Sohbet 2 ay

Din Üzerine Kısa Bir "Bence"✨✌🏻

Gizli Üye

Bu Bence'yi bir soruya karşılık görüş olarak paylaşmıştım.

Ancak daha çok insanın okumasını istediğimden tekrar paylaşmak istedim. Keyifli okumalar. 🌺

Bir çok deist insanla arkadaşım ve bana sonradan söylediler. Dinden neden çıktıklarını vs hep konuştuk ettik.

"Çok araştırdım ama masaldan ibaret.Deney yapılamayan şeylere yani bilimsel olmayan şeylere itimadımız yok "

dediler. Ben de onların anlattıklarını araştırıp üzerinde düşündüm. Büyük çoğunluğu da muhafazakar ailedeler ve aileleri bilmiyor. Müslüman sanıyorlar.

Ben öncelikle aldığımız bilgileri işlediğimiz bölgeye odaklanıyorum.

Yani beynimize...

Beyin kapasite üst seviyesi örneğin 1.000 li yıllarda çevre ve şartlardan mütevellit 3 birim iken 2.000 li yıllarda 10 birim civarı olduğunu varsayalım.. İnsanların çoğu bu 2 binli yıllarda beynini daha fazla kullanarak geliştirmişlerdir. Biz şuanda eğer 1.000 li yıllarda din üzerine düşünüyor olsaydık beyin kapasitemiz gereği en çok 3 birim e kadar düşünüp irdeleyebilir ve buna göre sonuç çıkarabilirdik.

O zaman diliminde 10 birimlik düşünen bı insan bulunsaydı eğer bu kez onun söyledikleri asıl doğru olarak kabul edilecekti. Çünkü en gizemli ve test doğruya götürdüğü düşünülen argümanlar o kişide bulunacaktı...

Şimdiki zamana dönersek eğer 10 birimlik kapasiteyle düşünenlere göre de 15 birim düşünenin argümanlarına göre yeni bir "doğru" oluşacaktı. Beynimiz zamana kalıtıma vb şartlara göre bı sınıra kadar düşünebiliyor. şu an bazı "mantıksız" bulduğunuz ve kabul etmediğiniz bilgiler aslında düşünme yetimizin sınırlı olmasından ve o raddeye erisememizdendir. O zaman akıllara şu soru geliyor

"Ben düşünemiyorsam neden benim bizim için din var?" .

Sebebini bir benzetmeyle ifade etmeye çalışacağım. (Bunlar tamamen benim düşüncelerimdir.. )

E=m. c2 formülü göründüğü gibi kısa sade bir şekilde yazılıyor. Basit gibi görünüyor ve fizik biliminin en azından bu kadarını bilmeyen biri için sadece 3 harf ve bir sayıyı gösteriyor. İşin gerçeğiyle üzerinde inceleme yapılınca E nin enerji olduğu m nin kütle , c nin ışık hızı olduğu ortaya çıkıyor. Daha da araştırınca da formülün aslında daha uzun karmaşık olduğu ve bu haliyle basitlestirildigi anlaşılıyor. Formülün anlamı da enerji ve kütlenin ilişkisinin anlatıldığı görünüyor.

Bu insan yapımı bir formül ve yıllar yıllar öncesinde zeki bir bilim insanının bunu keşfettiği bir gerçek. Üzerinde çalışmasaydık ogrenmeseydik eğer

"Sadece E m c var saçma sapan bişey. "

derdik.

Bir insanın oluşturduğu formülü herkes anlayamamışken ve çoğunluk bu gibi bilimsel keşifleri icatları yok sayar yalanlarken , çok ufak bir kesim ise her şeyi anlıyor ve içten içe destekliyordu !

Din insanlar tarafından oluşturulmuş olsaydı gizemli bir noktası kalmazdı ve zamanla %100 e varan bı oranda çözülmüş olurdu.

Çözemedigimiz bazı şeyler var. Hangi müslüman %100 her şeyi bilerek anlayarak inanıyor? Anlayabildigimiz kısımlar büyük çoğunlukta olduğu için teslimiyetimiz ve inancımız ile

"Allah (c.c) en doğrusunu bilir ve kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim de yazanlar muhakkak doğrudurlar. "

Diyerek teslim oluyoruz ve şükrederek hayatımızı anlamlı kılıyoruz🍁

Din Üzerine Kısa Bir Bence✨✌🏻

Hz. Peygamberimiz Muhammet a. s a vahiy olarak indirilen ayetler haşa eğer O'nun kendi sözleri olsaydı günümüzde gerçekliği yeni yeni ispat edilen bilgileri o koşullarda bilmesi imkansızdı.. Buna benzer bı çok şey var dinimizle ilgili... Bazı noktalarda aklımızın almaması karışması durumu çok doğaldır.

Tüm bunlarla beraber biz doğuştan tüm bilgilere inanca sahip olabilirdik. Kutsal kitap ve Peygamberler de olmayabilirdi. Ancak şu an seçme şansımızın olması düşünerek irdeleyerek hatta tartışarak sonuçlara varmamız bizim diğer canlılardan daha üstün olduğumuzun da bir göstergesidir.

Bu yazıyı doğaçlama yazdım okuduğunuz için teşekkür ederim🌷

Din Üzerine Kısa Bir "Bence"✨✌🏻
17
4
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
17Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Gizli Üye

  Ben deistim.

  Kuran ayetlerinin birçoğu, ondan önceki kutsal kitaplarda var. Kuran onları biz indirdik diyor fakat bu çok saf bir bağlama, ucuz kaçış.

  Yani koca dünyada mucize kalmamış gibi gidip, önceki kitapta olanları tekrarlamış.

  Ondan sonra sümer yazıtlarında var. Ha diyeceksin, o zamanda insan gidip sümer tabletlerini mi çözdü? Hayır tabii ki de, fakat taa sümer zamanında bilinen bir konunun bizden 1400 yıl önce bilinmesi kadar normal bir şey yok.

  Kuran da belagat mucizesi diyorlar. Yahu o zaman ki arap toplumunun edebiyatta ne kadar ileri olduğunu tartışmamıza bile gerek yok. Ve Ayrıca kuranın anlaşılamamasını evrensellik adı altında savunmak saçmalıktır.

  Fiziği örnek vermişsiniz ve evet fizik der ki sen bilmek zorundasın, bir fizik kitabını ortasından başlayarak okuduğunuzda anlamamanız normaldir. Fizik sana ön koşul sunar. Öncesini bilmek zorundasın der.

  Fakat kuran birçok ayetinde der ki, biz size her şeyi apaçık indirdik, apaçık bıraktık.

  Hala nisa 34 deki darabe manası tartışılıyor, hala hırsızın elinin kesilip kesilmeyeceği, çok eşlilik ayetinin manası vs. gibi ayetler tartışılıyor.

  Biz o zaman ki arapçayı hala çözemiyorsak hala kelimelerin manasını tartışıyorsak bu bizim suçumuz değil bizzat allahın suçudur. Çok basit ya, 'Tek kadınla evlen' , 'Kadını dövme oradan ayrıl', 'Hırsızın elini değil gücünü kes' vs. gibi çok basit.

  Yahu indiren allah basitleştirip kendisi belagata uyduramaz mı? Uydurur. Bizim toplumumuzun hala bu konuları tartışacağını bilmiyor muydu? Biliyordu.

  Kuran size ön şart koşmuyor, fizikten farklı olarak. Kuran sana git islam tarihini tam manasıyla oku, hadis tarihini oku, hadis ilmini öğren vs. demiyor.

  Oku diyor, bu kadar. Ve biz okuyoruz anlayamıyoruz. Ve benim dediklerim müteşabih ayetler değildir. Emir bildiren ayetlerdir.

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
  • essearaa

   Bir sınava çalışıyorsunuz. Yıl boyunca emek vermişsiniz. Formüller kafada, işlemler zehir gibi... Ama bi yerden sonra formülü unutuyorsunuz ve hata yapıyorsunuz. Size verilen ilk tavsiye ne olur? Tekrar Et!

   Evet Sümer zamanında da biliniyordu hırsızlığın kötü olduğu ama belli ki tekrar edilmeye ihtiyaç vardı.
   Evet Nuh peyg. as zamanında da biliniyordu şirkin günah olduğu ama unutulmuştu, belli ki ihtiyaç vardı...

   "onları biz indirdik" teki tabirin anlamı sizin anladığınız gibi değil ne yazık ki. O sözler sağdan soldan değil, onlar insan ağzından çıkan sözler değildi. Bunlar benim, meleklerim aracılığıyla size verdiğim öğütler, kurallar... Bu sözü ilk ben söyledim, ilk ben öğüt verdim manasınds değil yani.

   Diyorsunuz ki elini değil gücünü kesmeli demeliydi... Sizce bu mümkün mü? Bakın bizim bağımsız bi irademiz var, siz o insanın gücünü isteseniz de kesemezsiniz. Dileyen her daim yapar, ceza şart... Tek kadınla evlenme mevzusu... Bir kadına dört erkek de nasip olabilirdi, bu istek kişiye bağlı değildi, zamanın şartlarına bağlıydı.. Dilerseniz bu konu ile ilgili bi yazıyı paylaşmak isterim sizinle. Uzun uzun açıklamış bi kullanıcı. Linkini bırakırım.

   Kuran bize oku diyo, benim adımla başla diyo Allah. Siz hiç akollü içeceklerin, içindekiler kısmını bismillah diyerek okuduğunu gördünüz mü. Ben görmedim. Kuran bize imanı öğren diyo, İslamı öğren diyo, sağdan soldan duyarak değil araştırarak öğren diyo. Rabbim beni tanı diyo. Ve biz okuduğumuz ayetleri anlıyoruz. Anlamadığımız takdirde hadisleri okuyo, sünnetlere bakıyoruz. Çünkü bize bu da öğütlenmiş...

  • Gizli Üye

   @essearaa Ben sümer zamanında hırsızlığın tekrarını söylemedim, nuh zamanında günah tekrarını söylemedim. Bilimsel diye önümüze atılanların tekrarını söyledim yanlışınız var bu bir.
   Onları biz indirdik diye bir kelime kalıbı dahi kullanmadım, apaçık biz indirdik ayetini söyledim nitekim söylediğinizin de anlattıklarım ile allakası yok bu iki
   Güçten kastım, ceza zaten, hapis vs. el kesme olarak değil, diğerisi için, tek eşlilik veya çok eşlilik tek ayet koyacak bu kadar, sonrasında belki de kadınların en çok dinden çıkma sebebi olan bu ayet puf uçacaktı, nisa 34 içinde aynı şekilde, ki bunu öne sunan ben değilim yine siz müslümanlarsınız, hala ayet manasını tartışmaktan sıkılmamışsınız. Allah baya iyi açıklamış ki hala tartışıyoruz bu konuları bu

   Ayrıca alkollü içeceğin arkasındakini bismillah demeden okumak ile kurana nasıl bağladınız hayret...

   Dediklerimin hiçbirine cevap vermediniz.

  • essearaa

   Sizi gayet iyi anladığımı düşünüyorum. Yazdıkalrımı anlayabilseydiniz fark ederdiniz

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşleri

 • Bükeyhan

  10 birim düşünce konusunda ilk olarak eski dönemlerde de zaten ateist ve deist insanlar vardı örneğin eski türkler'in dini olan tengricilik deizme çok benzer bir din ayrıca kuranda'ki çoğu mucize o dönemde bilinen bilgilerdi ve kuranda ya da hadislerde geçen çoğu olayın şuanda bir kanıtı olmasını bırak izi yok örn :hz muhammed'in ayı 2'ye yarması vb... diğer bir olay olaraksa çok fazla fırsat haksızlığı var örn: bir bebek öldüğünde direkt cennete gidiyor ve hiç bir sınama geçirmiyor ve cezası yok ancak ben bu dünyada belki de yıllarca yaşayacağım ve bir sürü sınavdan geçeceğim o bebekle benim hakkım bir mi sence ya da sahabeleri ele alalım adamlar hz muhammed'in ayı 2'ye yardığını görmüş sen o sahabeler yerinde olsan o an iman etmez miydin? tabi ki ederdin ancak ben bunu görmedim peki sahabelerle benim hakkım bir mi? tabiki değil eğer islamda ki tanrı bir ise o tanrıyı görsem bile ondan nefret duyacağım iyi günler not:tengrizme inanıyorum kadın olduğun için buna bi göz at: Erkekler, kadınlardan üstündür, çünkü Allah onları bir çok şeylerde kadınlardan üstün etmiştir, çünkü onlar, kadınları, mallarıyla geçindirirler, doyururlar; iyi kadınlar da itaatli olurlar ve Allah, onların hakkını nasıl korumuşsa onlar da, kocaları yanlarında olmasa bile, iffetlerini korurlar. Kadınlarınızın serkeşliğinden korkunca onlara öğüt verin, onları yatakta yalnız bırakın, dövün onları. Fakat itaat ettikleri takdirde de aleyhlerine bir sebep araştırmayın, şüphe yok ki Allah çok yüce ve büyüktür.

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
  • Gizli Üye

   Selamlar. Yazdıklarınızı okuyorum Bence' me yapılan yorumların tümünü okuyorum. Söylediklerinizi araştıracağım. Görüşünüzü yazdığınız için teşekkür ederim🍁

 • İndeepth

  Bu bence hatalı çünkü gizli olmaması gereken bence , teşekkür ederim.

  İlk binli yıllarda 10 birim düşünenler din üretmiş insanları iyi ya da kötü yönde yönlendirmiş

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

414
 • essearaa

  Ellerinize sağlık. Faydalı bi yazı olmuş. Ben de diğer dinlere mensup birkaç arkadaşımla konuşurken kendimce cevaplar vermeye çalışırdım ama bu farklı bi bakış açısı olmuş. Gerçekten güzeldi yüreğinize sağlık
  : )

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
  • Gizli Üye

   Çok teşekkür ederim :)

  • Gizli Üye

   aslında onlara bu yazımı okutsan belki düşünceleri az da olsa değişebilir...

  • essearaa

   Düşündüm ama izniniz olur mu ki

  • Hepsini Göster
 • FilNecati31

  Ben müslümanım da şimdi hangi dine inancaz bir sürü din var yani nerden biliyon hak dinin islam olduğunu belki budistler veya o hintliler mi ne onlar haklı

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • Gizli Üye

   Araştır ve mantığına en çok uyanı bul bence. Ancak bunu yaparken sana tavsiyem her şeyin maddesel olduğunu dusunmemen. Madde öğesinin de olduğunu düşünmen. Bilimsel değil diyenler şuana kadar ki verilere dayanarak konuşuyorlar ya binlerce yıl sonra şu an kabul edilmeyen bazı şeyler ispatlanir ve bilimsel kabul edilirse? Yani demem o ki geniş bı açıdan her şeye bak.

  • O zaman bu kızılderililerinki baya iyi gibi toprak falan oluyolar sonra doğaya karışıyolar

  • Gizli Üye

   Bizde (müslümanlar ) toprak olup doğaya karışmıyomuyuz?

  • Hepsini Göster
 • nothesame

  Helal olsun, böyle benceleri daha çok görürüz inşAllah ☯

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • Gizli Üye

   Çok sağolun , umarım 🤗🌺

 • _Make_love_

  Güzel yazı gerçekten ama burada bunlari anliyacak kapasite insan sayısı az..

  Yardımcı 1 Kişi
  Yorumla
  • Gizli Üye

   Teşekkür ederim okuduğun ve beğendiğin için :)

 • Barış_LonelyForever

  Atestim. dinleri insanlar oluşturdu çünkü bilimsel olarak kanıtı yok

  Katılmıyorum 1 Kişi
  Yorumla
  • Gizli Üye

   Okey

 • barlasbeyist

  Tebrik ederim. Güzel çalışma. Zaten b memlekete bir fayda varsa sadece müslümanlardan var. Heykelci takımının aldığı nefes haram

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Prestige35

  Diğer canlılardan üstün değil hatta en altta olduğumuzu düşünüyorum. Dünyaya bu kadar zarar veren başka varlık yoktur.

  Yorumla
 • Reisaga55

  Emeğine sağlık gözüm..

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • YakasııBeyaz

  Çok güzel anlatmışsınız

  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Emeğinize sağlık iyi bence

  Yorumla
  • Gizli Üye

   Teşekkür ederim sağolun ☺️

 • EfendiBiri90

  Emek vermişsiniz, teşekkür ederiz.

  Yorumla
  • Gizli Üye

   Sağolun teşekkür ederim okuduğunuz ve yorum yaptığınız için 🌺

 • sygt066

  Guzel calosma

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Kerem hoca görse çok mutlu olurdu.

  Yorumla
  • Gizli Üye

   Kerem hocayı bilmiyorum kimdir?

  • Gizli Üye

   Kerem önder youtubede videoları var

 • Gizli Üye

  Emeğinize Sağlık güzel olmuş 🙏
  Önceki kitaplar insanlar tarafından değiştirildiği için Kuran ın indirildiği ve İslam dininin hak din olduğu ve peygamber efendimizin son peygamber olduğu bilinciyle ALLAH a inanarak yaşıyoruz

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Gizli Üye

  Rabbim razı olduğu kullarından olmayı nasip eylesin

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Gizli Üye

  Emeğine sağlık.

  Yorumla
  • Gizli Üye

   Sağolun teşekkür ederim okuduğunuz ve yorum yaptığınız için 🌺

  • Gizli Üye

   Rica ederim 😊🌷
   Dindar biri misin

 • Gizli Üye

  Ya değil değil..

  Bu kadar basit değil.. Mesela bir kaç tane sorayım sana açıkla bakalım

  1- Oruç sabah ezanıyla başlayıp, akşam ezanında sona eren bir dini ibadet

  Bunu ekvator bölgesinde yapmak mümkün de ya İskandinav ülkeleri.

  Kuzey Avrupa ülkeleri “Beyaz Geceler” sezonunda tam anlamıyla karanlık olmuyor. Gökyüzü şafak sökmüş gibi aydınlık oluyor. Kuzey Avrupa’nın belli bölgelerinde güneş hiç batmıyor. Gece ormanda veya kentin sokaklarında suni ışığa ihtiyaç duymadan yürümek veya bisiklete binmek isteyenler güneş batmayan ülkelere; Norveç'e, İsveç'e, Finlandiya'ya, Danimarka'ya, İzlanda'ya akın ediyor. Bu ülkelerde güneş haftalarca gece gündüz demeden gökyüzünde kalıyor.

  Gel de bu ülkelerde müslüman ol. Namaz kılmakta aynı sorun.

  2- Nuh Peygamberin gemisine binen aslanlar kaplanlar nasıl oluyor da diğerlerini yemeden orada kalabiliyor.

  3- Hz Musa denizi iki ayıracak kadar güçlüyse neden firavunu ikiye ayırmıyorda kaçıyor. Denizin ikiye ayrıldığını gören firavun neden korkmayıp bu üstün güçten kovalamaya devam ediyor.

  4- Erkeklere verilen 4 kadınla evlilik iznide neyin nesi. Gel de uygula bakalım günümüzde ne olacak

  5- Peygamberin evlatlığı olan Zeyd in karısıyla evlenmesi nasıl bir şeydir. Günümüzde evlatlığının karısıyla evlenene nasıl bakarlar?

  6- İlk gelen ayet "OKU" ise neden Kur an da ilk ayet oku değil. Sırasını değiştirdikleri anlamına gelmiyor mu? Sırasını değiştiren içeriğini değiştirmez mi?

  7- Kadınları dövün ayeti tam olay

  İstersen daha var yazarım

  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  Yorumla
  • Gizli Üye

   1. Dediğin ile ilgili bir araştırma bildiğim kadaryla Türkiyeden ilahiyatçılar o bölgelere giderek bizzat yerinde yapılmışlardı.. Kısaca şu şekilde o iskandinav ülkelerinde sadece karanlık olma drumu haricinde gece yaşanılan ekolojik biyolojik olayların aynı zaten yaşanıyor bulabilirsem o videoyu size atacağım beni tatmin eden bir videoydu

  • Gizli Üye

   İyide Kur an a göre güneşe bakılarak oruç tutulur. Biyolojik olaylar ya da saatle değil

  • Gizli Üye

   Kpss ye hazırlanmaktayım bu yüzden şu an söylediklerini araştıramıyorum ancak lütfen sormak istediklerini sor çünkü araştıracağım inşAllah..

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...