Avrupa Evlenme Rekortmeni 8. Henry ve Atarlı Devlet Yönetim Anlayışı

Tarih bilgisi genelde Osmanlı'dan ibaret bir toplumumuz var. Şahsen bugün bizim tarihimizle o kadar da alakalı olmayan ama zamanının en bilinen hükümdarlarından biri olan birinden bahsetmek istemekteyim. İngiltere kralı 8. Henry.

Dönemin genç krallar şürekasının İngiltere şubesi olan Tudor Hanedanı'nın 2. kralı Henry, 1509 ve 1547 yılları arasında hüküm sürmüştür. En bilinen özelliği İngiltere'yi Katolik Vatikan Kilisesi'nden ayırıp kendini ingiliz kilisesinin başı ilân etmesi ve altı kere evlenmesidir. Yanlış okumadınız, bu abimiz 6 kere evlenmiştir.


Aslında son derece ilginç bir kişiliktir Henry, hiç beklenmedik bir biçimde kral olmuştur, abisi Arthur düğününden hemen sonra ölünce, babası İspanya tahtındaki ingiliz etkisinin azalmasını önlemek için Henry'i yengesiyle evlendirmiştir, normalde bu hristiyanlıkta günahtır, ancak Aragornlu Cathrine prens Arthur ile ilişkiye girmediğini, karı-koca olmadıklarını söyleyince Papa tarafından özel izin verilmiş ve Henry kendisinden 6 yaş büyük Cathrine ile evlendirilmiştir.

Krallığının ilk yılları gayet babacan, devlet yönetmekten çok ava çıkmak, spor yapmak, ata binmek, sarayda hatun götürmekle uğraşan Henry devlet işlerini kardinal Thomas Wolsey'e yıkmıştır, bu öyle bir raddeye gelmiştir ki, Thomas Wolsey için Alter Rex, yani öteki kral denmeye başlamıştır.

Henry ise genelde kendi tahtına ve hükmüne maraz çıkaranları ve hoşlanmadığı insanları vatana ihanet ile suçlayıp, davalar ayarlayıp Londra Kulesi'nde idâm ettirmekten başkaca devlet işi üstlenmemekteydi.

Bu atarlı, bayağı uzun boylu ve acı kuvvet sahibi kral metresleri ile de ünlüydü. Sarayda nedimelik yapan kadınları sıradan geçirmek konusunda istikrarlı bir abimizdi kendisi. Eşi Cathrine de pek sesini çıkarmamış, bu durumu görmezen gelmiştir, üç kere hamile kalıp iki çocuğunu düşürmüş, bir tane oğlan doğurmayı başarsa da, oğlan bir iki hafta sonra ölmüştür evliliğin ilk yıllarında.

Krallığının ilk yıllarında gıcık olduğu fransızlara da Habsburglarla birlik olup bir iki kere savaş açmışlığı vardır Henry'nin, sarayda oturup keyif çatmaktan ibaret değildi yani bu abimizin yaşamı.

Bir türlü kendisine erkek evlat veremediği gibi yaşlanmakta olan karısından iyice bıkan Henry, Mary Tudor ile ilişki yaşamaya başlar, Cathrine'e olan ilgisi tek kızları Mary dışında bir evlat veremediği için iyice dağılmıştır. Daha sonra Mary'den de sıkılan Henry, metresinin oldukça karizmatik kız kardeşi olan Anne Boleyn'e tutulur. Ancak Anne, ablası gibi metreslik yapmayı reddeder ve kral ne yapsa kadını yatağa atamaz.

O sırada 34 yaşında olan Henry sarayda 'Kralın meselesi' diye bilinen erkek evlat sorununa iyiden iyiye takmaya başlar, üç yol görünür, Leydi Blount'dan doğma gayrimeşru oğlu Henry Fitsroy'u varis ilan etmek ki bu Papa'dan özel izin gerektirirdi ve biraz zordu, kızı Mary'yi erken yaşta evlendirip kendisi ölmeden bir erkek evlat doğurmasını beklemek ki bu da çok olası değildi, ya da bir şekilde Cathrine'den kurtulup genç, çocuk doğurabilecek bir kadınla evlenmek ki hala genç olan krala bunun cazip gelmiş olması normal.

Belirtmek gerekir ki, Henry tam bir katolikti O sırada patlak vermiş olan dinde reform çağrıları ve Martin Luther'ın devrim hareketine karşı yazdığı makaleler ile 'Dinin Savunucusu' ünvanı alacak kadar Papa ile arası iyiydi. Tam olarak nasıl fikrini değiştirdiği bilinmiyor, ama 1527'de resmi olarak kardeşinin karısı ile evlenerek günaha girdiğini İncil'deki 'Kardeşinin karısını alan adam çok fena bir iş yapmıştır ve çocuğu olmaz' hükmünü yok saydığını, Papa'nın da zaten böyle bir şeye rey vermeye yetkisinin olamayacağını ve el birliğiyle kendisini günaha soktuklarını iddia etmeye başladı. Kendisinin iki tane çocuğu olduğu ve birinin yasal karısından doğduğu gerçeğini ise, hayatının çoğunda kendisini haksız çıkaracak çoğu şeyi görmezden geldiği gibi görmemezlikten gelmiştir tabii.

Ancak bu Henry için bile pervasızca bir davranıştı, Kutsal Roma İmparatoru ve Avrupa'nın en güçlü kralı 5. Charles'ın halası olan Cathrine'i boşamak, o kadar kolay bir iş değildi ki Charles yengesini boşamaması için Papa'yı rehin bile almıştır. Bir türlü Papalığı evliliği feshetmeye ikna edemeyen Henry, suçu tüm işlerinden sorumlu olan Thomas Wolsey'de bulur. Kral tahta çıkışından 20 yıl sonra devlet işlerini sırtlanmaya başlar, çünkü Thomas Wolsey kendisini göklere çıkarmış olan Kral tarafından yerin dibine sokulmuş ve ihanet ile suçlanacakken ölmüştür.

İşbu portrede kralın 'yavşak' tavırlı bir adam olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Suratında bir hinlik mi var bana mı öyle geliyor

Karısından boşanmakta kararlı olan Henry, Cathrine'i saraydan sürdürüp Anne'a onun odalarını, takılarını verdirmeye kadar işi vardırır.

Kral, Anne ile gizli bir evlilik yapar ve Parlementoya kendisini İngiltere Kilisesi'nin başı kabul etmeleri için baskı yapmaya başlar, bu işin basit bir anlaşmazlık olduğunu sanan Vatikan, İngiltere'nin Roma'nın hükmünden ayrılma eğilimini anlayınca Kralı afaroz etmekten, Fransız kralını İngiltere üzerine haçlı seferine göndermeye çalışmaya kadar herşeyi yapsa da, protestanlığa sempati duyan Anne Boleyn'in de etkisiyle iyice anti-katolik olmuş Henry'i hiçbir şey durduramaz.

Cathrine ile evliliğini geçersiz ilan eder. Anne'i kraliçe olarak tanıdığını resmi olarak açıklar, katolik manastırlarının çeşitli yolsuzluklarını(ki bolca vardı onlardan) gerekçe göstererek manastırları yıkar ve tüm mal varlıklarını devlet hazinesine aktararak bayağı zengin olur. Üstelik Kuzey İngiltere'de manastırların yakılmasına bozulan halkın gerçekleştirdiği isyanı da çeşitli katakulliler ile bastırıp ciddi katliamlar yaptırmıştır.

Anne ile olan evliliği de iyi gitmez, meşhur kraliçe Elizabeth'i doğurmak dışında Anne Henry'e bir evlat veremez. tüm bu tantanayı aslında bir oğul için başlatmış olan Henry bundan hiç hoşlanmaz. Anne'in laf dinlemez ve dırdırcı tavrı da kralla aralarının gerilmesine neden olur, 1536'da kral klasik turnuvalardan birinde bacağından ağır yaralanınca ve Anne haberi aldığında şoktan düşük yapınca, Henry artık bu işin çok uzadığını düşünür ve Anne'den nefret eden Charles Brandon ve şürekasını karısının üzerine salar. Zaten bir sürü abuk sabuk dedikodudan müzdarip olan Anne abisi dahil 6 kişiyle zina etmek ile suçlanır ve vatana ihanetten kellesi gider. Henry de uğruna Papa ile düşman olacak kadar sevdiği bu kadının öldüğü gün Jane Seymour ile evlenir.

Seymour kendisine bir erkek evlat vermeyi başarır ama doğumdan sonra lohusa hummasından ölür.

Dördüncü evliliği ise din reformunu yeterince protestan bulmayan Thomas Cromwell'in isteğiyle Alman soylularından birinin kardeşi olan Clevesli Anne ile yapar, ancak bu da ters teper, sebebi tam olarak bilinmese de, Henry Anne'i beğenmez, 'Ata benziyor' diye sarayda bağırıp çağırdığı söylenir, bacağının hiç dinmeyen ağrısıyla artık iyice ruh hastasına bağlamış olan Kral, Anne'i çeşitli gerekçelerden boşar ve onu bir köşkte tüm masraflarını karşılayarak yaşatır.

5. evliliği çocuk yaştaki Kathrine Howard ile olmuştur. Zıp zıp zıplayıp sarayda oyun peşinde koşmaktan başka işi gücü olmayan, sırf kralın genç kadın hevesi yüzünden saçma sapan şekilde kraliçe olmuş olan Kathrine ile de işler yolunda gitmez. Bacağı sakatlandıktan sonra ağır obezleşen, hareket etmekte zorlanmakta olan Henry karısı tarafından saraydaki uşağı Thomas Culpepper ile boynuzlanır. Mesele anlaşılınca Culpepper ve Katheryn idâm edilirler ve kral iyice bunalıma girer. Kendini düşürdüğü duruma çok sinirlenen kral iyice zıvanadan çıkar ve hepten ne yapacağı belli olmayan bir herife dönüşür.


6. ve son evliliği Katherine Parr ile olmuştur. Bir protestan olan Parr'ın Henry ile olan evliliği daha çok resmi, seramonik bir yapıda olmuştur. Kraliçelik makamını doldurup vazifeslerini yerine getirmek dışında bir işi olmamıştır Parr'ın.

Ölümünden bir kaç yıl önce 'O kadar kralız, son son savaşa gidelim' diyerek anlamsızca Fransa'ya savaş açmışlığı vardır bu Henry'nin. Adamın hayat felsefesi 'Alem buysa kral benim' imiş.

Genel olarak çok iyi yanları da, çok kötü yanları da vardır bu adamın. En öne çıkan özelliği sıradışı cesareti ve mallıktan mı yoksa özgüveninden mi bilinmez, kimsenin yapamadığını yapmaya olan azmidir. Obezin teki olarak ölse de, gençliğinde uzun boylu, atletik yapılı, yakışıklı bir adammış, müzik ve şiir konusunda da güzel işler yapmış. İngiltere'yi Avrupa'nın kalanından ayırmış, her ne kadar savurgan olsa da manastırları ve katolik kiliselerini ortadan kaldırıp mallarına el koyarak kraliyet ailesini ciddi güçlendirmiş ve merkezi otorite kurmuş, kızı Elizabeth İngiltere'yi büyük bir Dünya devleti haline getirmiştir.

Öte yandan fevri kişiliği, anlamsız çıkışları, gayet vicdansız ve pervasız oluşu, yaptığı aşırı harcamalar, İngiltere'yi soktuğu dönüşümde aldığı canlar, özellikle Anne Boleyn'in başına gelenlere yüzünü çevirip karısını iftiralarla ölüme terk edip aynı gün bir başka kadınla evlenebilecek kadar maymun iştahlı yapısıyla da eksi puan alabilir kendisi.

1547'de obez ve yorgun vücudu bacağına yenik düşmüş, iltahaplardan ötürü ölmüştür.


0|0
2416

En İyi Kız Görüşü

 • tüm hayatını ezbere bildiğim adam... 1. Elizabeht'in babası, rahmetli anne boleyn'in eşi. kadını rahmetli yaptıran da bizzat kendisidir. önce abisi arthurun karısıyla evlenmiş daha sonra kadını saçma sebeplerle boşayarak afaroz edilmiştir. önce anne boleynin eşi mary boleyn ile birliktelik yaşamış daha sonra kadına kancayı takmış bir it.

  0|1
  0|0
  • Cathrine'i saçma sebepten boşadığı söylenemez, 5 kere hamile kalıp bir kız çocuğu dışında ya ölü doğurmuş ya da düşük yapmıştır. Boşanmaya karar verdiğinde Henry'nin yaşı 34, Cathrine'inki 40'dı.

   Anne olayı da birden fazla müsibetin kralın gözünü döndürmesi sebebiyle olmuştur bariz. Kral Anne uğruna girdiği davada en yakın danışmanlarından Wolsey'i, zamanında kendisine yıllarca danışman yapmış Thomam More'u, bir çok yakınını, halkı falan karşısına almış ve ağır hayal kırıklığına uğramıştır. Bacağının da etkisiyle Anne'i ıskartaya çıkartıp o işkenceyi bitirmek istedi heralde.

   Ki günümüzde o turnuva kazasında beyin sarsıntısı gibi birşey geçirmiş olabileceği tartışılıyor. Gençliğinde hep 'Çok iyi adam, sevecen, kibar, eğlenceli, kral gibi değil hiç' diye betimlenen adamın o kazadan sonra günden güne manyaması anormal çünkü hakkaten

  • Hepsini Göster
  • Kathrine Howard, 5. karısı. Okumadın mı yazıyı?

  • adamın hayatını defalarca okuduğum için üstten geçtim yazıyı açıkcası. şimdi baktım da o kısma, ben orayı unutmuşum. haklısın.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 23

 • Vay be ilkkez böylesi uzun yazıyı sıkılmadan okudum. Anlatımına sağlık

  0|1
  0|0
 • Çok uzundu.. / inat ettim okudum.
  kardeşim adam :/
  Bu bence bana ne kattı bilemedim ama güzeldi :)

  1|1
  0|0
  • Adamın ''berbat'' bir insan olduğunu düşünmüyorum dönem zihniyeti ile alakası var bunun. Uzun diyorsun ben kısaltmak için ciddi kısımları çıkardım yazıdan 'Bunu burada kimse okumaz' diye.

   Mesela devlet erkanındaki tavrı kendisinin ne kadar metodik bir güzel insan. olduğuna iyi bir örnekti ama detaylı biçimde anlatmak icap eder.

   Adam tarihin düşüncesiz, aşırı gururlu ve sinirli olmak ile çakal, adam kullanmayı iyi beceren, sağ gösterip sol vuran insan olma becerilerini en iyi uygulayan insan evlatlarından biriymiş belki de, ne de olsa ingiliz.

   Şimdi bu herifin döneminde dinde reform olayları patlak vermiş bu hepten düşman, ama bakmış Papa kendisinin otoritesine gölge ediyor, 'Papa puttur, reformcular haklıdır, milleti bidatlarla kandıran pis katolik manastırlarının da mallarına el koyun' diye vermiş gazı reformculara, sonra kendi reformu tamamlanınca yeni dini esasları aynen katoliklerdeki halde kurgulayıp reformcuları ekarte etmiş, katolikler heveslenmesin diye saraydan da atmamış.

  • Hepsini Göster
  • Ben berbat bir adam olduğunu düşündüm ama sen öyle söyleyince şimdi biraz yumuşadım.
   Tarihe adını yazmış adam ne kadar şahsiyeti iç açıcı olmasa da takdire şayan.

  • Tarih kanla yazılır zaten, tarihe adını yazdıranların çok azı hoş, güzel işlerle ömrünü geçirmiştir.

 • Ne kadar çok argo ifade kullanmışsın ya, üslubun daha ciddi olmalı. Yok hatun götürmek yok kadınları sıradan geçirmek. sanki burada arkadaşınla muhabbet ediyon gerçi öyle olsa bile üslubun çok tiksindirici ya

  2|1
  0|2
  • Sen ne kadar egoist, öfkeli, hırçın, geçimsiz ve eleştirilere kapalı birisin. Sosyal hayatta insanlarla nasıl iletişim kuruyosun? Kardeşim dünyadaki herkes senin gibi mi düşünücek benim fikrim bu, saygı duyöa nezaketinden bile yoksun kelimenin tam anlamıyla kaba çok kaba birisin. Hayat böyle devam etöez dostum çok hırçınsın sakin ol, ve biraz uyumlu biri olmayı dene

  • Hepsini Göster
  • Uslubun sikici cunku sacma sapan. Gereksiz, kasinti ve ruhsuz. Azalarak bitij bir zahmet. Zaten yapi olarak da, ayni feministler, veganlar veya dindarlar gibi, gercekle, hayatla bir alakasi olmayan moronca seyler mizirdadiginizdan boyle ona buna saygisiz diye serzeniste bulunmaktan baskaca is yapmiyorsun.

   Yuru git imlâ kitabi yaz.

  • @amelie97 ben senin saçma sapan konuşmalarına yorum yaptım ve hiçbir şekilde argo kelime dahi kullanmadım sen kalkıp kurufasulye diye hitap ederek konusuyosun sonra da saygıdan bahsedip hayat dersi vermeye calisiyosun ben her gün senin gibilerini eğitmeye çalışıyorum ve sana aciyamiyorum bile benim yaşım evlenmem ya da evlenmemiş olmam seni ne kadar ilgilendirir ha o kadar evlilik merakın varsa geç kalmadan sen evlen o zaman mazallah evde kalirsin zaten cekilesi tarafın yok Senin gibiler yüzünden zaten memleketin anası ağladı küfür etmiyorum sevmem deyip saygı sınırını bilmeyen eleştiriye kapalı bariz ergenlik döneminin efsane kimlik potansiyelini sergliyosun su an yazık sana yaaa 😂😂 hadi canım al topunu başka yerde oyna bu tarz şeyler için zeka yaşında biyolojik yaşında çok küçük 😂😂 gerçi evlensen çocuğun olur bu kadar yasa taktigina göre 18 yaşında daha üzüldüm sana yaaa 😂😂 önce insan gibi konuşmayı öğren ki insan muamelesi goresin kapış ergenius 😎😘

 • Başına ne geldiyse karı kız ve oğlan çocuğu merakından geldi. Oğlan çocuğu merakını anlarım da bunca kadını harcamış olması? Ayrıca zaten bu kadar karı kız meraklısı olmasa metresiyle peydahladığı oğlanlardan birini meşrulaştırırdı. Benim favorim Anne Boleyn, zaten Henry'nin attığı birçok adımın arkasında Anne Boleyn vardı (Anglikan kilisesini açmak gibi), feci zeki kadın hayran olmamak elde değil. Tek talihsizliği oğlan doğuramamasıydı ama doğurduğu kızın adını tarihe böyle yazdıracağını bilse gurur duyardı bence

  0|0
  0|0
  • Gayrimeşru çocuklarından birini meşrulaştırması biraz zordu, papalık kolay kolay bunu kabul etmezdi, hele Mary gibi bir meşru kızı varken.

   Anne'in sonunu hazırlayan tek şey krala oğlan doğurmaması değil aslında, sarayda fazlaca dik kafalı davranması, özellikle Charles Brandon gibi kralın eski dostlarıyla kötü iletişimi, kralın başının etini yiyişi, şu turnuva kazasının ardından bir de üçüncü çocuğun da düşmesi, arka arkaya geldi yani olaylar.

   Birbirinden ayrı biçimde yaşansalar belki o kadar da ters tepmezdi.

  • Ben onu kralın başını yiyişi olarak düşünmüyorum, sonuçta önceleri kral da onun bu kadar söz hakkı olmasından şikayetçi değildi ta ki zamanla ondan sıkılana kadar

  • İlk başta etkileyici, karizmatik gelen şey aşırı maruz kalındığında 'İki dakka sus' dedirtir tabii. Anne'in sırf papa krallıkta kendisi kadar söz sahibi olmasın diye öyle bir işe kalkışan adamın birazcık idare edilmesi gerektiğini anlaması gerekirdi.

 • Boleyn Kızı atlı kitabı okuyanların oldukça ilgisini çeken bir bölüm bu aslında Oğlu olduğu olduğu halde elisabeth geçmiştir Diğeri ise saklanmıştır oğlu olan yani

  0|0
  0|0
  • Dandik ask romanlarindan tarih ogrenilmez. Ogul Edward, Henry'nin 'Aman ogluma bisey olmasin, uzerine sinek bile konmasin' tarzi yetistirmesinden zayif bunyeye sahip olur ve 13 yasinda olur.

   Yerine Mary gecer. Ancak o da hasta ruhlu bir katolik oldugundan protestanlari yaktirmaya baslar, ulke buhrana girer be ardindan Elizabeth basa gecer.

  • Neye göre kime göre dandik?
   Bencen dandik o zaman.

 • Sevgili Henry 1547 yilinda öldügünde arkasinda resit olmayan tahtinin varisini, iflas etmis bir devlet ve bölünmüs bir millet birakti. Hallelujah!
  Ondan artakalan en güzel sey ise Hans Holbein'e ait olan muazzam portreler.

  0|0
  0|0
  • Varisten kasit Edward ise, o konuda sucu yok adam bilerek olmedi.

   Iflas olayi dogru, ama kendisinin savurganlogina sahip olmayan her hukumdarin doldurabilecegi bir hazine birakti cunku reformu sayesinde kraliyet ailesi Ingiltere'de ezici toprak sahibi oldu. Iflasin nedeni iyice kafayi yiyip 'Ulan olecez bir iki seneye, son son bir iki savas kazanalim da namimiz yurusun' diyerek anlamsiz bir sefere cikmasi.

   Kurdugu devlet yapilanmasi 1. Elizabeth donemi yasanabildi ve kizinin doneminde Ingiltere her alanda dunya gucu olmayi basardi.

   Basarisiz bir hukumdar oldugu soylenemez. Manyakmis sadece.

  • Bolunmus millete gelince, katolik kilisesinin gudumundeki halki kendine bagladi adam. Ha, omlet yapayim derken cok yumurta kirmis ama olacak o kadar.

  • bir de aklima geldi. Bu adam ne zaman vatana ihanetle birini suclasa, mahkumun tek sucu kralin mikinin keyfine gore davranamamasiymis.

   En buyk ornegi Thomas Cromwell. Adam kullanma konusunda Kanuni Sultan Suleyman'a bile vay cektirebilirmis kendisi. Birgun kardes oldugu adami obur gun iftiralarla olume suruklemek enteresan.

 • Adamin bir olumlu yonunu goremedim acikcasi merkezi otoriteyi guclendirmesi yine kendi lehine bir olay
  Adam bildigin pislik herifin teki😂

  0|0
  0|0
  • Milyonlarca ingilizi katolik kilisesinin ek vergisi, harcı şusu busu, yok aziz bilmem kanı diye ördek kanıyla kazıklama, yok cennetten arazi alma gibi bir sürü olaydan da kurtarmış.

   Aynı zamanda İngiltere'nin mutlak hakiminin kraliyet ailesi olmasını sağlayıp ikide bir her iç karışıklıkta asillerin ellerini avuşturmalarının önüne geçebilmiş.

   İngiltere'yi 'Oğlum biz ada ülkesiyiz di mi? Niye donanmamız yok ya o zaman mal mıyız biz?' diyerek ciddi bir deniz gücü haline getirme atılımı yapması sayesinde kızı Elizabeth meşhur imparatorluğu kurabilmiş.

   Yetenekli sanatçıymış bir iki eserini dinledim hiç fena değil.

   Bir de gençken uzunca boylu, öküz gibi kuvvetli bir herifmiş bu.

   İyice detaya girecek olsam çok uzayacaktı.

  • Hm bu kisa haliyse baya iyi yonleride olabilir :/

 • Emegine sağlık cok keyifli bir yazı olmus. Zaten ingiltere tarihine olan merakımla keyifle okudum. Herhangi bir blogun varsa da takip etmek isterim

  0|0
  0|0
 • Tarih bilgisi sadece osmanlidan ibaret nir toplumumuz var gbi kucumseyen bir cumle kurmuşsun saol yani sayende okumaya hevesim kalmadi bu benceyi

  1|1
  1|1
  • Yalan mı? Değil. O yüzden alınganlığın lüzumu yok.

  • Hic bir kitap bu şekilde baslamaz ayrıca kendi tarihim disinda kalanlari kendi tarihimin yarisi kadar bile merak etmiyorsam bu benim suçum degil :) hicte pişman değilim :)

 • Emeğine sağlık

  0|0
  0|0
 • ölmeseymiş kadın futbol takımı kurarmış

  0|0
  0|0
 • Gördüğüm en iyi bencelerden

  0|0
  0|0
 • Şuana kadar bu sayfada okuduğum en bilgilendirici yazıydı.. bir Anne Boleyn hayranı olarak 8. Henryi sevmiyorum ama bazı yonlerdende ona hak veriyorum

  0|0
  0|0
 • Tudors özeti gibi oldu emeğinize sağlık

  0|0
  0|0
 • Ne adammis bee 😅

  0|0
  0|0
 • Bence bilmesek de olurmuş:)

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık.

  0|0
  0|0
 • boleyn kızı diye bir film vardı bu o mu? :D

  0|0
  0|0
  • O da, öyle romatizm ayaklarıyla çekilen filmleri ben sevmiyorum. Bu adamın hayatına en gerçekçi yaklaşımıTudors isimli dizi yapmıştı. Malum Michael Hirst yazmıştı onu ondan.

  • evet film biraz farklı gerçeğinden

 • Mary Anne den küçüktür.. Doğuşuyla altın prens dönemini böyle aciz bir çöküşle bitirmiş oldu..

  0|0
  0|0
 • 40 kilo verse yakışıklı adam aslında :)

  0|1
  0|0
 • Kızlar Devam
  3

Erkekler Ne Diyor 16

 • Bana gore Henry ozunde iyi kalpliydi kimseye bir zarari olmazdi ama gel gor ki sehvet duygusuna karsi koyamiyordu bu onu kotu yapmaz.

  8. Henry adamdir.

  0|2
  1|0
  • Adamın dibidir. Ama gerçekten dibidir. Yani adamlıkla yakından uzaktan alakası olmayan şişko bencil bir pislik. Bunun dönemle bir alakası yok. Belki eş değiştirmesinin evet. Ama sürekli onları öldürtmesi nasıl kabul edilebilir?

  • Hepsini Göster
  • The Tudors dizisinde anlatılıyordu bir çoğu güzel bir bence yararlı olmuş. :)

  • The tudors u izledim adamı parçalayarak idam ediyorlardı. Çok korkunçtu

 • yani cok eslilik. osmanliya ozgu degil bununla. alakali bir dizide olmaliydo tudor diye sanirim ;)
  adam yaptiklarini umursamadan devam ettirmis tabi tudor hanedaninin nasil basa geldiginide iyi tahlil. etmek gerek
  Ingilizler hep kendilerini bu konuda üstüm gormuslerdir diger Avrupa devletlerinden

  0|0
  0|0
  • Çok eşlilikten ziyade, varis olayı sorun. Kral istediği kadar hatun götürebilir, ama Avrupa geleneğinde karısı dışında birinden olan çocukların taht üzerinde direkt hakkı yoktur.

  • varisi onaylayan kardinal araciligi ile papalik o yuzden kardinaller acayip sekilde zengin olmuslar

 • Tarih bilgisi Osmanlı'dan ibaret demişsin de padişahların çocuklarını, şehzadelerin kardeşlerini öldürdüğünü Muhteşem Yüzyıl'dan öğrenmiş olan halkın tarih bilgisi benim köpeğiminkinden azdır. Sorsan 5 tane bakan sayamıyor bu millet 5!

  1|1
  0|0
 • Kardeşim; senin şahsına münhâsır yorumlarınla daha ziyade güzelleşmiş bu hikayeyi biliyordum ama başka bir hava vermişsin. Ne diyeyim ellerine sağlık bravo

  0|1
  0|0
 • ~ Emeğine Sağlık ~

  0|0
  0|0
 • Ne adammış ya . d hayatı çok renkli

  0|0
  0|0
  • Ciplak kadin resimleri cizdigi icin sarayda cok sikayet alan ressam Holbein'i 'Bana on koylu verseniz on tane lord yaparim. Ama on tane lorddan bir tane Holbein cikmaz' diyerek kollamis zamaninda.

 • Çok iyi yahu :D bayağı güldüm okurken ama herkes kendi toplumunun tarihine dair şeyleri daha çok bilir bu normaldir ki pek çok kişi kendi tarihimizide hiç bilmez kulaktan kulağa yayılan şeyler dışında

  0|0
  0|1
  • Bizde millet bişey işine gelmediğinde kabul etmiyor genelde. 'Ecdadımız öyle değildi' diyerekten.

 • Thomas More öldü mü?
  Issız acun kaldı mı?
  Felek öcünü aldı mı?
  Şimdi yürek yırtılır.

  0|0
  0|0
  • Thomas. ore tarihin en celiskili insaniymis la. Sorsan humanist. Ama Incil'i ingilizce okuyorlar diye adam yaktiriyormus.

 • İşte bize bunlarla gelin😂

  0|0
  0|0
 • çok güzel, teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Eline saglik, guzel ozetlemissin ;)

  0|0
  0|0
 • düdüklemedik karı bırakmamış la bu adam bizim arkadaş iğneci vedatı geçmiş

  0|0
  0|0
 • Güzel bir paylaşım. :)

  0|0
  0|0
 • Yazından dünyaya karşı değişik bir bakış açın olduğunu anladım. Hepsini okudum, güzel bir bence olmuş.

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlık

  0|0
  0|0
 • Devamlı bizim tarihinize çamur atmaya çalışanlara girsin...

  1|0
  0|0
  • E haci oyle diyorsun da, Ingiltere tarihini izrveye cikaran adamlarin basinda geliyor. Ingilizler yanlislariyla kabul ediyorlar tarihlerini, bizimkiler ise hicbir kotu yani gormek istemedikleri gibi, padisahlari insanustu, fantastik adamlar gibi lanse ediyorlar.

  • Pireyi deve yaparlarsa olan bu

Yükleniyor... ;