Pazarlık Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Alışveriş

Kadınların hangi psikolojide olursa olsun vazgeçemedikleri alışveriş tutkusu, zaman zaman evde tartışma konusu olsa da taviz vermeyecekleri alışkanlıklardan.

Erkeklerin, yakın zamanda eşlerinin ya da sevgililerinin yaptıkları alışverişten haz almaları pek olası gözükmese de, akşam evde izlenecek futbol maçı ve akabindeki futbol yorumları, tüm günün sıkıntısını üzerlerinden atmaya yeterli olacaktır.

Erkekler alışveriş konusunda kadınlara oranla daha tutarlı olmaları, alacakları kıyafet ya da hizmet konusunda net olmaları, acaba onlara alışveriş sırasında avantaj sağlıyor olabilir mi?

Pazarlık

Evet pazarlıktan söz ediyoruz. Yeri ve zamanı iyi ayarlandığında daha az ödeyerek ya da ödediğiniz ile daha fazlasına sahip olmanıza imkan sağlayan pazarlık.

Peki alışverişte pazarlık için kriterler nelerdir?

*Yer-zaman ilişkisi

Bunu birkaç örnek ile detaylandıralım. Mesela yaz ayındasınız ve klima alacaksınız. Hava malum çok sıcak, artık klima almak şart oldu diyorsunuz, ürünü seçip beğeniyorsunuz, sıra fiyat konusuna geldi ancak pazarlık konusunda istediğinizi alamıyorsunuz, belkide satıcı pazarlığa hiç yanaşmıyor.

Ya da yazın tatile çıkacaksınız otel konusunda pazarlık yapmanız yine çok fazla mümkün olmuyor. Çünkü talebin yüksek olduğu dönemde satıcı aynı paraya ya da daha fazlasına verebileceği ürünü ya da hizmeti size daha ucuza vermek istemiyor. Ülkenin farklı şehirlerinde şubesi olan marketlerden yapılan alışverişlerin kasalarında pazarlık talep edemezsiniz. O nedenle pazarlık şansınızı yüksek olduğu yerleri ve zamanı iyi belirlemek lazım.

*Satıcıya göre

Mağazaya girişinizden itibaren satıcı ile olan iletişiminiz, pazarlık yapma konusunda size her zaman avantaj sağlar. Bu kimi zaman beyefendi, hanım efendi şeklinde kimi zaman abi, abla şeklinde de olabilir. Önemli olan pozitif enerjiyi karşı tarafa aktarmaktır. Tabi muhatap olduğunuz kişi fiyat konusuna karar verebilme yetkisine sahip olan birisi olmalıdır "Öyle değil mi güzel abijimmm" :)

*Alışveriş tutarına göre

Eğer alışverişinizin büyük bir bölümünü ya da hepsini aynı mağazadan yapacaksanız, satıcıya pazarlık yapma istediğinizi önceden belirtmeniz size alışveriş sonrası kasaya geldiğinizde avantaj sağlayan bir diğer yoldur. Ayrıca yapmış/yapacak olduğunuz alışverişin nakit ödeyeceğinizi hissettirmeniz yine pazarlık yapmada size avantaj sağlayacaktır.

*Ürün/hizmet tipine göre

Bazı ürün ve hizmet gruplarında pazarlık yapmak geleneksel iken bazılarında pek mümkün değildir.

Mesela kurban bayramında satın alınan büyükbaş bir hayvan için mümkünken, bir benzin istasyonundan alınan yakıt için pek mümkün olmadığı gibi garipte karşılanabilir :) Bunlar uç örnekler olsada bu durumu sorgulamanız cebinize her zaman + yönde tasarruf sağlayacaktır.

Dış görünüşünüz ve konuşmanız çok önemli

Benim pazarlık konusunda gözlemlediğim en büyük deneyim satıcının sizin kılık, kıyafet, konuşma tarzı gibi kriterlere göre değerlendirmesi. Bunu biraz açmak gerekirse, pazarlık yapabilme olasılığınızın olduğu bir mağazaya oldukça şık ve modern kıyafetlerle girdiğinizi düşünün; aldığınız ürünün sayısı fark etmeksizin satıcı size pazarlık konusunda çok fazla şans tanımayacaktır. Ya da sizin pazarlık yapıp indirim aldığınız hissi vermek için bir takım konuşmalar yapacak durumu geçiştirecektir. Ancak aynı mağazaya daha standart, orta direk bir kişi girdiğinde fiyatın makul derecelere alınması satıcı tarafından kabul görecektir.

Son olarak, beğendiğiniz ürünü alma konusunda istekli olduğunuzu, satıcıya çok fazla belli etmemeniz olsa da olur olmasa da olur havalarında takılmanız size pazarlık konusunda avantaj sağlayan önemli faktörlerdendir.

İyi Alışverişler...


0|0
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

 • Esnafım
  Gelen müşterinin pazarlık yapacağını bildiğim için fiyatı yüksek tutarım

  0|1
  0|0
  • Müşteride zaten fiyatı yüksekten açtığınız için pazarlık ediyor :) ama piyasayı aşağı yukarı biliyorsa ters tepebilir. Yinede dürüst paylaşımın içn teşekkürler

  • Müşteri kurnazdır
   Ne kadar ucuz söylersen o kadar indirmeye çalışır
   Yani bedava versen üstüne para ister
   Hayatımızı harcadık bu işe

Yükleniyor...