Vitir Namazının Önemi ve Kılınışı

Merhaba,

Bugünkü yazımızda da vitir namazı hakkında içimden geldi yazmak istedim.. umarım beğenirsiniz bende bu süreçte iyice teşvik olarak eskisi gibi namazımı kılmaya devam ederim.

Vitir Namazının Önemi ve Kılınışı

Vitir Namazının Önemi ve Kıymeti

Vitir namazı, dinimizde son gece namazı olarak kabul edilir ve farz namazların dışında Hanefi mezhebine göre vacip diğer üç mezhebe göre (Şafi Mâlikî, Hanbeli) mezhebine göre sünnet olarak kılınan bir namazdır. Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in teşvik ettiği vitir namazı, yatsı namazı farzı kılınır ve yatsı namazı son sünnet sonra kılınır ve 3 rekât olacak şeklinde kılınır. Vitir namazı, Allah'a yakınlık, ibadet ve duaların kabul olma ümidiyle yapılan bir ibadettir. Peygamberimiz Hz. Muhammed bu konuda, "Allahü Teâlâ kendine sevimli gelen gizli şeylere de bakar, onlardan biri de gece vaktinde tek kişinin kılacağı vitirdir." buyurarak vitir namazının önemine dikkat çekmiştir. Müslümanlar için vitir namazı kılınması faziletli bir davranış olup, manevi anlamda kişinin ibadet ve yakınlığını artırır. Bu nedenle vitir namazı, Müslümanların ibadet hayatında önemli bir yere sahiptir.

Vitir Namazının Önemi ve Kılınışı

Vitir Namazı Ne Zaman Kılınır?

Yatsı namazı farzından sonra kılınır aynı zamanda 3 rekât kılınır ilk iki rekat sabah namazı gibi 3 rekât da Fatiha suresi zammı sure sonrası kunut duaları okunur Kunut duaları)nı bilmeyen kimse, üç kere istiğfar okur. Allahüm-magfir lî) der. Yahut bir kere (Rabbenâ âtinâ...) âyetini sonuna kadar okur. sonra rükû ve secde ederek Tahhiyat ve Salli Barik Rabbena duaları okunacak sağa sola selam verilir tamamlanır..

Vitir Namazının Önemi ve Kılınışı

Vitir namazının kazası olur mu?

Vaktinde kılınmayan vitir namazı kaza edilir çünkü kazası vaciptir..

Vitir namazı, yalnız Ramazanda cemaat ile kılınır. Ramazanda yatsının farzını cemaat ile kılmayanlar, toplanıp da, Teravihi ve Vitri cemaat ile kılamazlar. Çünkü, Teravih, yatsının cemaati ile kılınır

Vitir Namazının Önemi ve Kılınışı

Beş vakit namazın hepsi önemlidir, bu yüzden sadece vitir namazı değil beş vakit namazı kılmak gerekir umarım en kısa zamanda bende başlarım.

Burada daha detaylı bilgi mevcuttur, Allahü Teâlâ kabul eylesin.

#ƘıԼıCƘiƦAƝ

11 Şubat , 2024 Pazar 02.30

Vitir Namazının Önemi ve Kılınışı
Cevapla