Sağlıklı Genç Bir Erkek 20 Yaşına Kadar Ağırlık veya Kas Çalışmamalı

Herkese merhaba arkadaşlar ben Hyperdunk17. Bu gün sizlerle ben de dahil çoğu erkeğin kızların gözüne kolay girme yolu olan "kas"larla ilgili konuşacağız.

+İlk önce şuna bir bakalım kas nedir ne değildir ?
-Kas, tellerden (fibrillerden) meydana gelen yapılardır. Bu yapılar üçe ayrılır:
1- Çizgili Kas
2- Düz Kas
3- Kalp Kası (Yürek / Özel)Sağlıklı Genç Bir Erkek 20 Yaşına Kadar Ağırlık Veya Kas Çalışmamalı.

Bilgiler

Evet arkadaşlar bence genç bir erkek hele hele ergenliğe yeni girmişse kesinlikle ağırlık veya halter gibi ağırlık kaldırma gibi eylemlere hiç başvurmamalı. Çünkü bu gibi eylemler insanda her ne kadar büyüme ( Hipofiz ) hormonu salgılansa da bu ağırlık kaldırırken ki kas ve kemik sistemimize etkiyen ağırlık kemikler ve biraz uzağındaki büyüme plaklarının birbirine kavuşmasını böylece vücuda artık benim büyümeye ihtiyacım yok sinyalini göndertir ve her ne kadar kas sahibi olsa da kişinin boyu kısa kalabilme ihtimali vardır. Büyüme plaklarından bahsedelim.

Büyüme plakları

Kemik uçlarının biraz uzağındaki yuva gibi kısımlardır. Kemikler bu yuva gibi kısımlara ulaşmak için mitoz geçirir ( yani büyür/gelişir ) ve bu yuvaya ulaştığında ise kemiğin mitoz geçirmesi durur. Yani dediğim gibi halter kaldırınca vücudun üstüne yük biner ve plaklar kemiklere yakınlaşır, hatta ve hatta plakla kavuşabilir de. Bu yüzden bir erkeğin gelişimini tamamlamadan önce halter, ağırlık, şınav, mekik gibi eylemler yapmamasını tavsiye ederim.

Peki düzgün yapılı ve kaslı bir vücuda nasıl sahip olabilirim?

-Genelde bir çok spor salonu koçunun tavsiyelerinin tersine doktorların tıbbi olarak kanıtlanan bilgilerine göre bir kaç sporun insanı nasıl etkilediğini inceleyelim:

Basketbol: Boyu uzatır. Kol, bilek, göğüs, bacak ve karın ( baklava ) kaslarını geliştirir.
Futbol: Topa zıplamaya yönelik fazla bir etkinlik olmadığı için boya fazla bir etkisi olmaz. Göğüs, bacak ve karın kaslarını geliştirir.

Voleybol: Boyu uzatır. Kol, bilek, göğüs, bacak, karın ve adonis kaslarının gelişmesinde önemli yere sahiptir.
Koşu: Boya fazla bir etkisi yoktur. Bacak ve karın kasına etkisi vardır.

Mekik ve şınav çekmek yerine önerin var mı?

-Mekik ve şınava şiddetle karşıyım. Az veya çok her türlü büyüme için az da olsa zararı vardır. Fakat dediğim gibi spor yaparak veya sadece tek bir kas grubuna değil de bütün kaslara eşit yayarsanız yükü ( dediğim gibi bunlar basketbol veya voleybol gibi ) kaslarınız doğal bir şekilde, kalıcı ve sert bir şekilde gelişecektir.

Kas çalışmak veya oyun oynamak için zamanım yok bunun için "Protein Tozu" veya "Doping" gibi alternatif yöntemlere başvurursam ne olur?

-Kas çalıştırmak için şişeyi dambıl gibi kullansanız bile yeterlidir. Sonuçta yaptığınız her yeni tempolu eyleme alışmak için kaslarınız modifikasyona uğrayacak ve er ya da geç kaslarınız gelişecektir. Protein tozunu ise kesinlikle tavsiye etmiyorum ve doktorlar da tavsiye etmez. Sebebi ise kas dokunun altına ya da üstüne protein takviyesi yapar ve kaslar sert ve yapılı bir görünüm alabilir. Fakat ilerde bu proteinler vücutta kullanılmayıp süs gibi durduğu için bu proteinler yağa çevrilecek ve eğer göğüs kaslarınızda kullanmışsanız ilerde sarkacaktır. Ayrıca bu protein tozu, doping gibi maddeler Dünya Sağlık Örgütü tarafından bütün sporculara yasaklanmış ve sporcuların resmi müsabakalarda bunları kullanma durumu olursa lisanslarını men ediyor. Bu yüzden az da olsa günde yarım saat - kırk beş dakika yürümek emin olun kaslarınız için yine iyi gelecektir.
(*Bunun için daha iyi bir bilgi edinmek istiyorsanız doktorlara başvurabilirsiniz.)

Bu gün ki Bence'min de sonuna geldik. Umarım bazı arkadaşlarımı aydınlatabilmişimdir. Diğer bencemde görüşmek üzere. ;)


5|5
541

En İyi Kız Görüşü

 • Katılıyorum sana

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Sağdan soldan topladığın bilgiler ile bir yazı hazırlamışsın, fakat hepsi yanlış.

  "Dünya Sağlık Örgütü tarafından bütün sporculara yasaklanmış ve sporcuların resmi müsabakalarda bunları kullanma durumu olursa lisanslarını men ediyor."

  IFBB uluslararası fitness fedarasyonu tam tersine insanları anabolik steroidlere yönlendiriyor çünkü şu an yarışmalarda estetislik diye birşey yok. Eskiden estetiklik önemliyken şimdi sadece büyüklük ve hacim önemli ve dünya sağlık örgütü buna hiçbir şekilde müdahele edemez. İnsanlar bundan milyonlarca para kazanıyor.

  Şu protein tozu muhabbetinide geçin artık, elinizin altında internet var biraz araştırın. Protein tozunun zararlı olduğuna dair hiçbir bilimsel açıklama ve makale bulamazsınız. Ayrıca Türkiyedeki haberler mevcut ameliyatta milletin içinde neşter bırakan mı istersin, kanser olmayan adama kanser diyen mi. Ben bu doktorun ne dediğine mi güveneceğim?

  Eğer sen kalori ihtiyaç fazlalığını ettende alsan, süttende alsan o yağa dönüşür.

  3|7
  0|0
  • Aynen zaten sitede fitness ile yazılan bilgilerin tamamı çöp eline dambıl almamış daha hayatında kendine besin programı yapmamış insanlar protein tozundan dünya sağlık örgütünden girip saçmalıyo resmen yani okurken bu arkadaşı pataklamak istedim.

  • Hepsini Göster
  • kardeşim hicbir halt bilmiyorsun doktorlar tavsiye etmiyor gibi babaanne klişelerini geçin protein tozu doping değildir gıda takviyesidir süs gibi duruyor dediğin kaslar kişinin kas kütlesidir eskiden internet yoktu bilimsel bilgi alabılınecek kaynak yoktu sallamasyon bilgilerle insanları aldattılar su an devir değişti savas cebeci agırsaglam egefitness gibi isimler sayesinde bilimsel araştırmaları neyin ne oldugunu herkes biliyor sen su an ancak yaslı ınsanaları ve kızları kendıne ınandırırsın

  • Savas cebeci ve ege fitness +1, ağır sağlam -1

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

 • Sağdan soldan topladığın bilgiler yerine işin içine girseydin böyle düşünmezdin. Basketbol, voleybol boy uzatır tabi ama profesyonel sporcuların daima vücut geliştirme idmanları da bulunmaktadır.
  Koşma ve ip atlama karın kaslarını geliştirmez; vücuttaki yağ oranını düşüren cardio çalışmaları olduğu için kasların görünür olmasını sağlar.
  Eksik bilgi ve yanlış yönlendirmeler.

  0|0
  0|0
 • O fotodaki herifin birazck daha az kaslisindan bir tane siparis edebilirbilir miyim

  0|1
  0|0
 • Bencede sonra kare gibi oluyorla kisa genis

  0|0
  0|0
 • Katılıyorum, eline sağlık

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 40

 • Emeğine sağlık diyelim ama sanırım bu işin içinde değilsin.
  Tam aksine ergenlik dönemleri hormon seviyelerinin zirvede olduğu dönemlerdir ve bunu kullanarak kas gelişimi, boy uzatmak v. s her türlü avantaj sağlar.
  Ki gündemde olan başarılı ve idol görülen tüm sporcular bu başarılarını gençlik yıllarındaki gayretlerine borçludurlar.

  1|6
  0|0
 • .. dedi hiç şeyden haberi olmayan adam.

  ..

  Bütün spor aktivitelerin ana teması ''fitness''dır..
  Vücut geliştirme ise, fitness'ın ilerletilmiş halidir.

  Sadece squat (o da ağır kilolarla yapılırsa) ergenlik dönemlerinde boy kısalmasına ve/veya boy uzamasının durmasına neden olur.

  Bu yazdığın abidik gubidik reçete ile zaten günde yarım tavuk döner ve cips ile beslenen yurdum ergeninin, zaten az olan kas yapısını bedavadan atlayarak- zıplayarak kaybetmesine neden olursun..

  Adam gibi ağırlık çalışacaklar, kardiyo yapacaklar ve protein ağırlıklı beslenecekler. Uykularına dikkat edecekler. Şu anda onların ihtiyacı protein, kalsiyum, çinko, selenyum gibi şeyler. Vücudun sporda değil, mutfakta yapıldığını bilecekler.

  Herhangi bir sporun da boy uzamasına bir etkisi yoktur. Sen çocuklara 5 cm tabanlı ayakkabı giyin lan boyunuz uzun dursun desen, daha iyi bir şey yapmış olurdun mesela.

  Boy mevzusu genlerle alakalıdır çünkü. Uzatmak dediğin nane de, çeşitli barfiks türleri ile kaburga ve omurilik kemiklerini düzeltip, torsoyu daha dik hale getirmekten ibarettir. Yoksa hiç bir adamın boyu sporla falan uzamaz.

  Çatır çatır da protein tozu kullanacaklar, hem whey hem de casein kullanacaklar hatta. Fakat en az şeker içeren türlerini tercih edecekler..

  Sarkma mevzusu da, sporu bıraktıktan sonra abandığın pilavlar, dolmalar, börekler ile ilgilidir. Protein tozu ile değil.

  Spor bırakıp, eski beslenme alışkanlıklarına dönersen; o ramazan pidelerine falan hurraa dalarsan, vücuda aldığın o kötü karbonhidrat nedeni ile vücudun yağlanır.

  Sarkmaktaki kasıt budur..

  ..

  Vintage Osmanoğlu
  İFBB Health Supervisor

  0|2
  0|0
 • Yok artık be. Dostum ne yaptın sen? Teker teker cevap vereceğim bak iyi oku.
  Birincisi vücut hiç bir zaman ''büyümeye ihtiyacım yok'' demez. Ne kadar iyi çalışırsan o kadar büyürsün tabi belirli bir noktaya kadar ondan sonrasına takviye gerekir. Halter de okey çok ağır kilolara girildiğinde plaklar birbirlerine yaklaşıyor ve uzama şansı azalıyor ancak bu fitness da asla geçerli değil. Bir kaç yıl içinde 200-250 kilo squat yapmayacağız elbet değil mi? Yapan insanlar da strongman'ler olur genelde ve fitness ile alakası olmayan insanlardır onlar. Basketbol o söylediğin kasların bacak ve hafif karın hariç hiç birini gerçekleştirmez. 1-1.5 kilo topu atarken kol, bilek, göğüs kası hacmin mi büyüyecek sanıyorsun? Profesyonel basketbolcu insanların git bir antrenman programlarını araştır ve izle.
  Futbol da zıplama yok mu? Kafa topuna defans, orta saha, sağ-sol kanat ve forvetler çıkıyor, bilmem farkında mısın ve hızlı koşmanın boyu uzattığına dair bilimsel açıklamalar var. Futbolda da ha bire hızlı koşmak zorundasınızdır. Voleybol için basketbolda söylediklerim aynen geçerli.
  Koşuya gene boya fazla etkisi yoktur demişsin. Hüseyin bolt atlet iken hala uzamaya devam ediyordu. Neden acaba.
  En önemli sporu unutmuşsun düzgün kas gelişimine örnek verirken, buda senin sadece kulaktan dolma bilgileri yazdığını gösterir. Bahsettiğim spor yüzme sporudur. Tüm kasları çalıştırdığı için çoğu insana göre fizikleri daha fittir ve parçalıdır. Ayrı olarak boyu da uzatır. Omurgayı düzeltir bir çok yerde yüzmenin bel fıtığı, boyun fıtığını iyileştirdiği ya da % olarak çok iyi bir derecede düzelttiği söylenir bunu doktorlar da destekler.
  15 kilo şişe bulursan bana da sipariş ver. Er ya da geç. Fark burada, ne kadar çalışırsan o kadar gelişirsin. Doktorlar tavsiye etmez mi? Dünyaca ünlü Doktor Öz'ün Whey Proteinler hakkındaki videosunu izlemeni tavsiye ederim. :)
  Proteinler vücutta kullanılmaz mı? Bu kadar cahil olunmaz ki be kardeşim. Protein tozu steroid değildir. Aptallık yapmayın.

  1|2
  0|0
 • Baştaki söylediklerine bende katılıyorum ama protein tozu konusunda resmen saçmalamışın , öncelikle artık bunu bir anaokulu öğrencisine anlatırmış gibi anlatıcam herkez anlasın diye senin için değil, protein tozu dedğimiz olay peynir altı suyu yani 'WHEY' denir ve düşük basınç ve düşük sıcaklıklarda denatüre olamadan peynirin altındaki suyun kurutulması ve içindeki zararlı metaller, kolestrol ve yağdan arındırılarak 'BEBEK MAMASI FORMUNDA' üretilir yani protein tozu, protein oranı yüksek bebek mamasıdır asla gerçek bir besin yerinde geçmez ama düzenli bir beslenme ve spor programıyla ek olarak gayet kalıcı ve fit bir vücut elde dersiniz , yok sarkama yaparmış kasda birkirmiş felan kahkaha attırdın bana göğüs yağlanırmış felan yani sana sadece gülüyorum vücutta protein deposu yoktur fazlası atılır umarım bu yeterli olmuştur sana sarkma konusunda ve dünya sağlık örgütü tarafından onaylanmıştır DOPİNG DEĞİLDİR zaten steroidlerle bir tutmuşun cidden ağır bilgisizsin yani o yazdığın dünya sağlık örgütü de saçmalıktan ibaret lütfen yalan yanlış şeylerle arkasında araştırma argüman olmayan bilgilerle insanları yanıltma.

  0|3
  0|0
  • hocam kasmayın hiç, buna anlatsan yarın başkası çıkacak ilaç sanan.

 • Aşırı bilgisizsin istediğin hangi doktora gidersen git ne istersen onu söyler ki doktorlar bu konuda bilgili değiller adamların işi hastalıkla neyse sadede gelelim silebilirsen sil benceni anlattıklarının desteksiz olduğuna kanıt arıyorsan buyur.
  pbs.twimg.com/.../...508e341030471787_400x400.jpeg
  Bu küçük arkadaşımız üç yaşından beri kaslı ve senin düşüncenin aksine bu güçlü ufaklık büyüyor. Omurgalı ilgili yaptığın yorumlarda yanlış.

  0|1
  0|0
  • Bu çocuk neresinden bakarsan bak çok yanlış yetişmiş 😄

  • Hepsini Göster
  • @LaFontendenAyten rica ederim ben teşekkür ederim sorguladığın için...

  • Zira, sorgulamasaydım öğrenemeyecektim 😊

 • Detayi okumadim baslik yetiyo ztn bos muhabbet hadi eyw

  1|2
  0|0
 • Öncelikle şunu belirteyim, tüm sporcular protein tozu kullanıyor.
  Sana usain bolt, ronaldo , michael phelps dahil en ünlü sporcuların bile kullandığını kanıtlayacak birçok delil gösterebilirimki kendileride zaten kullandıklarını söylüyorlar. Protein tozu doping değildir bu yüzden müsabakalarda hiçbir sorun çıkarmaz. Ayrıca 18 yaşından sonra kemik gelişimi büyük ölçüde durduğu için 18 yaşından sonra fitness a gittiğinde başta omuz genişliği olmak üzere çoğu etmende geri kalırsın. Bu kadar bilinçsiz bir şekilde konu hakkında hiçbir bilginiz olmadan konuşmayın.

  0|0
  0|0
 • ya arkadaşım sen ne saçmalıyorsun böyle araştırmadan etmeden konular paylaşıyorsunuz ağırlık çalışmanın boy ile ne alakası var protein tozunun ne zararı var bu işin araştırmasını yapan bilim adamlarının makalelerini yazılarını okumayın gidin sağlık ocaklarındaki doktorlara sorun sonra kalkıp ağırlık çalışmak boyu kısaltır diye saçmalayın abicim küçük düşürmeyin kendinizi az araştırın öyle paylaşın şu konuları eğer ağırlık çalışmak boyu kısaltır diyorsan Hafþór Júlíus Björnsson'a bir bak istersen adamda 2;06 boy var ve 180 kilo kulaktan duyma bilgilerle böyle paylaşımlar yapmayın

  0|0
  0|0
 • Ya git isine kardesim vucut gelistirmenin boya etkisi olmadigini kac tane profesyonel acikladi milletin aklinda soru isareti birakma
  Bilmiyosun konusma!

  0|2
  0|0
  • İnternetten bakmadığım için özür dilerim. Sanırım gidip doktorlar ile konuşmakla hata yaptım.

  • Hepsini Göster
  • Boyun kaçtı başladığında şimdi kaç? Ve de hangi hareketleri yaptın, vitamin vb. destek aldın mı?

  • 174 dum simdi 183 üm bisey kullanmadim

 • ah be güzel kardeşim keşke biraz bilgi sahibi olup böyle bir yazı yazsaydın insanları yanlış yönlendiriyorsun başka bir şey değil. birincisi voleybol basketbol falan bunlarla oluşan kas olayı çok minimaldir bu sporu yapan prof insanlar özellikle basketbolcular zaten ağırlık çalışırlar, ikincisi protein tozu yasak falan değil steroidle karıştırdın sen onu doping zannettiğin olay o, üçüncüsü kaslar hiçbir surette yağa dönüşmez, dönüşemez böyle bir teknoloji gelişmedi henüz : )

  0|2
  0|0
 • Çok faydalı bir bence.

  0|1
  0|0
 • Gram bilgin yok anladık bari google acip arastirsaydin bilimsel olarak gram dogrulugu olmayan kisaca broscience bir yazı

  0|3
  0|0
 • Sahtekarlık içeren bir bence. Şınav ve mekiğe bile zararlı demişsin. Güncel makaleleri takip etmediğin belli.

  0|2
  0|0
 • Hepsini geçiyorumda.. şınav ve mekikten ne istedin? Vücut ağırlığıyla yapılan şeyler bunlar tamamen vücudunun cürmü kadar yaparsın, hiçbir zararı yok. İnsanları yanlış yönlendırmeyın.

  0|1
  0|0
 • çok yanlış bilgiler resmen sallamışsın küçüklüğümden beri bu sporu yapıyorum boyumun uzamasına bile yardımcı oldu çünkü antreman sırasında çok fazla gh hormonu salgılanır ve buda uzamaya yardımcı olur

  0|0
  0|0
 • Evet bugünde güldük teşekkürler :-)

  0|2
  0|0
 • Saçma olmuş. Çoğu ülkede çocukları genç yaşta vücut geliştirmeye teşvik ederler. Ve hangi doktora '' Ne zaman bu spora başlamalıyım? '' diye alacağınız cevap '' Bugün ! '' olacaktır.

  0|1
  0|0
  • İkincisi protein tozu asla zararlı değildir. Peynir suyundan yapılır ve doğaldır.

 • Çöp bir bence olmuş

  0|2
  0|0
 • konudan cahillik akıyor broscience bilgilerle kendı hayal dunyanı kurmussun ilk olarak protein tozunun ne oldugunu öğren vücut geliştirmenin büyümeye etkisini öğren bu spor hakkında hicbir seyden haberın yok

  0|0
  0|0
 • hiçbirşey bilmeden bence yazmışsın mk

  0|3
  0|0
 • Erkekler Devam
  20
Yükleniyor... ;