Koruyucu Aile Olarak Bir Çocuğun Hayatına Dokunabilirsiniz!

Avukat, Hukuk

Koruyucu Aile Nedir, Koruyucu Ailelik Ne Demektir?

Öz ailesi tarafından bakım ve gözetimi sağlanamayan korunma ihtiyacı olan çocukların, eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, üstlenen, hissettikleri toplumsal sorumluluk gereği, çocuğa, kendi aile ortamlarında en iyi şekilde bakım ve gözetim yükümlülüğünü yerine getirebilecek uygun aile ya da kişilere koruyucu aile, bu kuruma da koruyucu ailelik denmektedir.

KORUNMA İHTİYACI OLAN ÇOCUK KİMDİR?

BİR ELİNİ DE SEN TUTABİLİRSİN
"BİR ELİNİ DE SEN TUTABİLİRSİN"

Çocuk koruma Kanunu’nun 3. Maddesine göre, bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimi ile kişisel güvenliği tehlikede olan, ihmal veya istismar edilen ya da suç mağduru çocuklar, korunma ihtiyacı olan çocuklardır.

KORUYUCU AİLELİK NEDEN ÖNEMLİ?

Koruyucu Aile Olarak Bir Çocuğun Hayatına Dokunabilirsiniz!

Çocuklar bir toplumun geleceğidir. Her çocuk hiç bir ayrım kabul etmeksizin aynı ve eşit haklara sahip olmakla birlikte, maalesef hepsi eşit derecede şanslı olamamaktadır. Bazen çocuklar, kendi aile ortamında sevgi ve şefkatle büyüme ve gelişme şansına sahip olamayabiliyorlar.

Bu nedenle, geçici veya sürekli olarak aile şefkatinden yoksun kalan çocuğun, bu dezavantajının ortadan kaldırılarak sağlıklı bir kişisel gelişim gösterebilmesi için gerekli olan şartları hazırlamak ve korunma ihtiyacı olan çocuğun ikincil mağduriyetlerinin önüne geçerek daha fazla örselenmemesini sağlamak, bir aile ortamında yaşayıp, sağlıklı bir birey olarak yetişmesine katkıları nedeni ile koruyucu ailelik kurumu çok önemlidir.

KORUYUCU AİLE OLMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

 • Türk vatandaşı olmak
 • Türkiye’de sürekli ikamet etmek
 • 25-65 yaş aralığında olmak
 • En az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak
 • Düzenli gelire sahip olmak
 • Koruyucu Aile Yönetmeliği’nin 8/9-d maddesinde tanımlanan suçlara ilişkin adli sicil ve arşiv kaydının olmaması ( Koruyucu aile olacak kişi ya da eşler ile birlikte yaşayan kişiler için de adli sicil kaydı şartı aranır)

KORUYUCU AİLE OLMAK İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Koruyucu Aile Olarak Bir Çocuğun Hayatına Dokunabilirsiniz!

İkamet ettiğiniz yer Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvurabileceğiniz gibi bakanlığa ait koruyucu.ailevecalisma.gov.tr adresinden ve E- Devlet kapısı üzerinden müracaatlarınızı yapabilirsiniz.

ÇOCUĞUN MASRAFLARINI NASIL KARŞILARIM?

Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilmeleri için gerekli giderler, ile sağlık giderleri, ilgili yönetmelik hükümleri gereğince bakanlık tarafından karşılanmaktadır.

ÇOCUK ÖZ AİLESİNİ GÖREBİLİR Mİ?

Koruyucu Aile Olarak Bir Çocuğun Hayatına Dokunabilirsiniz!

Çocuklar, koruyucu ailenin yanında kalırken, gelişimlerine ve üstün yararına aykırı olmadığı sürece ilgili mevzuat hükümleri dairesinde öz aileleri ile görüşebilmektedirler.

Son olarak belirtmek gerekirse, koruyucu ailelik, miras, velayet ve nüfus kaydına olan etkileri gibi noktalarda evlat edinme kurumundan farklıdır.

Bir çocuğun hayallerini gerçekleştirebilmek dileğiyle...

Koruyucu Aile Olarak Bir Çocuğun Hayatına Dokunabilirsiniz!
3
6
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
6Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Koraydnc
  Peki koruyucu aile artık geçim sıkıntısı çekmeye başlamışsa, koruyucu aile arasında boşanma problemleri (mahkeme aşamasındaysa) sadece koruyu anne çocuğun bakımını üstlenmişse koruyucu görevi yaptığı çocuğu haricinde birde üniversite okuyan çocuğu varsa ve sağlık problemleride varsa daha önceden asıl annesiyle olan koruyu aile bakımını üstlendiğine dair imzalanan belgelerin bu aşamadaki durumu ne olur?
  Görüş hala geçerli mi?
  • Sosyal hizmetler il müdürlüğü koruyucu aile ve çocuğun durumunu belirli periyotlarla zaten kontrol eder. Ancak bunun dışında oluşan durumlarla ilgili olarak il müdürlüğü ile görüşülmeli ve bilgi verilmeli.

En İyi Erkek Görüşü

 • VivaDaCoulpe
  Ülkemiz şartlarında ihtiyacın çok olduğu bir konu
  Merak ettiğim bir konu, boşanmış kişiler koruyucu aile olabiliyor mu, yoksa aile şartı aranıyor mu?
  Bilgilendirme için çok teşekkürler🙏🙏🙏
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

34
 • Ebr_12351
  Çok faydalı olmuş
  Elinize sağlık🌸
  Evlat edinme ile ilgili de yazarsanız güzel olur🙃
 • Hocamkhoc
  Doğru
 • Rzrndmrrr
  Kesinlikle, tabiki de bir çoğumuz çocuk sahibi olup kendi çocuğumuz sevmek isteriz. Ama yapılabilecek en güzel şey koruyucu aile olabilmek düşünülebilir bir konu
 • OğlakBurcuErkeği
  Koruyucu aile olmak ile evlat edinmek arasındaki fark sadece miras vs. gibi mi?
 • Evli olmak şart mı
 • FelFire
  Hocam ellerinize saglik. 😊

  Peki, evlat edinme hususuna iliskin bir yazi yazmayi da dusunuyor musunuz? Bilen birinden acik sekilde dinleyebilsek ne guzel olurdu.
 • kanka35
  elbette bir yaşama yol olmak umut olmak eşsiz bişey olmalı
YÜKLENİYOR...