Hikaye Severlere Öykü Önerileri

"Hikaye ile öykü aynı şey değil mi neden öyle saçma bir başlık attın?" demeyin lütfen. Aslında temelde aynı şeyler ama küçük farkları da yok değil. Ben niye öyle yazdım o zaman? Dikkat çeksin istedim biraz. :)

Evet sevgili arkadaşlar,

Okuyacak bir şey mi bulamıyorsunuz? Okuduklarınızdan keyif mi almıyorsunuz? 90'lı yıllar hikaye yazarlığı ve 2000'li yıllar hikaye yazarlığı farklarını mı merak ediyorsunuz? Buyrun o zaman sizi 1990 yılına "Ömer Seyfettin Hikaye Ödülü" yarışmasına götürüyorum. O günden bugüne hemen her yıl verilen bu ödülü tanıtıp arkasından okuyabileceğiniz hikayelerden seçmeler sunacağım. :)

Hikaye Severlere Öykü Önerileri :)

Yıl 1990'ı gösteriyordu. 80'li yıllar bitmiş, Türkiye'de hayat tekrar normale dönüşmüştü. Dönmüştü dönmesine ama 80'li yıllar öyle sancılı geçmişti ki toplumsal yaşam içerisinde bir çok eksiği beraberinde getirmişti. Özellikle bilim, kültür ve sanat dallarında bu eksikler oldukça hissedilir derecedeydi. İşte bu eksikliği bir nebze olsun dindirmek için bir atılım yapıldı. "Ömer Seyfettin Hikaye Ödülü".

Türk hikayeciliğinin öncü ismiydi Seyfettin ve yaşatılmalı 1000 yıl sonrasına dahi aktarılmalıydı. Bunun için yarışmaya onun adı verildi. Balıkesir/Gönen doğumlu yazarın ismi verilen yarışmayı Gönen Belediyesi ve Türk Edebiyat Vakfı ortaklaşa düzenlemektedir. İşte kazanan hikayelerden bazıları;

1990- İlk ödülü Necati Güngör, "Sinema Kuşu Sevgilim" adlı eser ile kazanmıştır.

1992- Osman Şahin "Selam Ateşleri"

1995- Muhterem Yüceyılmaz "Mangal"

1997-Zafer Karalar "Duygulara Özgürlük"

2000- Zafer Altunkozaoğlu "Dedemin Sevdaları"

2010- Eda Tezcan "Yüzü İstanbul olmuş Bir Aşk Masalı"

2016-Cihan Aktaş "Kızım Olsan Bilirdin.

Neden sadece bu kadar hikayeye yer verdiğime gelince, okuyup etkilnediğim hikayeleri önerdim sevgili arkadaşlar. Umarım sizler içinde güzel öneriler olmuştur. Yinede bu yarışmada ödül almış diğer hikayeleri de okumayı ihmal etmeyin. :)

Sevgi kağıdına aşk kalemiyle özgürlük kadar güzel kelimeler yazmanız umuduyla.

#GündüzBekcisi


4|0
31

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

  • Ellerinize sağlık, yine her zamanki gibi güzel tavsiyeler vermişsiniz :)

    0|0
    0|0
  • Çok güzel olmuş, çok beğendim.

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...