Süt ve Sütün İnsan Sağlığına Etkileri!

XAmigdalax

Süt nedir? İsterseniz önce sözcük anlamına bakalım.

(TDK) Memeli dişi hayvanların yavrularını besledikleri, memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvı.

Dikkat ederseniz kendi yavrularını besledikleri sıvı.. İnsan sütü insan yavrusunu, inek sütü danayı, fare sütü fare yavrusunu vs beslemek için vardır. Yani insan sütü fare için, inek sütü insan için, insan sütü inek için DEĞİLDİR.

(Burada bahsedilen bitki sütü değildir)

Peki sütün içerisinde ne var?

Süt ve Sütün İnsan Sağlığına Etkileri!

Yukarıdaki tabloda sütün içeriğini gördük.

Şimdi de farklı memelilerin ürettiği sütlerin protein anlamında farklılıklarını görelim.

Süt ve Sütün İnsan Sağlığına Etkileri!

Burada bazı memelilerin sütlerindeki proteinin az olması o sütün kalitesi olduğu anlamına gelmiyor. Yavrularının ihtiyacının o kadar proteine ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Bir insan yavrusunun iki katına ulaşma süresi 180 gün iken dikkat ederseniz fare yavrusunun iki katına ulaşma süresi sadece 4.5 gün.. Bu nedenle fare sütü insan sütüne kıyasla 10 kat daha fazla protein içerir.

Dikkat ederseniz her canlı sütü aslında sadece kendi yavrusu için salgılamaktadır.

Peki süt sağlıklı mıdır?

Evet sağlıklıdır hatta mucizedir ama her canlı kendi anne sütünü içerse bu durum geçerlidir.

Başka memelinin annesinin sütünü içebilmek için onu 100 derecede 15 dakika kaynatmanız gerekir ki bu durumda içerisinde bulunan yararlı ya da zararlı tüm bakterileri öldürmüş olursunuz. Laktoz karamelize olur. Besin değeri kaybolur.

ya da pastörizasyon işlemine tabi tutarsınız. Pastörizasyon bir kaç defa 100 derecenin altındaki sıcaklıklara maruz bırakmak anlamına gelir kabaca detaylarına girmiyorum. Bu durumda özellikle şarbon tarzı bakteriler ölmez. Laktaz yine yok olur. Laktoz yok olduğundan sütün içindeki laktoz parçalanamaz ve şişkinliğe yol açar.

ya da sterilizasyon yöntemi uygularsınız. Bu yöntem sütün içerisinde hiçbir canlı bırakmaz. Yararlı zararlı tüm bakteriler ölür. Proteinler bozulur. Vitaminlerin 4/5 i yok olur. Genelde bu yöntem marketlerde sütün raf ömrünü uzatmak için yapılan ticari bir hamledir.

Pastörizasyon ve Sterilizasyon işlemleri yapılan sütlere aynı zamanda homojenizasyon işlemi uygulanır. Bu içindeki yağların öğütülmesi daha küçük hale getirilmesini sağlar. Buda kolestrolünüzün artmasını sağlar. Kalsiyum emilimi de düşer.

Eğer bu işlemler yapıldıktan sonra süt bekleyecekse içine kostik konur.

Dolayısıyla sütün içerisinde ne vardı resmine bakarsanız bu işlemlerden sonra oradaki tüm faydalı şeylerin kaynatma, pastörizasyon ve strelizasyon yöntemi ile kalmadığını görürsünüz.

O halde süt içmenin en sağlıklı yolu herkesin kendi anne sütünü içmesidir.

Peki sütün zararları nelerdir?

1- Süt içerisindeki laktoz maddesi vücudumuzda laktaz enzimi ile parçalanır ve sindirilir. Ancak vücudumuz bu laktaz enzimini 3 yaşımızdan sonra salgılamaz. (Akdeniz ülkelerinde, kuzey ülkelerinde bu enzim salgılanması daha geç yaşlarda bitebilir.) Dolayısı ile bu laktoz bağırsaklarımıza iner ve bağırsaklarımızda şişkinlik oluşturur.

2- Buzağılarda bulunan kimozin enzimi inek sütünü çökelek haline getirerek içerisindeki çok miktardaki proteinin yavaş yavaş emilmesini sağlar. Bu enzim insanda yoktur. Bu da insanda kabızlık , şişkinlik ve ishal gibi bir çok mide rahatsızlığına neden olur.

3- İnek sütü çok fazla o hayvana ait hormonu barındırır. Kendimize ait olmayan bu hormonları vücudumuza aldığımızda erkeklerde sperm sayısında azalma, kızlarda erken adet dönemi başlamasına neden olur. Erken adet dönemi başlayan kızlarda da meme kanseri başlama riski daha fazladır.

4- İnek yavrularının insanlara göre daha hızlı büyümesinin nedeni sütün içerisindeki büyüme hormonudur. Uzun yıllar bu büyüme hormonuna süt içerek maruz kalan insanlarda kanser gelişimi daha kolay olmaktadır.

5- Erkeklerde prostat kanseri riskini arttırmaktadır. Akciğer kanseri için sigara ne ise prostat kanseri içinde süt yaklaşık olarak aynı şeydir. Kadınlarda ise meme kanseri tabi ki.

6- Bu büyüme hormonu halihazırda başlamış kanser hücrelerinde hızla büyümesine neden olur.

7- Süt kemiklerin gelişmesini sağlamaz tam tersi kemiklerin zayıflamasına neden olur.

8- Asidik oldukları için kronik enflamasyona neden olur.

9- Çok fazla kolestrol içerdiği için kalp sağlığını tehdit eder.

Tekrar ediyorum..

..süt içmenin en sağlıklı yolu herkesin kendi anne sütünü içmesidir.

Saygılar

Süt ve Sütün İnsan Sağlığına Etkileri!
1 Görüş