Doğal Probiyotikler Nelerdir?

Probiyotiklerin kraliçesi: EV YOĞURDU
Probiyotiklerin kraliçesi: EV YOĞURDU

Probiyotikler: Bağırsakların düzenli çalışmasında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynayan çeşitli türde yararlı mikroorganizmalardır. Bağırsakların iç duvarına yerleşerek, düşman bakterilerin çoğalmasına ve kana karışmasına karşı biyolojik bir filtre oluştururlar.

Probiyotikler yeterli miktarda tüketildiğinde vitamin, protein ve mineralleri sindirmeye, alerjenlere karşı korumaya, odak artırmaya, 'prebiyotiklerin' emilimine ve anti-kor üretimine yardımcı olur. Ayrıca; antibiyotik kullanımı, enfeksiyon, oksidatif stres ya da sezaryen gibi durumların ardından bozulan bağırsak florasını yeniden düzenler.

Sağlığımızı bozan en önemli etkenlerden biri, eksik sindirimin yan ürünü olarak vücutta biriken toksik atıklardır. Bu atıklar bağırsak florasını ve besin emilimini bozabilir, dokularda yangılara ve dejeneratif değişikliklere neden olabilir.

Dost bakteriler içeren doğal probiyotikler, toksik sindirim atıklarıyla savaşın kazanılmasına ve sağlığın normalleştirilmesine katkı sağlar.

Başlıca doğal probiyotikler şunlardır; Tümü evde yapılan yoğurt, kefir, lahana turşusu, boza, kımız, şalgam suyu, tarhana, salamura zeytin. Almanların Sauerkraut adlı ekşili lahana salatası yanı sıra ev yapımı genç üzüm şarabı ile Doğu Avrupa’da ekmeğin fermente edilmesiyle üretilen "Kvass" adlı geleneksel içecek de iyi birer probiyotiktir.

Ev yoğurdunun probiyotik etkisi pişmiş, sıcak sebze ve tahıl yemeklerinin yanında iyice artar. İçine taze meyve karıştırılan yoğurt ise probiyotik değerini yitirir.

Genel bir ölçü olarak; günde iki kase ev yapımı yoğurt veya bir çay bardağı ev yapımı kefir ile az miktarda sirkesiz lahana turşusu ya da Çubuk usulü sirkesiz salatalık turşusu gayet yeterli olacaktır.

Turşular sirkesiz kurulmalıdır çünkü (pastörize edilmemiş elma sirkesi hariç) sirke aslında temizlik maddesidir ve maalesef turşudaki probiyotikleri etkisizleştirir. Yoğurt, kefir ya da peynir yapımında kullanılacak sütün; doğal otla, çimle beslenen inek, koyun ya da keçi sütü olması idealdir.

Dışarıdan alınan bakteriler midenin asidik ortamında ve ince bağırsağın tuzlu su ortamında yok olurken, fermente gıda bakterileri buralarda canlı kalmayı başarır. Ardından kalın bağırsağa ulaşır ve burada sindirilirler, bunun için de kolon dostu olarak bilinirler.

Sağlıkla ilgili moda akımlar sağlıksızdır.

İlaç piyasasında iyi satılan moda ürünlerden biri de probiyotiklerdir. Oysa hekim tarafından yazılmadıkça, eczaneden probiyotik (ya da multi-vitamin) alıp kullanmanın, aynı antibiyotikte olduğu gibi sakıncaları olabilir. Gerekli görülen durumlarda, hekiminiz probiyotik takviyelerin kullanılmasını zaten önerecektir.

İşlenmiş endüstriyel ürünler yerine, geleneksel yöntemlerle evde üretilmiş yoğurt ve sirkesiz turşu gibi kaynaklardan doğal probiyotik kazanabiliriz.

Doğal Probiyotikler Nelerdir?
5
4
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

54
 • Evet faydalı bir içerik teşekkürler
  Doğal probiyotik ler protein içerip sindirimi rahatlatması acısından çok önemli.
  Proteinler normalde sindirimi zor yiyeceklerdir. Ancak probiyotik ile hem sindirim kolaylığı hem protein alımı sağlanmış olur
 • Son zamanlarda biz artık marketten süt almak yerine otlayan ve gezen ineğin sütünü dışarıdan satın alıyoruz. Ben ev yapımı yoğurdun tadını pek sevmediğim için market yoğurdu tüketirdim hep. Ancak yoğurdu her yemeğin yanında mutlaka yerim. Fakat yavaş yavaş ev yapımı yoğurduna alışmaya başladım. Bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum açıkçası. Elinize sağlık hocam.
 • Melankolikpoll
  Son günlerde çok konuşulan ev yoğurdu ve turşusu içerisindeki probiyotikler sayesinde evimizin göz bebeği oldu, yine bilgilendirici güzel bir paylaşım yapmışsınız teşekkürler :)
 • 06romeo
  Yoğurdumu turşumu kendim yapıyorum çok şükür. Sizler de öğrenin ve öğretin. 😎
 • WaterCUK
  inan günde 2 tane cips yemessem uykumu cinler basıyor...
 • Böyle bilgi verici şeyler görmek çok güzel be
 • Eline sağlık admin ♥
 • TinyRiot
  Kefir gayet başarılı bir probiyotik.
 • TDKgeldi
  Annem yapıyor hocam ☺️
YÜKLENİYOR...