Koruyucu Ebeveyn Olmak

Merhaba,

İnsanlar genelde sevdiği değer verdiği kişilere karşı korumacı olmayı severler, Bu aile içinde de böyledir ilişkiler arasında da böyledir arkadaşlık ilişkilerinde de böyledir, ancak her şeyde olduğu gibi bu durumda da insanların belli sınırlarını koruması gerekir. Çünkü aşırı derecede korumacı olmak bazen karşımızdaki kişinin sıkılmasına neden olabilir. Ancak her zaman bunu olumsuz düşünmek doğru olmaz.

Onlar sizi önemsiyor ve seviyorlar

Siz bunu görmeseniz veya çoğu zaman otoriter yapıları sizi kaçmak ve bir daha arkanıza bakmamak istemenize neden olsa bile, onların tek yapmak istedikleri şeyin sizi korumak olduğunu hatırlamak önemlidir. Bunu aklınızda tutmayı unutmayın; bu her şeyi çok daha kolaylaştırır.

Ailen seni seviyor.
Ailen seni seviyor.

Ancak aşırı korumacı ebeveynleri yüceltmeye çalışmıyorum çünkü çocukların hayatları üzerinde çok olumsuz etkileri olabilir ve bunu kanıtlayacak çok sayıda bilimsel araştırma var. Aşırı koruyucu ebeveynliğin (olumsuz) belirtilerine bazı örnekler:

Koruyucu Ebeveyn Olmak

Hayatınızla ilgili her şeyi bilmek isterler

Aşırı korumacı ebeveynler, çoğu zaman, onlara hayatınızla ilgili birçok şeyi, hatta her şeyi anlatmanızı talep edecek veya üzerinizde baskı kuracaktır. Belli bir zaman sonra bu insanlardan sıkıcılık halini almaya başladı ve ailesinden kaçmasına neden olur, elbette hayatınızdaki şeyleri merak etmeleri kötü görünmüyor. Ancak bu çok fazla olabilir ve gelip onlara onlar hakkında ayrıntılı şeyler anlatmak çocuğun sorumluluğunda olmalıdır.

Koruyucu Ebeveyn Olmak

Hayatınızdaki tüm kararlarınıza bunları dahil etme konusunda kaygı ve ağır bir baskı hissedersiniz

Her zaman için özgür bir şekilde ve hareket edemezsiniz Biriyle çıkmaya mı başladın? Ah hayır... Anne ve babam bu ve o kişi hakkında ne düşünecek? Yeni bir araba mı almak istiyorsunuz? Peki arabanın modelini ve fiyatını kabul edecekler mi? Her gün spor salonuna gitmeye başlamak istiyorum... buna ne diyecekler? Bunun para kaybı olduğunu mu düşünecekler? Bunun gibi durumlar çok yaşanır. Bu tür düşünceler aşırı korumacı ebeveynlere sahip insanlar arasında çok yaygındır. Ancak her ne olursa olsun anne babanın dediği muhakkak çıkıyor, o nedenle bazı zamanlar onlara kulak vermek gerekiyor.

Koruyucu Ebeveyn Olmak

Aşırı koruyucu ebeveynlerle nasıl başa çıkılır?

Anne babanızın ebeveynlik şekillerini değiştirmenin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Ancak bununla başa çıkmak ve bunların hayatınız üzerindeki etkilerini nasıl en aza indireceğinizi öğrenmek mümkündür.

Onlarla iletişim içinde olun

Çoğu kişi için bu kolay değildir ama nabza göre şerbet vererek duygularınızı ifade etmek faydalı olur, inat etmek yerine yumuşak başlı olmak faydalı olacaktır.

Koruyucu Ebeveyn Olmak

Her şeyinizi paylaşmayın

Bazı zamanlar da özel hayatınız kendinize ait olsun, her şeyi paylaşmak konuşmak her zaman olumlu bir sonuç vermez, Siz bir yetişkinsiniz ve mahremiyet hakkına sahipsiniz. Eğer onlara söylemek istemiyorsanız, aile üyelerinizin flört hayatınızda veya sosyal ilişkilerinizde hiçbir işi yoktur. Sadece gerçekten evlilik olursa bunu tercih edin. Ayrıca, seçimin kötü olduğu ortaya çıkarsa, bununla kendi başınıza baş etmeyi öğreneceksiniz. Bu, kendinize güvenen, güçlü ve bağımsız bir birey olmanıza yardımcı olacaktır.

Koruyucu Ebeveyn Olmak

Kendi sınırlarınızı çizmeyi unutmayın

Ailenizin hayatınıza ve mahremiyetinize karıştığını hissediyorsanız, onlara bunun çok fazla olduğunu söylemekten utanılacak bir şey yok. Annen baban yaptığın şeyden hoşlanmıyor mu? Önce düşün empati yap daha sonra gerçekten onları dinleyerek ya da kendi kararın üzerinde edin, her şeyden önce güvenin ve kendinize hata yapmanın normal olduğunu söyleyin ve hata yapsanız bile bazı zamanlar sizin kararınızın doğru olduğunu ailenizin göreceğini güçlü bir insan olduğunuzu gösterin, onların da size olan güveni artacaktır.

Mutluluğunuz önce gelir ama ailenizi de mutsuz etmeyin çünkü aile her şeydir...

Okuduğunuz yorum yaptığınız için teşekkür ederim, Yorumlarda düşüncelerinizi bana bildirin! Aşırı koruyucu ebeveynlerle deneyiminiz var mı? Bununla ilgili bir tavsiyeniz var mı?

#GeceMuhafızı

03 Kasım, 2023 Cuma 13.27

Koruyucu Ebeveyn Olmak
Cevapla