1 ay

Dünyada 2,5 Milyondan Fazla Satılan Renault 12'in Hikayesi!

Dünyada marjinal tasarımların dönemi 1950'li ve 60'lı yıllar

1960ların marjinal otomobil tsarımlarından biri
1960'ların marjinal otomobil tsarımlarından biri

1950'li ve 60'lı yıllarda dünyanın birçok farklı otomobil üreticisi firmanın marjinal görünümlü araba tasarımlarıyla boy gösterdiği efsane yıllardı. Üretimi çok zor olsa da o zamanlar kriter diğer bütün arabalardan farklı olmaktı.

Dünyada 2,5 Milyondan Fazla Satılan Renault 12in Hikayesi!

Bunun için de sayısız farklı tasarım hayata geçirilmişti. Bir çoğu uzay araçları gibi görünen orijinal, gösterişli ve eşsiz tasarımlar her yerde boy gösteriyordu ve tabi ki bu alanda Amerikan tasarımları daha revaçtaydı.

Renault 12 serisinin çıkışı

Üretilen ilk Renault 12 modelinin elde çizilip renklendirilen eskiz çizimi
Üretilen ilk Renault 12 modelinin elde çizilip renklendirilen eskiz çizimi

1967 yılında Renault firması Avrupa'da marjinal görünümlü ama aile arabası olarak kullanılacak yeni bir tasarım çalışması başlatmıştı. Bu çerçevede o yıllarda pek kullanılmayan asimetrik görüntülü bir arabayı hayata geçirmeyi planladılar. Buna göre yapılan ilk eskiz çalışmalarına göre araba hatchback olacak, öndeki asimetrik görüntü ise asıl satış argümanı olacaktı. Çünkü o zamana kadar öyle bir tasarım hiç yapılmamıştı.

Üretilen ilk R12 modelinin arkadan görünüşü
Üretilen ilk R12 modelinin arkadan görünüşü

Prototipleme çalışmalarında ise ani bir kararla hatchback görüntü yerine araç sedan olursa daha güzel olur fikri ön plana çıktı ve sedan olarak üretildi. İşin gerçeği marjinal ve farklı bir görüntü elde edilmiş olsa da araba çok çirkin görünüyordu. Ön tarafta solda tek, sağda iki far şeklinde kurulan konseptte uzun far fonksiyonu sağ iç taraftaki farda olacaktı. Araba ilk tanıtımı yapıldığında Fransız kullanıcısından bile olumlu görüş alamadı. Arabanın öndeki uyumsuz görüntüye ilave olarak stepne bagaj kapağı üzerinde sağ tarafa yerleştirilmiş, plakalık da yine sağ tarafa konularak öndeki asimetrik görüntü arkada da desteklenmişti ama gerçekten çok çirkin görünüyordu.

Renault 12 yeniden tasarım sürecine tabi tutuluyor

Asimetrik görüntüsü düzeltilmiş ilk R12
Asimetrik görüntüsü düzeltilmiş ilk R12

Piyasada ilgi görmeyen Renault 12 serisi için tasarım ekibi tekrar çalıştırılarak en azından satılabilir bir araca dönüştürülmesi kararı alındı. Bu çerçevede elden geçirilen tasarım estetiği düzeltildi ve bildiğimiz R12 modeli şekillendi. Bu çalışmada Önde iki adet yuvarlak far varken arkada plaka ortaya alınmış, stepne ise bagaj içine taşınmıştı. 1969 Paris otomobil fuarında büyük ve göz alıcı bir lansmanla dünyaya tanıtıldı.1400 cc önden çekişli motor 64 beygir gücündeydi.

İlk R12 aracın iç kokpit görünümü
İlk R12 aracın iç kokpit görünümü

O zamana kadar hiçbir arabanın tanıtımında sahnede sisleme yapılıp gizemli ve aynı zamanda sanki arabalar bulutların üzerinde uçuyormuş gibi bir tanıtım şovu yapılmamıştı. Ancak Paris'te tanıtımı yapılan arabada birkaç değişiklik daha yapılmış ve ön farlar yuvarlak şekilden dikdörtgen şekle çevrilmişti. Motor kaputu üzerindeki havalandırma ızgarası da ortadan kaldırılmıştı.

1969 Paris Otomobil fuarında bulutların üzerinde Renault 12 şovu
1969 Paris Otomobil fuarında bulutların üzerinde Renault 12 şovu

Renault 12 farklı motor seçenekleriyle Rallilerde bile boy gösteriyor.

Renault 12 Alpine modeli rallilerde
Renault 12 Alpine modeli rallilerde

1969 Paris otomobil fuarında ilgi gören R12 modeli firmanın daha fazla reklamı yapılabilmesi için birkaç farklı versiyonu oluşturuldu. Bunlardan birisi ralliler için yapılan Renault Alpine modeliydi. Renault 12 Alpine 1600 cc motorlu ve 120 beygir güç üreten bir arabaydı ve podyum başarısı olamasa da yüksek performansı ve farklı motor sesiyle rallilerde R12 serisinin reklamını yapıyordu.

Renault 12 Alpine aracın dış görünüşü, motoru ve iç kokpiti
Renault 12 Alpine aracın dış görünüşü, motoru ve iç kokpiti

Renault firması ayrıca günlük hayatta spor kullanımı seven kullanıcılar için de R12 Gordini adıyla bir model daha üretildi. Bu araç ise 1400 CC motorlu ve 110 beygir güç üretiyordu. Renault 12 arabalar içinde ABD, Birleşik krallık ve Türkiye'nin de bulunduğu toplam 37 ülkede satılan başarılı bir tasarımdı.

Birleşik krallıkta satılan sağdan direksiyonlu R12
Birleşik krallıkta satılan sağdan direksiyonlu R12

Önden çekişli yapısı, kataforez denilen paslanmaya dayanıklı kaporta paklaması ve sonra yapılan boya sayesinde paslanmayan araba diye ün yapan R12 sağlam şasisi sayesinde her türlü yol şartında rahat ve güvenli bir sürüş sunuyor ve özellikle kırsal kesimde yaşayan insanların büyük beğenisini topluyordu.

1970 yılında Türkiye'de Ordu Yardımlaşma Kurumu ile MAİS adlı bir ortaklığa imza atan Renault Türkiye'yi arap ülkelerine yaptığı satışlarda üretim üssü olarak kullandı ve R12 serisi 2000 yılına kadar Türkiye'de üretilmeye devam etti. 1972 yılından itibaren R12 serisinin station modeli de kullanıcının beğenisine sunuldu.

Renault 12 Gordininin Gazete reklamı
Renault 12 Gordini'nin Gazete reklamı

R12 makyajlanıyor

Makyajlanan R12nin iç kokpiti
Makyajlanan R12'nin iç kokpiti

1983 yılında Renault firması arabanın eskiyen yüzünü güncellemek adına bir facelift çalışması yaptı. Ön farlar, ön panjur, iç kokpit ve arka stop lambalarının şekli değiştirildi. Avrupada Routier adıyla satışa sunulan makyajlı araçlar Türkiye'de TX ve GTS kodlarıyla satışa sunuldu. R12 TX araçlar klimalı olarak üretilmeye başlandı ve bu donanımlar önde çift yuvarlak far görüntüsüne sahip olarak daha da farklılaştırıldı.

Dünyada 2,5 Milyondan Fazla Satılan Renault 12in Hikayesi!

R12'nin Çorum Aşkı

R12 modelinin en büyük dezavantajı kalorifer sisteminin ancak arabanın camındaki buğuyu çözebilecek kadar iş görmesi ve arabayı ısıtmamasıydı. Çorum'da bir firma arabanın radyatör suyunu kullanarak çok yüksek verimli ısıtma sağlayan bir tasarıma imza atar. Üretim de ilk defa Çorum'da yapıldığı için daha sonra başka firmalar benzer ürünler yapıp piyasaya sürmüş olsa da bu sistemin adına bütün Türkiye'de

Farklı firmalar tarafından üretilen Çorum kaloriferine bir örnek
Farklı firmalar tarafından üretilen Çorum kaloriferine bir örnek

Çorum kaloriferi denilmiştir. Bu dünyada çok orijinal bir modifikasyon çalışmasıydı. Vites konsolunun arkasına yerleştirilerek arabanın orijinal görüntüsünü hiç bozmadan harika ısıtma sağlayan bu yapı R12 kullanan onlarca ülkeye de ihraç edilen bir yapıydı.

R12 Toros Modeli

Ranault 12 Toros
Ranault 12 Toros

Türkiye'de köylünün jipi diye ün yapan araba tasarımı eskise de büyük rağbet görüyordu. 1989 yılına gelindiğinde R12 bir defa daha facelift çalışmasına tabi tutuldu. Bu süreçte arabanın tamponları darbe emici plastik tamponlara dönüştürüldü, 4 vitesli şansıman 5 vitesli yeni bir şanzımanla değiştirildi. Kapılara yapılan plastik çıtalar ve tavan rayları sayesinde estetik görünüm güzelleştirildi, Plastik jant kapakları üç bijonlu jantların çirkin görüntüsünü kapattı.

Dünyada 2,5 Milyondan Fazla Satılan Renault 12in Hikayesi!

İç kokpite de birkaç dokunuş yapıldı ve bu şekliyle 2000 yılına kadar Türkiye^'de üretilip satılmaya devam edildi. 2000 yılında Türkiye AB ile imzalanan gümrük birliği protokollerine dayanarak belli emisyon ve güvenlik kriterlerini karşılamayan otomobillerin üretimini durdurmuş olmasaydı muhtemelen 10 sene kadar daha bu araba üretilip satılmaya devam ederdi diye düşünüyorum. Renault 12 araçların Türkiye'ye satılmayan Alpine ve Gordini modellerinden hariç otomatik vitesli versiyonu da vardı. Ama 1980'li ve 90'lı yıllarda Türkiye'de otomatik vites araba pek de tercih gören bir seçenek değildi.

Otomatik vitesli R12
Otomatik vitesli R12

Umarım Bence'mi beğenmişsinizdir.

Dünyada 2,5 Milyondan Fazla Satılan Renault 12'in Hikayesi!
10
16
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşleri

 • onur26vw
  Bizim 74 model, makyajlı kasa (önde tek yeni far ve yeni tampon üzerindeki sinyal lambaları), füme renkli ve TS görünümlü TX vardı. (Arkadaki yazı değiştirilmiş olmalı) Ön panjuru, diğer Renault 12'lere göre renk farklılığına sahipti. Nadir bulunan gri renkteydi. 1997-2005 yılları arasında kullanıldı.
  Görüş hala geçerli mi?
 • canerozkum
  Bir zamanların efsane arabasıydı.. Gerçi hala da öyle bence. Özellikle köylerde aşırı yaygın kullanımı var. Ben Kastamonu/Taşköprü'lüyüm. Orada yaşayan yerli halktan arabaları olanların 10'undan en azı 8'i R12'dir :)
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1014
 • Soyersoyer
  İlk defa ev sahibinin almış olduğu Renault 12ile pikniğe gitmiştik, o zaman dan beri bir hayranlık uyandıran arabadır bende ❤️
 • MrMyopıc
  Eskiden bu araba eniştemde vardı ferrariye binmiş gibi hissederdim çocukluk işte
 • Türkiye çok zengin böyle arabaları kimse kullanmıyor artık millet 20 yıllık yeni araçlara biniyor
 • Ozan_Saral
  Vay be nereden nereye
 • Jokerrr_33
  ellerine sağlık
 • handsome33
  Yılların eskitemediği araba emeğine sağlık 👍
 • BenーÜzülme
  Bunlar çoğu kızdan daha güzel 😍
 • skazmsmss
  emeğine sağlık
 • kediliçek
  1960 model efsane. Emeğine sağlık.
 • aShameless
  çok hoş bir araba
 • biradetmehmet
  kullanmışlıgım var 79 model falan
 • ladyybahar
  Mükrmmel değil mi
 • tartarkafasi
  birde beyaz toroscular vardi
 • Yaseminjj
  R9 hala cok begwnilen bir arac
 • buradabiri
  Kalite kallavi Renault Toros
 • AdilOlmayanYıldırım
  Eski zamanlarda oldukça yaygındı.
 • Carmena
  Güzel olmuş
 • Metinzu612
  İlgi çekici bir geçmişi varmış
 • BanuÖzz
  emeğine sağlık güzel olmuş
 • Himeeko
  Reno reno dur ya neyin hikayesi bu :D
  • tastycock

   Renault dünya devi bir firmadır. Yıllık cirosu Türkiye bğtçesinden fazla bir teknoloji devidir.

  • Himeeko

   Aynen bir Mercedes etmesede reno reno dur

  • tastycock

   Mercedes birçok arabasında Renault motoru kullanır

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Şovlarına bayıldım.
 • Gizli Üye
  İlginç bir geçmişi varmış. Emeğinize sağlık...
 • Gizli Üye
  Şu eski araçları nedense sevemiyorum bir türlü 🤔 hurda gibi geliyor gözüme
 • Gizli Üye
  Eski zamanlarda oldukça yaygındı.
YÜKLENİYOR...