Full Body (Tüm Vücut) Antrenman Sistemi

Merhaba 😊 Çoğumuz spor salonlarında bilindik bölgesel programlar çalışıyoruz. Ben de ilk başladığım yıl yeterli bilgi ,tecrübe sahibi olmadığım için split programlar uyguladım ve yeteri kadar tatmin olmadım. Tabi bu kişiden kişiye değişiyor ama full body bilimsel olarak kendini kanıtlamıştır.Ve sizlere bu sistem hakkında kısaca bilgiler vereceğim.

Arkadaşlar 1 gün çalışma 1 gün dinlenme şeklinde uygulanıyor. Sebebi ise yırtılan kas liflerinin tamir olması yani protein sentezinin tamamlanması için.

Tüm vücut antrenmanı compaund egzersizler ve izole hareketler içeriyor. Compaund egzersizler bir çok bölgedeki kası etkinleştirir. Örnek olarak ; deadlifts, squat, push up-bench press, rows,shoulder press gibi egzersizler.Bu egzersizler sayesin birden çok bölgeyi aktif ederek hem daha fazla calori harcıyacaksınız hemde kısa zamanda tüm vücudunuz gelişim gösterecektir.

Full body sisteminde nasıl program hazırlanıyor? Arkadaşlar temelde 3 compaund egzersiz seçiliyor geriye kalan biceps,triceps,abs ve calf bölgeleri içinde en az 2 tane olmak şartıyla izole hareket seçiyoruz. Örnek program şu şekilde ; Büyük kas gruplarından başlıyarak küçük kas grubuna doğru ilerliyoruz. 1.gün ;Sguat-deadlifts-benchpress(eğik,dikve yatay değişmeli seçeceksiniz )-pull ups-military press-ab roller 3.gün;deadlifts -bent over rows-dumbell incline bench press-lateral raises-dumbell triceps extensios-barbell curls 5.gün; lunges-dips-chin ups-push press-seated calf raises-plate twists Arkadaşlar sadece örnektir! Uygun program için sizin vücut tipiniz, yaşınız ve sağlık durumunuzun bilinmesi gerekli. Tüm vücut antrenmanı ile hacimli bir vücuda sahip olmak hızlı bir şekilde mümkün tabi ki beslenme ve dinlenmeyi düzgün yapmanız şartıyla. Direk bu sistemle vücut geliştirmeyi başlamak biraz risklidir. Bu yüzden bir kaç ay ağırlıklara alışın ve vücudunuzu bu ağır sisteme hazırlayın 😊.Çünkü çok ter dökeceksiniz emin olun. İyi sporlar✋🏻


6|2
32
ZararlıAdaM KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Hey maşallah :D
  Baklavalar candır ;)
  Spor her zaman iyidir ama bunun devamını getirmek gerek.
  Ancak o zaman fayda sağlanır.

  Emeğine sağlık, devamını bekleriz. :)

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

 • Bench press kadar zor ve etkili bir antreman daha görmedim ben yani yok bence. Squat barfiks falan daha basit geliyo bana

  0|0
  1|0
Yükleniyor...