#KIZGİBİ

Orkid

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Kadınların En Büyük Kurtarıcısı Olan Yöntemler

AngelKiss

Teyzen geldi ve durumlar altüst oldu değil mi? Ama sakin ol; kontrolü eline almanın tam sırası. Hepimizin korkulu rüyası olan, hormonların özerkliğini ilan ettiği adet döneminde yaşadığım tecrübeleri paylaşmak istiyorum. Büyük ihtimalle anlatacaklarım başına gelen tanıdık hikayelerden oluşacak. Regl döneminde kendimce aldığım önlemleri senin için elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Adet döneminde gereğinden fazla gergin ve sinirli olursun. Normal şartlarda tepki vermeyeceğin şeylere bile yüksek reaksiyonlar verebilirsin. Şişkinliğin vücudunun her yerine yayılmasının yanında; kendini yorgun ve halsiz hissedersin. Bütün bunlar yetmezmiş gibi negatif durumlara çekilmez adet sancısı eklenir. Adet sancısını geçirmek için birçok yönteme başvurduğunu biliyorum. Ağrı kesici içmek akla gelen ilk yol gibi gözükse de; senin için daha farklı önerilerim bulunuyor. Hadi başlayalım.

Adet sancısı neden olur?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Kadınların En Büyük Kurtarıcısı Olan Yöntemler

Adet sancısı, diğer adıyla adet krampları, regl döneminin en berbat tarafı olarak karşımıza çıkar. Ağrıları bazen şiddetli, bazen hafif hissedebilirsin. Adet görme olarak bilinen kanama, aslında bebek oluşumu için hazırlanan rahim duvarının döllenme olmaması sonucunda vücut tarafından atılması anlamına gelir. Rahim, kas dokusundan oluşan bir yapıdadır. Adet sırasında, rahim duvarındaki döllenmeye yardımcı olmak için kaslar kasılır. Kasılıp gevşeme hareketleri ise vücuduna sancı olarak yansıma yapar.

Adet sancısını geçirmek için genellikle ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Kendi adıma konuşmam gerekirse ben olabildiğince ilaçtan uzak kalmaya çalışıyorum ve son çare olarak ağrı kesiciye başvuruyorum. Ayrıca adet döneminde hijyen sağlamak ve konforlu hissetmek için favorim Orkid Essential. Sana da tavsiye ederim.

Adet kanamasını ne keser?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Kadınların En Büyük Kurtarıcısı Olan Yöntemler

Adet döneminde şiddetli kramplar hissetmen ve sürekli kanama olması; halsiz düşmene, kendini kötü hissetmene neden olur. Bir an önce ağrının ve kanamanın geçmesini istersin. Bunu istemek en doğal hakkın. Doğal yöntemler ve ilaç desteğiyle ağrılarını çekilebilecek düzeye getirebilirsin.

"Adeti ne keser, bu sancılardan nasıl kurtulurum?" diye merak ediyorsan verebileceğim tüm önerileri senin için aşağıda sıraladım:

Adet döneminde bol su tüket

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Kadınların En Büyük Kurtarıcısı Olan Yöntemler

Su içmek sancılarını ve kramplarını doğrudan etkilemez. Ancak krampların daha da şiddetlenmesine neden olan ödemin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Sana tavsiyem adet döneminin başladığı andan itibaren yanı başında su şişesini bulundurman. Eğer su içmeyi fazla sevmiyorsan daha eğlenceli hale getirmek için şişenin içine limon, nane ya da istediğin meyvelerden birini atabilirsin.

Adet döneminde beslenmene dikkat etmelisin

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Kadınların En Büyük Kurtarıcısı Olan Yöntemler

Ne yazık ki yağlı ve kızartılmış yemekler, regl döneminde her zamankinden daha fazla düşman olacak sana. Az yağlı, yüksek lifli diyet ürünleri tercih etmelisin; tahıl, sebze, meyve ve kuru yemişleri bol bol tüketebilirsin. E, B1 ve B6 vitaminleri, magnezyum, çinko ve omega 3 deposu olan besinler, kas gerginliğini azaltır. Aynı zamanda acı veren kramplardan sorumlu olan hormonların salgıladığı maddeleri keser.

Kafeinden uzak dur

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Kadınların En Büyük Kurtarıcısı Olan Yöntemler

Sabahları güne kahve ile başlamadan uyanamayan insanlardan biri olarak bu tavsiyeyi vermekten nefret ediyorum. Kafein, krampların şiddetini arttırdığı gibi süresinin de uzamasına neden olabilir. Bu nedenle adet döneminin öncesinde ve sırasında kahveden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısın. Yalnızca kahve değil; içerisinde kafein olan gazlı içecekler, çikolata ve çay da bu dönemde senin için sıkıntı yaratabilir.

Adet kesici hap kullanmayı deneyebilirsin

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Kadınların En Büyük Kurtarıcısı Olan Yöntemler

Adet dönemlerinde her zaman doğal yöntemleri kullanmayı tercih ediyorum. Ağrı ve kramplarım dayanamayacağım noktaya geldiği zaman genellikle ağrı kesici ilaç kullanıyorum. Ancak her ağrı kesicinin regl dönemine uygun olmadığını da belirtmem gerekir.

İçerisinde ibuprofen ve naproksen sodyum bulunan ilaçlar regl ağrılarını hafifletir. Çantanda ya da arabanda acil durumlar için ağrı kesici bulundurmak, ihtiyaç anlarında en büyük kurtarıcın olabilir. Özellikle çevremde regl ağrılarını geçirmek için birbirinden farklı ağrı kesici isimleri duyuyorum. Kendimde kullandığım için büyük bir gönül rahatlığıyla Parol'u sana tavsiye edebilirim. Aklına hemen "Parol adeti keser mi?" sorusunun geldiğini biliyorum. Kendimde ve çevremde gözlemlediğim kadarıyla Parol, adeti kesmeden sancı ve ağrıları azaltıyor. Belirtmem gerekir ki, kanamada belirli oranda azalma da oluyor.

Şimdi sıra sende. Sen regl döneminde neler yaşıyorsun? Ağrıyı geçirmek için kullandığın yöntemler neler?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Kadınların En Büyük Kurtarıcısı Olan Yöntemler
10
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (10)

 • Bol su tüketimi ve beslenme aşırı önemli hususlar. Çok dikkat etmek lazım. Bir de sadece rezene çayını çok seviyorum o dönem. Diğerlerinin kokusu bile kötü geliyor 🌺
 • Ben maalesef ilaç içiyorum dayanamıyorum ağrıya. Bir de kahveyi kesiyorum ama çikolata olmadan yapamıyorum.
 • Lonelybird
  Bukadar şeyi anlatıp ardından ağrı kesici parolu önermen çok tuhaf
 • MİLESYA
  Adet kesici hap kullanmayı doğru bulmuyorum ben yinede teşekürler.
 • ellerine sağlık kuzum baya baya ihtiyacım olacak
 • Teşekkürler.
 • Bugün oldum yaşayan ruh gibiyim
 • Bernaa120
  Ayaklara sıcak su torbası koymak 👌🏻
 • zeynnndemir
  Tatlı krizine ne yapcaz
 • Gizli Üye
  Hiç böyle şeyler yasamadim
YÜKLENİYOR...