Nasıl Daha Sağlıklı Beslenebiliriz?

Günlük hayatın işleriyle uğraşırken beslenme konusuna yeterince ilgi gösterememekte ve okul, iş ve seyahat halindeyken fastfood gıdalarla günümüzü geçirmekteyiz. Fastfood gıdalar ayak üstü ve hızlı tüketilebilmekte ancak vücudun besin ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır ve bunun yanı sıra fazla kalori içermektedir. Obezite, diyabet ve metabolizma hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.

Sağlıklı beslenmede üç unsur vardır

Karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır. Bunların doğru oranlarda alınması ve düzenli saatlerde alımı gereklidir. Sabah kahvaltıda beyaz ekmek yerine tam buğday, kepekli ve çavdar ekmekler tercih edilmeli ve sofrada domates, sakatlık zeytin olmalıdır. Günlük kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılamak için peynir ve yumurta eksik edilmemeli ancak yumurta haşlanmış olarak tüketilmelidir.

Öğle yemeğinde 200 gram kadar et, mevsim salata, bir kase yoğurt mutlaka tüketilmelidir. Et ürünü olarak haftanın 2 günü tavuk, 3 günü balık ve 2 günü kırmızı et tercih etmelisiniz. Soğan tüketiminde ihmal edilmelidir kokusundan endişe edenlerin pişmiş olarak tüketmesi tavsiye edilir.

Akşam yemeğini büyük bir bölümümüz evde yemekteyiz. Annemize zeytin yağlı sebze yemeği yaptırmalı, ev yapımı yoğurt tüketmeli, esmer ekmek tercih etmeliyiz.

Balık en az haftada üç gün tüketilmelidir

Deniz ürünlerinin sağlık açısından faydaları saymakla bitmez.Herkesin de bildiği gibi yüksek oranda omega 3 yağı içerir. Önemli miktarda A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri ve folik asit, fosfor, kalsiyum, sodyum, selenyum bulundurur. Bol miktarda protein barındırır.

Uzmanlara göre haftada en az 2 veya 3 kez bu leziz yiyeceği tüketmek gerekir:

Beyin için oldukça faydalıdır. Beyin fonksiyonlarının geliştirilmesine katkı sağlar.
Kan basıncını düşürür.
Kalp ritmini düzenler. Kalp krizi riskini azaltır. Kalp ritmini düzenlemeye yardım eder.
Alzheimer’ı önlemeye yardımcıdır.
Güçlü bir antioksidandır.
Arterit rahatsızlığını önler.
Kemiklerin güçlenmesine yardım eder.
Zihin yorgunluğunu giderir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara kolay yakalanma riskini azaltır.
Sinir sistemi için de fayda sağlar.
Kan şekeri seviyesini düzenler. Bu yüzden şeker hastaları için yararlıdır. Balığı genellikle öğle yemeklerinde tercih etmeliyiz.


2|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • haftada 3 gün balık yiyemem ya :/
    ama ellerine sağlık :)

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...