Hikaye Yazarlığı Atölyesi: Çehov Tarzı Durum Hikayeleri

Hikaye Yazarlığı Atölyesi-

Sevgili KS üyeleri. Bencelerin aralarında dolaştığımda ya da wattpad'e hikaye yazan arkadaşların sorularını gördüğümde KS üyelerinin içinde edebiyata ilgili, yazarlık yeteneği olan birçok arkadaşımız olduğunu gördüm. Bende kendi geçmiş deneyimlerime dayanarak, bir kaç benceden oluşan küçük bir atölye çalışması yapmaya karar verdim. :) Umarım bu atölye çalışması hepimize faydalı olacaktır.

Başlıyoruz.

Hikaye yazarlığının Dünya'daki öncülerinden biri bilindiği üzere Anton ÇEHOV'dur. Bu Rus vatandaş öylesine sıkıcı hikayeler yazmayı kendine düstur edinmiş ki sıkıcı olabilmek uğruna klasikleşen ve bir ekol oluşturan muhteşem hikayeler yazmıştır. Öncelikle ÇEHOV'un hikayelerindeki incelikleri anlatıp, sonrasında durum öykü çalışması yaparken kullanacağımız ölçütleri göreceğiz. Son olarak arzu edenler bu ölçütlerden küçük birer hikaye yazarlarsa memnun olurum. :)

Çehov hikaye ölçütleri:

1. Çehov yaklaşık 1000 kelime ile yazardı. 1000 kelime ile size bir durumu öylesine betimlerdi ki başka biri belki 5000 kelime ile yazamazdı. Yani uzun yazmak iyi yazmak değildir!

2. Çehov garip zıtlıkları biraraya getirirdi. Hiç yanyana gelmeyecekmiş gibi durumlar Çehov romanlarında birarada görünür ve hiç sırıtmaz.

3. Çehov'a göre hikayede asıl olan "olay" değildir. Çünkü hikaye olaydan sonra başlar. Okuyucunun hayal gücü sürekli hareket halinde olmalıdır.

4. Konular ve yazdığınız hikaye tamamen sade olmalıdır.

5. Hikaye yaşamdan bir durum, bir kesiti ele almalıdır. Ne kadar uzarsa o kadar hikaye olmaktan çıkar.

Çehov'u anlamak için hangi kitapları-yazarları okumalıyım?

Çehov'u anlamak ve özümsemek basit görünebilir ama zordur. Bu yüzden öncelikle Çehov'un bulabildiğiniz hikayelerini okumalısınız. Ama dikkat edin, onları okuyup hemen yazmaya çalışmayın. Sadece taklit etmiş olursunuz. Çehov'un Türk edebiyatında da temsilcileri vardır. Bunlar;

Sait Faik ABASIYANIK, Tarık BUĞRA ve Memduh Şevket ESENDAL'dır.

Türk temsilcilerden de Çehov'u anlamak için lütfen yararlanın.

Geldik belki de sizin için en önemli noktaya. Sizler yazarken hangi noktaları göz önüne alacaksınız?

Durum hikayesi yazarken dikkate alınması gerekenler:

1. Öncelikle hikayenizi kısa tutmaya çalışmalısınız. Kendinize bir kelime sınırı koyun, ve bu sınıra göre yazmaya çalışın.

2. Olabildiğince sade yazmaya çalışın. Psikolojik tahliller, süslü söz sanatları vb. konulara girmeyin.

3. İki zıt olayı bir durum içinde vermeye çalışın. Bunu nasıl yapabilirim derseniz, yanıtı sizde aslında.

Aşk ve nefreti tek bir durumda anlatamaz mısın?

4. Yazmaya başladığınızda karakterleri uzun uzadıya tanıtmayın, okuyucunun hayal gücüne bırakın.

5. Karakterleri tanıtmazken, karakterin yaşadığı ortamı ve yaşadığı anı en ince ayrıntısına kadar anlatın.

Odanın loş pembe görüntüsüne, tütsülerin çıkardığı duman eklendiğinde gözlerim sulanmaya başlıyor, boğazımda hafif bir yanık hissi uyanıyordu.

6. Hikayelerinize biten bir olayın ardından başlayın. Çünkü her olayın ardından yeni bir olay gelir. Ara zamanı anlattığınızda 2 farklı olayı anlatmış olursun.

7. Kendi hayal gücünüzü çalıştırmaktan çok, okuyucunun hayal gücünü zorlamaya çalışın.

Şimdi sizlerden küçük birer hikaye yazmanızı ve yazarken bu noktaları göz önüne almanızı rica ediyorum. Okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki atölye bencesinde görüşmek üzere. :)

Mutluluklarınız tükenmez kalem yazısı gibi daim, mutsuzluklarınız kurşun kalem yazısı gibi silinebilir olsun. :)


8|2
96

En İyi Kız Görüşü

  • ÇEHOV, daha önce bu ismi duymamıştım. Öncelikle bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Ben daha önceleri kendimce hikayeler yazardım ve özellikle öğretmenim tarafından çok beğenilirdim.. Fakat şu an hayal gücümü çalıştırmak bana zor geliyor

    0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 8

Erkekler Ne Diyor 5

Yükleniyor...