Baş Ağrısı Çekenler Ne Yapmalı?

Baş Ağrısı Çekenler Ne Yapmalı?

Ayurveda, iyileştirmenin dışarıdan içeri yönlü olmaktan çok içeriden dışarı yönlü olduğu savunan antik Hint sağlık felsefesidir.

Ayurveda'nın en özel yanı insan bedenini, bilincini ve düşünce dünyasını tek bir "işlevsel birim" olarak benimsemesidir. "Bütünsel sağlık" olarak bilinen bu fenomen aynı zamanda beden, duygu, bilinç, vicdan ve akılda içten dışa doyurucu bir uyum yaratır.

Ayurveda, bireye fabrika ayarlarının farkına varmasına yardımcı olarak, içsel dengeyi yeniden sağlamaya destek olabilecek bazı öneriler sunar. Ana amaç, bütüncül sağlığı sürdürülebilir bir biçimde yeniden kurmak ve sürdürmektir.

Ne yazık ki, emanet edilen bedenimizi koruyamıyor, yaşam ve beslenme biçimindeki seçimlerimizle biyo-enerjimizi kendimiz bozuyoruz. Sağlığı korumak için önce içimizdeki dengeleri koruyabilmemiz öneriliyor.

Ayurveda'ya göre bu bağlamda 3 temel enerji yaşamsal önem taşır:

1- Kinetik enerji (Hareket - Vata)

2- Termal enerji (Isı - Pitta)

3- Potansiyel enerji (Durağan - Kapha)

Kişi, sanki başını sıkıyorlarmış gibi, alnında, başın arkasında ve yanlarında baskılanma hisseder. Sinir sistemiyle bütünleşik işleyen damar ve kas sistemleri bu baskıdan etkilenir. Baş ağrısına yol açan nedenlerden biri işte bu gerilimlerin sinüs boşluğunda yarattığı basınçtır.

Ayurveda'ya göre baş ağrısı ve türevi rahatsızlıklar genellikle kinetik enerjinin dengesizleşmesine bağlıdır. Bu sorun, kinetik (hareket) enerjisi titrek olan aşırı hareketli kişilerde daha yaygın görülür. Bu kişiler sıklıkla coğrafi konum ve rakım değiştiriyor olabilirler.

Bu açıdan baktığımızda kendisi aşırı hareketli olmasa bile, kişi rüzgardan, klimadan, saç kurutma makinesinden, taşıtın açık penceresinden giren havadan olumsuz etkilenebilir.

Üflenen havanın yarattığı hızlı devinim, kinetik enerjiyi bozan faktörlerle aynı formatta değerlendirilir. Bu aktivitelerin sinüslerde oluşturduğu basınç, baş ağrılarının birinci kök nedendir.

İkinci kök neden ise, toksik izlenim ve düşünceleri sorgulamadan benimsenin yaşattığı zihinsel huzursuzluktur. Sindirimi zor olan toksik izlenim ve düşünceler, bilinç aygıtında tıkanmalara ve aşırı düşünsel hareketliliğe yola açar.

Şöyle ki; Duyu kanallarımızla dış ortamlardan derlenen veriler önce ön bilinçte bilişsel olarak işlenerek bilgiye dönüştürülür. Ardından bilgiler önem düzeyine göre gruplandırılır, önemsizler elenirken önemliler ilgili bellek raflarına yerleştirilir. Ancak kinetik dengesizlik dış girdilerden elde edilen duyusal verilerin sindirim süreci sırasında eksik işlem görmesine yol açar.

Şöyle bir karşılaştırma uygun olacaktır: Mide özsuyu yüksek asidik olan kişinin sindirim sistemi, yiyecekleri hızlıca sindirmeye çalışır, ancak gerçekte tam sindirmeden bağırsak sistemine aktarır. Midedeki yoğun asit yiyecekleri yakar, besin değerleri niteliksizleşir, beslenme yetersiz kalır, böylece çeşitli sağlık sorunlarına alan açılmış olur.

Veri sindirimi süreci de aynen böyle işler. Aşırı zihinsel hareketlilik, duyusal verilerin hızlı ve eksik sindirilmesine yol açar. Veriler sindirilip hızlıca bilgiye dönüştürüldüğünde, hangi bilginin bellekte hangi dosyada saklanacağı sorunu gerilimli bir durum yaratır. Ayrıca, söylemek istediğimiz ama bir türlü söyleyemediğimiz sözler biriktikçe de zihinsel karışıklık, huzursuzluk ve gerginlik artar.

Öte yandan, başka kişiler tarafından aktarılan bilgiler ve düşünceler de dış ortam verisi gibi işleme alınır. Oysa bazı bilgiler, düşünceler ve izlenimler toksik özelliklere sahip olabilir ve biz bunları sorgulamadan kaydediyor olabiliriz.

Peki, ne yapabiliriz?

Ayurveda, aşırı fiziksel ve zihinsel hareketliliğe bağlı olarak beliren baş ağrılarına karşı, her tür üflenen havaya ve rüzgara karşı korunmayı, YOGA ve meditasyon yapmayı bir de başa ısıtılmış zeytinyağıyla masaj uygulamayı önerir.

Sızma zeytinyağı benmari yöntemiyle ısıtılabilir. Bilindiği üzere, coğrafyamızın mucizesi zeytinyağı, saçlara ve saç derisini de iyi gelir. Haftada 2-3 kez uygulanabilir. Yağın çekmesi için bone takıp 20 dakika bekleyip, ardından duşa girilebilir.

Baş Ağrısı Çekenler Ne Yapmalı?
12
14
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  İlaç gibi gelen bir bence olmuş. Elinize sağlık. Baş ağrısı çeken biri olarak çok teşekkür ederim
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1114
 • joeblack18
  Konunun çok daha derinlerine inmeniz, detaylandırmanız harika olmuş! Kitap okur gibi okudum. Cidden zihinsel karmaşadan ötürü de tam 2 ay önce böyle sık baş ağrıları yaşadım. Huzursuzluk durumundan ötürü.. Ayrıca mide, bağırsak sorunları da kişide huzursuzluğa yol açıp, sinir sistemine kadar etki ediyor. Aslında biz ne yiyor isek oyuz. Ayşegül Çoruhlu- Alkali diyeti kitabında; ''sindirim sistemi yolunda çalışan, temiz beslenen kişilerin geneli mutlu olur. Sizin mutluluğunuz bağırsaklarınızdan geçer'' söylemi hala aklımın ucunda durur.

  Aşırı hareketli olmayan kişilerin yaşadığı fiziksel durumlar elbette mantıklı görülebilir ama diğer durumlar biraz ondan sıyrılıyor gibi. Ben genelde bu gibi durumlardan kitap okuyarak ve yeğenlerimi görüp, onları sevip mutlu ederek kurtuluyorum. Zihnimdeki karmaşa son buluyor. Meditasyon ve yoga dediğiniz gibi çok mantıklı.. Zeytinyağının mucizesi tartışılmaz bir gerçek.. Bunu uygulayacağım...

  Ayurveda iyileştirme sistemini sayenizde öğrendik.. Emeğinize sağlık, çok yararlı bilgiler..
 • Bas ağrısının belki 1000 tane sebebi var sebebi. bilmeden tedavi olmaz önce ağrının sebebini. bulmalı ki zaten kinetik etkiden. bahsediliyor yazida
 • AlyaAylaaa
  Bol su icmeli, sekeri tuzu hamur islerini azaltmali. Stresten mumkun oldugunca uzak durmali. Gece uykusunu alabilmeli
 • Wosty
  Cook cekiyorum bu durumdan acikcasi, bu yazilanlari uygulayacagim umarim ise yarar..!
 • Bellatorsinemetu
  Genelde bir duşa girerim, yazınız çok güzel olmuş, elinize sağlık.
 • Benimkisi sürekli baş ağrısı olduğu için alıştım artık. Kökten çözüm değil
 • Umursamazbeyfendi
  Yine faydalı bir içerik olmuş hocam. Her daim olduğu gibi keyifle okudum
 • Blitzkriegbey
  Migren ağrısına hiç bir şeyin faydası yok maalesef :(
 • Shadoww1
  Klasik müzik en iyi ağrı kesici 🙂
 • 48kumsal48
  güzel bir bilgi
 • Pikacuuuuuuuup
  Elinize sağlık
 • MiniP
  bu aralar cok baş agrim var sag ol
 • Ks_gülü
  Yazınızı okudum çok beğendim teşekkür ederim
 • fonojetik
  karanlik odaya gecip uyumali bence
 • uykusuzdengesiz
  Derin biruyku bütün ağrıyı alır. tertemiz
 • Pleurer
  Soğuk su iyi diyorlar
 • aslicanofficial
  Dinlenmeli
 • Isimyokyokk
  Basi agriyanlar icin guzel olmus tesekkurler
 • kalbindeki_serseri
  Güzel Bilgi
 • Hüseyin_33
  Ben Parol içiyorum ağrım geçiyor.
 • Revesma
  Ben elma yerim genelde
 • Gizli Üye
  Migrende de işe yarar mı buuu
 • Gizli Üye
  nöbet şekeri diye bır sey var aktardan al ye geçiyo
 • Gizli Üye
  2- Termal enerji (Isı - Pitta)
 • Gizli Üye
  Ayurvedanın faydaları çok fazla. Değerlendirmek lazım. Teşekkürler.
YÜKLENİYOR...