Yeni Bir Dönemde Sağlıklı Beslenme İpuçları!

BiBilen

Yeni Bir Dönemde Sağlıklı Beslenme İpuçları!

Evet, bu dört günlük karantinadan sonra eski hayatımıza kontrollü bir şekilde dönmeye hazır mıyız? Sanıyorum ki bu süreç bize hem mental olarak hem de beden olarak biraz + larla geri dönüş yapmış olabilir! İstiyorum ki eğer benim gibi sen de "yeni" kelimesine çok anlam yüklüyorsan ve "yeni"lenmeye hazırsan bu süreçte bedenini de yenile ve sağlıklı beslenme düzenini oturtmanı rica ediyorum! Kısıtlı bir programdan asla bahsetmiyorum, ama biraz bedenimizi dinleyip vücudumuz için küçük adımlar atarsak bunun fiziken ve mental olarak geri dönüşünün çok iyi olacağına çok eminim! O yüzden eğer sen de hazırsan başlayalım;

1. Su tüketimini asla ihmal etme!

su tüketimi
su tüketimi

Biliyorum bunu çok fazla duyuyorsun, eğer diyet ve sağlıklı beslenme sayfalarına aşinaysan bunu herkesten biraz daha fazla duymuş olabilirsin. Ama gerçekten çok önemli, günlük içmen gereken minimum su miktarını kilo x 0.03-0.035 litre formülünden bulabilirsin! Su içtiğin zaman kendini daha hissedeceğine eminim! Üstelik yağ yakımına destek olması da su içmemiz gerektiğinin ekstra önemini hatırlatıyordur :)

2. Tatlı isteğini doğru porsiyon ölçüleriyle meyvelerden karşıla!

meyveler
meyveler

Evet hepimiz çoğu zaman rafine şeker tüketimimizin çok olduğunu fark ediyoruzdur, senden ricam ilk aşamada yediğin rafine şeker miktarını azaltman(haftada 1 gibi), sonraki süreçte inan kendini alıştırdıkça ve meyve tüketip kendini daha iyi hissettikçe rafine şeker bağımlılığın da azalacaktır, inan sonra yediğin tatlılara-paketli gıdalara "Bunları nasıl yiyebilmişim?" gözüyle bakmaya başlıyorsun.

3. Günde en az 1 porsiyon süt-yoğurt grubu ekle.

süt ve yoğurt
süt ve yoğurt

Hem besin içeriği, hem de mükemmel tok tutucu özelliği sayesinde süt-yoğurt-kefir grubu benim yazdığım programların yıldızı! Sen de mutlaka günde en az 1 porsiyon süt grubu ekle ve gün içi açlığını yönetmedeki faydasını gör istiyorum. Havalar artık ısındığına göre ara öğün olarak kendine sütlü soğuk kahve yapmaya ne dersin? :)

4. Sağlıklı yağları ihmal etme, yağsız beslenme olmaz!

sağlıklı yağlar
sağlıklı yağlar

Sağlıklı bir şekilde yağ tüketmeden, yağ yakmamız çok da mümkün değil desem inanır mısın? Doymuş yağlardan yani üstünkörü bir tabirle hayvansal yağlar diyebiliriz uzak bir hayat, zeytinyağı, avokado, çiğ kuruyemişler gibi yağlar tüketerek geçireceğin bir süreç hem seni daha iyi hissettirecektir, hem de vücudunda gözle görülür bir fark yaratacaktır eminim!

5. Sebzelerin gücünü hafife alma!

sebzeler
sebzeler

Diyet programlarımızın olmazsa olmazı salatadır herkes bilir! Salatalar ve sebzeler düşük kalori ve yüksek lif oranlarıyla tüm sağlıklı beslenme programlarında yer alır. Bu süreçte kendine biraz daha özen gösterip en az bir öğününe salata eklemeye ne dersin? Yaratacağı tokluk hissine şaşırabileceğine ben çok eminim. Salata sıkıcıdır diye düşünüyorsan, elindeki her türlü sebzeyi ve peyniri ızgaralayıp kendine özgü salatanı yaratabilirsin!

6. Proteini ihmal etme, tabi ki bitkisel proteini de atlama :)

proteinler
proteinler

Protein beslenmemizin temel taşlarından biri aslında, uzun süre tokluk sağladığı ise yadsınamaz bir gerçek! Senden ricam proteini yalnızca et,tavuk, balık grubu olarak düşünmemen. Haftada 2 bitkisel kaynaklı proteinler soframızda yer almalı diye düşünüyorum. Standart kurubaklagil sevmiyorsan eğer sebze yemeğinin yanına humus bile ekleyebilirsin! Sağlıklı beslenme sıkıcı bir şey değil aslında, sıkıcı diye dayatılan bir fikir sadece! Muhteşem bir humus tarifi için instagramıma bakabilirsin.

7. Hareketi ihmal etme!

evde spor
evde spor

Şüphesiz ki sağlıklı bir vücudu etkileyen temel şey beslenme, beslenmenin de ayrılmaz bir parçası ve metabolizma destekleyici spor! Kendine en uygun olan spor türünü bulup, bunu keyifle yapmaya ne dersin? Ben antrenör değilim fakat doğru sporun seni mutlu eden spor olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, ve sakın başaramadığını düşünüp sporu yarıda bırakma, hayattaki her şey gibi spora da özel bir zaman ve emek ayırman gerektiğini düşünüyorum, istemeyince yapamayacağın bir şey yoktur!

#EvdeKal #EvdeFitKal #ZayıflamaSırları

Yeni Bir Dönemde Sağlıklı Beslenme İpuçları!
Cevapla