33 Haftalık Gebelik: Sevimli Miniğin Teşrif Etmesine Az Kaldı

şeyma3210

33 haftalık gebelik ardından bebeğin doğum aşamasına doğru geldin. Artık son dönemlere girdin. Bebeğinle geçireceğin zamanı hayal etmeye çoktan başlamıştın zaten. Ne olacağını mı merak ediyorsun? Tabii ki bebeğin bütün gün huzur içinde oynarken ve eğlenirken gecenin üçünde uykunun en tatlı yerinde ağlayarak seni uyandırmayı planlayacak.

Bebeğin altından gelen sesin gaz olmadığını fark ettiğin o an ağlamaklı olacaksın. Ama dünyalar güzeli bir bebeğe sahip olmak bunların hepsine değer. Bu nedenle hayatında sana sıkıntı veren ufak tefek bazı şeyleri sallaman gerekir.

Mesela bebeğin beşiğini!

hamileyim gif
hamileyim gif

33 hafta gebelik döneminde nelere dikkat etmelisin, nasıl beslenmelisin, vücudunda meydana gelen değişiklikler neler? Bu konulardaki her türlü ayrıntıyı kendi deneyimlerim ve araştırmalarımdan yola çıkarak bu yazıda derledim.

33 haftalık gebelik: Bebeğin durumu nasıl?

33 haftalık gebelik
33 haftalık gebelik

33 haftalık hamilelik döneminde artık bebeğin en az senin kadar kilo alır. Sevimli bebeğinin kilosu bu haftada 1800 gram, boyu ise 43 santimetreye ulaşır. Bu hafta içerisinde bebekte şu değişiklikler de meydana gelir:

- Bu hafta bebeğinin kilosu ortalama 225 gram artar. Son güne kadar bebeğin kilosu hemen hemen 2 katına çıkabilir.

- Bu haftada bebeğin içinde olan sıvının en yoğun olduğu dönemdesin. Bu nedenle içeride yer kalmadığı için dürtüklemeler ve tekmelemeler seni daha çok rahatsız edebilir. Çünkü darbeye tampon oluşturacak bölge çok daraldı ve bebeğin çok daha iri bir hale geldi.

- Bu haftada da bebeğinin bağışıklık sisteminde bazı gelişmeler yaşanır. Bu dönemde antikorların bebeğe geçer.

- Sevimli bebeğin ciğerleri de bu hafta artık tamamıyla gelişir.

Bebeğin hareketleri ne durumda?

33 Haftalık Gebelik: Sevimli Miniğin Teşrif Etmesine Az Kaldı

33. hafta gebelik dönemine girdiğin bu sıralarda artık sevimli bebeğinin hareket içerisinde olduğu ya da dinlendiği zamanlar daha belirgin olur. Ayrıca bebeğin hareketlerinde şu gelişmeler meydana gelir:

- Bazı bebekler daha fazla hareket eder ya da dinlenir. Bu nedenle çok ciddi bir yavaşlama veya durmanın olmaması halinde hareketlerde azalmalar normaldir.

- Bebeğin hareketleri konusunda endişeliysen en son ne zaman hareketi hissettiğini, hareketler arasındaki zamanı, bir saatte kaç defa hareketi hissettiğini yazarak doktorla paylaşmalısın.

Rahimde hareketlilik olabilir!

33 Haftalık Gebelik: Sevimli Miniğin Teşrif Etmesine Az Kaldı

Gebeliğin 33 haftası geride kaldı. Bu dönem içerisinde rahmin açılması durumu olabilir. Bu açıklık doğumdan saatler, günler ya da haftalar önce olabilir. Hiç açılmayabilir de. 33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler neler, sıralıyorum:

- Bu açılma esnasında vajinada çok ağır ve bıçak saplanmasına benzer bir ağrı hissedilebilir. Ama bu illa da doğum başlıyor demek değildir. Bu bebeğe de sana da zarar vermez.

- Bu son dönemlerde vajinadaki ağrılar karşısında genellikle endişelenmen gerekmez. Çok aşırı bir rahatsızlık varsa doktora danışmalısın.

- Ayrıca bu haftada artık rahimde kasılmalar olabilir. Bu doğal. Kramp giriyorsa ve beraberinde rahimde kasılmalar oluyorsa bunların sıklığına dikkat et. 5 dakika aralıklı olarak bu ağrılar olursa ve düzenli aralıklar varsa acilen doktora danışmalısın.

Beslenme nasıl olmalı?

33 Haftalık Gebelik: Sevimli Miniğin Teşrif Etmesine Az Kaldı

Bu dönemde artık besin değeri yüksek gıdalar tüketiyor olman gerekir. Kiloda artış oluyor diye yemek yemeyi kesmemelisin ya da öğün atlamamalısın. Gereken kaloriyi alman önemli. Tatlılardan, böreklerden, kekten uzak durmak gerekir. Makarna ve beyaz pirinç tüketmemelisin. Sağlıklı ve besin değerleri yüksek gıdalar sadece sana değil, bebeğinin gelişimine de katkı sağlar.

Gıdalarla ilgili şu ayrıntılara dikkat!

33 Haftalık Gebelik: Sevimli Miniğin Teşrif Etmesine Az Kaldı

- Meyve, sebze, süt ürünleri, tam tahıl içeren ürünler ve protein içeren gıdalar bebek için çok önemlidir.

- Paket içerisinde satılan, katkı maddeli, yağlı, şekerli, mevsiminde olmayan ya da kızartılarak yapılan gıdalardan artık tamamıyla uzaklaşmalısın.

- Dışarıda yemek yememelisin ve hazır gıdalar tüketmemelisin.

- Asit içeren içecekler veya kutu meyve suyu, çay ve kahve gibi ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalısın.

Bu dönemde annede ne gibi değişiklikler olur?

33 Haftalık Gebelik: Sevimli Miniğin Teşrif Etmesine Az Kaldı

Hala kilo alıyorsun. Hatta bu hafta en hızlı kilo aldığın dönem. Fakat bu kiloların büyük çoğunluğu bebeğe gider. Endişelenecek bir şey yok! Bebek midende neredeyse hiç yer bırakmadığı için mide yanmaları yaşanabilir. Bu dönemde üç büyük öğünle beslenmek yerine küçük öğünlerle beslenmek seni rahatlatır.

Gebeliğin 33. haftasındasın, miniğin teşrif etmesine çok yakın bir dönem içerisindesin. Peki, sende bu haftada ne gibi değişiklikler oldu? İlk kez anne olacaksan neler hissediyorsun? Duyguların ve tavsiyelerin bizim için önemli, paylaşır mısın?

33 Haftalık Gebelik: Sevimli Miniğin Teşrif Etmesine Az Kaldı
1
2
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

12
 • uuumıhteşem

  Evli değilim olsam kocami hamile bıraktiririm hahahaha

 • Gizli Üye

  Umarım sağlıklı ve vatana millete hayırlı bir birey olur.

 • kaşıklıvoyvada

  Ne zaman doguruyon kız

  Katılmıyorum 1 Kişi
YÜKLENİYOR...