Hikaye Yazarlığı Atölyesi: Hikaye Yazmanın Püf Noktaları

Sevgili edebiyat seven KS ailesi,

Çehov ile başlayıp Maupassant ile devam ettiğimiz sonra yaratıcı yazarlık tekniklerine değindiğimiz "Hikaye Yazarlığı Atölyesi"nin sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Bugün vereceğimiz bilgiler ile kalemi kağıdı elinize aldığınızda bir hikaye yazabilirsiniz. Tabii önceki verdiğimiz bilgilerden de uzaklaşmamak kaydıyla.Hikaye Yazarlığı Atölyesi-Hikaye Yazmanın Püf Noktaları

Başlıyoruz.

Hikaye yazarlığı, ne roman yazarlığına ne de şiir yazarlığına benzer. Bunun sebebi, roman yazacak kadar zamanımız ve sayfamız yoktur. Az cümle ile çok şey anlatmamız gerekir. Şiir yazacak gibi bir ilhama, kafiyeye, düzene de bağlı değiliz. O yüzden konular birbirinden kopabilir, savrulabilir. Bu sebeplerden ötürü hikaye yazma işi göründüğünden daha zordur. Tabii edebi yeteneği gelişmiş, sürekli okuyan, sürekli denemeler yazan biri bu yolun en zor kısmını yani başlangıcını geçmiş demektir. Onlar da bu bencemizden küçük nüanslar kazanabilirler.

İşte püf noktalarımız.

1. Hikaye yazarken iyi bir planımız olmalı. Buradaki plandan kastımız, hangi olay ya da durum ile başlayıp nerede bitireceğimiz hakkında fikrimiz olmalıdır. Doğaçlama ilerlemeye çalışmak, 100 hikayeden ancak 1 tanesinin gerçek bir hikaye şeklinde ortaya çıkması kadar zordur.

2. Giriş-gelişme-sonuç bölümleri birer paragraftan toplam 3 paragraf şeklinde yazmaktan kesinlikle uzak durulmalıdır.

3. Başlığı hikaye bitiminde atın. Böylece başlığın sizi sınırlayıcı etkisinden kurtulmuş olursunuz.

4. Anlattığınız hikaye okuyucuyu düşünmeye sevk etmelidir. Gelişme bölümünde sonucun tahmin edilmesi, merak uyandırmaması, o hikayenin başarısız olduğu anlamına gelir. Gerekirse anlattıklarınız ile konudan kopmadan kafa karıştırmalısınız.

5. Yazdıklarınızı önce zihninizde kendiniz yaşamalısınız. Böylece yazdıklarınızda duygu yoğunluğu elde etmiş olursunuz.

6. Yazım ve imlaya elbette dikkat edilmeli fakat önemli olan hangi duygunun hangi kelimeler ile okuyucuya yansıtıldığıdır. Bu konuya daha çok dikkat etmeliyiz.

7. Hikaye; zihinde tasarlanır, söze dökülür ve duygu-düşünceler yansıtılır. Bu sürecin bir basamağı dahi eksik olursa o hikaye başarısız demektir.

Son söz;

Hikaye, ilk önce kalbimizden geçen duyguların, zihnimizde yarattığı hayaldir. İşte bu hayal, söze döküldüğünde hikaye yaratılmış olur. Eğer kalbimizde hissetmiyorsak ya da zihnimizde hayali oluşmamışsa, o hikaye yalnızca söz dizisinden ibarettir.

Kalbiniz sayfalar dolusu yazabilecek kadar ilham, zihniniz küçük bir çocuğun zihni gibi hayalgücü ile dolu olsun. :)

Daha önceki "Hikaye Yazarlığı Atölyesi" benceleri için;

https://www.kizlarsoruyor.com/kultur-sanat/a61789-hikaye-yazarligi-atolyesi-cehov-tarzi-durum-hikayeleri

https://www.kizlarsoruyor.com/kultur-sanat/a61912-hikaye-yazarligi-atolyesi-maupassant-tarzi-olay-hikayeleri

https://www.kizlarsoruyor.com/kultur-sanat/a62098-hikaye-yazarligi-atolyesi-yaratici-yazarlik

#GündüzBekcisi


4|1
107

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • yazının tamamını okumadım çünkü başlığı önceden attım ve 280 sayfa kadar sıkılmadan yazdım. hangi hikaye tarzına giriyor olayda var durumda?

  0|0
  0|0
  • 280 sayfa yazilmis ilk hikaye seninki olacak. :) Roman türüne girer dostum.

  • Hepsini Göster
  • yazmayı çok seviyorum kafam o kadar dağınık ve meşgul ki bunların her birinden ayrı bir roman olurdu. tabi hepsi benim dünyam kimseyi ilgilendireceğini düşünmüyorum. Benim bakış açım

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 9

Erkekler Ne Diyor 6

Yükleniyor...