Efsane Arabalar: Renault Mégane

Merhabalar,

Bu serimizde, Fransız otomobil üreticisi Renault'nun C segmenti üyesi, küçük aile otomobili ve amiral gemisi olan Mégane'ın tarihini inceliyoruz.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

İlk olarak konsept modeli Zero ile 1988'de anılan Mégane'ın hayata geçirilen ilk nesli, 1991 yılında başarılı tasarımcılar, Michel Jardin ve Patrick Le Quément tarafından tasarlanmış, 1993 yılında Fransa'da ön üretim takımları hazırlanmış, 1994 yılında ise tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

1995 yılında Hatchback, Coupé, 1996 yılında MPV (Scénic adı ile) 1997 yılında Sedan ve Convertible Cabrio,1998 yılında, sadece Türkiye'de üretilen Station Wagon karoserleri ile piyasaya sürülmüştür. Renault'nun Nissan ve Mercedes-Benz ortaklığında kullanmış olduğu motorların öncüsü olan, K tipi, 1.6L (1.598 CC silindir hacimli) motor, 1995 yılında ilk kez Mégane Classic'de kullanılmıştı. Bu modelde ve sonrasında, selefi olan araçlarda olduğu gibi otomatik vitesli versiyonlar da mevcuttu. Mégane'ın RT Sport Special Edition serisi de bazı ülkelerde kısıtlı sayıda satışa sunulmuştu.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Ailesindeki en güçlü motorlardan olan F7R'dan güç alan Mégane Coupé özel serisi, diğer Mégane I Faz I'lerde arka tekerlerde kullanılan kampana fren sistemi yerine disk fren sistemine sahipti.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Ayrıca bu serinin motor sporları için tasarlanmış versiyonu, geliştirilmiş body kit ve MICHELIN marka 17/65x15" büyük yarış tekerlerine sahip Maxi Mégane da ralli yarışlarında ödüller almış başarılı ve sınırlı sayıda üretilen serilerden biriydi.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Almanya'nın Osnabruck şehrinde bulunan Karmann tesislerinde üretilen Mégane Convertible Cabrio

Efsane Arabalar: Renault Mégane

1999 yılında makyajlanarak daha modern bir görünüme kavuşan X64 kasa kodlu Mégane model ailesinin yanında, farklı donanımlar, ve 2001 yılında Renault-Nissan ortaklığında geliştirilen az yakan ve uzun ömürlü DCI (Diesel Common Rail Injection) motoru da dahil yeni motor seçenekleri de eklendi. MPV gövdeli olan Scénic (J64) de farklı makyaj operasyonu ile yenilendi ve ayrıca Renault'nun ilk 4 çeker modeli olan Scénic Rx4 de listeye eklenmişti.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Farklı gövde tipleri ile, ülkemizde Bursa'daki OYAK-RENAULT üretim tesislerinde Sedan-Station Wagon, İspanya'nın Palencia şehrinde Sedan-Hatchback-MPV (Scénic), Fransa'nın Douai şehrinde Coupé, Almanya'nın Osnabruck şehrinde bulunan dünyaca ünlü Cabrio araba üreticisi olan, Karmann tesislerinde de Convertible Cabrio olarak üretilen Mégane Classic veya en bilinen adıyla Mégane I, sınıfının her zevke ve ihtiyaca hitap eden, en geniş karoser çeşidine sahip modeliydi.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

The Driving Force yani Sürüş Gücü sloganı ile tanıtılan Renault Mégane'da sürücü hava yastığı, immobilizer ve diğer bir çok ekipmanın yanı sıra, ABS fren sistemi de standart donanım olan RTA'da dahildi, ayrıca aracın ağırlığına göre fren kademesini sensör destekli olarak, otomatik ayarlama sistemi de mevcuttu. 1999 yılında Euro NCAP güvenlik testlerine giren model, o dönemde tam not olan 4 yıldızı alarak testlerden başarıyla geçmiş, sınıfının en güvenli aracı seçilmişti. Makyajlanan modelde ise sağlamlık adına A sütunu daha da güçlendirilmiş ve şoför kabini, önden yapılabilecek olası kazalara karşı daha da sağlam hâle getirilmiştir. MPV gövdeli Mégane Scénic ise 1997 yılında Avrupa'da yılın otomobili seçilmişti.

Ülkemizde olduğu gibi, Avrupa'da ve Dünya genelinde sevilen ve tercih edilen Mégane I'in üretimi 2004 yılında tamamen durdurulmuştu.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

2002'de ilk olarak kasa ve altyapısı tamamen değiştirilip, 2003'de 2. nesil olarak piyasaya sürülen ve sıradışı tasarımı ile Uzay Kasa lakabını alan Mégane model ailesine, Coupé, Hatchback, Sedan, Station Wagon ve Convertible Cabrio gövde tipleri de eklenmiştir. 2. nesilden itibaren MPV gövde tipli Scénic artık kasa olarak da Mégane'dan çok farklı hatlara sahipti. Üst segmentteki kardeşi Renault Laguna II'de olduğu gibi, sınıfında ilk kartla çalışan model ve sınıfında ilk olarak 6 ileri manuel vites seçeneği bulunan model idi. 2002 yılında Euro NCAP testinden 5 yıldız alarak sınıfının en güvenli araçlarından seçilen Mégane II, 2003 yılında ise İngiltere'de yayınlanan Top Gear programında, geniş yankı bulan canlı kaza testinde sürücüsünü koruyup, bu testten de başarıyla geçmişti.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

2006'da makyajlanarak daha farklı ve çekici bir görünüm elde edilen modelde yine farklı donanımlar ve yeni motor seçenekleri de eklenmişti, Xenon farlar ise standarttı. 2009'da ise küçük bir makyaj operasyonu geçirerek Extreme donanımı ile satılan seri, 2.neslin sonuncusu olmuştu. Mégane II'nin üretimi 2009 yılında durdurulmuştu.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Mégane RS, R26, R26.R ve Trophy motor sporları için yarış pistlerindeki vazgeçilmez modellerdi. R26.R serisinin arka yan camlarında, zamanında kırmış olduğu Nürburgring pist rekorunun süresine ithafen, Nürburgring logosunun yanında 8"17 onur nişanı olarak takılmıştı.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

2008 yılında tekrar kasa güncellenerek 3. nesile geçen Mégane ailesi, selefi olan Mégane II ile aynı altyapı olan CMF-CD platformu üzerinde üretildi. 2009'da yollarda görünmeye başlayan Mégane III, Hatchback, Coupé, Station Wagon (Sport Tourer adıyla) ve Convertible Cabrio ve Scénic modeli MPV gövde tipleri ile üretildi.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Tamamıyla aynı altyapıdaki, Sedan gövde tipine sahip olan kasa, farklı bir yüz ile Fluence olarak satışa sunulmuştu. Ayrıca Güney Koreli dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung da bu aracı SM3 olarak üretmişti.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

2. nesilde de olduğu gibi bu nesilde de Mégane, Renault Sport imzalı serilere sahipti. Mégane RS, RS 250, RS 265 ve tamamen yarış pistleri için tasarlanmış, arkadan itişli ve güçlü yol tutuşu için özel tasarlanmış diferansiyel sistemli Mégane Trophy de sınırlı sayıda üretilmişti.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Mégane III 2012'de Standart Paketler ve GT-Line paket olarak ayrı ayrı makyajlanmıştı.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Önce Sedan gövde tipine sahip Fluence 2013 yılında Renault'nun fütüristik yüzüne kavuşmuştu. Mégane III ise, 2013'ün Eylül ayında ayrıca 2. kez makyajlandı ve Renault'nun tüm modellerinde uygulamış olduğu fütüristik yüze sahip olan Mégane III'ün üretimi 2017'de, Sedan modeli Fluence'ın üretimi ise 2018'de tamamen son bulmuştu.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Gittikçe karoser çeşidi de azalan Mégane ailesi, 2015'te 4. nesile geçmişti. Artık sadece 3 ana gövde tipinden oluşan 4. Nesil Mégane, yine Bursa OYAK-RENAULT üretim tesislerinde uzun süre sonra Mégane adı ile Sedan, İspanya'da Hatchback ve aynı altyapıyı paylaşan Kadjar isimli SUV modeli, Fransa'da ise Station Wagon (Spor Tourer) ve MPV (Scénic) olarak üretildi.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Bu zamana kadar ki tüm Mégane nesillerinde motor sporları için tasarlanmış seriler olduğu gibi bu nesilde de Mégane modelinin RS, Trophy R, GT, GT-Line ve diğer benzer serileri mevcuttu. Artık eski nesiller gibi Coupé (3 kapılı Hatchback) karoser üretilmiyordu.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

2021'de makyaj operasyonu geçirerek daha güncel hale gelen 4. Nesil Mégane'da yine, yeni motor seçenekleri ve farklı donanımlar da eklendi. 2022'de 5. nesil olan Mégane E-Tech'in üretimine yer verilmesi için OYAK-RENAULT üretim tesislerinden, yine Bursa'da bulunan Karsan tesislerine taşınan Megane IV'ün üretiminin tam olarak ne zaman durdurulacağı hakkında henüz net bir bilgi yok.

Efsane Arabalar: Renault Mégane

Efsane model, 2022'de 5. nesile geçerek %100 elektrikli olup Mégane E-Tech adını aldı ve tek gövde tipi SUV olarak üretilmeye başlandı.

1995'ten günümüze, dünyada milyonlarca adet üretilip satılan efsane model Mégane, sokaklarda, caddelerde ve yollarda hep gözde bir araç olacak gibi görünüyor.

Renault Mégane hakkında tüm bildiklerimi biraz da araştırarak, elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Sizin de eklemek istediğiniz bilgiler varsa yorumlarda bulunabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim 👋😀

Efsane Arabalar: Renault Mégane
Cevapla