Konumuz: İçimizdeki Din Sorgusu

Az önce burada bir soru ile karşılaştım. Arkadaşımız gizli hesapla neden namaz kılmıyorsunuz başlığı altında bir soru sormuş. Cevap yazmak istedim fakat söylemek istediklerim daha fazlaydı o yüzden cevabım bir bence olmalıydı.

Konumuz: İçimizdeki din sorgusu ve bu ne demek?


İnsanlar doğarken nerede doğacağını ve ya ailesinin kim olacağını seçemiyor. X kişi bugün Müslüman bir ülkede doğdu. Gözlerini açtı daha sonra kimliğine de ailesi tarafından İslam yazdırıldı. Bu kişinin ailesi Müslüman 5 vakit namazını da kılmaya çalışan bir aile. Doğan çocuğun cinsiyeti kız, büyüme çağına geldiğini zaman ailede ne gördüyse o şekilde yetiştirildi. Kız zaman ilerledikçe inançları doğrultusunda kapandı ve İslam'a uygun bir biçimde hayatına okul, iş ve evlilik dahilinde bu yönde devam etti.

Bugün dünyaya sadece bu kız çocuğu gelmedi, dünya da her saat 15 bin kişi doğarken 6 bin kişi de ölüyor. Ve sadece İslam dini yok dünyada. Doğan kişiler bulunduğu yere göre dinlerini seçiyor aile hangi dine mensup ise doğal olarak onlar da o şekilde yolunu çiziyor. Zaman ilerledikçe, büyüdükçe ve bir şeylerin farkına varmaya başlayınca bazı kişiler dinlerini değiştiriyor. İslam'a geçen var, hristiyan olan var. Çevremiz de çok fazla olmasa da yahudiler de var.
Konumuz: İçimizdeki Din Sorgusu

Şimdi herkesin bir inancı var. Bunlara saygı duyanlar var, duymayanlar var. Hayatta her doğrunun bir yanlışı var. Her olumlunun bir olumsuzu var. İyi ve kötü gibi ayrılmış olarak görüyorum.

Az önce X adında herhangi bir kıza örnek verdim. Şimdi onun tam tersini düşünüyoruz. Ailesi namaz kılmıyor, oruç tutmuyor sorarsan Müslümanlar. (Yadırgamıyorum, rencide edecek şeyler söylemiyorum yanlış anlaşılmasın.)
Bu kişi ailesinden dini bilgi almadı ve ya görmedi büyüme/yetişme döneminde ve arkadaş ortamı açık havalı daha batılı kesime göre inançları ve yaşayış tarzını bu yönde devam ettirdi. Bu kız alkol içmeyi de seviyor İslam'a göre de giyinmiyor. Şimdi bu kızın oruç tutması ya da namaz kılması bana batıyor doğru ya da değil bu benim düşüncem. İslam'ın bir şartı var ve ona uy değil mi? Neden bir öyle bir böyle davranıyorsun? Madem namaz kılman gerektiği biliyorsun ve kul olduğunu da düşünüyorsun peki neden akşam namazı saatinde arkadaşlarınla reina'ya gidiyorsun chivas açtırıp masana onların resmini neden Instagram'da paylaşmak istiyorsun? Ona sorarsan onun bileceği bir şey bu haksız da değil. şu an aslında onu sorgulamıyorum. Sadece bu sistemi düşününce kusmak geliyor içimde. Sen neye inanıyorsun demek istiyorum sadece amaç ne?

- Çalıştığı yerde herkes oruç tutuyor rezil olmamak için bende tutmalıyım.
- Çalıştığı yerde herkes cuma namazına gidiyor, rezil olmak istemem gidelim.

Düşüncesi herkes de yok mu? Gerçekten yok mu? İlla ayak uydurulması mı lazım toplum yadırgamasın seni diye? Çok geri kafalılık değil mi bu sizce de? O kadar gereksiz bir durum ki inanın bana o kadar düşünülecek şey varken.

Bir şeyi yaparken yarım mı bırakıyorsunuz? En sevdiğiniz yemeği yerken bir çatal alıp ısırıp bırakıyor musunuz? Adam gelmiş akşam namazını kılıyor bunu yaptıktan sonra arkadaşları dışarı eğlenmeye çağırıyor akşam bir kızla tanışıp onunla yatıyor. Ertesi gün yine namazını kılıyor bu adam. Şimdi onun profiline baktığınız zaman mideniz bulanmadı mı gerçekten?

Ben mesela içmeyi seviyorum. Sorarsan arkadaş ortamında içerim, iyi de içerim. Sanmayın bu adam alkol içiyor gidiyor alıyor keyfine bakıyor öyle bir şey yok. Ortamdan ortama 2 ay da 1 kez falan şu aralar. Yani demek istediğim şey şu; ben biliyorum yapılması gerekenleri ama yapmıyorum şimdi bunun günahı da benim namaz kılmıyorum diye sen beni yadırgayabilirsin bu toplum baskısını yenememiş bir milletiz. Ben buradan bilinçsiz kişilere sesleniyorum, en azından ben biliyorum ve hem onu yapıp hem başka şeylerde yapmıyorum. Düşünsenize rakı masasından kalkıp namaz kılmaya giden birisini. Sizce bu adam kul mu? Yoksa dalga mı geçiyor? Bizi ilgilendirmez ama bunları yapan kişiler beni çok rahatsız ediyor.

Ben oruç tutmuyorum evet. Hadi beni rezil edin.

Ben bir çoğundan daha saygılıyım emin olun. Dışarı da sokak aralarında kimseyi rahatsız etmeyecek bir yerde yemeğimi yiyim ya da vaktim varsa evde hazırlarım yerim diye düşünürken. Bir çıkıyorum adam almış adana dürümü yolda işlek cadde de herkesin içinde gömüyor midesine. Hiç umurunda değil dışarıda oruç tutan kişiler falan varmış. Biri atmış sakızı çiğniyor, biri almış su şişesini yüzünden aşağı bırakıyor sanırsın ablamız hamidiye su reklam çekiminde.

Toplum seni nasıl görüyor nasıl konuşuyorlar senin için bu çok mu önemli gerçekten? Senin nasıl biri olduğunu konuşmaları falan? Hani dün kan bağışı yaptın ve organlarını bağışladın. Onu konuşmuyorlar mı? Şuna bak oruç tutmuyor mu diye konuşuyorlar senin için gerçekten?

Bırak konuşsunlar herkesin içinde ki din anlayışı kendine.
Kısacası günahında sevabında kendine.

Bence mi okuduğunuz için teşekkür ederim.
Görüşlerinizi bekliyorum.


2|0
20

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Mecburiyetleri yaşıyoruz yoksa doğarken sıfır inanç ve fikirle geliyoruz dünyaya...
  Düşündüğümüz de ; Aslında bu ben miyim? Yoksa toplumun oluşturduğu ben miyim? diye , sorgulamak lazım.

  Emeğinize sağlık , nadir okunası bencelerden biri olmuş :)

  1|1
  0|0
 • katılmadığım bazı noktalar olsa da güzel olmuş

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...