Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

Eğer su içsem yarıyor diyorsanız: İnsülin hormonuna dikkat edin.

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

İnsülin hormonu pankreastan salgılanan ve kan şekerini dengelemeyi sağlayan bir hormondur. İnsülin kan şekeri dengesini sağlarken kandaki şekeri vücuda yağ olarak depolar. İnsülin hormonu diğer reseptörlere bağlanırken yağ yakmanıza yarayan diğer hormonları ekarde eder. Growth ve leptin hormonları salgılanamayacaktır. Growth (büyüme hormonu) yağ yakımında büyük rol oynayan bir hormondur, leptin hormonu beyne doydum sinyali veren ve iştahı kesen bir hormondur. İnsülin hormonu kanda yükselen şekeri bir an önce düşürmek için salgılanırken, siz hızla açlık ve baş dönmeleri hissedersiniz. Kan şekerini dengede tutmak, yükseltmemek ve düşük tutmak açlık sürenizi uzatır, baş dönme, bayılma sorunlarıyla karşılaşmazsanız. Diyet yapıyorsanız eğer size düşman olan bu insülin hormonuna dikkat edin. Kan şekerini yükseltecek besinlerden uzak durun.

İnsülin direncinden korunmak için: Glisemik indeksi düşük besinlerle beslenin.

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

Glisemik indeks numaraları karbonhidratların ne kadar hızla kan şekeri yükselttiğini ve kandaki glikoz düzeylerine olan etkisini ölçmek için geliştirilmiş bir yöntemdir. Kan şekeri dengede tutulamazsa, diyabet ve obezite kaçınılmazdır. Glisemik indeksi düşük besinler geç sindirilir, kan şekerini dengede tutar ve daha uzun süre tokluk hissi sağlar. Tüketeceğiniz gıdanın glisemik indeksinin 50'nin altında olmasına dikkat edin. Örneğin beyaz ekmeğin glisemik indeksi 70, tam buğday ekmeğinin ise 50'dir fakat ikisi de aynı kaloridir. Bu durumda kaloriye değil glisemik indekse bakmamız daha doğru olacaktır.

Basit şeker içeren karbonhidratlar: Şeker, glikoz şurubu ve mısır şurubu olan yiyecekleri tüketmeyin

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

Satın alabildiğiniz her şeyin arkasında besin çizelgeleri bulunur, burada göreceğiniz her besinde şeker, glikoz şurubu ve mısır şurubu ilavesi vardır. Satın aldığınız beyaz ekmekte de şeker bolca bulunur. İçeriğinde şeker olan işlenmiş hiç bir karbonhidratı tükenmeyin.

Meyve şekeri früktoz: Basit şeker kadar hızlı kan şekerinizi yükseltir.

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

Meyveler yararlıdır fakat porsiyona dikkat! Eğer porsiyonu geçiyorsanız pankreas aldığınız yüksek früktoz sayesinde hızla insülin hormonunuzu yükseltecektir. Meyvelerin de bir kalorisi vardır unutmayın, meyvelerdeki früktoz da vücudunuz tarafından sofra şekeri gibi algılanıyor. Meyve suları ise meyvenin lif kısmını içermez, yalnızca früktoz içerir ve hızla acıkmanıza sebep olur, meyve tüketecekseniz kabuklarıyla ve suyunu sıkmadan tüketin.

Her öğünde mutlaka protein tüketin.

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

Proteinler uzun süre tokluk sağlar, işleyiş olarak vücut tarafından geç sindirilir ve sindirilirken daha fazla enerji harcayarak daha fazla kalori harcamanızı sağlar. Proteinlerin glisemik indeksi yoktur, kan şekerini yükseltmezler. Normalde proteinler enerji ihtiyacımızı birincil olarak karşılamazlar, düşük karbonhidrat alıyorsanız belki enerji için vücudunuz proteinlere baş vurabilir. En fazla protein içeren besinler: kırmızı et, beyaz et, yumurta, balık, süt ve süt ürünlerinden oluşur. Fakat süt laktoz denilen süt şekeri ve yağ da içerdiği için tüketiminde dikkatli olmakta yarar var. Aldığımız proteinin %70 i hayvansal, %30 u bitkisel olmalıdır. Protein ağırlıklı diyetler yapmanız sağlıklı kilo vermeniz için en doğru ve kalıcı yöntemdir, proteinler kas kütlesini korur, gelişimini sağlar, bu nedenle yükselen kas kütlesi metabolizma hızını yükseltir ve zayıflarken derilerin sarkmasını engeller.

Yağ tüketimi sandığınız gibi kilo aldırmaz, Omega 3 yağ asitleri, hayvansal yağlar ve bitkisel yağlar tüketin.

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

Yağların yağ olarak depolanması için karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Karbonhidrat almadığınız durumlarda yağ tüketerek ketozise girebilirsiniz. Ketozis kısaca yağların keton cisimciklerine çevrilerek vücut tarafından enerji olarak kullanılmasıdır. Yağ metabolizmasına geçtiğiniz anda vücudun birincil ihtiyacı karbonhidrat değil, yağlar olacaktır, düşünsenize her aktivitede yağ yaktığınızı. Keton cisimcikleri beyin tarafından glikoz yerine kullanılabiliyor, bu durum düşünürken bile yağları enerji olarak kullanmanız demektir. Sağlıklı yağlara örnek verecek olursak: balık, ceviz, badem, keten tohumu gibi omega yağ asitleri içeren yiyecekler. Kırmızı ette ve beyaz ette, tereyağında bulunan hayvansal yağlar, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, palm yağı gibi MCT yağ asitleri bakımından zengin yağlar tüketin. Tereyağı doğal bir CLA içeriğine sahip bir yağdır, CLA yağ yakımını destekler ve bağışıklık sistemini korur.

Kas kütlenizi geliştirin, ne kadar çok kas o kadar fit ve sıkı vücut!

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

Kaslar vücudunuzun ince ve sıkı görünmesini sağlayan, vücudu toplayan ve metabolizmanızı hızlandırarak enerji harcatan en büyük faktördür. Eğer şok diyetlerle ve aç kalarak kas kütlenizi eritiyorsanız vücudunuzda büyük miktarda sarkmalar ve pörsümeler olacaktır. Bazal metabolizmanızı hızlandırmak ve dinlenirken de yağ yakmak istiyorsanız kas kütlenizi geliştirin. Ağırlık çalışmıyorsanız bile bölgesel egzersizlerle kas kütle arttırımı yapabilirsiniz.

Düzenli fiziksel aktivite ve spor yaparak yağlanmanın önüne geçin.

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?

Sevdiğiniz ve yaparken eğlendiğiniz, yeteneğiniz olan bir spor dalını seçin ve hobi edinin. Sporu hayatınızın içine dahil edin. Olmazsa olmazınız spor olsun. Toplu taşımalar kullanmak yerine yürüyüş yapın, asansör yerine merdiven kullanın, uzun süreler oturmamaya çalışın. Eğer fiziksel aktiviteyi hayatınıza dahil ederseniz ömür boyu kilo problemleriyle savaşmak zorunda kalmazsınız.

Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?
Ömür Boyu Diyet Yapmadan Fit Kalmanın Formülü Nedir?
26
12
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • doktorkedi

  Çok güzel bir bence olmuş ellerine sağlık. Ancak yağ yakıı konusunda birkaç katkıda bulunmak istedim. Karbonhidrat olmasa da yağ kilo aldırır. Çünkü trigliserit dediğimiz yağın yapısında bulunan yap asitleri karbonhidratlara dönüşebilmektedir. Yani ketozise girmek için sadevce karbonhidrat kesmeyek yetersizdir. Aşırı yağ alımı engellenmelidirki vücud depo yağlarını kullanabilsin. Ayrıca ketozis istediğimiz bir durum değildir. Vücudu asidoza sokar ve böbreklerden atılabilen keton cisimcikleri böbrek hasarına yol açabilir. Ayrıca beyin sadece uzun süreli açlıkta keton kullanacaktır. Bu da vücudun kendini korumaya aldığı, kilo kaybının azalıp yenilen her şeyin depolanmaya başladığı anlamına gelir. Yani ketozis iyi değil kötü bir şeydir.

  Görüş hala geçerli mi?
  • Teşekkür ederim yorumun için lakin ben de buna cevap vermek istiyorum fazla karbonhidrat ve protein trigliserite dönüşerek yağ olarak depolanır. Yağlar glikoz olmadığı sürece trigliseride dönüşemez bu imkansız bir şey ayrıca ketozis çakmak ateşi ise ketoasidoz orman yangınıdır asla birbiriyle karıştırılmamalı ben bu konuda çok uzun araştırmalar yaptım ve kendim de test ettim ketozise girmek için olağanüstü yağ almak ve karbonhidratı olabildiğince minimalize etmek şart yoksa giremezsin. Ketozis zararlı bir durum değildir uzun süre açlıklarda da vücut enerji ortaya çıkarmak için karaciğerlerin parçaladığı yağ asitlerini keton cisimciklerine dönüştürür. Yağ asitleri karbonhidrata dönüşemez şeker gibi kullanılamaz eğer öyle bir durum söz konusu olsa keton cisimciklerine ve ketozis moduna girmeye ihtiyaç kalmazdı, alınan proteinin fazlası glikoza çevrilebilir bu sebeple ketozis evresine girmek için aşırı protein alınmamalıdır.

  • Ketozis şok diyetlerden ve düşük protein içeren full yeşillik yemeyi öneren diyetleirn hepsinden daha sağlıklıdır ketoziste sağlıklı yağlar kullanılıyorsa iyi kolestrol yükselir ve kötü kolestrol düşer, kalp damar açısından da sağlıklıdır, ben yaptırdığım testlerden dolayı bunu farkettim 3 ay aralıksız ketojenik beslendim ve çöp beslenmekten çok daha sağlıklı hale geldim ketozis kas kaybına sebebiyet vermiyor protein konusunda çok cimridir, buda sporcu olduğum için katkı sağlıyor fakat ağır antrenman dönemlerimde glikojen depolarımı yinelemek için carp-up yapıyorum.

  • Yağlar ayrı bir enerji kaynağı olarak hiç bir zaman glikoza yani karbonhidrata dönüşemez bu çok yanlış bir bilgidir, böyle olsaydı zaten ketozise gerek kalmazdı, ayrıca insülin hormonu düşük olduğu sürece yani şeker alımı yapılmazsa yağlar enerji olarak kullanılmaya açık hale gelir bu durumda depolanmaz eğer bu şekilde kilo aldığını düşünen biri varsa diyeti yanlış uyguluyordur. Karbonhidrat almadığım için gece yatmadan önce yağa abanabilirdim 5 ay içerisinde 5 kg kas kütlesi geliştirirken 10 kg lık yağ ve su kaybım oldu çoğunluğu yağ idi ölçümlerle de sabitledim. Şuanda %11 yağ oranım var bir bayan için çok düşük bir oran bu

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1125
 • xyenna

  yeme spor yap he bunları da yapamıyorsan ye ye obez ol sonra da ver 3500 doları ethicada obezite amelyatı ol kurtul :) arkadaşım obezite yaptırdı sonra da diyet paketini iptal ettirdik 1000 Tl kardayız :)

  • nerde bizde o parayı verecek bütçe ki biz spor ve diyet yapalım en iyisi :D

  • xyenna

   :)) o parayı verince yemeye para kalmıyor işte :)))

 • Şarlatann

  Eline sağlık cok başarılı 😊 seni bir yerden tanıyor gibiyim Ankarada mi yaşıyorsun

 • Asuca

  Kilo problemi olanların işi de zor he 😅

  Böyle dertlerimin olmaması çokoş asdfg eline sağlık yararlı olacaktır umarım.

  • teşekkür ederim kilo problemi olmayan şanslı kişilerdeniz geçmişte benim de vardı gerçi bundan dolayı araştıra araştıra diyetisyen gibi oldum bu sayede kafadan yazabiliyorum araştırmaksızın :D

 • Proteinin önemi gerçekten büyük. Ben sabah kahvaltıda yumurta yedikten sonra akşama kadar acıkmıyorum!
  Eline sağlık canım :)

 • birleşiksıkıntı

  spor havan gıbı eymeyecen ıste bıraz kendını tutacan kımıs oturup bır tepsı baklava yıyor abartmadan sakın sakın

 • johnyx

  Çok teşekkürler hanımefendi. Paylaşımlarınız harika.
  Emeğinize sağlık.

 • Ateist_Türk

  Spor yapmayı çok seviyorum ben. Sporsuz bir hayat , hayat değildir.

 • vutizdiz

  Emeğine sağlık. Bu işin yolu yordamı bunu bir hayat tarzı olarak benimseyip bırakmamak.

 • Omerfarukssz

  Emeğine sağlık şu tatlı işi zorluyo sadece beni tamam daha yemicem bırakıyorum diyorum 1-2 saat sonra bir bakıyorum annem tatlıyla gelmiş odama 😃

  • De ki anne bunun içindeki rafine şeker insan sağlığı için zararlı şeker hastası olmak istemiyorum 😂

 • rroommeeoo

  Yine harikalar yaratmışsın.
  Ben günde bir dilimle ekmek ve unlu msmülleri sınırkadım, ćok faydasıni görüyorum...

 • İsmail_007

  valla bende insülin direncide var büyüme hormonuda eksik aslında mecbur olmadılça hazır gıda da tüketmem ama bende hepsi var

 • The_of_KinG

  bopazını tut... yürüşünü unutma... gece aburcuburu kes... işte sana fit kalmanın yolu

 • TeĞMeNCX

  Kesinlikle diyet yapmadım ve de bence fitim fakat bunu vücudumu tanıyarak yaptım...

 • parsksk

  faydalı bence olmus gercekten emegıne saglık

 • Cikolatakahve1

  hem güzel hem zeki ya :-/

 • Meyveye hayır diyemiyorum. Eline sağlık

 • KitapGibiAdam06

  emegine saglık

 • pocomotoist

  Tabii ki spor <3 :)
  *Gecen bol olsun.*

 • IAmarPresterAen

  Yine müthiş sen bu işte ustasın :D

 • laybı

  Güzel olmuş.. Elnize sağlık...

 • fairy-tail

  Guzel olmus

 • DolandırıcıBüken

  bölgesel zayıflama nedir ak :D

 • Saygın-Panda

  Güzel..

 • AyıYogii

  👍🏼leptin&keton mesajı aldım👍🏼

 • cahitşanrah

  Teşekkür ederim :D.

 • Rakısevencocuk

  Sağlıklı beslenme ve spor sanırım

 • gümüşhane

  emegıne saglık 👍🏻👍🏻

 • AgentKid

  Guzel

 • Trewqqwert

  Bayanlar neden seksi giyinirler

 • kfsfener1

  Güzel bence

 • Güzel

 • Gizli Üye

  Teşekkürler ellerine sağlık :)

 • Gizli Üye

  Çok güzel d

 • Gizli Üye

  Güzel bence

 • Gizli Üye

  Emeğine sağlık hangi bölümden mezunsun çok merak ettim.

  • teşekkür ederim bankacılık okudum ama beslenme ve spor konusunda sporcu olduğum için çok bilgiliyim.

  • Gizli Üye

   Rica ederim 😀Bilgilendirici benceler yazıyorsun.

 • Gizli Üye

  Metabolizması hızlı bir ana babanın çocuğu olarak doğmaktır.

YÜKLENİYOR...