Bilim-Kurgu mu? Bilim-Kurdu mu?

Biraz düşünün lütfen!

Eğer siz politik bir güç olsaydınız ve de etrafınızda sizinle dost/düşman olmak kaydıyla baska politik güçlerde mevcut olsa idi; tutumunuz, kendi menfatinizi düşünme yönünde olmaz mıydı?

Böyle bir konum hayal edin ve etrafınızdaki hic bir politik güçte olmayan bir silah yaptığınızı düşünün.

Diyelim ki bu icad ettiginiz silahın menzili 100 metre. Siz bu silahi ticari amacla diger dost/düşman güçlere satar mısınız?

İyi düşünün!

Sizi vurabilirler...

Peki ya; 200 metre menzili olan bir silahi icad ettiginizi düşünün. O zaman 100 metre menzilli silahı satar mısınız?

Elbette satarsınız. Çünkü üstünlük her zaman sizdedir.

Film izlemeyi hep sevmişimdir.Özellikle bilim-kurgu filmlerini cok severim.Cok aşırı saçma bulmadığım sürece sonuna kadar izler ve sonunda gerçeğe dair yorum yapar eleştiririm.Bu yüzden edindiğim bilgiler ve gözlemlerime dayanarak bazı düşüncelerim gelişti.

Düşünsenize...

Ülkemize ilk bilgisayar hangi yıl geldi?

İlk internet ne zaman kullanıldı?

İlk telefon hangi yıl cıktı?

Ben hatırlıyorum... 1997 ya da 1998 yılında babamın ilk antenli telefonu aldığını. Ve hatta bir gazeteden kupon biriktirerek almıştı. Yakın arkadaşıyla birlikte ilk telefonlarını alıp, her zaman gittikleri mahalle kahvesinde bir uca biri, diger uca biri oturup birbirlerini caldırıp kapatırlarmış. Maksat zengin ya da havalı görünmek belki ama, sonuc itibariyle kimsede telefon yok olsa da cok nadir ve iş adamlarında...

Oysa 1928 yılında Charlie Chaplin'in bir filminde istemsizce kadraja giren bir kadının, (şimdiki tabirle cep telefonuyla) elindeki kablosuz aygitla konustugu görülmektedir. Ve yine 1938 yılına ait video kayıtlarinda genc bir bayanın aynı sekilde kulağındaki aygitla konusarak gittiği görüntüler mevcuttur.

1980 yılında yaşasaydınız ve biri size su an elinizde olan telefonu tarif etse tepkiniz ne olurdu?

Amerika'da 1960-70 yıllarına ait dizüstü bilgisayarların olduğunu biliyor olmalısınız. Ülkemize hangi yıl tam manasıyla dizüstü bilgisayar kullanılmaya başlandı hatırlıyor musunuz?

O donemlerde gösterime giren çoğu bilim-kurgu filmlerinin 20-30 yıl sonra gerceğini yaşadık. Oysa o filmleri izleyenlerin yorumlari "saçmalık, hayal ürünü, öyle şey olur mu?" tarzında yorumlardı. Cem Yılmaz gösterilerinden birinde bahsetmişti hatta hepimiz bayagı güldük hatırlarsanız.

Neyse...

Bence! Bu filmler son derece ileri görüşlülüğe sahip zeki birileri tarafından yazılıp hayata geçirilmiyor. Onlar filmin icinde anlattıkları teknolojilerin gercek olduğunu biliyor.Sadece bize "hayal ürünüymüş" algısı oluşturuyorlar. Zamanı geldiğinde,bu gün hayal ürünü sandıgımız filmlerdeki teknolojiyi bize güzel bir fiyata satacaklar.

Ve bence onlar ışınlanmayı dahi bulmuş olabilirler.

(Hadi canım sende...Olur mu hiç öyle bir şey?)


0|1
31

En İyi Kız Görüşü

 • Aslında bu konuya değinmeniz çok isabetli olmuş, ben de şunları ekleyeyim o zaman.
  Ben bilim kurgu filmlerini çok severim ve artık bu filmler bana çok klasik gelmeye başladı.. Sürekli yapay zekalar, uzaylılar, lazerler, dünya halklarının verdiği mücadele...
  Benim üzüldüğüm nokta bizim hükümetden ziyade bilim anlayışı oturmamış bir toplum olmamız...
  Ülkemizde 'bilim' ismine aşık olup pozitif bilimle ilgili alanlara ciddi düzeyde ilgi az.. Evime her ay 2 bilim dergisi geliyor. Ama tatmin edici değil. Çünkü biz herşey batıda oluyor sanıyoruz ABD'de cidden bu da çok komik :)
  Oysa bilimsel çalışmaların temeli her ülkede atılıyor bilimde en iyi olan ülkelerde /1. sırada ise Çin var.3. sırada Güney Kore 4. sırada ise Japonya var. Amerika'nın dünya istatistiği bu. Yani bilim Asya'da
  2. ABD değil. Ama ABD'nin çok başarılı olduğu iki alan var biri film sektörü diğeri de silah ticareti ve üretimi..
  Film sektörü görsel, işitsel ve kurgusal manada bize dünyanın en güçlü en gelişmiş ülkesi ABD'ymiş gibi gösteriyor...
  Ve toplumların zihinlerini yönlendiriyor.. Buna da yumuşak güç denyor., Mesala 300 spartalı filmini hatırlayalım dünyaya hükmetmiş Perslileri nasıl da 300 yunan yeniveriyor.. Özgürlük, esaret tarihi olduğu gibi bilimsel manada da ABD gerçekleri yansıtmıyor..
  Sadece medya öyle güzel bir şey ki topluma ne gösterilirse yalan olmasına rağmen toplum inanıyor... Ayrıca ABD'nin bilim-kurgularında yakalayabilenler ciddi hatalar görürler mesala Dejavu filminde kağıtın hacmi ve kütlesi daha azken ışınlanamıyor ama insan ışınlanabiliyor bu fizik kurallarına aykırı.. Tabi kimyaya...
  ABD bilim kurguda kendini artık çok tekrar ediyor..
  Dünya aslında bilim adı altında kirletiliyor... Dünyanın en çok enerji harcayan ülkesi ABD bu yüzden kan döküyor..
  Sağlıksız yiyecekler, tabiatın kirletilmesi insan ömrünü kısaltıyor.. Bunu söyleyenlerden biri de stephen hawking
  Bana göre önemli olan tıpta büyük gelişme kaydetmek.. Silah sanayisin de değil. Bu konuda temeli atan da yine ABD'nin dediği gibi doğudur...

  0|1
  0|0
  • Eve size katiıliyorum görüslerinizi bu bencede yazmayi dusundum lakin fazla uzatmadan kesmek istedim kisa ve öz olarak. Sonuç itibariyle biz kensi kabugumuzu kirmayi basaramadikca, bir nevi özgür esaretten kurtulamayacağız.

  • Katılıyorum.

En İyi Erkek Görüşü

 • Eh işte hani öyle bişey olsa bir şekilde açık edilirdi sanırım

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Aslinda güzel bir gözlem olmus mantikli geliyor

  0|1
  0|0
 • Toplumu teknolojiye hazırlmak diye bir olgu vardır.
  Bende eminim ki şu an Amerikada kendi toplumundan ve dünyanın geri kalanından saklanan pek çok yeni icat ve teknolojiler var alıştıra alıştıra bunları paylaşıp pazarlıyorlar taönce Batı sonra bizim gib ülkelere geliyo hatta bir yerde Bill Gates'in evinde üstün teknolojik aletlerin olduğu kimseyle paylaşılmadığı vs okumuştum.

  0|1
  0|0
  • Kesinlikle! Ve bu sadece teknoloji alaninda da degil ustelik. Tib alanindada isler boyle. Doktorlar seni tedavi etmeyecek ezberledikleri ilaci yazip gonderiyorlar mesela. Halbu ki tedavi etmek esas alinmalidir. Tedavisi yok dedikleri pek cok hastalıgin caresi var lakin omur boyu sana tedavi etmeden ilac satip para kazanmak varken neden caresini soyleyip kendi kazanacagi parayı yok etsin ki. Teknolojide bununla ayni düzeyde. Önce buluyor ama eskiden yeterince para kazanana kadar ortaya cikartmiyor.

  • Evet başta her zaman olduğu gibi ekonomik sebepler var tabi ams bana daha ilginç gelen henüz insanlığın psikolojik olarak hazır olmadığı teknolojilerin aslında varolması çinde gözyüzünde bulutlar üstünde görülem bir şehirden bahsediliyodu bir haberde mesela bunun altında eminim başka şeyler var bide gökyüzünde meryem ana silüetinin dolaşması gibi acaip olaylar var ama bunları açıklicak teknoloji bilgisi bizde olmadığı için doğaüstü şeylerle açıklsmamız mümkün

  • Aslina bakarsaniz bu bahsettiklerinizi ilk defa duydum ve arastirmam gerek :) eger bu bahsettikleriniz dogruysa ki namümkün degil oldukca ilgicmis. Ve 2 saat evvel cin ile ilgilibir belgesel izledim trt belgeselde teknoloji hususunda adamlar sahane.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...