Dünya Harikaları ve Kupa Amerika

Dünya Harikaları ve Kupa Amerika..

Futbolcu fabrikası Güney Amerika’da haziran ayı diğerlerinden farklı bir anlam taşıyor.

Messi’li Arjantin, Neymar’lı Barcelonanın yanında ev sahipliği avantajı taşıyan Şili, turnuva takımı Uruguay gibi kıtanın en güçlü 12 takımı çetin bir çarpışma içinde..

Her turnuvada olduğu gibi bunun da en önemli yanı, 5 Temmuz’daki finalde kupayı hangi takımın kaptanı kaldıracak?

Öncelikle, grup grup değerlendirecek olursak..

A GRUBU

Kupanın her maçında güçlü seyirci desteğini arkasında bulunduran Şili, gruptan çıkmak isteyen güçlü Meksika ve Bolivya, bir arkadaşa bakıp çıkan Ekvador’un yer aldığı grup..

2. maçlar sonunda Ekvador hariç diğer takımların elenme ya da gruptan çıkma ihtimali var.Ekvador, elemelerde insan yaşamına elverişsiz bir rakımda iç saha maçlarını oynayıp elemeleri geçiyor ve asıl turnuvada ilk turda patlıyor, onlara alıştık..

En iyi üçüncü kim olur bilemem, buradan Şili ve Meksika sonraki tura çıkacaktır.

B GRUBU

En zorlu grup.

İlk iki maçlar oynandı ve Jamaika hariç diğer üç takım hala turnuvanın içinde.Zaten Jamaika Asafa Powell’lar, Usain Boltlar yetiştirmeye devam etsin.Futbol onların neyine? Kırk yılda bir dişe dokunur futbolcu yetiştirdiler Raheem Sterling adında, onu da İngiltere milli takımı kaptı..

Turnuvayı kazansa sürpriz olmayacak diğer 3 takım Arjantin-Paraguay-Uruguay tam gaz devam.Muhtemelen bu üçü diğer turu görecektir.

C GRUBU

Kupanın açık favorisi Brezilya, petrol zengini Venezuela, kötü başlayan Kolombiya ve neydiği belirsiz Peru bu grupta.

İlk maçlar oynandı.

Büyük ihtimalle Brezilya kayıpsız, güle oynaya gruptan çıkacak ve ikincilik için Venezuela ve Kolombiya kapışacak.Kapışmada aralarındaki maçı petrol zenginleri kazanıp büyük avantaj sağlasa da, Kolombiya’nın ne yapacağı belli olmaz..Her halükarda çeyrek finali görmek için Brezilyayı yenmek zorunda olmaları onlara hafiften bir erken “adios” dememize neden oluyor..

FAVORİLER

Brezilya: Kişisel kanaatimce bu turnuvayı alacaklar.2002 Dünya Kupası’nda çocuk olan her yetişkinin hayranlığına sahip bu ülke.O dönemde oynadıkları estetik ve hücuma dönük futbolla birlikte Joga Bonito’nun gözümüzde ilahlaştırdığı insan üstü yetenekli futbolcuları barındıran ülke, 2007’den sonra kafa ütüleyici defansif futbola başlasa da, bugün 2002’dekine benzer kimliği göstermeye başladı.

Neymar ve saz arkadaşları, kazma stoperler Dante ve Luiz’in gazabına uğrayıp kendi kafalarına sıkmazsa, şampiyonluğa en büyük aday.

Kazanma şanslarını %35 görüyorum.

Arjantin: Dünya üzerinde atak ve defans arasında bu kadar kalite farkı olan başka bir ülke yok kanımca.Forvet Ferrari, defans Doğan..

2014’te Almanya kurbanlarından biri olan takım bu turnuvada Şili’yle eşit şansa sahip bana göre.

Kazanma şanslarını %20 görüyorum.

Şili: Kadrolarında A.Sanchez’i ve Vidal’i bulundursalar da, hepimiz biliyoruz ki iki oyuncuyla bu işler yürümüyor.

Fiorentina’dan David Pizarro ve Matias Fernandez, Hamburgdan Marcelo Diaz, Interden Medel gibi etkili silahları var desem de inanmayın.Ben de maçkolikten baktım.

Şili’yi Şili yapan iki unsur var; takım oyunları ve taraftar baskısı.Kupayı getirirse bu ikisi getirir.İsimlere takılmayın.Zaten boy ortalamaları 1.50.

Tutmayın küçük enişteleri.

Kazanma şansları %20.

Uruguay: Her şey Muslera’ya bağlı, Muslera bu takımı sırtlarsa kupayı rahat kazanırlar diyeyim de G.Saraylılar sevinsin..

Defansın önüne en iyi otobüs çeken takım.Kulüp veriyonları da Chelsea.Her defansı katı takım gibi turnuvalarda üst turları zorluyorlar.Yine bu organizasyonun sinsi ve tehlikeli ekibi.

İlk turda elenirlerse kimse ağlamaz.Şampiyon olurlarsa da kimse “oha l*n nasıl şampiyon oldular” demez yani.Öyle enteresan bir takım.Copa America’nın 15 kezle en fazla 1. olan takımı.

Kazanma şansları %15.

Diğer: Kim olur bu diğer? Bilemem..Turnuvada iddiasını koruyan herkes bu kategoride.Yazdığım ilk 4 dışında galip çıkacağını sanmam.Gel gelelim, müneccim de değilim.Yalnızca tahmin.

Genelde maçların kazananı sürpriz olsa da, turnuvayı sürpriz bir takım kazanmaz.Diğer’e bağlı takımlar formalite gereği Şili’de diye düşünüyorum.

Kazanma şansları 35+20+20+15=90

100-90=10

Yaptı mı sana %10?

Copa Americanın 43. Turnuvası kutlu olsun !

Öhöm öhöm...


0|0
54

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Renkli ve güzel turnuva samba ve tango esintileri yürek yakıyor

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 3

 • Paylaşım ve çıtırlar için teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Turnuva favorisi Arjantin. Resimlerin favorisi Kolombiya.

  0|0
  0|0
 • peçete getirin. jamaikanın durumunu okuyunca gözyaşlarıma hakim olamadım.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...