Metabolizma Hızı Nasıl Artar?

BiBilen

Selam KScanlar! Bir önceki yazımda metabolizma nedir, ne değildir ve bazal metabolizma hızından bahsetmiştim. Bu yazıyı okumadan önce daha daha iyi bir farkındalıkla okumanız için ilk ona göz atmanızı öneririm;

Nedir Ne Değildir? Metabolizma ve Bazal Metabolizma Hızı!

Şimdi metabolizma hızı nedir fikir sahibi olduysak bunu nasıl hızlandırabiliriz bunların üzerinde konuşalım istiyorum, belki de "su içsem bile yarıyor" durumunda değilizdir ve bir şeyleri yanlış/eksik yapıyoruzdur.

Metabolizma Hızı Nasıl Artar?
    • Çok seviyoruz atasözlerimizi, e bol bol da kullanıyoruz aslında gün içinde! Benim en sevdiklerimden olan erken kalkan yol alır sanki metabolizmamız için söylenmiş! Erken saatlerde yapacağınız bir kahvaltı aslında metabolizmanızı hızlandıracaktır. Eğer siz özel bir diyet programı uygulamıyorsunuz (IF diyeti gibi) kendinizi kalori kısıtlaması için aç bırakmanız değil, erken saatlerde yapacağınız bir kahvaltı size daha iyi gelecektir.,
Metabolizma Hızı Nasıl Artar?
    • Gün içi protein alımınızı ayarlayın. Protein hem uzun süreli tokluk, hem de doğru çalışan bir metabolizma için en temel makrolardandır, çünkü vücudumuz en fazla enerjiyi proteini kullanmak için harcar! Zayıflama diyetlerinde genel olarak gün içi kilo başı ortalama 0.8-1 kg arası protein olmalıdır.
Metabolizma Hızı Nasıl Artar?
    • Spor yapın! Hepimizin en temel bildiği şey yavaş çalışan metabolizma hızını arttırmak için mutlaka spor yapılmasıdır. Eğer spor yapmayı sevmiyorsanız kendiniz için uygun olan spor türünü bulamamışsınız demektir! Covid sebebiyle spor salonlarına eğer mesafeliyseniz gün aşırı +35 dakika yürüyüş de bizim için pekala yeterli olacaktır. Evden çıkmak istemezseniz Leslie, Nike Traning Club gibi uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Artık spora bahane olmasın!
    • Yemeklerinizi baharatlarla lezzetlendirin. Bazı baharatların, özellikle de toz acı biberin metabolizma hızını arttırdığı çeşitli çalışmalarla belgelendirilmiştir. Yemeklerinize ekleyeceğiniz baharat seçimleri metabolizma hızınızı arttırabilir.
Metabolizma Hızı Nasıl Artar?
  • Uyuyun :) Biz biliyoruz ki yeterli uyku alamadığımızda leptin ve ghrelin hormonlarımız, yani açlık ve tokluk hormonlarımız çok da doğru çalışmayabiliyor. Bunun yanında günde en az 6 saat uyku hepimiz için şart! Hepimiz için en doğru uyku zamanını biz biliyoruz tabi ki, çünkü bu aslında kişisel bir şey ama naçizane önerim günde 6-8 saat arası uyumaya çalışın.
  • Kahve ve yeşil çay ikilisi. Kafein gerçekten de metabolizma hızını arttırır, aynı şekilde yeşil çay da öyle. Ama fazlası ikisi için de zararlı olabilir, uyku kalitenizi etkileyebilir. Eğer zayıflama dönemindeyseniz gün içi bitki çayı sınırınız 2 olsun, kafeini de akşam saatlerinde tüketmemeye çalışmanız sizin için çok daha faydalı olur. Rahatlamak içinse papatya, melisa çayı, lavanta çayı gibi seçenekleri deneyebilirsiniz :)
Metabolizma Hızı Nasıl Artar?
Cevapla