Kars'ın Lezzetleri ve Güzellikleri

Öncelikle merhaba, bir karslı olarak sizlere kars hakkında bilgiler vermek istiyorum. Kars'ın insanı geçiminin büyük bir kısmını hayvancılıktan kazanmaktadır. Sizlere yemekleri, kaleyi ve kuş cennetini vs anlatacağım.

Yöresel yemekler

Kars kazı

Kars "kaz'ı Kars'ın en meşhur yemeklerinden biridir. Fiyatı 150 TL civarı, ağırlığı en fazla 2,5 - 3,5 kg'dır. Yemediyseniz ne kadar lezzetli olduğunu bilemezsiniz. Yemiş ve beğenmemişte olabilirsiniz. Herkesin ağzının tadı farklıdır.

Hangel

Görseldeki yemeğin adı hangel, yani bizimkiler öyle diyor daha doğrusu. Un yumurta vs karışımı, hamurdan yapılıyor hamurları açtıktan sonra dilim dilim kesiyorlar hepsi bu, sonra su'da haşlanıyor.

Üzerine, sarımsaklı yoğurt ve soğanlı yağ ısıtılıp dökülür ve yemeye hazır. :))

Kars Kaşarı

Kars Kaşarı eski kaşar, en az 1-2 yıl bekletilmeden görseldeki hali almaz ve eski kaşar olarak geçmez. Ne kadar bekletilirse şarap gibi aynı değeri ve lezzeti artıyor.

Kafkas Oyunu

Kars halk oyunları yönünden çok renklidir. Ağırlık bar ve kafkas yöresi oyunları olsa da halaylara ve semahlara da kimi ilçe ve köylerde rastlanır. Ayrıca ozan (Aşık) Kars aşıkları bakımından da bilindiği bir gerçek.

Kars Arpaçay/Kuyucuk Golü!

Kuş Cenneti olarak bilinir. Eğer yolunuz bir gün Kars'a düşerse, şu göle uğramadan dönmeyin. Bir çok güzelliği gözler önüne seriyor..

Göl çevresinde nesli tehlikede olan 7 tür, tehlikeye girmeye yakın 9 tür kuş gözlenmektedir.

Gölde yoğun olarak görünen "Angıt" kuşu.

Kars Kertenkelesi

56 farklı türden 1209 kuş Türkiye halkalarıyla işaretlenmiştir ve takibe alınmıştır. Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti, başlıca türler olan angut, uzunbacak, sakarmeke, karaboyunlu batağan, dikkuyruk, sığıcık kuşları, bozkaz kuş türlerini barındırmakla beraber binlerce çeşit kuş türünüde barındırıyor.

Kars Kalesi

Kars’ın kuzeyindeki dik yamaçlı bir tepe üzerinde bulunan Kars Kalesi’ni Saltuklu Sultanı Melik İzzeddin’in emri ile veziri Firuz Akay'a 1153 yılında yaptırmıştır. Timur’un Anadolu’yu işgali sırasında kale yıkılmış, Osmanlı döneminde Sultan III.Murat’ın isteği ile Lala Mustafa Paşa tarafından 1579 yılında yeniden yaptırılmıştır. Ve daha sonrasında bir kaç kez tekrar yıkılıp onarılmıştır.

Sarıkamış şehitlerimizi de unutmayalım.

Teşekkürler..

#PerfectUS


1|0
40

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Bilgilendirici bir bence olmuş.
  Emeğine sağlık :)

  0|1
  0|0
 • Hengel (Xəngəl) Azerbaycandada var çok güzel yemek 😻😻👍

  0|1
  0|0
 • Kagızmanin uzun elmasida cok guzel es gecme

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;