Yaz Günlerinin Kurtarıcı Lezzeti : Soğuk Demleme Kahve (Nam-ı Diğer : Cold Brew)

YourName333 s

Aslında '' soğuk kahve '' denilince bin bir çeşit şey geliyor akıllara. En sık da bir granül kahvenin suda eritilip, soğutulup bardakta içilmesi geliyor. Ama açıkçası '' cold brew '' kavramı bundan biraz farklı. Şimdi naçizane onu biraz izah edeceğim...

Cold Brew, kelime kökeni olarak '' soğuk demlemek '' demektir. Akla şu geliyor : Bir kahve, soğuk demlenebilir mi? Valla demleniyormuş :)))

Soğuk yahut oda sıcaklığındaki bir suya soğuk kahve konur ve o kahve belirli bir saat demlemeye bırakılırsa, soğuk demleme işlemi gerçekleşiyor.

Peki soğuk kahvenin sıcak kahveden farkı nedir?

Sıcak demlenen kahve bilindiği üzere filtre kahvedir. Diğer sıcak yapılanlar pişirme yöntemleridir, yahut sıcak suda eritip içme yöntemleri de denebilir. Sıcak suya oranlı olarak filtre kahve eklersek, yaklaşık 4-5 dakika aralığında demlenecektir. Chemex, v60, french press ve filtre kahve makinası demleme yöntemleridir. Bu sıcak kahve demlemesinde kahvenin yağı çıkar, tortusu da farklı olur. Ama soğuk demlemede yağı çok çıkmaz, çok erimez ve tortu çok daha fazla olur (en azından deneyimlerime göre). En önemli fark ise soğuk demleme daha '' tok '' bir lezzete sahiptir ve daha fazla kafein içerir. Uzmanlar, soğuk kahvenin neredeyse sıcak demlemeye göre 2 kat daha fazla kafein içerdiğini söylüyor. Deneyimlerime göre '' kesinlikle '' daha fazla kafein içeriyor, onu fark ediyorum ama ne kadar fazladır bilemem.

Şimdi tarifimize geçelim.

Malzemeler :

  • 1 litre su.
  • 6 tatlı kaşığı '' silme '' filtre kahve yahut yaklaşık 50-70 gram bandında damağınıza göre kahve.
  • 1 cam şişe, varsa karaf en uygunu.

Yapılışı : Oda sıcaklığındaki yahut nispeten soğuk suyu şişenize alın. Sonra kahvenizi şişeye aktarın. Ben aşağı yukarı 6 kaşık silme olarak kahve kullanıyorum ve kullandığım kahve Anisah Romoe&Blend + Moloko filtre kahve. Kahve harmanı damağıma daha güzel geliyor, romoe çok hafif, moloko az serttir zaten, kullananlar bilir. Bu kahveler sert kahve olmamasından ötürü aslında oranımı 7-8-9 kaşığa dahi çıkartabilirim. Sert olursa da su ile seyreltebilirim ama kahve açık ve çok aromasız olursa, buna çözüm yoktur. '' Çok koyun ama az koymayın '' demeye getiriyorum.

Süzülerek yayılacak suya.
Süzülerek yayılacak suya.

Sonrasında da kapağını kapatıp en az 12 saat buzdolabında demlenmeye bırakın. 12-20 saat dolaylarında demlenen kahveyi bir filtre yardımıyla süzün ve buz ekleyerek için.

Tavşan kanı ? Belki.
Tavşan kanı ? Belki.

Tadım olarak alt nota isteyen, bir minik kabuk tarçın vs ekleyebilir, ben çok tercih etmiyorum. Kullandığınız kahvenin alt notasında artık çikolata mı, kırmızı meyve mi, neler varsa damağınıza gelecektir ama sıcak kahveden daha eser miktarda gelecektir bence. Tat olarak daha doygun, daha tok bir dokunuşu var. Filtre kahveyi seven mutlaka denemelidir.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun ^^

Tadı sert gelen seyreltmeyi unutmasın ^^
Tadı sert gelen seyreltmeyi unutmasın ^^
Yaz Günlerinin Kurtarıcı Lezzeti : Soğuk Demleme Kahve (Nam-ı Diğer : Cold Brew)
29 Görüş