Sizce 35 yaşından sonra kariyer değiştirilir mi?

AyşeDenizÖzgün a
Kariyerinde yeni atılımlar yapmak isteyenlerin pek çok nedeni olabilir. İş çevrelerinden memnuniyetsiz olabilirler, değerli olmadıklarını ve takdir görmediklerini düşünebilirler. Bazıları özel hayatlarındaki kimi gelişmeler nedeniyle farklı yönlere gitmek istiyor olabilir. Sizi motive eden değişiklik her neyse, ilk adımınızı o yöne doğru atın.

İlk ve en önemli şey: Değişime hazır mısınız?
Değişimin ilk adımı, değişime gerçekten hazır olup olmadığınızı bilmektir. Kendinize şu soruyu sorun; “İş yerinde kendimi değersiz hissediyor muyum? Sorumluluklarımdan sıkılıyor muyum? Bu şirkette yükselme şansım var mı? İşimin güvencesi açısından endişeleniyor muyum?” Maaşım, ortaya koyduğum iş miktarına uygun ölçütlerde mi? İşim nedeniyle özel hayatımda zorluklar yaşıyor muyum?” Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, yeni bir pozisyona geçmeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını açıkça ortaya koyacaktır.

Nasıl bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunu anlayın
Kariyerinizde yeni bir adım atmanın zamanı diye düşünüyorsanız, seçeneklerinizi düşünün. Mevcut işinizdeki olası değişiklikler veya farklı bir departmana transfer imkanı için yöneticinizle görüşebilirsiniz. Ancak kendinizi başka bir şirkette iş aramak zorunda hissediyorsanız, ilk olarak aynı sektörde benzer bir pozisyon mu, yoksa her şeyiyle yeni bir şey mi istiyorsunuz, ona karar vermelisiniz. Bunu bilmek, iş arama sürecinizi oldukça kolaylaştırır.

Harekete geçin
İş aramak uzun ve zor bir süreç olabilir; ancak kariyerinizde değişiklik yapmaya hazırsanız, süreci kolaylaştırmak adına yapabileceğiniz pek çok şey var. Güvendiğiniz iş arkadaşlarınıza ve profesyonel bağlantılarınıza iş aradığınızı ve değişiklik yapmak istediğinizi belirtin. Çoğu zaman bu bağlantılar, yeni pozisyonunuz için sizin anahtarınızdır. Online ve yazılı basındaki iş ilanlarını takip edin. LinkedIn gibi profesyonel sosyal medya sitelerinde profil oluşturun ve profillerinizi güncelleyin. Bu, alanınızdaki ve sektördeki yeni gelişmelerden haberdar olmanızı sağlamak açısından harika bir yöntemdir.
Değiştirilir
A seç
Riske Girmeye Gerek Yok
B seç
Asla
C seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Sizce 35 yaşından sonra kariyer değiştirilir mi?
12
34
Görüşünü yaz