Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

_Bluelady

Merhaba,

Tarotla yolum 4 sene kadar önce bir arkadaşım sayesinde kesişti. Kendisi felaket iyi bakar ve bir gün 'Bu işi yapabilecek enerjiye sahipsin, neden kendine bir deste alıp denemiyorsun?' dedi. O zamandan beri desteyle sevdik, sevdalandık velhasıl kelam kopamadık. İlk başta bocaladım açtım kartların yanında verilen küçük, dandik kitapçığı kurcaladım ama cık. Bu iş ufacık bir kitaptan sadece kartların anlamlarını öğrenerek olacak iş değildi belli ki.. Zaman, emek, bilgi ve en önemlisi deneyim/pratik gerekiyordu.

Ne demişler; 'Practice makes perfect'

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Amacım bu yazıyla bir köşede kartları duran ama yüzüne bakmayan insanları harekete geçirmek.. Tarota meraklı olup çekinenenlere yön göstermek. Ayrıca halihazırda bakım yapmayı bilen kişilerde mutlaka bir göz atsın derim zira bazı püf noktaları da yazının içine katmayı düşünüyorum.

Ee o zaman başlayalım mı?

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Öncelikle tabii ki başlamak için bir tarot destesine ihtiyacımız var. Bulması zor değil Kitapsan veya D&R gibi kitapçılarda klasik Rider-Waite destesi satılıyor. Farklı çizimlere (sembolizme) sahip olmaları ve ortaya çıktıkları zaman aralıkları desteleri birbirinden ayıran temel özellikler. Bununla beraber kartların numaralandırılması bazılarında farklıdır.

  • Visconti-Sforza destesi
  • Crowley destesi
  • Marsilya destesi
  • Golden Dawn destesi

Son olarak aklıma gelen Gebelin destesi. Bunların hepsi farklı deste türlerine örnek sayılabilir. En bilinen ve günümüzde kullanılan Rider-Waite destesi olmakla beraber bu kadar bilgi yeterli deyip devam edelim.. Tarihi/kökeni gibi bilgilerle de sizi sıkmak istemiyorum.

Deste, 78 karttan oluşur ve iki gruba ayrılır. Büyük (majör) arkana ve küçük (minör) arkana olarak. Büyük arkana serisi 22 kartı içerir ve genel olarak hayatımızda meydana gelen/gelebilecek bizi etkileyen daha 'ciddi, büyük, önemli' olayları anlatır. Küçük arkana serisi ise Tarot'un 4 elementini sembolik olarak kapsar. Detaylar, ne yapmamız gerektiği minör arkanada gizlidir. Ayrıca, kartların üstünde bir rakam veya isim olacaktır böylece kolayca ayırt edebilirsiniz.

22 kartı kapsayan büyük arkana serisi

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi
Tarot Elementleri Nelerdir?

Aşağıda her seriden/elementten bir kart göreceksiniz. Resim, her serinin 'As'larını göstermektedir.

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

4 element/seri içerir tarot.

- Değnek (asa) serisi; Değnekler genel olarak hareketi, girişimi temsil eder. Nerede hareket orada bereket misali, yeni gelişmeleri beraberinde getirip yeni olaylara da kapı açacak seridir bu. Yaratıcılık beraberinde gelir..

Ayrıca biraz astroloji bilgisi de yorumlarınızı daha sağlıklı, güçlü ve güvenilir kılacaktır. Değnek serisi 'Ateş' elementini de temsil edip, ateş burçlarının (yay, aslan ve koç) özellikleri de sergiler.

- Kılıç serisi; Kılıçlar genelde sıkıntılı bir seridir. Ölüm, üzüntü, keder, nefret, mücadele gibi mevzular kılıçlara dahildir. Zihinle ilgili, zeka ve entrika içeren konularda kılıçlara dahil olabilir, davranışlar dahil. Kılıçlar hava grubunu da temsil eder dolayısıyla hava burçlarının (ikizler, terazi, kova) özelliklerini görmek mümkündür.

- Kupa serisi; Duyguları açığa çıkaran seridir. Genel olarak iç dünyamıza yönelik olup güzel duyguları gösterir. Su grubunu temsil eder, su burçlarının (akrep, yengeç, balık) özelliklerini kupa serisinde görebiliriz.

- Tılsım (para) serisi; İş, para gibi konuları gösterir. Sabır ve sağlamlık görülebilir. Toprak grubunu temsil etmekte olup toprak grubu burçlarının (boğa, oğlak, başak) özelliklerini de yansıtacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Kartların kendi enerjleri vardır ve onları aldığınız zaman enerji yüklemeniz gerekir. Bunu meditasyon yoluya yapabilirsiniz, kartları alıp tek tek inceleyip size ne hissettirdiğini anlamaya çalışabilirsiniz. Onlarla bütünleşmeniz gerekir, bu çok önemli. Her sabah bir kart çekip gününüzün nasıl geçeceği ile ilgili bir soru yöneltebilirsiniz, ilk başlarda bu gibi yöntemlerle kartları daha yakından tanıyıp alışabilirsiniz. Kartları yanınızda taşımanız da enerjisel anlamda olumlu olacaktır.

Bir başkasının kartları ile bakım yapmayın sakın! Başkasının da sizin kartlarınıza dokunmasına izin vermeyin. Herkesin destesi ayrı ve özel olmalı. Sizin kartlarınız sadece sizin enerjinizle bütünleşip uyum içinde olabilir. Bunu şöyle düşünün, bir kıyafet aldığınız zaman bu sizin bedeninize ve zevkinize uygun olacaktır, bir başkasında eğreti duracaktır.

Kartların anlamını öğrenmek sadece işin %20'lik kısmını oluşturur. Pratik yapmak ise %80.. Anlamları pekiştirene kadar küçük post-it kağıtlara o kartı anlatan 1-2 kelime yazıp kartın arkasına yapıştırabilirsiniz. Kartlarla beraber verilen kitapçığı atın, bir işe yaramıyor illa ki bir kaynak almak istiyorsanız Hajo Banzhaf ve Sylvia Abraham'ın kitaplarını tavsiye ederim. Zamanla kartların sizle konuştuğunu fark edeceksiniz ve şaşırtıcı biçimde sorulara cevap aldığınızı göreceksiniz. Destenizin sizinle konuşma biçimini çözmeniz gerekir, bu konuda kimse size yardım edemez.

Bazen kartlar ve yaptığınız açılım size son derece anlamsız gelecek, hiç bir ilişki kuramayacaksınız. Elbette kartları tek tek konumuna göre değerlendirmemiz gerek ama daha da önemlisi bütüne bakmamız lazım. Bütüne baktıktan sonra hala anlamsal bir bütünlük yakalayamadıysanız bilin ki deste daha derin şeyler anlatmak istiyor, daha derinlemesine bakın.

Kendinizi yorumcu, danışman veya rehber olarak nitelendirebilirsiniz bu tamamen size kalmış. Ben kesin bilgiler verme taraftarı değilim asla ve her zaman insanlara rehberlik edip yol göstermem gerektiğini gördüm destemle. Bu nedenle ben bir rehberim.

Kendimize tarot bakabilir miyiz?

Evet, bakabiliriz.

Kendi kartlarımızla kendimize bakmamızda herhangi bir sakınca bulunmuyor fakat sık bakılmamalı. Olayların tesiri ve kendi huzurumuz için böylesi doğru.

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Tarot'a ASLA evet/hayır soruları sormayın. Tarot demek 'yorum' demektir tıpkı rüya yorumlaması gibi kartları yorumlamanız, siz ne hissettirdiğini ne vermek istediğini anlamanız beklenir. İsim, numara gibi bilgilerde sorulmaz.

Örneğin;

-'Yeni bir iş bulabilecek miyim?' diye sormayın asla. Deste kendini kapatır ve cevap vermez. Anlamsız kartları çözmekle uğraşır 'olmuyor yaa' dersiniz.

-'Yeni bir iş bulmak için neler yapmam lazım, çözümler neler?' şeklinde bir soru daha doğru ve yerinde olacaktır.

Eğer ki içinizden bakmak gelmiyorsa bakmayın, isteksizlik hissediyorsanız bakım yapmak enerjisel olarak size zarar verecektir ve yorgun düşersiniz. Bu gibi durumlarda kartlarda yoruma açık olmayabilir veya açılmayabilir. Bazı şeylerin bilinmemesi bilinmesinden daha hayırlıdır, öyle kalsın.

Uzakta olan birine tarot bakabilir misiniz?

Evet, bu mümkün.

Çoğu yorumcu buna pek sıcak bakmaz çünkü tarot enerjisel bir şey, bakacağımız kişinin yanımızda olması daha güzel sonuçlar aldırır. Fakat o kişinin niyetiyle kartları çekmek yine iş görür, bu esnada bakım isteyen kişide buna niyetli olmalı elbette. Kişinin resmi olursa da iyi olur..

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Size uğurlu geldiğine inandığınız objeleri, nesneleri bakım sırasnda yanınızda tutabilirsiniz. Tütsü, mum, değerli taşlar hepsini kullanabilirsiniz tamamen sizin seçiminize kalmış bir durum. Sakin, odaklanabileceğinz, rahat hissedeceğiniz bir ortam yaratmak önemli.

Kartlarınızı ahşap bir kutu içerisinde alacaksınız. Bunun içinde tutmanızda hiç bir sakınca yok fakat ipek bir kumaş alıp ona sarmanız da uygun ve iyi olacaktır. Tercihen siyah renkte olmalı, bunun nedeni kartların başka şeylerden etkilenmemesi ve enerjisini koruması.

Hislerinize güvenin!

Kartların anlamlarını bilseniz de, tüm bu dediklerimi yapmış olsanız bile hislerinizi görmezden geliyorsanız şayet bir şeyler çok eksik ve yarım kalacaktır. Tarot bir iç görü ve sezgi işidir bunu kullanın pratik yaptıkça da bağlantıları, kombinasyonları bağlayın birbirine.

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Her bakım sonrası Tarot kartlarını arındırıp, temizleyebilirsiniz

Nasıl mı?

Kartlarınızı sürekli kapalı bir yerde tutmayın, hava alsınlar. Bir kaç saat güneş ışığı alabilir desteniz veya ayışığı (Dolunay ve yeni ay uygundur) almasını sağlayın.. En basidi, ellerinizi kokulu bir sabunla yıkadıktan sonra kartlara dokunmanız iyi olacaktır. Kartları bir mumun üstünden geçirebilir üzerine su damlatabilir hatta zamanla kendi arındırma yöntemlerinizi de bulabilirsiniz. Deste ile sahibi arasındaki bağlantıya kimse karışamaz, bu nedenle yeni şeyler denemekten korkmayın. Niyet önemlidir amma velakin ne yaparsanız yapın kartların doğayla bütünleşmesini sağlayın.

Kartlarınız öteki dünyaya açılan gözlerinizdir, ne kadar iyi bakarsanız o kadar iyi görürler.

Bir başka konu.. siyah-beyaz kartlardan alıp istediği renge boyayan insanlar oluyor. Eğer sizi böylesi daha iyi yansıtacaksa bunu da yapabilirsiniz.

Kartları karıştırıp sonra serip, sol elle seçimimizi yapıyoruz. Bunun nedeni kalbin solda olmasıdır. Sağ elle ise desteyi açabiliriz. Kartları dilediğiniz gibi heyecanlanmadan seçebilirsiniz. İster gözünüz açık olsun ister kapalı hiç fark etmez. Yakın hissettiğiniz, çekildiğiniz kartları seçmeye özen gösterin. Bu arada sererek seçim yapın dedim ama asla şart değil, desteyi keserek de bakım yapabilirsiniz, içinden hiç masaya açmadan da çekebilirsiniz. Size kalmış bir durum tamamen.

Kartların ayrı ayrı hikayeleri vardır. Hepsinin farklı bir mitolojik, astrolojik arka yüzü var. Bunları bilmek size kartlar hakkında derinlik sağlar ve bir o kadar başarılı bir yorumcu olursunuz.. Bakmak ile görmek arasındaki fark burada da önem kazanıyor bana göre.

Örneğin, güneş kartındaki ayçiçekler sizin için merak konusu olmalı. Kupa şövalyesinde atın duruşu ilginizi çekmeli, yorum getirebilmelisiniz. Ölüm kartını görünce 'eyvah biri ölecek' dememeniz lazım.

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Biraz da saraylı kartlarından söz edelim

Saraylı kartları genel olarak kişileri temsil eder. Minör arkana grubunun 16 tanesi saraylı kartıdır. Her elementin kraliçe, kral, prens ve şövalyesi vardır. Bu kartların yorumu bulunduğu element, konum ve soruya göre şekillenir. Örneğin genel bir yorum yaparsak, kupa kraliçesi iyi kalpli, sevgi dolu ve yaratıcı bir kadını temsil edecektir.

Önemli bir kaç püf nokta var burada..

Bazı yorumcular prens ve şövalyeleri kişi kartı olarak görmekten ziyade prenslerin dışarıdan gelen fırsatları gösterdiğini düşünürler. Şövalyeler ise duygu ve eğilimleri temsil eder. Bende böyle düşünüp yorumumu buna göre şekillendirenlerdenim. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır sözü buraya cuk oturur.

Açılımda birden fazla saraylı kartı çıkması bahsi geçen konuya çok fazla kişinin etkisi, müdahalesi olduğunu gösterir.

Örneğin, Bir erkek kız arkadaşının ona karşı bağlılığı hakkında yorum almak istesin. Açılımın konusu bu olsun. Diyelim ki kupa, kılıç ve değnek kralları açılıma geldi.. yanında da kılıç üçlüsü gibi bir kartı getirdi. Bu, kızın bir çok kişi tarafından beğenildiğinden tut aldattığına kadar işaret eden bir açılım olabilir.

Peki açılım demişken, hangi açılımlar vardır?

Sizin bakmak istediğiniz konuya göre bir çok açılım vardır. Tek kartlık açılım bile yapmak mümkündür. Zamanla kendi açılımlarınızı kendiniz bulacaksınız zaten. Herhangi bir açılım kullanmadan desteyi ikiye bölerek sırayla kartları üçer üçer açıp yorumlamak da mümkündür. Benim favorim genelde astrolojik çember ve ilişki açılımı. Bu ikisinden her zaman çok tutarlı sonuçlar aldım. Kelt haçı ise en bilinen, en ünlü açılımların başında gelir. Kör nokta, fiyonk, Azize'nin sırrı, yol gibi pek çok farklı açılım vardır.

Her türlü soru için uygun olan kelt haçı açılımında şayet 9 kartın geneli negatif görünüyorsa son kartı açmamak daha iyi diyebiliriz. 10. kart çekilir ve masaya kapalı yerleştirilir. Kötü tesirli açılımlarda son kart iyi gelse bile enerjiyi düşürecektir bu nedenle bakılan konu önemliyse, kritikse son kartı açmayın. Özellikle yeni bakmaya başlayanların açmaması daha iyi olacaktır.

Her kartın konumu numarası farklı bir şeyle bağlantılıdır bunu edineceğinz kaynaklardan detaylı öğrenebilirsiniz. Her açılım ve her kartı buraya yazma şansım yok.

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Eğer açılımlarınzda minör veya majör enerji yoğunluktaysa bu noktada o grubun özellikleri ön plana çıktı-çıkıyor demektir.

Bir ilişki açılımı için konuşursak.. Kupalar yoğunsa duygusallık ön plana çıkacaktır ve ateş az ise tutku, cinsellik eksik demektir. Kartların ağırlıkları ve hangi seriden oldukları bu yüzden önem taşıyor.

Bitirmeden önce eklemek istediğim son bir kaç şey var

'Kartları sana başkası almalı, başkası aracılığı ile sana gelmeli' şeklinde ki söylentilere kulak asmayın bu sık sık duyduğum bir şey. Kartlarını kendisi alanlarda var bende öyle yaptım herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Tarot Açılımında ters gelen kartlar tam tersi yorumlanır

Şu an aklıma gelen bir başka mevzu ise varlıklar. Nedense tarot bakanların varlıklarla çalıştığına dair büyük bir 'dedikodu' var. Hislerim, sezgilerim ve bilgim dışında başka bir rehberim yok. Varlıklarla çalışmayanlar yoktur demiyorum illa ki vardır ama her tarot bakan kişiyi bunla mühürlemeniz yersiz. Daha önce tutarlı sonuçlar elde ettiğim için beni bunla suçlandıran ve varlıkları kullandığımı iddia edenler oldu. Bazı insanlar iç sesini öyle unutmuş ki..

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi

Son olarak, her yorumcunun bir 'favori' kartı olur. O kart onun kartıdır. Onu yansıttığı için yakın bulur. Kendi favori kartımı paylaşıp okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Sorularınız olursa aşağı iliştirmekten çekinmeyin.

Ben sadece yol'a ışık tuttum, kalanı sizde.

-Bluelady

Yeni Başlayanlar İçin Tarot Rehberi
94 Cevap