1 ay

Fitness Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Palmarosa

İlk Bence'mde fitness hakkında dilden dile dolaşan ama doğruluk payı olmayan veya doğruluğu hakkında yeterli araştırmalar olmayan şeylerden bahsetmek istiyorum.
Kendi uzun süreli deneyimim ve araştırmalarımla bazı maddeler hazırladım.

Kadın vücuduna odaklı bir yazı ama bazı maddeler erkekler için de geçerli.

İlginizi çekiyorsa, başlayalım! 💪🏻💪🏻💕

Fitness Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Belirli bir bölgemi çalıştırarak sadece oradan yağ yakabilirim.Doğru olmasını dilediğimiz ama maalesef doğru olmayan bu en önemli madde ile başlayalım. Ne yazık ki spot reduction dediğimiz sadece belli bir bölgeden yağ yakımı mümkün değil. Vücudumuz yağı tüm vücuttan belirli oranlarda yakıyor.

Bu oran insandan insana değişebilir. Bu yüzden "yüzüm hemen inceliyor" veya "ne kadar zayıflasam da üst bacağım incelmiyor" gibi şeyler duyuyoruz. Bu oranın dışına çıkarak yaktığımız tüm yağları belirli bölgeden yakmak mümkün olmuyor.

Fitness Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Ağırlık kaldırmak kadın vücudunu erkeksileştirir.


Evet bu sözlerinizi duyar gibiyim ve kafanızda beliren o görüntüyü, ama gerçek şu ki kadın vücudunun belirli hormonlar ve kimyasal takviyeler almadan erkek vücudu kadar kaslanması imkansız.

Onun dışında ağırlık kaldırmak estetik zevklerinize göre rahatlıkla ayarlanabilir. İstediğiniz oranda kaslanıp belli bir noktadan sonra daha fazla ilerlemeden sadece formunuzu korumaya devam edebilirsiniz.

Üstelik yatıp kalkınca birden Hulk'a döneceğinizi düşünmeyin...kaslanmak oldukça yavaş bir süreç ve bu süreç boyunca neyi sevip sevmediğinizi gözlemleyecek zamanınız fazlasıyla var.

Fitness Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Squat ile hayalimdeki kalçaya ulaşabilirim.


Eğer hayalinizdeki kalça hoş bir biçimde iri ve yuvarlak ise evinde ağırlıksız squat yapanlara kötü bir haberim var : Mümkün değil.
Ağırlıklı squat yapanlara da kötü bir haberim var : Yeterli değil.

Her ne kadar squat ve kalça birbirine yapışmış iki kavram olsa da aslında kalçalar için çok daha etkili hareketler var. Üstelik squat bacaklara fazlasıyla etki ettiği için, fazlası bir üstteki maddede belirttiğimiz estetik kriterlerinize uymayan sonuçlar doğurabilir.

Ve ağırlık kullanmadan yaptığınız herhangi bir egzersiz kasları yırtmaya yeterli olmayacağı için yeni kas oluşumunu sağlamaz. Ancak yaktığınız kalori sonucu yakılan yağlar ile kıvrımlarınızı büyütmeye çalışırken küçülttüğünüzle kalabilirsiniz.

Fitness Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar


Belimi inceltmek için bel egzersizleri şart.


Ah şu youtuber'lar ve fitness guruları...İncecik belleriyle "evde 30 dk bel inceltme egzersizleri" videoları çekiyorlar ve yanlış anlaşılmalara sebep oluyorlar.

Beli inceltmenin yolu tek yerden geçer : mutfak!

İnce bel düşmanı olan karbonhidratı olabildiğince az ve sağlıklı şekilde tüketmediğiniz sürece herhangi bir spor bu yolda fayda sağlamayacaktır.
Üstelik, iyi dinleyin kızlar, ağırlık ile yapacağınız bel egzersizleri o bölgede kas oluşturarak belinizi daha kalın hale getirebilir! İstediğiniz bu değilse bel bölgesini ağırlık ile çalıştırmamakta fayda var.

Ve en önemlisi, herhangi bir bel egzersizi ile yakacağınız kalori ile yürüyüş, yüzme veya bacak egzersiziyle yakacağınız kalorinin beliniz üzerindeki etkisi aynı! Önemli olan yakılan kalori miktarı ve yenilen yemek. Hangi bölgeyi çalıştırarak yaktığınız fark etmiyor.


Umarım yazım hoşunuza gitmiştir, devamınde görüşmek üzere ve iyi sporlar!

Fitness Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar
Fitness Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar
9
1
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
9Erkek Görüşü
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

19
 • Cokfena34
  Profesyonel yardım almadan yapılan hareketler sakatlaya bilir
 • Masumadamm
  Herkes fitnessi kas yapmak saniyor bu ulkede spor gelismez
 • care-siz009
  Kegel egzeraizleri bence en etkili cözüm
 • MuscleKing_T
  Bu yazıyı beğendim... Devamı gelmeli.
 • Uslanmayan_adam
  Güzel olmuş eline sağlık :)
 • babysharkSmom
  Keyifle okudum harika bilgiler için teşekkürler
 • AdilOlmayanYıldırım
  Çok detaylı bir bence devam etmelisin kesinlikle
 • Anıl580
  Denenebilir bunlar
 • Radius633
  Güzel bir spor tebrikler
 • Gizli Üye
  Spor yapmak sürekli insana çok iyi geliyor zinde tutuyor
YÜKLENİYOR...