ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ & KARİYER

Yeni Başlayanlar İçin Derslerde Başarılı Olma Sanatı!

Dinlemenin önemi

Yeni Başlayanlar İçin Derslerde Başarılı Olma Sanatı!

Sınavlarda başarılı olanlar etkili bir şekilde dersi dinleyenlerdir. İyi bir dinleme biçimi belirlerseniz en zor bilgileri dahi kolayca anlayabilirsiniz. Birçok öğrencinin yaptığı hata dersi dinlemenin önemini hafife almaktır. Beş yüz sayfalık bir kitabın en önemi noktaları o kitabı okumuş bir öğretici tarafından birkaç derste anlatılabilir. Yaptığım sohbetlerde, seminer ve konferanslarda birkaç saat içinde zengin bilgileri çok kısa bir süre içinde aktarmam çoğu kişiyi şaşırtmaktadır. Halbuki bir saatlik seminerde anlattığım bilgi belki de okuduğum on beş kitabın özümsenmiş halidir. Derste hocanızın aktardığı bilgiler çok sayıda kitabın özümsenmiş halidir. Dolayısıyla bunları derste dinleyerek öğrenmek çok daha kolaydır. Bir saat ders dinlemek belki altı saat masa başı ders çalışmak anlamına gelir. Size dersi anlatan kişinin temel görevi anlattığını öğretmektir. Bu nedenle anlamadığınız yerleri sormaktan çekinmeyin. Yanlış bir şekilde, çoğu öğrenci soru sormanın hocayı kızdıracağını düşünür. Halbuki deneyimli hocalar özellikle öğrencinin soru sormasını isterler ve sorulardan memnun olurlar çünkü sorular dersi zenginleştirirken hocaya da dersi tekrar etme fırsatını verir, dersin dinlendiğini gösterir.

Dersi derste anlamanın önemi

Yeni Başlayanlar İçin Derslerde Başarılı Olma Sanatı!

Öğrenciyi başarıya götüren en büyük etken dersi derste dinlemek ve anlamaktır. Dersi iyi dinleyen bir öğrenci dersi kolayca kavrar. Hobilerine ve diğer faaliyetlerine ayıracak daha fazla zaman bulabilir. Dersi dinlerken mutlaka zihninizi açık tutarak yoğunlaşmalı ve anlamaya çalışmalısınız. Bunun için dinlerken not tutmak çok önemli olduğu gibi anlatıcının dikkat çektiği işaretleri not almanız gerekir. Derste "burası çok önemli, bunu unutmayalım, özetle" kelimeleri geçiyorsa muhtemelen anlatılar konular sınavda gelecek olan yerlerdir. "Burası önemli" denildiği anda öğrenci o dersle ilgili bir anahtar kelime oluşturabilir. Başarılı ders dinleme tekniğinde dinlenilen dersle ilgili anahtar kelime oluşturmak çok önemlidir.

Etkili not tutmanın önemi

Yeni Başlayanlar İçin Derslerde Başarılı Olma Sanatı!

Hiç şüpheniz olmasın, sınav kaygısı not tutmayanlarda daha çok olur. Derse girip elinde kendi tuttuğu ders notları olanlar çok sağlam bir ruh haliyle sınava girmektedir. Sınav zamanı geldiğinde derse girmeyenlerin yüzündeki kaygı ve endişeyi siz de gözlemleyebilirsiniz. Sınıfta ders dinlerken en etkili yöntem not tutmaktır. Not tutmak ders çalışırken öğrenmeyi etkili hale getirir. Derse yoğunlaşmak ve dersi derste öğrenmek için not almanız gereklidir. Not almak hem ders dinleme sırasında, hem de kitaptan bireysel çalışma sırasında uygulanmalıdır. Notlar üzerinden soru üretmek de sınavda çıkabilecek soruların tahmini açısından önemlidir. Ayrıca dinlediğiniz her derste dersin anahtar kelimelerini keşfedip yazmalısınız. Bu anahtar kelimeler hocanın ders anlatırken "burası çok önemli" dediği yerlerden oluşturulabileceği gibi alışkanlık kazanırsanız buna gerek kalmadan kendiniz de oluşturabilirsiniz. Anahtar kelime modeliyle not tutmak sınavda yüksek not almanın da anahtarıdır. Şu öğrenci tipiyle çok karşılaşılır, "Hocam beş sayfa yazıp verdim ama on beş aldım." Testte bu problem olmaz çünkü şıkların belli olduğu bir cevap anahtarı vardır. Ancak, öğrenci bilmese de klasik sınavların da bir cevap anahtarı vardır. Yani dersin hocası kağıtları okumadan önce, öğrenci neyi yazarsa, hangi cümleyi yazarsa kaç puan alacağını belirleyen bir cevap anahtarı hazırlar. Kafasına göre okuyup not vermez. Belirli kelimeler, cümleler, konuyla ilgili anlatılması gereken kavramlar bu puanlamada önemlidir. Bunlar yazılmadığı sürece elli sayfa yazıp yine on beş alınabilir. Derste çıkaracağınız anahtar kelimeler sınav esnasında bu bağlamda işinize yarar.

Sunumlar ders notu değildir!

Yeni Başlayanlar İçin Derslerde Başarılı Olma Sanatı!

Üniversitelerin çoğunda dersler powerpoint sunum şeklinde işlenmektedir. Burada birçok öğrenci bu sunumların ders çalışma notu olduğu yanılgısına düşmektedir. Sunum hazırlamayanlar bilmez, bu sunumlara sadece konu başlığı ve birkaç önemli satır sığar ayrıca anlatılan her şeyi sunuma sığdırma amacı da zaten yoktur. Biraz abartı olsa da bu sunumlar aslında sizin değil anlatıcının işini kolaylaştırır çünkü konu atlamasını önler. Hoca dersten sonra bu sunumları ya doğrudan öğrenciye verir ya da internete yükler. Bu sunumlara "İşte ders notu, ben buradan çalışırım." derseniz dersten kalırsınız.

Son not

Yeni Başlayanlar İçin Derslerde Başarılı Olma Sanatı!

Derslerde başarılı olma sanatını isteyen herkesin zamanla öğreneceğini düşünüyorum. Burada en önemli nokta derslere girerek bilinçli bir şekilde not alarak aktif bir öğrenci olmaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Derslerde Başarılı Olma Sanatı!
6
4
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Bende şu anda engelli kamu personeli seçme sınavına çalışıyorum evet bazı dersler not almadan gerçekten anlaşılmıyor

En İyi Kız Görüşü

 • Gerçekten çok güzel bir bence olmuş, emeğinize sağlık. Çok beğendim.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

53
 • Dersi dinleyip o anda not almak çok etkili. Nasıl özledim o zamanları.

 • Bence güzel bir bence :)

 • Bayan_eveerden1

  Çok doğru :) Eline sağlık

 • mrt555

  Ellerinize saglik guzel bir paylasim. olmus

 • Bykurt1907

  Manita yaptın mı bütün derslerden kalırsın

 • Çok doğru yazmışsın keşke uygulayabilsek

 • KaraGözlümm

  Harika teşekkürler

 • burak_gunes

  👍👍 dogru bilgiler

Yükleniyor...