İlham Veren Bir Yazarlık Serüveni: Metin Savaş

Merhaba Edebiyatsever KS üyeleri dostlarım,

Hikaye Yazarlığı Atölye çalışmalarına kısa bir es vermek için ülkemizde yazar olmak isteyen, edebiyata kalbini veren bir çok kişiye umut ışığı olacak ve ilham verecek müthiş bir insanı tanıtacağım bugün; Metin SAVAŞ.

İlham Veren Bir Yazarlık Serüveni; Metin SAVAŞ.

Başlıyoruz.

Metin ağabeyimiz 1965 yılı Balıkesir doğumlu. Ülkenin karışıklıklarının tekrar başgöstermeye başladığı yıllarda doğmuş Metin abi. Klasik bir taşra kenti ailesinin izlerini taşıyan Metin abimiz daha küçük yaşta (5 Yaşında) ailesi ile birlikte İstanbul'un Fatih semtine taşındı. Babasının amacı İstanbul'da daha iyi iş imkanları bulup çocuklarını daha iyi imkanlarda okutmaktı.

O dönem Metin abi okula başladı.Fatih İlkokulunu bitirdikten sonra Gelenbevi Ortaokuluna, oradan da Vefa Lisesine geçti. Fakat Metin abimiz çok başarılı bir öğrenci sayılmazdı.

Ne kadar başarılı bir öğrenci olmasa da çok iyi bir okuyucuydu.

Bu yüzden yazarlığın ilk aşamasının iyi okuyucu olmaktan geçtiğinin en önemli örneklerindendir kendisi. Okuma alışkanlığını ortaokulda kazanmıştı Metin abi. Tabii bunu sağlayan "Samiha Ayverdi, Berhan Şimşek, Enver Ören" gibi insanlarla İstanbul'da komşuluk etmiş olmasıdır. Özellikle ilk kadın yazarlarımızdan olan Samiha Ayverdi Metin abimizin bilinçaltını yazarlık konusunda oldukça etkilemiştir.

Metin abi Lise-2'ye geçtiğinde artık ailesinin ekonomik gücü iyice zayıflamıştı. Bu yüzden zaten pek başarılı olmayan bir öğrenci olarak Metin abi okulu bırakarak Laleli'de garson ve komi olarak çalışmaya başladı. Metin abinin ailesine ekonomik desteği de yetersiz kalınca aile son birikmiş parası ile Balıkesir'e geri dönmüştür. İşte o günden itibaren Metin abi ve ailesi Balıkesir'de bakkallık yaparak hayatını sürdürmektedir.

Metin abimizin yazı çalışmaları yirmili yaşlarda başlamıştır. Önce uzun bir zaman iddasız, denem türünde karalama yazılar yazmıştır Metin abi. Aslında bilmeyerek yazarlığın ilk altın kurallarından birini uygulamıştır.

Basit yazmayı bilmeden, karmaşık-etkileyici yazılar yazamazsın!

Metin abi yazılarının ve hikayelerinin gelişmeye başladığını farkettiği dönem hikaye yarışmalarına katılmaya başlamıştır. Ve onun için dönüm noktası 1995 yılında gelip onu bulur. Türk Edebiyat Vakfının düzenlediği Gönen Ömer Seyfettin Hikaye yarışmasında "Ninemin Türküleri" hikayesi ile mansiyon ödülü kazanır. Bu Metin abinin yazma aşkını daha da körüklemiştir. Hikayeler yazmaya devam eden Metin Abi, Türk Edebiyat Dergisi ve Dergah Dergilerinden davet alır ve bu dergilerde hikayeleri yayınlanmaya başlanır. Arkasından Orkun Dergisinin makale yarışmasında ikincilik ödülünü de almıştır Metin Abi. Fakat kendisini hala gerçek bir yazar olarak hissetmemiştir.

Yazar olabilmenin yolu gerçek bir roman yazabilmekten geçer.

der Metin Abi. Ve çalışmalara başlar. Nihayetinde Tuzla Belediyesinin düzenlediği (Hala her yıl düzenleniyor.) yarışmada "Efendi Dayının Kozalakları" romanıyla birinci olur. Artık gerçek bir yazardır Metin Abi.

Ve Zirve artık Metin Abimizi beklemektedir. 2005 yılında üçüncü romanı "Zemheri Kuyusu" ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın en iyi romanı ödülü verilmiştir. Bundan sonra "Kargalar Derneği, Melengicin Gölgesinde, Kuvayı Milliye’nin Hazinesi" gibi romanlar yazamaya devam etmiştir ve romanları çeşitli yayınevlerince yayımlanmıştır.

2012 yılında "Erlik" romanı ile ESKADER ödülünü kazanmıştır. 2013 yılında ise Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından Ayvaz Gökdemir Edebiyat Ödülü, Türk romanına yaptığı katkılardan ötürü kendisine verilmiştir.

Metin Abi yıllarca bakkalı işletmiş aynı zamanda yazmaya da devam etmiştir. Hiç evlenmemiş olan Metin Abimiz annesi ile birlikte yaşamakta olup yakın bir zamanda bakkallıktan emekli olmuş, bazı edebiyat ve fikir dergilerinde yazılarına devam etmektedir.

Yazarlık arzunuzun Metin Abinin başarıları kadar büyük olması dileğiyle.

#GündüzBekcisi


2|3
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;