İyi Ebeveyn Olmanın Temel Kuralları

Blonnd

Henüz baba olmadım evet ama benden oldukça küçük 2 kardeşimin büyüme süreçlerini gördüm ve bununla ilgili yeteri kadar makale okuyup aralarından en önemlilerini süzdüm, şimdi de sizlere aktarmak istiyorum. En önemlisinden başlıyorum.

Mutlu Aile Tablosu

İyi Ebeveyn Olmanın Temel Kuralları

Temel kuralı çocuklarımızın yanında mutlu olmaktır. Bildiğimiz gibi çocuklar oldukça meraklıdır ve etrafındaki her şeyi gözlemlerler. Onlarla birlikteyken stres, tartışmalar, kaba sözler kullandığınızda çocuğun gelişimini olumsuz etkileyip karakterini bu şekilde şekillendirmesine sebep olabiliriz. Günlük hayatımızda hepimiz stres yaşıyoruz tabii ki evet ama çocuklarımızın yanında bunu yansıtmamamız gerekir.

Kaliteli Zaman Geçirin

İyi Ebeveyn Olmanın Temel Kuralları

Birçok ebeveyn çalışıyor ve çocuklarıyla yeterince vakit geçirmediğini düşünüp üzülebilir ama kaliteli zaman geçirmek için daha çok vakit geçirmeniz gerekmez. Çocuklarınızla birlikteyken onların gözünün içine bakın, söylediklerine odaklanın. Çocuğunuz oyun oynarken onu izlemenizden kat kat değerlidir. Söylemek istediğim siz birlikteyken televizyonunuza, telefonunuza odaklanırsanız bu çocuğunuzla vakit geçirdiğiniz anlamına gelmiyor. Hem çocuğunuz da bunun farkında oluyor ve kendine başka eğlence alanları arıyor, ağlıyor veya atlayıp zıplıyor falan :)

Onun oynadığı ve sevdiği oyunları birlikte oynayın, yemek yaparken veya herhangi başka bir şeyle uğraşırken çocuğunuzu da yanınıza alın. Bunu yaparken sürekli onlarla iletişim halinde olun ki odaklanabilsin ve daima ona bakarken gülümseyin, geçiştirici şekilde konuşmayın.

Küçük yaşlarda sanatı sevdirmeye başlayın. Ne yapmak istiyorsa onu yapsın ve siz de destek olun, onun yanında olduğunuzu ve ona güvendiğinizi hissettirin.

Disiplin

İyi Ebeveyn Olmanın Temel Kuralları

Konu ne olursa olsun çocuğunuza şiddet göstermeyin, kaba davranmayın ve bağırmayın. Bu şekilde yetişen çocuklar saldırganlık göstermeye başlar ve bu karakterini şekillendirir. Üzerinizdeki otoritenizi kaybedin demiyorum tabii ki ama yanlış bir şey olduğunu anlamasını sağlamanız ve bu konuda onu eğitmeniz için mimiklerinizi kullanın ama diliniz tatlı olsun. Gerektiğinde ufak cezalar veya ödüller vererek istediğiniz şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu severken şımartmaktan da korkmayın. Çocuğun en mutlu olduğu yer ebeveynlerinin yanı olmalıdır. Mutlu olmasanız bile bunu ona yansıtmayın. Çocuklarınıza açıklayın, sorumluluk verin ve tutarlı olun.

Dinleyin

İyi Ebeveyn Olmanın Temel Kuralları

Çocuğunuz size ne anlatmak istiyorsa onu pür dikkat dinleyin ve yerinde cevaplar verin. O konuşurken saygı gösterin ki aynı şekilde insana olan saygıyı öğrensin ve herkese saygı göstersin.

Unutmayın çocuklarımız bizi örnek alır. Onun yanında insanlarla nasıl konuşuyorsanız, nasıl davranıyorsanız aynı şekilde o da öyle davranır. İdolü sizsiniz. Birlikteyken ani kararlar vermeyin ve düşünerek konuşun.

"Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. " Mustafa Kemal ATATÜRK
İyi Ebeveyn Olmanın Temel Kuralları
2
0
Görüşünü yaz
2Kız Görüşü
0Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

20
  • hiranur_11
    Aynn öyle olmak gerekir
  • mirademiiir
    Çok güzel olmuş emeğine sağlık
YÜKLENİYOR...