Bir Fransız Efsanesi: Renault 4 L

tastycock

Ekonomik otomobillerin içinde tam otomobil!

Renault 4 rallilerde
Renault 4 rallilerde

8 milyondan fazla satılan bir efsane Renault 4 L

Daha önceki paylaşımlarımda Citroen 2CV efsanesini detaylıca anlatmıştım. 2. dünya savaşından sonra 1950'ler, 60'lar, 70'ler hatta 80'ler boyunca insanlar ekonomik otomobil peşindeydi. Asgari şartlarda ihtiyacı görecek otomobiller revaçtaydı.

İlk renault 4 L otomobiller üretim bandında
İlk renault 4 L otomobiller üretim bandında

Fransa'da Citroen 2CV modeli büyük sükse yapmış ve inanılmaz bir satış potansiyeli yakalamıştı. Piyasanın bir diğer devi Renault da ekonomik bir mini araç geliştirme çalışması başlattı. Ama bu TAM BİR OTOMOBİL olmalıydı

Tasarım çalışması 1954'da başlatılıyor

Cumhurbaşkanı De Gaulle Renault 4 ile merdivenli sokaklarda geziyor
Cumhurbaşkanı De Gaulle Renault 4 ile merdivenli sokaklarda geziyor

Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle tarafından istenen ekonomik ve ucuz otomobil projesinde Citroen 2CV yapılmış ve satılıyordu. Renault da buna rakip olarak R3 adıyla 603 cc motorlu, 19 beygir gücünde 4 kapılı bir otomobil yapmış olsa da firma yöneticileri bu konsepti tekrar ele alıp insanlara konfor da sağlayacak daha ileri bir bakış açısıyla daha ucuz ama konforlu bir otomobil yapmak istediler.

Arkadan ve yandan VW kaplumbağaya benzeyen Renault 3 modeli
Arkadan ve yandan VW kaplumbağaya benzeyen Renault 3 modeli

Bu çerçevede çalışmaya başladılar. Kaloriferi olan, camları açılan, kapıları tam kapanan, insanların estetik olarak da beğeneceği bir otomobil olmalıydı bu. 2CV gibi hafif ve sorunsuz olacak ama onu gölgede bırakacak bir araba olmalıydı. Renault tarafından 1954'de piyasaya sürülen Renault 4CV adlı otomobilin yeniden bir tasarım sürecine sokulup aynı şasi üzerine ekonomik bir otomobil çalışması yapmaya karar verdiler. Renault 4CV arkadan ve yandan Volkswagen kaplumbağaya, önden Amerikan arabalarına benzeyen melez ama hoş bir 4 kapılı otomobildi.

Renault 4Lnin ne kadar kullanışlı olduğunu gösteren fotoğraf
Renault 4L'nin ne kadar kullanışlı olduğunu gösteren fotoğraf

Renault 4L Görücüye çıkıyor

1956 yılında Renault 4 L adı verilen otomobil satışa sunuldu. 747 cc su soğutmalı 4 zamanlı ve 4 silindirli motor 22 beygir gücünde ve 3 vitesliydi. Azami hızı 92 km olan bu araba iç tasarımı ve koltukları itibariyle tam bir otomobildi. İçinde insanların kendini mutlu ve güvende hissedecekleri sağlam bir karoserisi vardı.

İlk üretilen R4Lnin ön kokpiti
İlk üretilen R4L'nin ön kokpiti

Bir ön kokpiti vardı, kapakları olmasa da torpido gözü vazifesi görecek gözleri vardı, ön camın altında arabayı serinletmek için düşünülmüş bir rüzgar ızgarası vardı. İçeride de sürücü ve yolcunun tam önüne denk gelen iki minik kapak açılarak serinletme sağlanıyordu. 4 kapıda da yer alan ve geriye doğru kayarak açılan camları da 2CV'ye göre gayet iyi bir konfor sunuyordu.

İlk Facelift çalışmasından sonra Renault 4Lnin önden görünüşü
İlk Facelift çalışmasından sonra Renault 4L'nin önden görünüşü

İç kokpitin ortasına yerleştirilen bir dikiz aynası sayesinde geriyi görme imkanı da sunulmuş oluyordu. Geniş ve kullanışlı bagajı da oldukça fonksiyoneldi. Kapı içlerindeki pandizotlar sayesinde araba içindekiler kapıların sac ve mekanik parçalarını görmüyor ve göz zevkine de hitap ediyordu.

1958 R4 yollarda
1958 R4 yollarda

Su soğutmalı motoru sayesinde son derece efektif ısıtma sağlayan kaloriferi vardı. 680 kg ağırlıktaki bu araba fiyat olarak da Citroen 2CV'den çok az bir fiyat farkıyla pahalıydı ama bu konfora bu fiyat farkını ödemeye değerdi. Nitekim Gerek Citroen 2CV gerekse Renault 4 1992 yılına kadar üretilmeye devam etti ve Citroen'in 3,5 milyon adetlik satışına karşılık Renault 4 ise 8 milyondan fazla satılmıştı.

Renault 4'ün Kardeşleri ve motor seçenekleri

Sahil beldelerinde gezinti için yapılan R4 Air Plain modeli
Sahil beldelerinde gezinti için yapılan R4 Air Plain modeli

Avrupa'da yapılan her ekonomik otomobilde olduğu gibi Renault 4'ün de kardeşleri geldi. R4 Pikap, R4 Panelvan, R4 Cabrio, R4 Beach, R4 4X4 gibi kardeşleri de 3 yıl içinde piyasaya sürüldü. Böylelikle her zevke ve her ihtiyaca hitap eden ekonomik otomobil geniç bir satış yelpazesine ulaşmış oluyordu.

Renault 4 Panelvan modeli
Renault 4 Panelvan modeli

İlk başta 747 cc 22 beygir gücünde olan motor 1962'de 782 cc ve 26 beygir gücüne yükseltildi ve 3 vitesli şanzıman 4 vitesli olarak güncellendi. 1968 yılında bu motorun yerine 845 cc hacminde 33 beygir gücündeki daha yeni motor yerleştirilerek hız ve performans artışı sağlandı. Bu motorla 112 km azami hıza ulaşılabiliyordu artık. 1965 yılında piyasaya sürülen 4X4 modeli yine o zamanın modasına uygun olarak R4 rallilere de katılarak maksimum görsel reklam sağlanmış oluyordu. Bu modelde 956 cc hacminde ve 51 beygir gücünde bir motor vardı.

4 çekerli R4 Paris-Dakar rallisinde
4 çekerli R4 Paris-Dakar rallisinde

1975 yılında yapılan güncellemede R4 artık 1100 cc hacminde 60 beygir gücünde bambaşka bir arabaya dönüşmüştü. Artık R4 122 km azami hıza ulaşabiliyordu. 1992 yılında üretimden kaldırılana kadar bu 1100 cc hacmindeki motorla üretime devam edildi. Renault 4 modelinin fabrikasyon limuzin modeli üretilmemiş olsa da modifiye sektörü onu da biz yapalım demiş ve 1100 cc motorlu modelin şasisini uzatarak limuzin modelini yaptılar.

Kuzey Afrika ülkelerinde modifiyeciler tarafından yapılan R4 limuzin Ama bu toplu taşıma için kullanılmış
Kuzey Afrika ülkelerinde modifiyeciler tarafından yapılan R4 limuzin Ama bu toplu taşıma için kullanılmış

R4'ün Facelift Çalışmaları

Renault 4 1967, 1974 ve 1978 yıllarında üç defa facelift çalışmasına tabi tutuldu. Arabanın dış estetiği gibi iç estetiğinde de güzelleştirmeler yapıldı.

İlk facelift çalışmasından sonra R4 iç kokpiti
İlk facelift çalışmasından sonra R4 iç kokpiti

Bu süre içerisinde iç kokpit 3 defa değiştirildi. Direksiyon simidi değiştirildi. Koltuk döşemelerinin rahatlığı ve döşeme malzemesi değiştirildi. Geriye doğru kayarak açılan camlar yerine bildiğimiz cam krikoku mekanizmasıyla kapı sacının içine doğru inerek açılan cam mekanizması yapıldı, iç kokpite radyo ve ön kapılara hoparlörler ilave edildi.

1992de üretimden kalkan R4 iç kokpiti bambaşka bir estetiğe sahipti
1992'de üretimden kalkan R4 iç kokpiti bambaşka bir estetiğe sahipti

Tenteli açılır tavan seçeneği, çelik jant uygulaması gibi birçok değişiklik hayata geçirildi. 1992'de üretimden kalkan Renault 4 ile 1956'da ilk üretilen Renault 4 arasında dağlar kadar fark vardı.1992'de üretim bandındaki yerini Renault Twingo modeline bırakan R4 modeli Fransa ve batı avrupa ülkeleri dışında Birleşik krallıktan Meksika'ya, Avusturalya'dan kuzey ve orta afrikaya kadar 21 ülkede 8.2 milyon adet satılmıştı.

Renault 4 cabrio modeli
Renault 4 cabrio modeli

50. yılında Renault 4 Yeniden doğuyor

Renault firması 2016 yılında efsane otomobili Renault 4 modelini yeni bir yorumla yeniden tasarlayarak piyasaya sürdü. Artık R4 21. yüzyıl teknolojilerine sahip 900 cc turbo şarjlı motoru ve 110 beygir gücüyle yine ekonomik ama artık çağın gereklerine uygun, teknolojiyle dolu yepyeni bir otomobil olmuştu.

1992de üretimden kalkan R4
1992'de üretimden kalkan R4
2016da 50. yıl anısına üretine Renault 4
2016'da 50. yıl anısına üretine Renault 4
Bir Fransız Efsanesi: Renault 4 L
9
17
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
17Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşleri

 • Borsaci1455
  Güzel bir retro çalışması olmuş eline sağlık
  Görüş hala geçerli mi?
 • Lapadula
  Renault candır. Emeğine sağlık
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

915
 • onur26vw
  Çok tatlı bir araba. En son 2 sene önce, bunun yeşilinden Eskişehir'de uzak mahallelerden birinde aktif olarak kullanıldığını gördüm. 72 model görünümlüydü. En çok limuzinini sevdim. Ülkemizde limuzin kullanımına izin verilse, bagaj hacmi için ekstradan 1,5 metre uzatırdım. 7+1 koltuk 850 litrelik koskoca bagajlı Renault 4L hayal edin.
 • Mervekarabulutt
  Bir kız olarak beni bile alt etti bu araba. Gerçekten gerek tasarımı gerek performansı on numara araç.
 • shaed
  Çok tatlı bir araba benim de olmasını isterdim emeğinize sağlık
 • Soyersoyer
  Resmen ve kaplumbağayı copy paste etmiş, diğer modeller de Peugeot izleri var
 • novel
  Eskilere bakınca vay be diyoruz. Renault gerçekten de az yakma da başarılı. Elime sağlık
 • Renault un 12 modeli efsaneydi biz küçükken, çok da sağlamdı, elinize sağlık.
 • Haziraneser
  fransızca öğrendiğimden beri fransız kelimesine bir şey demeden duramıyom
 • LaStCaCa
  Rwnault candır. Eline sağlık
 • Hocahanım
  Elinize sağlık
 • skazmsmss
  eline sağlıkk
 • aShameless
  eline sağlıkkkk
 • Gulbabirova
  İyiymiş
 • Renault ‘u severim teşekkür.
 • güzel biligiler için teşekürler
 • Benimolsadecebenim
  Çok güzel bir paylaşım teşekkürler.
 • Nadıyekrhn
  Emeğine sağlık
 • Kamelyalı_Kadinnn
  Görsel olarak çok hoşuma gitmedi
 • akalimain
  güzel biligiler için teşekürler
 • biradetmehmet
  ben 5 seviyom reno five
 • fangoria
  ben renault 5 i çok severdim
 • Buneyabi
  Efsane yaaa.
 • cokıyıbırı07
  emegıne saglık tesekkurlerr
 • Gizli Üye
  vosvos 😍
 • Gizli Üye
  Eline emeğine sağlık çok güzel olmuş👍🏻❤️
YÜKLENİYOR...