Yeni Başlayanlar İçin Ödev Hazırlama Rehberi!

greenprofessor

Planlama

Yeni Başlayanlar İçin Ödev Hazırlama Rehberi!

Zaman hızla geçerken üniversitelerin açılması da yaklaşmakta. Neredeyse tüm üniversitelerde ödev notu diye bir kategori bulunmaktadır ve dersin genel ortalamasına etki etmektedir. Yani ödev notu da vize notu ve final notu gibi bir not türüdür. Verilen bir ödevi hazırlarken konuya, zamana ve çalışma ortamına göre bir plan yapılmalıdır. Bu planlamada; konu seçimi ve konunun araştırılması, kaynak tarama, çalışma taslağının oluşturulması ve ne zaman yazılıp teslim edileceği belirlenir. Genellikle belirli bir konu başlığında ödev hazırlamanız istenir ama seçimin size bırakıldığı durumda aceleci olmamak, ilgi alanınız olması yanında kaynaklara erişimin kolay olduğu bir konuda hazırlamanız avantajdır.

Kaynak taraması

Yeni Başlayanlar İçin Ödev Hazırlama Rehberi!

Bugünlerde kaynak taraması sadece internet araştırmasıyla, nam-ı diğer google amcanın yardımıyla yapılmaktadır. Kanaatimce, hâlâ kütüphaneler bilginin saklanması ve bireylere sunulması açısından önemli işleve sahiptir ancak internetin uzmanlık gerektirmeyen ödevlerde kütüphanenin yerini aldığı da bir gerçektir. Burada önemli olan internetten doğru bilgiye ulaşmak, arama sonuçları içinden doğrulanabilir, kaynak gösterilebilir bilgileri seçmektir. Mesela "google" yerine "google akademik" te aramak, ödevde direkt atıf yapabileceğiniz kaynakçayı oluşturmanızı sağlar. Bunun yanında üniversitelerin ve kütüphanelerin web sayfalarında da kitap biçiminde kaynak bulabilirsiniz. Daha ileri çalışmalarda yüksek öğretim kurumunun tez arama sayfasında bulabileceğiniz araştırmalar faydalı olur. Yazma aşamasından önce yeterli kaynak topladığınızdan emin olmalısınız. Çalışmanın konusuna göre değişmekle beraber sadece bir veya iki kaynağa dayalı bir ödev çalışması yeterli görülmez.

Yazım süreci

Yeni Başlayanlar İçin Ödev Hazırlama Rehberi!

Kaynaklar toplandıktan sonra yazım sürecine geçebilirsiniz. Yazmadan önce ana başlıkların belirlenmesi önemlidir ve özellikle giriş, sonuç ve kaynakça başlıklarının olmaması, ödev notunun kırılmasına hatta ödevin tümden reddedilmesine yol açabilir. Alıntılanan kaynaklara mutlaka atıf yapılmalı ve kaynakçada yer verilmelidir. Bu tür çalışma yapanların sıkça düştükleri hata; sürekli atıf yaparlarsa ödevi değerlendiren kişinin konuyu bilmediklerini düşünmesidir. Halbuki böyle çalışmalarda atıf yapmak ve kaynakçanın zengin olması ödevin kalitesini ve alınacak notu arttırmaktadır. Şu da unutulmamalıdır; okuyan kişinin sizin yararlandığınız kaynakları zaten okumuş olma ihtimali yüksektir. Mesela ben kendi alanımdaki çalışmaları okurken kaynakçada yer verilmese de nereden alıntılandığını fark ediyorum. Ayrıca kopyala ve yapıştır yöntemi de ilgili yerin google araştırmasıyla hemen fark edilmektedir. Dolayısıyla, ödevlerde kaynakların yazılması, kendi cümlelerinizin olması ve konuyu öğrenmeniz önemlidir. Çünkü sınıf mevcudunun az olması durumunda hazırladığınız ödevi sunmanız da istenecektir.

Son not

Ödev yazmak, tüm yazım çalışmaları gibi öğrencileri zorlar. Herhangi bir şey yazmak gerçekten emek ister. Emeğinizin boşa gitmemesi ise kurallara uygun bir çalışma ile mümkündür.

Yeni Başlayanlar İçin Ödev Hazırlama Rehberi!
3
3
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • sadıkaşk
  Ben ne yazıkki bir öğrenci değilim :) fakat fikrimi söyleyeyim. Konu hakkında araştırma kütüphanede ansiklopediler eşliğinde yapılmalı. Ve eğer internetten bilgi alinacaksa bunlar kütüphaneden bulamadığımız denk gelmedigimiz yeni bilgiler eklemek için güçlü kaynaklar olmalı. Yazma aşaması içinse kompozisyon gibi giriş gelişme sonuç şeklinde akıcı ve sıralı olmalı diye düşünüyorum...
  Görüş hala geçerli mi?
  • Teşekkür ederim ayrıntılı yorumunuz için😊Çok güzel bir öneri, malesef kolaycılık kazanıyor google varken.

  • sadıkaşk

   Rica ederim 😊

En İyi Erkek Görüşü

 • mrt555
  Bir zamanlar proje hazirlama dersi veriuorduk ogrencilerimize bunlari ogretiyorduk
  Ama sin zamanlarda odevsiz egitim diye bir sacmalik cikardilar
  Görüş hala geçerli mi?
  • Teşekkürler yorumunuz için evet ödev uygulaması yararlı bence de.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

22
 • ÜTOPYA-LI
  Bu tarz ödevlerde öğretmen ve hocalara muhakkak tavsiye kaynak danisilmakidir. Benim. gibi hocalarla arası iyi olan kişiler, hocalarımızın kitaplarını alıp kullanabilirler de. Ama işin bence en önemli noktası neokuyup araştırdığımda ziyade öğrendiklerini sentezleyerek kendi orijinal düşünce ve kelimelerimizle ifade etmektir. Bu hayatta aktif katılım sağlar.
  • Teşekkür ederim ayrıntılı yorumunuz için, aynı fikirdeyim lakin sınıf mevcudu çok olunca kaynakları araştırmak da ödeve dahil oluyor😊.

 • Altinbasak
  Kütüphane öneriniz e çok katılıyorum. Ve talebelerin alıntı değil çalıştıkları konuları kendi cümleleri ile ödev haline getirmeleri artı puan kazandıracaktır. Emeginize sağlık.
 • burak_gunes
  Artik her seyin rehberi var
 • Zenci52
  Guzel begendim paylasimini
YÜKLENİYOR...