ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ & KARİYER

Yeni Başlayanlar İçin Diksiyon Eğitimi!

Sesli kitap okuma

Yeni Başlayanlar İçin Diksiyon Eğitimi!

Sesli kitap okumak diksiyonu geliştirir. Spikerlerin, ders anlatıcıların, konferans verenlerin ve mesleği konuşarak geçenlerin genellikle diksiyonu düzgündür. Bunun nedeni ise belirli konuları anlatmanın diksiyonu geliştirmesidir. Elbette çevre ve doğuştan gelen yetenek de etkilidir ancak düzenli olarak konu anlatmak ve konuşmak diksiyonu geliştirir. Zamanla nasıl etkili ve vurgulu konuşulacağı, nefesin nasıl ayarlanacağı, ses tonunun önemi anlaşılır. Düzenli olarak ders, konferans ve tartışma programları sonucunda diksiyonumun mükemmelleşmesine kendim de şahit oldum. Özellikle diksiyon uzmanları tarafından hararetle tavsiye edilen ve benim de katıldığım en etkili yöntem sesli kitap okuma tekniğidir. Sesli okuduğunuz zaman diksiyonunuz giderek iyileşecektir. Sesli okuma, akıcı konuşma sağlayarak diksiyonu düzeltir. Bunun için her gün yirmi sayfa sesli okumanızın büyük faydası olacaktır. Mutlaka sesli okuyun. Her gün en az on dakika veya yirmi sayfa okuyarak dudak tembelliğinizi giderecek ve diksiyonunuzu geliştireceksiniz. Ayrıca uzmanlar, sesli kitap okumanın zihni de güçlendirdiğini belirtmektedir.

Diksiyon tekerlemeleri

Yeni Başlayanlar İçin Diksiyon Eğitimi!

Bu tekerlemeler, akıcı ve güzel konuşmaya çalışanların yararlandıkları dil egzersizleridir. Bu tekerlemeleri takılmadan ve hızlı bir şekilde söyleyebilmenin diksiyon üzerinde mükemmel bir etkisi vardır. Akıcı ve güzel konuşma eğitimlerine ilk olarak bu tekerlemeler ile başlanmasının nedeni budur. Tüm diksiyon eğitimleri bu diksiyon tekerlemeleri ile başlar. Diksiyon eğitiminde bu tekerlemeler, hızlı ve tek çırpıda söylenmeye çalışılır. Bu tekerlemelerde birbirine çok benzeyen sözcükler tekerleme yaratmak için arka arkaya getirilmiştir.

Dal sarkar, kartal kalkar; kartal sarkar, dal kalkar.

İbiş’le Memiş, mahkemeye gitmiş, mahkemeleşmiş mi, mahkemeleşmemiş mi?

Paşa tası ile beş tas has kayısı hoşafı.

Yukarıda birkaç örneği yazılan bu tekerlemeleri hatasız ve bir çırpıda söylemek dilin kas gelişimini ve akıcılığını geliştirerek diksiyon eğitimine katkıda bulunur. Düzgün ve kusursuz konuşmanın birinci şartı dil kaslarının güçlendirilmesidir. Bu tekerlemeler bunu sağlamaktadır.

Nefesin önemi

Yeni Başlayanlar İçin Diksiyon Eğitimi!

Diksiyon eğitiminde konuşurken nasıl nefes alınacağı ve kullanılacağı önemlidir. Öğretmenler başta olmak üzere konferans verenlerin ve sunum yapanların sıkça düştüğü hata, konuşurken nefesin tutulmasıdır. Bu hata akademik hayatımın erken döneminde benim de yaptığım bir hataydı. Konu anlatırken cümlem bitene kadar nefes almadan anlatırdım. Bunun ne kadar hatalı olduğunu ise nefes alıp vererek anlattığım zaman anladım çünkü göğsümdeki ağrı bir anda gitmişti. Konuşurken mutlaka nefes alıp vermeli, burnumuzdan nefes alıp ağzımızdan nefes vermeliyiz. Özellikle bir konuşma yaparken cümlenin başında nefes alıp daha sonra yavaş yavaş verme alışkanlığı önemlidir. Aldığımız nefesi tutmamalıyız yoksa kendimizi aşırı yorarız. Konuşurken nefesi tutmak seste titreme ve sık nefes alıp vermeye, nihayetinde akıcı konuşamamaya neden olur. Doğru nefes aldığımızda diksiyonumuz da iyileşecektir. Nefesi burundan alıp, konuşurken yavaşça vermek en doğrusudur.

Son not

Yeni Başlayanlar İçin Diksiyon Eğitimi!

Diksiyon, iletişim faaliyetlerimizi etkili şekilde gerçekleştirmemizi sağlar ve akıcı konuşmanın, etkili bir anlatıcı olmanın anahtarıdır. Kendi kendimize uygulayabileceğimiz bir kaç teknik ile diksiyon gelişimi sağlanabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Diksiyon Eğitimi!
11
6
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

116
 • Emeğinize sağlık, verdiğiniz bilgilerin cogusu doğrudur. Ben de sesli kitap okurken ağzımızda kalem koyarak alıştırma yapmıştım. Ve tekerlemeler gerçekten etkili ve de eğlenceli.

 • Altinbasak

  Yazını okudum ve tesekkur ederim. Ben tekerleme cok çalıştım ve sesli kitap okurdum. Faydasını görüyorum. Vurgularda tonlama larda etkisi çok.

  • Okuduğunuz için teşekkür, geçen birkaç tekerleme yazmıştınız😊

  • Altinbasak

   Evet, onları çok çalıştım zamanında. Kaldığım kursta talebelere bisey anlatilacagi zaman beni konustururlardi.

 • serHAN4554

  Anlamlı ve faydalı bir bence olmuş, diksiyon yani konuşma sanatı kendini ifade edebilmek önemli bunlara ek olarak "özgüveni" eklemek istiyorum elinize sağlık👍

  • Teşekkürler yorumunuz için elbette özgüven olmadan olmaz.

 • kahvelibiskuvi

  Hocam bende nefes yetersizliğine bağlı heyecan var. Kekemelik değil. Rehberlik araştırma merkezine randevu aldım . Sizce ne gibi bir faydası olur. Akademisyenlik istiyorum ins

  • Çok basit nefes teknikleriyle sorununuzu mutlaka çözeceklerdir sosyal fobi değilse, başarılar dilerim.

  • Yok hocam fobi değil. Inşallah. Çok çok teşekkür ederim

 • sadıkaşk

  Emeğinize sağlık, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim 😊

 • Diksionum duzgun sayilir Lakin dil kullanilmayinca unutuluyor

 • güzinapla

  Diksiyon önemli ve cidden konuştukça düzeliyo

 • Sazimentt12

  Teşekkürler cok güzel yazmışsınız 👍

 • Validem

  Ses tonununda onemi yok degil tabiki

 • pembeciwciw

  Faydali bir bence olmus emegine saglik

 • mrt555

  Gayet guzel bir paylasim olmus ellerinize saglik

 • BenZero

  Çok güzel bilgiler

 • yusufvan

  kalsın burda

 • bnnnm

  Konuşma bozukluğu olanlar dikkat

 • burak_gunes

  Diksiyon onemli

 • Rüzgâr8888

  Benım diksiyonum iyi ya

 • xizmirzz

  Güzel diksiyon çok önemli herkes geliştirsiiiin

Yükleniyor...