Hukuk profesörü: "İşveren aşı yaptırmayan çalışanını tazminatını verip işten çıkarabilir" dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ehlivukuf u

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Uşan, işverenin aşı yaptırmayan çalışanını tazminatını vererek işten çıkarabileceğini belirtti.
Prof. Dr. Fatih Uşan, işçinin sağlık hakkının kişisel olduğunu, bunun ‘özel alan‘ anlamına geldiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla bu konu korunmaya muhtaçtır. Diğer taraftan işverenin teşebbüs ve çalıştırma özgürlüğü var. Ve çalışma hayatı esnasında hem diğer işçilerini hem de müşterilerini koruma yükümlülüğü var. Burada iki özgürlüğün ve iki hakkın çatıştığını, çarpıştığını söylemek doğru olsa gerek diye düşünüyorum.”

Uşan, bir fabrika ortamında, yakın bir çalışma ilişkisi söz konusuysa işverenin, işçisini aşıya zorlamasını yerinde bulduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi: “Hukukumuzda iki tür fesih söz konusu var. Bir tanesi haklı nedenle, diğeri geçerli nedenle fesih. İşveren ‘Ben iş sağlığı güvenliği tedbirlerini almak zorundayım, hem işçi olarak sizin sağlığınıza ilişkin hem de müşterileri sağlık açısından korumak zorundayım’ der. Siz dışarıdan bir hastalık getirip bunu bulaştırabilirsiniz. Bu duruma doğrudan doğruya ‘haklı fesih‘ sebebi demek çok doğru olmayabilir ama ‘geçerli fesih‘ nedeni oluşturur. Yani işveren tazminatlarını ödeyip işten çıkarma hakkını kullanabilir.”
Hukuk profesörü: İşveren aşı yaptırmayan çalışanını tazminatını verip işten çıkarabilir dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Hukuk profesörü: "İşveren aşı yaptırmayan çalışanını tazminatını verip işten çıkarabilir" dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?
41 Cevap