El kullanım tercihiyle cinsel yönelim arasındaki bu benzerlikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

El kullanım tercihiyle cinsel yönelim arasında ilginç benzerlikler var.

Biliyorsunuzki insanların büyük bir çoğunluğu sağ yanlıdır. Bir azınlıksa sol yanlı başka bir azınlıksa her iki elini kullanabilme kabiliyetine sahiptir. Ve sağ yanlı olmama durumu(sol yanlı ya da her iki elini kullanabilme durumu) erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla görülür. Bir sürü bilimsel araştırma yapılmasına rağmen insanların neyin sağ yanlı/sol yanlı yaptığı, insanların büyük bir çoğunluğunun neden sağ yanlı olduğu ve neden sol yanlılığın erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla görüldüğü kesin olarak bulunamamıştır. Yapılan araştırmalar el kullanım tercihinin kişinin genlerinin, anne karnındayken maruz kaldığı hormonların ve bazı çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğunu göstermektedir.

link (el kullanım tercihine etki eden biyolojik ve çevresel faktörler)

İlginç olarak cinsel yönelimde buna çok benzer. İnsanların büyük bir çoğunluğu heteroseksüeldir. Bir azınlıksa eşcinsel, başka bir azınlıkta biseksüeldir. Ve ilginç olarak eşcinsellikte erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla görülür. Ve yine bir sürü araştırma yapılmasına rağmen bir kişide cinsel yönelimin tam olarak nasıl oluştuğu bulunamamıştır. Yapılan araştırmalar aynı el kullanım tercihinde olduğu gibi cinsel yönelimin oluşmasında genlerin, hamilelikte maruz kalınan hormonların, beyin yapısının ve bazı çevresel faktörlerin önemli rol oynadığını göstermiştir.

link (cinsel yönelimin oluşmasında biyolojik faktörlerin büyük rol oynadığını gösteren çalışmalar var linkte)

Ve ilginç bir şekilde geçmişte sol yanlılık şeytanın, kötülüğün simgesi olarak görülürdü. Sol elle yazdığı farkedilen çocuklar zorla sağ elle yazdırılmaya çalışılırdı. Eşcinsellik ve biseksüellik bir sapıklık ya da hastalık olarak görülürdü. Ve zorla heteroseksüel yapılmaya çalışılırdı ki hala malesef şu an yapılıyor. Ama bilim hem sol yanlılığın hem de eşcinselliğin bir hastalık,bozukluk ya da bilinçli bir tercih değil kişinin kendisinin seçmediği bir farklılık olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Siz bu benzerlikler hakkında ne düşünüyorsunuz?


0|0
12

En İyi Erkek Görüşü

 • İki elinide kullanabilenler hakkındaki cinsel yorunda bu araştırmalarda varmı?

  0|0
  0|0
  • Anlamadım?

  • Hepsini Göster
  • Her iki elini kullanabilen insanların biseksüel olma ihtimalinin, sağ yanlı ve sol yanlı kişilerinin biseksüel olma ihtimalinin 2 katından daha fazla olduğunu gösteren bir araştırma var. Düzenledikleri ankette sağ yanlı erkeklerin yüzde 4'ü sol yanlı erkeklerin yüzde 4.5'i, her iki kullanabilen erkeklerin yüzde 9.2'si, sağ yanlı kadınların yüzde 6.2'si, sol yanlı kadınların yüzde 6.3'ü her iki kullanabilen kadınların ise yüzde 15.6'sı kendilerini biseksüel olarak tanımlamış.Tabi kesin bir

  • ilişki varmıdır bilinmiyor. Onun dışında başka bir araştırmaya rastlamadım.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Mümkün etkileşim halinde oluşuyor herşey.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...