

  0|1
  0|0
 • doğalgaz 50 tl yi geçer hele bir de 2 kişiyse
  giyimde aynı şkilde
  yaa zaten sürekli asgari ücret ile çalışmaz bir kişi git gide yükselir sağlam bir yer olsun
  yeterki

  0|1
  0|0
 • Yazar burada yaşamaya gerek yok ölün diyor

  0|1
  0|0
  • Yaşayalım kardeşim :)

 • geçinemessin akpye oy vermeyin

  0|2
  0|0
  • Bu isin akpsi chpsi olmaz bence.
   Eskilerde çok farklı değildi.
   Sistem tamamen degismeli

  • Hepsini Göster
  • hocam baştaki isterse allah olsun. hiç kimse şu ana kadar bu kadar fazla ülkenin anasını s*kmedi. bir kişi bile çıkıp aksini söyleyemez. herifler bu ülkeyi satın alacak kadar para soktular ceplerine. onların da içinde olduğu ihalelerde , ticaret sözleşmelerinde bulunuyorum bu yüzden haberim var. gidip devletin herhangi bir kolunda çalışan biri bana karşı çıkmasın şimdi

  • bütün devletler soyguncudur bence bu akp si lsun abd si olsun başka biri olsun dünya şike hile dolmuş din kitaplarını yaka bilriz baştan çünkü dini halka karşı devmlı kullınılır ve bu yakma işine allah günah ettin ey evlat da demez bence :)

 • Kışın ne b*k yicez 300 tl doğalgaz -200 oldu bütçe hadi onu geç yakmasak hastane hastane dolaşcaz grip olcaz zaturre olcaz bu sefer ev hiç geçinemicek işten atılcaz :( Bu millet ölsün mü hiç mi cipsckola canı çekmez bide 3 çocuk diyo tayyip denen adam valla sövdürecek bana. Sora millet iddaa bayilerinden cikmiyo günahkar oluyo suç bizde değil bizi yönetenlerde 950 lira maaşla 3 çocuk yapin diyen bir adam tarafindan yönetiliyoruz. Böyle diyen adamıda her mevkiye getiriyoruz. Adam dalga geçiyo la bildiğiniz :(

  1|2
  0|0
  • grip olunca ne olacak?
   hemen bir doktora gideceksin.
   Ardından maaşından ödendiği halde gss ücretin, eczane sana 70 lira bir masraf çıkartacak.
   Muayene parası+ilaç parası diye.
   sen diyeceksin ben çalışıyorum ne muayene parası diye o diyecek prosedür.
   cepteki 3-5 lirayı da onlara vereceksin ki, bakalım o kadar var mı acaba..
   bende laf bitti.
   dur bakalım. keser döner sap döner gün gelir hesap döner.

  • Banka soyalım senle akıllı kıza benziyorsun :)

 • açlık için sefalet için oylarımız akpye.. valla hem asgari ücretten dert yanan hem de akpye oy verenlere hiç mi hiç acımıyorum. isterlerse açlıktan gebersinler zerre umrumda olmaz. kapasitesiz insanın ülkemde işi yok

  1|2
  0|0
 • Gelsin kredi kartları, gitsin krediler, borcu da borçla kapattık mı bizden zengini yok.
  Ak parti sağolsun. hamdolsun, cebimiz dolsun.
  Dünya lideri erdoğan.
  Hep dış güçlerin oyunları bunlar.
  Bugün ne giymiş kız tarz değil galiba.
  Kupon gene mi yattı yahu?

  1|1
  0|0
 • Güzel demişsin de bize 300 lira doğalgaz 170 lira elektrik 140 lira su geldi geçen ay 700 lira kira ayrıca iki haftada bir 250 liralık alışveriş ve fazlası

  0|1
  0|0
  • Yukarıdaki 2 kişilik bir aile için. Aşağıdaki Şizofrenkarıncanın yorumuna bak kaç lira fatura geliyormuş. Ben fazla bile yazmışım.

 • Kardeşim sen buna inanıyor musun İstanbul'da en kötü ev 500 tl 350 ye ne tutuyosun dükkan mi? Ayrica bütün faturalar nasil 180 tl oluyo ayrica sen milletine soğuk yemek yedirene kadar iktidari değiştir kardeşim hic kusura bakma bendr asgari ucrete çalışıyorum ay sonu bekar olduğum halde Evimiz kendimizin oldugu halde para mara kalmiyo kardeşim

  0|3
  1|0
 • Giyim kısmı olmamış sanki bir de mutfak masrafı dışında temizlik vs gider kalemleri var. Asgari ücret zor iş gerçekten

  0|0
  0|0
  • Ortalama giderler bunlar. Aşağıdaki şizofren karıncanın yorumunu oku, faturayı fazla bile yaışım. Bu ortalama gider.

 • 400 tl ye ev var mı istanbulda?
  tuzladan ev tutarsın 500 tl de yol parası verirsin işe gidip gelmeye
  eder 900 tl :D
  onun yerine 300 lira fazla ver şehir içinde ev tut.
  daha mantıklı
  200 tl kardasın :)

  0|1
  0|0
  • Tuzlada iş mi yok :) millet kirsala kacti islerin adresleri değişti. Herkes şehir merkezinde oturursa orada kim calisacak kim oturacak

  • Hepsini Göster
  • Tersaneler , fabrikalar hep orada tokinin evleri orada tanidigim orada calisan insanlar yine var orada.
   Yani her yerde is imkani var.

  • Dostum ,
   Kısaca şöyle özetleyeyim...
   Orda 1000 vardır.. Merkezde 1.000.0000
   Fark bu.

 • Allah asgari ücrete muhtaç eden ve insanlarımıza bunu layık görenlerin belasını versin.

  karikaturname.com/.../...inal_fu_53fe527f18271.jpg

  0|1
  0|0
 • Faydalı olmuş dostum emeğine sağlık

  Zor ama imkansız değil, bunu bize gösterdin, hemen çocuk yapmasınlar soyle onlara :)

  0|0
  1|0
 • köle olma haksızlıga sesiz kalma
  bu maaşla sürünürsün sefil olursun
  seçimler yaklaşıyor oyunu dikkatlice
  kullan
  paylaşım için emeğine saglık

  0|2
  0|1
 • o kombiyi hiç açma o doğalgaz yine o kadar az gelmez 50 tl doğalgaz faturası mı olur a. k ayrıca yol masraflarını koy oraya bakiim noluyo sen asgari ücrete İstanbul'da 100 lira arttırdım dersen millet başka bir tarafıyla güler e bunun hastalığı var ıvırı zıvırı var. Ayrıca buradan asgari ücret çok para diyenlerinde ta * .

  0|0
  0|0
 • https://i.hizliresim.com/kjyJbr.jpg

  Aklıma gelmemesi mümkün değil :d

  0|2
  0|1
 • Hayatta mutlu olmak istiyorsan, ya imkanlarını çoğaltacaksın, ya da beklentilerini azaltacaksın.

  0|1
  0|0
 • Erkekler Devam
  43
Yükleniyor... ;