Ramazan Ayında ve Öncesinde Gıda Ürünlerinde Zam Beklenmiyor

Tugrul Turcan r
TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek
TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek

11 ayın sultanı Ramazan yaklaşırken, perakendecilerden sevindirici haber geldi. TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, "Şu anda ramazan ayında ve öncesinde gıda ürünlerinde herhangi bir zam beklentimiz yok, zam beklemiyoruz." açıklamasında bulundu.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, yaptığı açıklamada, son dönemde marketçiler ile tüketicilerin fiyat artışlarında sık sık karşı karşıya geldiğini kaydederek, bu konuda kendilerine haksızlık yapıldığını söyledi. Türkiye'de serbest piyasa şartlarında çok ciddi bir rekabet olduğunu dile getiren Altunbilek, böyle bir rekabet ortamında ve ekonomik süreçte haksız ve fahiş zam yapan üretici ya da satıcının cezasının herkesten önce tüketicilerin ve piyasanın vereceğini söyledi.

"'Birlikte şu şu fiyatlara satalım.' dersek tüketici anında bizi cezalandırır."

Altunbilek, "Biz marketçiler yani perakendecilerin üretim tesisi yok. Bizler alıp satarız. Fabrikadan, bayiden alarak tüketiciye ulaştırırız. Aldığımız ürünün üzerine belirli bir kar koyarak satış yaparız. Her birimiz yan yana rekabet ederiz. 'Birlikte şu şu fiyatlara satalım.' dersek tüketici anında bizi cezalandırır." diye konuştu. Piyasa konjonktüründe herkesin bir maliyeti olduğunu, girdilerin arttığını, üreticinin ürüne zam yaptığını ifade eden Altunbilek, kendilerinin de bu farkları satış fiyatlarına yansıtmak zorunda olduğunu bildirdi.

Ramazan Ayında ve Öncesinde Gıda Ürünlerinde Zam Beklenmiyor

Altunbilek her zaman ürünleri uygun fiyata tüketiciye ulaştırmak istediklerini belirterek, "Üreticimiz de biz de durup dururken zam yapmayız. Özellikle yaklaşan ramazan ayında tüketicilerin ürünlerini uygun fiyatlı almasını isteriz. Şu anda ramazan ayında ve öncesinde gıda ürünlerinde herhangi bir zam beklentimiz yok, zam beklemiyoruz." diye konuştu.

"Hedefimiz ciroda yüzde 15, istihdamda yüzde 5 artış"

Altunbilek, TPF'ye bağlı 14 perakendeci derneğin 335 üyesi, 3 bin 882 perakende satış noktası bulunduğunu belirterek, 68 bin 744 personel istihdam ettiklerini söyledi.

Yerel zincirlerin Türkiye toplam market satış payının yüzde 33,7, toplam gıda satış payının yüzde 9,5 olduğunu dile getiren Altunbilek, 2018 cirolarının 38 milyar lira olduğunu söyledi.

Altunbilek, "Hedefimiz ciroda yüzde 15, istihdamda yüzde 5 büyüme oranını yakalamak. Yani ortalama 3 bin 500 ek istihdam sağlayacağız. Ekonomideki durağanlığın ortadan kalkması, paraya erişimin kolaylaşması piyasayı rahatlatacak. Bu sayede mağaza açma konusundaki kaygılar kalkacak." dedi.

Ülkenin ve ekonominin iyi olmasının en büyük istekleri olduğunu vurgulayan Altunbilek, kendilerinin ülkeye ve ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğini, bu toprakların ürünlerini tüketiciyle buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

"İndirim mağazalarının açılışına sınır gelecek"

Altunbilek, indirim marketlerinin sayısının son yıllarda hızla arttığını belirterek, "Neticede serbest piyasa. Bizim, 'Bunlar kesinlikle açılmasın.' deme gibi bir lüksümüz yok. Ancak daha önce çıkan perakende yasasında bu indirim mağazalarının belirli bir kural ve kaideye bağlı açılması yönünde talebimiz vardı." dedi. Bu taleplerinin yasada yer almadığını dile getiren Altunbilek, bu mağazaların hızla açıldığını, şu anda 3 markanın 30 bine yaklaşan mağazasının bulunduğunu, köylere kadar girdiğini söyledi. Altunbilek, "Hükümetimiz bunların bu kadar plansız, programsız yayılmasının doğru olmadığını gördü. Bunlar küçük esnafı bile tehdit etmeye başladı." ifadelerini kullandı.

İndirim mağazalarının istihdama da ciddi katkısı olmadığını savunan Altunbilek, bu mağazalarda 3-4 kişi, normal yerel zincir marketlerde ise en az 20 kişi çalıştığını bildirdi. Altunbilek, "Ticaret Bakanlığımız perakende yasasında düzenlemeye gidiyor. Bu yasa indirim mağazalarının veya diğerlerinin market açmasına bir kural getirecek. Belki nüfusa, belki yakınlıklarına göre kural gelecek. Belki de, 'En az 500 metre veya en az bir kilometrede bir market açılsın.' diyecek. Biz indirim mağazası açılmasın diyemeyiz. Serbest piyasada herkes ticaretini yapar. Müşteriye doğru hizmeti veren kazanır. Ancak bu kadar yaygın açılması hakikaten ülke ekonomisine zarar veriyor." diye konuştu.

TPF Başkanı Altunbilek, bu mağazalardan tüm perakende sektörünün rahatsız olduğunu iddia ederek, bir an önce yasanın çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 28 Nis 2019 / 04:04
Ramazan Ayında ve Öncesinde Gıda Ürünlerinde Zam Beklenmiyor
4
12
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Kayseri_Kemal
  Zaten hep beklemediğimiz anda oluverir herşey!!!
  Beklenmiyormuş.. 😤😡😠

  Orucu tutarız, yalanı da güzel yeriz; çünkü yalan orucu bozmaz 😉🧐
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Yalan tabi ki... türk esnafının her ramazan öncesi fırsatçılıkla halka ne kazıklar attığı herkesin malumu... yine ters köşe yapacaklar...
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Denizmaden
  Allah razı olsun ya su serptiniz
  Giren girmiş zam gelmese ne gelse ne amaggn
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

310
 • Zaten hiçbir şey ucuz olmadığı için zam yapmaya da gerek yok :D :D
 • süperbenn
  Umarım öyle olur.
  Özellikle bu ay da fırsatçılık yapanlara gıcık oluyorum
 • emrdidem
  Her şey zamlı zaten daha ne kadar olabilir Ramazanı bahane edip zam da yapmayın
 • biradetmehmet
  Ramazan firsatcilarindan nefret ediyorum Allahtan duam ramazanda. fırsatçılık yapanı kahretsin
 • Beylerbeyi-06
  Her ne kadar gelmeyecek denilse de maalesef her sene gelir..
 • joeblack18
  Zaten yapacakları kadar zam yaptılar..
 • Libertalia
  Allah razı olsun 😂
 • Meloyneksde
  Allah rızası için mübarek aydada yapmayın zaten.
 • efsaneprens70
  Yapın abı yapın
 • irice45
  o zam gelir
 • dreamliner61
  zam yapın bir de...
 • MagRipOgLu
  Allah razı olsun inşallah gelmez ne diyelim
 • Gizli Üye
  Allah razı olsun
YÜKLENİYOR...