#İYİLİĞİSEÇ

Johnson's Baby

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor

Yolda yürürken güneşin bizi takip ettiğini zannederdik küçükken... Şimdi ise; canı canımız, kanı kanımız olan bir insanı içimizde büyütüyoruz. Artık, bu minik insan ''Anne, güneş beni takip ediyor!'' diyecek.

Evladını sahiplenme duygusu bulunan anneliğin getirdiği fedakarlık, gebeliğin ilk günlerinden itibaren ruhunuza işler. Hayaller kurarak gül yüzünü, minicik ayaklarını, pamuk gibi ellerini düşünür; o mis kokusunu hissedercesine iç çekmelerde bulunursunuz. İşte, annelik böyle duygularla başlar ve zorluklar sayesinde sabırlı olmayı yaşayarak öğretir.

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor

Her gebelik haftası mutlaka en az on kere incelenir. ''Tam da beni anlatıyor!'' dediğinizde şöyle diğer haftaya da gözünüz usulca kayar. Yoksa meraktan mı demeliydim? Eğer 9 haftalık bebek nasıl olur, bu dönemde annede ne gibi değişimler yaşanır gibi sorulara cevap arıyorsanız; tecrübeli bir anne olarak sizi, size anlatabilirim.

Minik minik organlar tamamlanmaya başlar

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor

Bu hafta 2 cm olan bebeğiniz, organ gelişiminde önemli bir ilerleme yaşar. Neredeyse bir zeytin kadar ve içeride oldukça meşgul. Ne de olsa büyüme çabasında! Üreme organı gelişmeye başlasa da, bebeğin cinsiyetini öğrenmek için doktorunuza fazla ısrarcı olmayın. Bunun için biraz daha sabırlı olmanız gerekir.

9. gebelik haftası embriyonun fetüs olmaya terfi ettiği zamandır. İlk göz göze gelmenize tanıklık edecek olan gözleri ve göz kapakları bu haftada belirginleşir. Kolları ve bacakları uzayarak dirseklerin oluşmasını sağlar. Siz hissetmeseniz dahi fetüsün hareketliliği artar. El ve ayak parmaklarındaki perdeler kaybolup okula giderken onar onar saymaya hazır duruma gelir. Tamamlanan ense kısmı sayesinde başını dik tutması kolaylaşır. Yani şimdiden herkese kafa tutmayı öğrenir. Ona seslendiğinizde sizi duymasını sağlayan kulaklar belirginleşir. Bazen duymamazlıktan da gelecek, hazır olun!

Anneciğim merak etme! Toparlanıp geliyorum

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor

Tam bir insan görünümünü almaya başladığı bu dönemde tat alma duyuları gelişir. Minicik olan diş köklerindeki oluşum başlar. Dış dünyaya gelmek için sabırsızlanan fetüs, oksijen ihtiyacını kan dolaşımınız sayesinde giderir. Sindirim için gerekli olan bağırsaklar artık uzamaya başlar. Gebelikte 9. hafta içinde pankreas ve safra kesesi oluşur.

Onu tıpış tıpış yürürken görmenize hazırlık yapan kemik ile kıkırdakların da gelişimi devam eder. Ciğer, beyin, böbrek ve kalp gelişimine devam ederken; burun ucu anne öpücüğü için hazırdır ve kalp kapakları da buna eşlik eder.

Bebeğim senden çok etkilendim

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor

9 haftalık gebelikte hızlı bir gelişim gösteren fetüs, sizi de oldukça etkiler. Bulantılar henüz geçmese de ilk trimesterden sonra azalma ve kaybolma görüleceğini unutmayın. Birazcık sabır! Acıkmanıza rağmen yemek yemeyi reddettiğiniz bu dönemde yağlı yemeklerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Bunları tüketmeniz mide bulantılarının artmasına sebep olur. Parfüm ve yemek kokusuna karşı aşırı hassasiyetinizle abarttığınızı düşünseniz de bu geçici bir durumdur. Gebelik başlamadan önce tiksinmediğiniz bir yiyeceği bu dönemde geri çevirdiğinize inanamazsınız. Sık sık idrara çıkmaktan bıkkınlık gelse de bebeğiniz için katlanın!

Duygular renk değiştiriyor

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor

Hamilelikte 9. hafta ile beraber karnınız artık belirgindir. Kıyafet seçiminde dar olanları tercih etmemelisiniz. Bebeğin gelişimini engellemeyen rahat modeller giyilmeli. Topuklu ayakkabılar doğumdan sonra düşünülmeli. Saç boyatma da ertelenmesi gereken bir işlemdir. Endişelenmeyin, yeniden bunları yapabileceksiniz. Duygusal açıdan en yoğun günlerin yaşandığı hamilelik döneminde, en basit durumlar bile abartılır. Belki eşiniz size uzak bir mesafeden seslenmiştir.

Neden bana bağırdın triplerine girmeniz bile mümkün. Hatta yolda gördüğünüz küçük bir çocuğun kaybolduğunu zannederek arama kurtarma çalışmaları başlatmanız bu dönemi en iyi şekilde özetler. Eşinizin ve çevrenizdekilerin sizi anlayışla karşılayacağından emin olabilirsiniz.

Yürüyüş ve egzersizle gebelik rahat geçsin

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor

Bebek gelişiminde sağlıklı bir şekilde alınan kilolar önemlidir. Gebeliğiniz boyunca midenizi yanlış gıdalarla doldurmak, hareket kısıtlılığına yol açar. Ayrıca 9 haftalık bebek gelişimi süresinde ve ilerleyen aylarda asla ağır diyet yapmayın. Bu dönemde kimse sizden fit olmanızı istemez. Diyet yapmak sizinle beraber bebeğinizin de vitamin ve mineral kaybına yol açar.

Bu dönemde sağlıklı kalmak için yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bunları uygulamanız doğumun rahat geçmesini ve bel ağrılarınızı azaltmayı sağlar. Bu dönemde zorlayıcı olmayan pilates hareketleri tercih edilebilir. Yürüyüş yapmak ise en kolay ve oksijeni bol egzersizdir.

Anne-bebek iş birliği

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor

Gebelikte 9. hafta bebeğin bütün sistemlerinin hızlıca tamamlanmaya başladığı bir dönem olarak meşhurdur. Bebek içeride kıpır kıpır olurken annede mide yanması, baş ağrısı ve bulantı gibi şikayetler başlar. Doğuma kadar birçok süreçten geçen anne ile bebek her zaman omuz omuza hayatı yaşar.

Peki, siz 9. haftada kendinizde hangi değişiklikleri gördünüz?

Nelerden şikayet etmiştiniz?

Bizimle paylaşır mısınız?

9 Haftalık Gebelik: İşler Ciddileşmeye Başlıyor
10
1
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Roselove1
  Çok güzel bir şey anne olmak ama tabi 9 ay karnında taşımakda doğurmakta zorlukları var fakat çok çok güzel gerçekten
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Ne güzel deneyimlerdir. Allah isteyen herkese nasip etsin inşallah.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Pan_Zehir
  Gebelik hem zor hem de zevkli eğlenceli bir süreç olsa gerek.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

80
 • Allah herkese annelik duygusunu yaşatır inşallah
 • kesşovu
  Oyy karnımda bebiş ni var kuzum yerim seni
 • dragon_gril009
  Herhalde guzel bir duygudur.
 • Oguzeli
  Benim alakam yok bu islerle
 • Allah bağışlasın
 • Jessicaxxx
  Hayırlı sorunsuz bir hamilelik için amin...
 • bad_girl_rockci
  Hamilelik zor olsa da annelik güzeldir 💕
 • Hamilelik zor bişidir ya.

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...