Sosyal Fobi ile Nasıl Baş Ederiz?

Gölgesizkarakter

Sosyal fobi yenilebilir mi ki?

Çatır çutur yersin de haberi bile olmaz. :) Sosyal fobi ile girdiğin savaşı kazanabilirsin. Sadece biraz fazla çaba sarf etmen gerekiyor. Olsun. Sonu güzel olacaksa neden denemeyelim ki?

Sen istekli ol, birlikte duvarları parçalayalım!
Sen istekli ol, birlikte duvarları parçalayalım!

Savaşı nasıl kazanacağımıza birlikte bakalım.

Durumu kabullen, nedenini keşfet

Önce şunda anlaşalım, sosyal fobin var ve sen bunu kabul etmelisin. Sonra nedenini bulmalıyız, neden bunu yaşıyorsun, seni bu duruma getiren süreç neydi? Nedenini bildiğin her şeyin çözümü her zaman daha hızlı olur. Çünkü ancak o zaman yüzleşebilirsin.

Gözlerini aç ki, nereye gittiğimizi bilelim.
Gözlerini aç ki, nereye gittiğimizi bilelim.

Kuruntuları bir kenara bırak

"Bunu yaparsam şöyle olur, ya böyle olursa. Zaten yeterince yetenekli de değilim. Onca insan var bu işi başaran ben kimim ki? Daha önce de başarısız oldum, yapamam." Yıkıcı olmaktan vazgeç. Kendine eziyet etme artık. Evet bunlar olasılık dahilinde ancak başka olasılıklar da var. Matematiksel olarak bile her şeyin her zaman ters gitmesi imkansıza yakındır.

Sen bunları düşünürken, hayat kaçıyor.
Sen bunları düşünürken, hayat kaçıyor.

Pollyanna mı olman gerekiyor, ol o zaman!

Pozitif düşünmek Pollyannacılık oynamak değildir, hayatı biraz da iyi yönden görmektir sadece. Tabii ki düşündüğünün aksi olabilir, tabii ki yanılabilirsin, hayal kırıklığı oluşabilir, ancak bu hayatı hayat yapan şeydir zaten. Hani, ya hayal kurmuyorum çünkü gerçekçiyim diyen insanlar vardır ya, sen onlara aldırma. Çünkü onların mantığına göre yemekte yememiz lazım, sonuçta boşaltım yapıyoruz ne gerek var ki? :) Nasıl ki yediğimiz yemek bizi ayakta tutacak gücü sağlıyorsa bize, hayaller de hayatta tutacak gücü sağlar.

Her zaman yaşam için ihtimal varsa neden bu kadar negatifsin?
Her zaman yaşam için ihtimal varsa neden bu kadar negatifsin?

Nereden çıkarıyorsun senden daha üstün olduklarını?

Herkes eşittir! Sadece kimi daha çok çalışır, kimi bazen doğru yerdedir, kimi ise doğru zamanda. Fakat fark eden bir şey olmaz ki hala eşitiz. Bugün zirvede olan yarın bir hata yapar dibe iner. İnsanız biz, hatalar da başarılar da bizim içindir. O nedenle insanları gözünde büyütmekten vazgeç, tabii ki başarılarını takdir edebilirsin ancak ilahlaştırmaya gerek yok.

Eşit olduğumuzu anlayabileceğin bir terazi olsa keşke.
Eşit olduğumuzu anlayabileceğin bir terazi olsa keşke.

Rahatlık alanını terk etmen gerekiyor

Nedir rahatlık alanı; senin kendini güvende hissettiğin yerdir, örneğin evin gibi. Evet oradayken daha iyisin ancak bu seni ilerletmez sadece olduğun yerde saymana neden olur. O rahatlık alanını bırakman gerekiyor, zor olacak, hatta sancılı ama olsun, başarabilirsin. Zamanla kendini o alana nasıl tutsak ettiğini sen de göreceksin.

Zihninde oluşan hapishaneden firar etme zamanı...
Zihninde oluşan hapishaneden firar etme zamanı...

Varsa arkadaşlarına sahip çık, yoksa edinmek için tam zamanı şimdi

Herkesin bir tane de olsa arkadaşı vardır muhtemelen, bir yerlerde bırakmadan önce vardı diyelim, onlara sahip çıkalım. Bir şeyler paylaşırken kendini iyi hissettiğin kim varsa bir araya gelmeye çalış, onunla aktivitelere katıl, böylelikle onun yanında olduğun için stresin daha az olacaktır.

Arkadaşlığın anlamını yaşama zamanı şimdi.
Arkadaşlığın anlamını yaşama zamanı şimdi.

Öz güvenini destekleyen bir alanın olduğuna eminim

Sen şu an bunun farkında değilsin ancak var, bundan eminim, bir yerlerde kendini iyi hissettiğin başarılı olabileceğin bir alan var, bunu ararken spor yap, müzikle ilgilen, bir şeyler yaz, resim çiz, el sanatlarıyla ilgilen, kitap oku yani hobiler bul ve başarıyı hisset. Evet hepsinde başarılı olamayabilirsin ama sana hitap eden bir şeyler mutlaka var, gözlerini aç dene ve hisset. Yeterliliklerini keşfet.

Kendini keşfet, üşenme.
Kendini keşfet, üşenme.

Yakın bir arkadaş edinebilirsin

Arkadaşı iki defa yazdın, hayır yazmadım. Bu öyle bir arkadaş değil, can dostu desem daha doğru olur. Onu sevmek ve onun seni sevdiğini hissetmek her zaman ruhuna daha iyi gelecektir. Onun hayal kırıklığı olmayacağını ve seni terk etmeyeceğini bilirsin hep. Ancak bu kararı verirken iyi düşün çünkü bir canı alıp sonra sokağa bırakmak onu öldürmekle eş değerdir benim gözümde. Nasıl ki insanlar hayal kırıklığı yaşayınca bir yerleri ölür onlar için de geçerli bu. Ve sen bu kadar kötü bir insan olamazsın.

Dostun seni hayata bağlar.
Dostun seni hayata bağlar.

İnatçı ol

Bütün bunları yaparken her zaman inatçı ol. Pes etme. Çünkü içinde bulunduğun durum pes etmek için oldukça elverişli. Bekleneni yapma kendini şaşırt ve inat et. Öyle bir inat et ki sen bile tanıyama kendini. Her başarısızlıkta bir daha kalk ayağa ve nerede kalmıştık de. İnsanlarla iletişim halinde olman gerekecek ve ilk etapta başarısız olabileceksin, bu bir anda olmayacağı için inat et ve devam et.

Keçim kadar inatçı olsan yeterli :)
Keçim kadar inatçı olsan yeterli :)

Son olarak tabii ki uzman yardımı

Her şey iyi güzel de, bu nereden çıktı şimdi, deme boşuna. Tabii ki temel çare sensin ancak her zaman uzman desteği seni bir adım öne taşır. Eğer alabiliyorsan uzman desteği almanı şiddetle tavsiye ediyorum.

Uzmana danışmanın utanılacak bir şey olmadığını anlamalısın.
Uzmana danışmanın utanılacak bir şey olmadığını anlamalısın.

En önemlisi ne biliyor musun; Kendine sahip çık, sana senden başka kimse sahip çıkmayacak. Çünkü bu gün bunu yapsalar da yarın yorulacaklar, fakat senin böyle bir lüksün yok, yorulsan da, yılsan da, yıkılsan da kalkıp devam etmek zorundasın. Bunu kendine borçlusun.

İçindeki potansiyele güven, o seni saplandığın yerden çıkaracak.

Ve; Yakaladım seni...

Sosyal Fobi ile Nasıl Baş Ederiz?
14
9
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • rumeysalika
  Bende de vardı. Aşağılık kompleksindeydim. Dışarı çıkınca herkes bana bakıyor beni ezikliyorlar diye düşünüyordum. Sonra bir karar aldım en çok kendimi seveceğim ve en çok kendime değer vereceğim diye. Şimdi zerre umrumda değil insanların ne yapıp ne düşündükleri. Çok mutlu ve huzurluyum. Size de tavsiyem kafa yapınız ve olayları değerlendirme tarzınızı değerlendirin. Inanin herkesin derdi kendisiyle. Siz benim hakkimda ne düşünüyor diye düşünürken insanlar kendi dertlerini düşünüyor. Diyelim sizin hakkınızda düşündü peki bunun size ne zararı oldu ya da sizi ne kadar etkiledi. O insanı bir daha görmeyeceksiniz bile. Gereksiz şeylere gereksiz anlamlar yüklemeyin. Kendinizi sevin hayat bir kere yaşanıyor.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye
  Sosyo fobi pdikolijiktir. Fakat sosyal fobi utangaçlık ve sinirlenmek değildir. İnsan endişeli olur, endişeli olunca nefesi hızlanır. Nefesi kontrol etmemiz lazım öncelikle. İnsan kusursuz olmak için zorlanma ması gereki.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Haklısınız nefes egzersizleri başlı başına bir konu olduğu için eklemedim onu. Ancak kesinlikle geçerli yöntemlerin içinde yer alıyor.

 • Coolumsu
  Bencedeki tüm maddeleri denedik olmadı diyelim, sonra ne olacak :)
  Görüş hala geçerli mi?
  • :) sonda ki uzman desteği o zamanlar için var.

  • Coolumsu

   En sonra çare o halde bakalım :)

  • :) bir önceki inat evresi zaten olduğu sürece sıkıntı yok, olmazsa tekrar dener insan o inat sayesinde.

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

812
 • OjeliKadın
  Kendi kendine çok zor yenmek. O yüzden uzman destek şart. Emeğine sağlık 🌺
  • Teşekkür ederim. Kesinlikle katılıyorum, sonda belirttiğim gibi uzman desteği çok önemli..

 • CatKing
  Elinize sağlık. Bir insanın kendine olan inancı önemli
 • erin000
  asla baş edemeyiz sadece iyi bir arkadaş çevren varsa orada rahat olursun ama onun dışında yine asosyallik
 • merakligenc009
  İnsanların içine çokça gir ve daima iyi niyetli ol
 • mƏяIíи
  Ben istemeden fobili oldum
  Çünkü gezecek kimsem yok çevremde
 • Sohude
  Coook güzel bir bence olmuş emeğinize sağlık gerçekten faydali
 • Selin404
  Eline sağlık çok faydalı olmuş
 • Mrtcnrsy
  Çok zor asmak yaa. Bende de var sosyal fobi. Ve baş edemiyorum
 • Doktora gitmekten çekinmemek lazım
  • Kesinlikle sonda belirttiğim gibi uzman desteği utanılacak bir şey değil. Mutlaka gidilmeli.

  • fangoria

   Zamanında gidilmezse tedavi daha zor olur

  • Aynen öyle, toplumumuzun en büyük sorunu uzman desteğinden çekinmesi, vaktinde gidilse hiçbir sorun kalmayacak ama ona da alışırlar bir gün diye umut ediyorum.

  • Hepsini Göster
 • Olmazolaydı
  Benim yenmem cok zor özgüven eksikliği asiri
 • onegamze
  kendine güven
 • alternatif_
  Faydali bilge emegin icin ayrica tesekkurler
 • Umrumda_değilsin_bir
  Korkularının üzerine giderek
 • Mhmt3348
  Üstüne giderek
 • Serkspre
  Sadece kendine güven ve cesur ol sosyalleş
 • GündüzYüzlüAdam
  Kafana göre bir arkadaş şart. Sonrası gelir :)
 • haldnaşsmaşdla
  Sosyalleşerek
 • muratcann44
  Özgüven çok önemli bu hayatta dostlarım
 • 128bpm
  Rehber gibi oldu çok tenks
 • Gizli Üye
  Ben 26 yaşındayım düzelir mi bu durum sosyal anksiyete var panik davranış takıntılar hergün düşünce ve depresyon hatta distimik bozukluk demişti doktor. Bn köyde yaşıyorum yalnız ailem ve ben.. sehre çıkınca çok kötü oluyorum sizce duzelebikir miyim okullarda ve sosyal hayatımda çok sorunlar yaşadım hiç işim olmadı sevgilim de olmadı aşırı kafaya takıyorum.
YÜKLENİYOR...