#OrkidSeninle

Orkid

Adet Olma Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Ol ve Adetin Başlamadan Gardını Al!

TheHealerWoman

Regl denen sancılı ama bir o kadar da rahatlatıcı süreçle yeni mi tanıştın? Regl olacağın zamanlarda vücudunda gerçekleşecek değişimler hakkında bilgi sahibi mi olmak istiyorsun? Ya da regl düzensizliği yaşıyor ve geleceği anları tetikte bekleyerek hemen fark etmek mi istiyorsun? O zaman adet belirtilerinin her noktasına itinayla değindiğim bu yazıyı dikkatle okuyabilir ve kendinle ilgili olduğu kanaatine vardığın noktaları cımbız gibi çekebilirsin. Korkma, ne kadar sinsi olursa olsun, her adet kendini bir şekilde ele veriyor!

Öncelikle baş ve karın ağrısı ile barışsan iyi olur

Adet Olma Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Ol ve Adetin Başlamadan Gardını Al!

Adet öncesi baş ağrısı en yaygın belirtiler arasında başı çeker ve karın ağrısı da beraberinde gelir. Değişen hormon seviyeleri ve rahmin içinde meydana gelen türlü olaylar ağrıyı doğurur ne yazık ki. Tabii sen bunları illa yaşayacaksın diye bir şey yok ama hadi baş ağrısı neyse de karın ağrısı yaşamayan bence kendini nimetten saysın.

Regl olup da hiç karın ağrısı çekmemiş insan alenen ayrıcalıklıdır. Bir de karın ağrısından kendini resmen kaybeden zavallılar var ki, kolaylıklar diliyorum onlara. Eğer vücudunu iyi dinlersen baş ve karın ağrılarının başladığını hemen anlayabilir ve bir ağrı kesiciye başvurabilirsin. Tabii ağrı kesicilerin kanamayı bir nebze azaltabileceğini de bilmen lazım. Sonra birden kan istilasına uğrayabilirsin!

Şişlikler sana eşlik etmekten keyif alacak

Adet Olma Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Ol ve Adetin Başlamadan Gardını Al!

Adet öncesinde gelen sinyallerden biri de el ayak şişmesi. Sadece el ayak mı? Keşke öyle olsa... Karın bölgesi de şişmeye hayli meyilli. Yani yemeği fazla kaçırmış olmasan bile vücudunda anormal bir şişlik hissediyorsan ya da pantolonlarının düğmelerini ilikleyemeyecek duruma geldiysen regl tarihinin yaklaştığını pekala düşünebilirsin. Bu dönemde bolca su içmen ve beslenmene dikkat etmen faydalı olabilir. Aksi takdirde hareket etmekte zorlanabilir, enerjinde ciddi bir azalmayla karşılaşabilirsin.

Mide bulantısı aylık bir rutine dönüşebilir

Adet Olma Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Ol ve Adetin Başlamadan Gardını Al!

Bazı kişilerde en belirgin adet sinyali de mide bulantısı. Hamilelikte olduğu gibi dengesi şaşan hormonların bir sonucu olarak bu dönemden mide de etkileniyor ve bulantı baş gösteriyor. Bunu hiç yaşamayan kişiler varken her ay mide bulantısıyla regl tarihinin yaklaştığını anlayan kişiler de mevcut. Dilerim sende böyle bir şey olmaz ama olursa da dert değil, geçici ve çok da zorlamayan bir bulantı şükür ki.

Göğüsler de bu süreçten nasibini alıyor

Adet Olma Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Ol ve Adetin Başlamadan Gardını Al!

Karın şişmesi ve sertleşmesi adet döneminde meydana gelen tek fiziksel değişim değil üzgünüm ki. Göğüslerde meydana gelen şişkinlik karınındakini unutturabiliyor. Sadece şişse yine iyi, üstüne bir de ağrıyor ve inanılmaz bir hassasiyet ortaya koyuyor. Öyle ki bu dönemde sütyen kullanmak adeta bir işkence haline geliyor ve göğüsler özgürleşmek için resmen isyan ediyor. Yani göğüslerine dokunamaz hale gelirsen bil ki regl olmak üzeresin.

Gelsin çikolata krizleri, gece yarısı yana yakıla tatlı aramalar...

Adet Olma Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Ol ve Adetin Başlamadan Gardını Al!

Adet olmadan önce belirtiler arasında en güzel ve hatta tek güzel olan şey tatlı krizleri. Canın öyle bir tatlı çeker ki nerede olursan ol, saat kaç olursa olsun; ne yapar eder bir tatlı bulur ve şeker ihtiyacını giderirsin. Onca zorluğun arasında bu da kendimizi şımartma yöntemimiz olsun ama değil mi? Yani ansızın gelen bir tatlı yeme isteği sana regl çanlarının çaldığı hissini verebilir, bu bilgi de bir köşede dursun.

Gelelim en belirgin olanına: Ruhsal dalgalanmalar...

Adet Olma Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Ol ve Adetin Başlamadan Gardını Al!

Adet olurken yaşanan en ciddi belirti psikolojide meydana gelen değişiklikler. İşte tam da burada "PMS dönemi nedir?" sorusu ortaya çıkıyor. Adet öncesi sendromu olarak bilinen bu dönemde birden gelen ağlama hissi, sonra birden mutlu olma, sonra tekrar depresif haller ortaya çıkıyor. Aşırı sinir, fazla alınganlık, önemsiz kaygılar... Tüm bunları yaşıyorsan birkaç gün içinde regl olacağın kesin diyebiliriz, tabii ekstrem bir durum söz konusu değilse... Yani kendini ruhsal açıdan çok güçsüz hissediyorsan hemen telaşa kapılmana gerek yok, belki de bu hormonlarının sana yaşattığı geçici bir problemdir.

Tüm bu belirtiler ve sivilce, yorgunluk, cinsel isteksizlik gibi diğer muhtemel durumlar düzensiz menstrüasyon söz konusuysa kendini çok daha fazla gösterebilir. Bu nedenle önce düzenli bir regl periyoduna sahip olmak gerek. Eğer bu problemle boğuşuyorsan derhal bir jinekolog desteği almalısın.

Onun dışında karşılaştığın tüm belirtiler doğal sürecin bir gereği. Bunca dertle boğuşurken Orkid'in rahatlığına başvurabilir ve kendini bir nebze rahatlatabilirsin. Orkid Essential benim tüm yükümü alıyor, sana da tavsiye ederim!

Peki, senin adet öncesinde yaşadığın belirtiler neler? Kendini ne tür yöntemlerle korumaya alıyorsun?

Adet Olma Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Ol ve Adetin Başlamadan Gardını Al!
20
4
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • litеrarɣ
  Duygusal olmak, şişkinlik olması ve sivilcelerin çıkması en önemli belirtiler zaten. Ama mide bulantısı ve kusma bende hep adet olduktan sonra oluyor ve tam bir işkence resmen
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

194
 • Belirtileri bazen dikkatimden kaçsa da neyseki Orkid Perio uygulaması var. Bu sayede reglimin yaklaştığını biliyorum. Ayni zamanda regl hakkinda merak ettiğim her şey perio uygulamasında mevcut. Bu konuda @Orkid 'e müteşekkirim :) Ayrıca çok güzel bir konuya değinmişsin. Bu güzel bencen icin teşekkürler. :)
 • Gerçekten zor bir dönem çoğu zaman, buna alışmak şart yoksa çekilmez oluyor.
 • hayalperestgözler
  hepsini yaşıyorum maalesef
 • Ahududwotka
  Gerçekten kimileri için zorlayıcı bir dönem. Kimisi o gün gelmesin ister. Ama benim öyle bir problemim yok şükür 🙏
 • berillanız
  Benim sadece karnım ağrıyor olunca ve bu ilk gün 1 saat falan sürüyor. cok. sansliyim. diyrbilirim ama yinede o ağrı baya fazla
 • lüleli_turkuvaz
  Abi ya gerçekten zor bu benim için regl dönemi
 • mentainci
  Kesinlikle katlanamıyorum baş ağrısına
 • Alarasmin
  Terör estirenlerdenim güzel bence olmuş
 • ayşe2346
  Onun yerine telefona adet takvimi yüklemek daha pratik oluyor
 • Dkflgjdsk
  Ağrı kesici içtim mi geriye zerre bir şeyim kalmıyor
 • Onun yerine telefona adet takvimi yüklemek daha pratik oluyor
 • Gizli Üye
  Benim karnım değilde belim ağrıyor normal mi acaba? Mide bulantısı , baş ağrısı v. s bunlar zaten var.
 • Gizli Üye
  Baş ağrılarım varsa biliyorum olacağımı
 • sonumugörüyorum
  Bayaa bilgiliyim ben vzkqhx
 • Güzel bilgiler
 • Gizli Üye
  Yararlı
 • Minyun
  Mide bulantısı oluyor bende..
 • Aysuuunazzzzz
  Benim aşırı derecede midem bulanır 😐
 • mavibideniz
  Allahtan ki ben bu deneyimi 7 yıldır yaşıyorum ve yeterince bilgi sahibi oldum
  Bu arada güzel bi paylaşım yeni yaşayanlar için 😊😌
 • akldkmy
  Sıcak su torbası regl sancısına birebir ama majezik
 • ramihırtlak
  Benim burda olmamam gerek sorry 🙈
 • Gizli Üye
  Baş ağrısı
  Karın ağrıları
  Karın şişliği
  Cinsel isteksizlik
  Kabızlık
  İştahsızlık
  Göğüslerde şişkinlik
  Kasıklarda ağrı
  Çok susama
  Ruhsal değişiklikler
  Tatlı isteğinin artması
  Yorgunluk
 • SIRIUS__
  En büyük belirti gününün gelmesidir takvimini biliyorsan sıkıntı olmaz
YÜKLENİYOR...