Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Öncelikle yazıda paylaştıklarım yıllardır tiroid hastası olmam ve öncesinde yaşadıklarımdan yola çıkarak paylaştıklarımdır. Bu semptomlar elbette farklı kaynaklardan gelebilir.

2013 yılında tiroid bezlerimin çalışmadığını öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Hayatımı ufacık bir hapın tamamen değiştirmesi ayrı bir sürprizdi. Bir çok insanı endişelendiren tiroid bezi hastalıkları erken teşhis ve sık kontrol ile kontrol altına alınabiliyor.

Sürekli halsiz hissediyorsanız

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Enerji düşüklüğü ve yorgunluk, tiroid hastaları için önemli bir semptom olabilir. Kesintisiz bir gece uykusundan sonra bile zayıf veya bitkin hissediyorsanız bunun nedeni tiroid seviyelerindeki dengesizlikler olabilir. Halsizlik ve bitkinlik hissi gribal enfeksiyonlar, anemi gibi diğer problemlerle de ilişkili olabilecek olsa da, sabaha sıfır enerji ile başlamak genellikle düşük tiroid seviyesini işaret ediyor olabilir.

Kadınlarda görülme sıklığı daha fazla olsa da erkekler de bu hastalıktan etkilenmektedir.

İstem dışı kilo değişimleri yaşıyorsanız

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Belki de bendeki en belirgin semptom kilo idi. Doğum yapmıştım ve spora, diyete rağmen kilo veremiyor aksine alıyordum. Ve sonunda tartıda 95'i görünce kan tahlili yaptırmaya karar verdim. Yetersiz çalışan tiroid bezi metabolizmayı ciddi anlamda yavaşlatır kilo vermeyi imkansız hale getirir, fazla çalışması ise metabolik hızı arttırarak kilo almayı zorlaştırır. Eğer kilo dengeniz isteğiniz dışında artıyor ya da azalıyorsa bunun sorunu tiroid bezleriniz olabilir.

Sabaha kadar yatakta dönüp duruyorsanız sebebi aşırı çalışan tiroid beziniz olabilir.

Boynunuzda rahatsızlık hissi ve ses kısıklığı

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Yutarken güçlük, boyun ağrısı gibi belirtiler tiroid kaynaklı olabilir.Eğer bunlara ses kısıklığı da ekleniyorsa bir an önce endokrinoloğa gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Çünkü bu semptomlar guatr olarak bilinen genişlemiş tiroid sorununu gösteriyor olabilir.

Tiroid; hamilelikte fetüsün sağlıklı gelişmesi için hayati öneme sahip bir hormondur.

Sürekli kaygı, endişe duyuyor depresyonda hissediyorsunuz

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Moraliniz bozuk, üzgünsünüz, her şeye sinirleniyorsunuz ama ortada bir sebep mi yok? Tiroid bezi kaynaklı hastalıklar, ruh hali değişimlerini tetiklemektedir. Eğer antidepresanlara rağmen duygu durumunuzda bir değişiklik yoksa belki de yanlış doktora gitmiş olabilirsiniz. Siz bunu fark etmeseniz de etrafınızdakiler inanın anlayacaklardır. Vücudun sinir sistemi tiroid hormonu seviyelerine farklı tepkiler verir.

Tiroid bezi; 2 lobdan oluşur. Her bir lob ortalama 5 cm. uzunluğunda, 3 cm. genişliğinde ve 2 cm kalınlığındadır. Ağırlığı yaklaşık olarak 25 gram'dır.

Adet dönemleriniz dengesiz

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Düzensiz tiroid seviyeleri; adet döngümüzü kolaylıkla alt üst edebilir. Bezin az ya da çok çalışmasına bağlı olarak adet dönemleri aşırı kanamalı, ağrılı geçebilir ya da tamamen kesilebilir. Adet dönemleriniz düzensiz ise mutlaka tiroid üzerinde durarak doktorunuzdan test yapmasını isteyebilirsiniz.

Tiroid bozuklukları kadın kısırlığında% 35, erkek kısırlığında ise % 30 oranında etkilidir.

Cildinizde aşırı kuruma ve pullanma var

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Tiroid hormonu, glikozaminoglikan denilen bir yapının üretiminden sorumludur. Bu arkadaş, cildimizdeki kolajen ve elastini destekler yani cildin yumuşak, nemli ve esnek olmasını sağlar. Tiroid bezi aşırı çalışıyorsa veya daha az aktifse, bu üretim düzensiz hale gelir ve ciltte kuruma, pullanma, kırışıklık gibi etkilere neden olur veya ciltte aşırı yağlanma meydana getirir.

Tiroid hastalıkları için önce dahiliye uzmanına danışmalısınız. Ortada hormonal bir dengesizlik varsa o sizi endokrinoloji bölümüne yönlendirecektir.

Aile geçmişinde tiroid hastası var

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Ailesinde tiroid hastalığı öyküsü olanlar, hastalığa karşı oldukça savunmasızdır. Eğer birinci dereceden bir akrabanızda tiroid hikayesi varsa, risk altındasınız demektir. Çünkü tiroid hastalıklarının genetik olarak görülme oranı yüksektir.

Diğer belirtiler

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!

Birdenbire başlayan saç, kaş, kirpik dökülmesi de tiroid seviyesi dengesizliğinden meydana gelmektedir. Erkeklerde göğüs, bacak ve kollardaki kıllarda dökülme olarak da görülebilir. Uzun zamandır çözüm bulamadığınız bağırsak ve sindirim sorunlarınızın altında da bu ufacık bezdeki düzensizlik yatıyor olabilir. Yine vücutta görülen eklem ağrı ve sızıları da tiroidin göstergesi olabilir, karpal tünel sendromu denilen durumun altında da tiroid dengesizliği yatabilmektedir.

Kendi Küçük, İşlevi Büyük: Tiroid Hormonu Düzensizliğini Gösteren İşaretler!
26
13
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • grixxman
  Tiroid hormon bozukluğu konusunda ki bu paylaşımın çok önemli. Bir arkadaşımın da farklı bir rahatsızlığı için gittiği doktor muayenesinde doktor bir de tiroidlerine bakalım demesiyle gördüğü değerlere (sıfır) inanamamış; "-sen ayakta nasıl duruyorsun - vucudun alışmış galiba" diyerek öğrenmişti. İlaca başladı şimdi daha iyi. Kronik hastalıklara tedavi konusunda fonksiyonel veya bütüncül tıp adı altında yeni yeni yaklaşımlar var. (Klasik modern tıbbın yaptığı gibi bedeni -bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, böbreküstü bezleri, tiroid diye- ayrı ayrı uzmanlıklara bölmek yerine, fonksiyonel tıp tüm bedeni bütünleşik tek bir sistem olarak görür.) Bunlardan birisi de Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Amy Myers de kendisi Tiroid hormon bozukluğu (Graves) olduktan sonra yolu Fonksiyonel Tıpla kesişmiş bu ve kadınların sağlık sorunları, özellikle bağırsak sağlığı, tiroid fonksiyon bozukluğu ve otoimmünite konularında uzmanlaşmıştır. Türkçe çevrilen kitabını da alıp okumuştum. (Bağışıklığınızı Güçlendirin - Amy Myers ) Tiroid konusunda rahatsızlığı olanlar için faydalı olur kanısındayım. Harika ve farkındalık arttıran bence için teşekkürler. Geçmiş olsun. Sağlıklı, Mutlu Günler. Emeğine, ellerine zihnine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1325
 • Bende de tsh düşüklüğü var. Yani tiroid hormonu fazla salgilaniyor ve bu yuzden ne kadar yersem yiyeyim hep ayni kilodayim. Zaman zaman ses kısıklı bogaz agrilari yasamamin sebebini kronik faranjite bağlıyorum. Doktora gittim, birtakım röntgenler ve ardindan ilac yazmaya gerek duymadi ki ben de ilaç tedavisi almak istemiyordum. Genelde alternatif tıp yöntemlerini tercih ediyorum.
  Faydali paylasiminiz icin teşekkür ederiz. 🌸
 • biradetmehmet
  Bu troid garip bir şey hızlı çalışıyor insan zayıflayıp sinirli birisine dönüyor yavaşlıyor şişman neşeli birisi oluyorsun hipertiroid tedavi ediliyor ama hipotiroid ömür boyu ilaç kullanacak yoksa 250 kilo olur zor hastalık minicik hormon insanda onlarca kilo yapıyor
 • Çoğu kişi varlığından bihaberdir, ama gerçekten çok etkili. Emeğine sağlık 🌺
 • MahmutUcar
  Minicik bir hap ile alınan sentetik troid hirmonu, nasıl da tum vücut dengesini sağlıyor. Eksikliği organ yetmezliği ve zamansız ölüme bile neden olan bu hormon gibi vücutta neler var kimbilir.

  Sebebi ırsi de olsa gündelik yaşamdaki stres de en büyük etken hastalanmak için.

  Guzel bir yazı dizisi olmuş. 🙏
 • 7 yıldir troir hastasıyım. hem hipotroit hem hasimato aynı zamanda 2 adet nodulum var fizyolojik olarak çok etkilemiyor ama ruhsal olarak evet biraz işler karışık nodullerimi alınması gerek lakin ameliyatından korkuyorum %20 lik bir risk olsa da sesimin gitme riski var. Minik bir hap gerçekten mucize
 • Affedilmeyen
  Aslında vücut sistemi tam bir makine gibi
  bir yerde arıza çıkınca bu diğer vücudu etkiliyor en mantıklısı düzenli kontrol yaptırmak
  Gerçi bu covid yüzünden bunu ertelemek zorunda kaldım son kontrol dönemimi aşmış bulunmaktayım
 • Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Kendisinde Bencedeki belirtileri gören ama sorunun nerden kaynaklandığını anlamaya çalışanlar için yol gösterici, okuyanlar için de bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık..
 • Kimikio
  Tiroid farklı bir konu gerçekten, yakın çevremden biliyorum. Tiroid bezlerinin çalışma bozukluğundan dolayı her gün hap kullanmak zorunda olanlar var.

  Emeğine sağlık 🤗🍀
 • ɢɛʟinciӄ
  Çok şükür böyle bir sorunum yok şüphem vardı ama temiz çıktı tahlillerim.
 • adrenalin64
  Tiroid genel yönetmen resmen çoğu şey etkileniyor. Ben çocukken, ergenken çok zayıftım ve halsizlik olurdu yazları muhtemelen tiroid yükseliyordu zanan zaman. Yüksekliği dert, düşüklüğü dert. Çarpıntı vs bir sürü sıkıntım var senelerdir çözemediler. Bir tahlilde çok küsüratsal yüksek çıktı dr normal dedi. Doktor tanıdık zaten sağlıkçıyım hafşf yüksek dedim. Biraz düşündü. Sonra 1 kutu yazacağım onu kullan sadece dedi sonra kontrol dedi. Eczacı kalfası çok güvenilir olmadına rağmen o gün kafası karışıktı galiba 3'erli atacan dedi, attım kemiklerim ağrıyor doktoru aradım 3'erli çok ben öyle yaznadım dedi.
  • Tiroid düşünce de kemiklerde ağrı yapıyor. Selenyum şart tiroidin dengeli çalışması için, düştüğünde de e vitamini yükseltiyor. Tesadüf o sıra evicap 200 İU gap vardı attım ağrı feçti. Selenyumu için de Ace plus selenyum idealdir fiyatı da uygundur.

 • Psikologman
  Guzel bir bilgilendirme olmus. Oldukcada teknik detaylar var. Size dereotunu tavsiye ederim. Oldukca faydasini goreceksiniz.
 • semxsem
  Çekapta çıkmadı şükür
  Sağlıklı sayılabilirim lakin tiroid problemi yaşayan arkadaşımda biliyorum
 • birminiktavsan
  Bir kaç belirti bende de var. Gidip test yaptırsam iyi olur.
 • benbendeğilimartık
  Günümüz de bütün ürünler ithal hasta olmak kaçınılmaz, bilgilendirme için teşekkür ederim.
 • Xibalba77
  Yediklerimiz şeyler hep tehlikeli olduğu için günümüzde bu hastalıklar çok arttı
 • KabusGeriDöndü
  Bi kac problemi yasıyorum ama bi sikinti yoktu troidlerde şükür
 • Arazzaras
  Büyükten korkmuycan küçükten korkucan bu hayatta :)
 • 44asi44
  Çok önemli bilgiler sağlık her şeyin başı eline sağlık editörüm
 • Azizаeіıк
  Troit hastası olarak çok önemli bir hormon ve kesinlikşe şakaya gelmiyor
 • Benmırıldananadam
  Yerinde paylaşım olmuş 😂
 • yagizkurtulus
  Dikkat edilmesi gereken hususlar. Emegine saglik
 • Kalp__hirsizi
  Sağlıklı güzel bilgiler edindim teşekkürler 😎👍
 • IAmarPresterAen
  Önemli bilgiler emeğine sağlık
 • Rabbim korusun hepimizi
 • KaneGalba
  tiroid önemlidir dikkat edelim teşekkürler
 • coffeecream24
  Hashimato hastalığına da dikkat :)
 • LaStCaCa
  Eline sağlık cok şükür yok belirtiler
 • Overlordhan
  elinize sağlık güzel yazı olmuş
 • cenk06cenk
  Bende de var sanırım bundan
 • AdilOlmayanYıldırım
  ciltte kuruma var bir süredir yaa
 • Hrncnk
  Çok güzel bi yazı olmuş
 • siyahbandaa
  Geçmiş olsun
 • Gizli Üye
  Çok güzel bir paylaşım teşekkür ederim ellerine sağlık
 • Gizli Üye
  Bilgilendirme için teşekkürler
 • Gizli Üye
  Çok şükür böyle bir rahatsızlığım yok. Bir ara değerlerime baktırmıştım. Normal çıktı.
 • Gizli Üye
  cildimde kuruluk var kaygı endişe çok fazla ve halsizliğim var umarım sadece mevsimsel bir şeydir
 • Gizli Üye
  Çok şükür bende yok ama dereotu çnu tavsiye ediyorlar
 • Gizli Üye
  Maalesef bu tür hastalıklar zamanla artmakta
YÜKLENİYOR...