Selülit Dosyası

Eskidensarisindim

Bazen ne kadar spor yaparsanız yapın, masajlara ve kremlere ne kadar para harcarsanız harcayın selülitlerinizden kurtulamazsınız. Selülitlerden kurtulmak için önce nedenini iyi anlamak gerek.

Selülit neden olur?

Selülit Dosyası

Selülit, ciltte yağ hücrelerinin derinin tabakalarının arasına çıkmasından kaynaklanan yumru ve çukur oluşumuna denir. Yani önce yağ hücreleri şişer ve bozulan fasya cildin düzgün görünmesini engelleyip bu çukur ve bombeleri oluşturur.

Fasya ise derinin altında bulunan liflerden oluşan bir yapıdır. Jelimsi bir yapıdadır ve görevleri birleştirmek, sabitlemek, kas ve organları çevrelemek, birbirinden ayırmaktır. Fasya sağlığını korumak sadece görüntümüzü değiştirmekle alakalı değil bütün sağlığımız ile alakalıdır diyebiliriz. Ayrıca sadece bacaklarınızda selülit varsa bu sadece oradaki fasya dokusunun bozulduğu anlamına gelmez başka yerlerde de bozukluk olabilir.

Selülit Dosyası

Fasya nasıl iyileşir?

1-İnsülin düşürülmeli

Aralıklı oruç gibi bir beslenme planı ile kan şekerimizin çok oynamayacağı bir beslenme planı hayatımıza endekslemeliyiz ve yine insülini düşüren ve emilimi yüksek olan yağlı proteinleri tüketmeliyiz. Yağ hücrelerinin küçülmesi gerek o yüzden yağsız beslenmeli gibi bir yanılgıya düşmeyin. Kendi deneyimim olarak da özellikle kolajen takviyesi de bu noktada çok faydalı diyebilirim.

2-Hormonal bir dengesizlik olabilir

Östrojen yağlanma yapar ve özellikle pkos hastaları selülitlenmeye daha meyillidir. Böyle bir rahatsızlığınız var mi doktora gidip öğrenmeniz varsa tedavi almanız gerekir.

3- Tabi ki spor

Yürüyüş, koşu, yüzme gibi iki boyutlu antremanlar yapan insanların yani ileri geri hareket yapan insanların ne kadar aktif olursa olsun hala selülitli olduğunu görürüz. Kasları büyümediği için kurtulamuyorlar. Hiit antremanları, dirençli veya çok düzlemli egzersizler yapmaları gerekiyor. Örneğin: reverse lunge.

4- Dinlenme

Evet her gün kasları yormamalıyız çünkü kasların büyümesi için dinlenmesi gerek.

Selülit Dosyası
1
2
Görüşünü yaz
2Kız Görüşü
1Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

21
 • Neyse1900

  Ne yaparsan yap yapıya bakıyor bence. İncecik bacaklilrda bile oluyor, sisman kisilerde bebek gibi pürüzsûzler var

  Yorumla
 • __hillsMooNn__

  Bol bol su içmek gerekli.

  Yorumla
 • kaanizmirliii

  Yuz guzelse kurtarir gene

  Yorumla
YÜKLENİYOR...