Deniyor 2 ay

Yaz Bitmeden Mutlaka Yapalım: Somon Buğulama🐟🔪

YourName333 s

Yaz bitmeden, taze domateslerin soyu henüz tükenmemişken mutlaka bu tarifi deneyin. Hem normalde yediğimiz mısır unuyla fırınlaması, kızartması yahut tavada yapılışından da çok farklı bir lezzette oluyor. Birkaç keredir taze denk geliyordu ama bu kez dondurulmuş aldım somonu ve epey uyguna da geldi. 500 gramlık dondurulmuş ve dilimlenmiş somonu güncel fiyatıyla 36.90'a alıyorum BİM'den. Farklı marketlerde farklı fiyatlar da olabilir. Tazesi maalesef epey pahalı şu an.

Malzemeler :

  • 150-200 gram Somon dilimi.
  • 1 adet kırmızı taze biber.
  • 1 adet yeşil taze köy biberi.
  • 2 orta boy ya da 1 büyük boy domates.
  • Tuz, karabiber.
  • Bir tutam maydanoz.
  • 4 yemek kaşığı bitkisel yağ.

Yapılışı :

Biberlerimizi çok ufak olmayacak şekilde doğrayalım öncelikle. Sonrasında domateslerimizin kabuklarını soyup rondadan 5 saniyeliğine geçirelim, tuz ekleyelim. Dondurulmuş somon dilimlerini de yarım saatliğine dışarı çıkarttığımızda oda sıcaklığında buzları eriyecektir bu sıcaklıkta.

Yaz Bitmeden Mutlaka Yapalım: Somon Buğulama🐟🔪

İki adet, yaklaşık 150-170 gram kadar somon kullandım ben.

Sonrasında yağı tavaya ekleyip, biberleri soteledim. Biberlerin rengi değişmeye başlayınca da domatesleri tamamen ekledim tavaya ve somon dilimlerini öylece aldım.

Yaz Bitmeden Mutlaka Yapalım: Somon Buğulama🐟🔪

Domateslerin ardına hemen ekleyin balıkları ve tuz ekleyin. İkisinin de pişme süresi çok yakın çünkü. Domatesleri ve balıkları ekleyince ara ara tuzunu kontrol edelim ve kapağını kapatalım. 5 dakika kapağı kapalı kalan tavamızın kapağını açıp 5 dakika kadar da açık pişirirsek tam kıvamında pişmiş olacaklar.

Yaz Bitmeden Mutlaka Yapalım: Somon Buğulama🐟🔪

Aşağı yukarı görüntüdeki haline gelince maydanoz ekleyerek servis yapabilirsiniz. Bu buğulama yöntemine soğan ve patates de eklenir normalde, ama öyle çok sulu olduğu için ben böyle yapıyorum ve seviyorum. Sizler elbette tarifi kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Bu yemek : domates (2 lira), balık (12 lira), yağ (2-3 lira) dolayında ve toplamda yaklaşık olarak 15 liraya maal olan bir yemektir. Hem de içerisinde sağlıklı olmayan bir şey yoktur. Şiddetle öneririm ^^

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Yaz Bitmeden Mutlaka Yapalım: Somon Buğulama🐟🔪
17 Görüş