Nedir Ne Değildir? Metabolizma ve Bazal Metabolizma Hızı!

BiBilen

Herkese merhaba,

En çok duyduğum şeyler arasında yer alan metabolizma konusuna açıklık getirmek istedim. En temelden başlayarak metabolizma konusunu çözebilelim istiyorum.

Öncelikle metabolizma nedir bundan başlayalım; Metabolizma, canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir. Bizim vücudumuzda gerçekleşen solunum, sindirim, boşaltım gibi süreçler metabolik reaksiyonlarımızdır. Yani vücudumuzda gerçekleşen anabolik ve katabolik reakisyonlar bizim metabolizmamızı oluşturur.

Nedir Ne Değildir? Metabolizma ve Bazal Metabolizma Hızı!

Metabolizma hızı nedir derseniz, vücudumuzun bir besini enerjiye çevirme hızıdır diyebiliriz aslında.

Bazal metabolizma hızı ise; vücudumuzun dinlenme pozisyonunda harcadığı minimum enerji miktarıdır. Daha çok açıklamak gerekirse en son yemekten yaklaşık 10-12 saat sonra dinlenir konumda vücudumuzun nefes almak, vücut ısımızı sabit tutmak, solun gibi en temel işlevleri yaparken harcadığı enerji miktardır.

Bu hız nelerden etkilenir derseniz aslında birçok şeyden.

  • Yaşınız
  • Cinsiyetiniz
  • Genetik faktörleriniz
  • Metabolizma hızınızı direkt etkileyen hastalıklar (örneğin tiroit)
  • Kan değerlerimiz
  • Vitamin ve mineral dengemiz
  • Gebelik durumumuz
  • Ergenlikte olma durumunuz
  • Kilonuz gibi birçok şeyden etkilenir.

Kesin olarak bildiğimiz şeylerden biri yaş aldıkça metabolizma hızının yavaşlamasıdır. Ayrıca bilinenin aksine aslında kilolu insanların metabolizma hızı (genelde), zayıf insanlara göre daha yüksektir.

Benim en çok gözlemlediğim şey hedefimiz kilo kaybı olduğu zaman kilosu yüksek bir danışanımın bir kaçamağı tolere edebilmesi, yine sonuç görebilmesi ama zayıf bir danışanımın ona göre daha az kayıp sağlayıp tartıdaki sonuca yansıması oluyor.

Yani aslında görece kilolu insanların su içsem yarıyor diye düşünen insanların metabolizma hızının daha yüksek olduğunu düşünüyorum, sadece doğru beslenmeyi hayatınıza entegre edememişsinizdir :)

Bir sonraki yazımda metabolizma hızını nasıl arttırabiliriz bunu daha detaylı anlatmak istiyorum. Eğer açıklamamı istediğiniz ekstra bir şey varsa paylaşırsanız benimle çok sevinirim. İyi haftalar.

Nedir Ne Değildir? Metabolizma ve Bazal Metabolizma Hızı!
Cevapla