Deniyor

Yaz günlerinin aranılan soğuk içeceği : Ev Yapımı Soğuk Çay

YourName333 s

Soğuk çayı çok uzun yıllardır tüketirim, ilk çıktığından beridir de fuse tea ve lipton'u daima beğendim ama en iyi markaların bile maalesef içerisinde tatlandırıcı olarak kullanılan kimyasallar var. Kiminde aspartam, kiminde kimyasal tatlandırıcı yahut şuruplar mevcut. Bilhassa aspartam'ı internetten araştırabilirsiniz, eve asla sokulmaması gereken bir üründür ve yıllardır uludağ şekersiz ve şekersiz kola ürünlerinde kullanılmakta. Durum da bu olunca '' neden evde soğuk çay yapmıyoruz ki ?'' dedim kendi kendime. Gerçekten hem leziz, hem de maliyeti çok düşük soğuk çayları evde yapabiliriz. Benim bu üründe kullandığım hem sıktığım 1 adet limon, hem de içerisine aromatik yapısından ötürü dilimlediğim 1 adet limon var. Bugünün limon fiyatları kilosunda 20+ tl olunca pazarda bile, siz 1 tane ile yetinebilirsiniz. Zaten dilimlediğim limon da doğraması ve öylece tüketilmesi uygun bir limondu, görsellerde göreceksiniz.

Malzemeler :

  • 1 litre su.
  • En az 1 su bardağı çay demi. (bargamot yahut celen çay eklentili olmalı mutlaka)
  • Tercihe göre yarım bardak yahut tam bir su bardağı şeker.
  • 4-5 adet yenibahar.
  • 1 adet kabuk tarçın.
  • 4-5 adet karanfil.
  • 2 adet limon.
Yaz günlerinin aranılan soğuk içeceği : Ev Yapımı Soğuk Çay

Yapılışı : Çay demini, mümkünse dediğim üzere bergamotlu yahut celen çaylarla aromatik olanlar olmalı, ısıtalım. Isınmış deme şekeri, 1 adet limon suyunu ekleyelim. Sonrasında karıştırırken onlar erirken içerisinde baharatları da ekleyip, sonrasında da soğuk suyu 1 litreyi tamamlayacak şekilde şişemize ekleyelim. İçerisine son olarak keyfinize göre dilimlediğiniz limonları ekleyebilirsiniz. Ben az kalın kabuklu bir limon seçtim ki, demlendikten sonra yenilebilir olması güzel oluyor.

Bu tarifin tamamı benim zaman içerisinde denemem ve bu şekilde karar kılmamla oluştu. Siz farklı şeyler ekleyebilir yahut çıkartabilirsiniz. Şekeri de az koydum, evimizde şeker hastası var, seyrelse de yine de şeker sorun olabiliyor. Siz dilerseniz bir tam bardak koyabilirsiniz ve o hazır alınanlara çok daha yakın bir lezzet elde edebilirsiniz. Baharatların bu çaydaki haline ise bayılacaksınız.

Bu karışımı en az 12 saat buz dolabında demlenmeye bırakarak, ertesi gün keyfinize göre su ekleyip seyrelterek de tüketebilirsiniz, buz koymayı da unutmayın ^^

Deneyeceklere afiyet şeker olsun.

Her şey yenilebilir ^^
Her şey yenilebilir ^^

Küçük bir dipnot : 1 litreden çok bardak servis çıkartmak isteyen, kesinlikle çay demini ve şekeri arttırarak neredeyse 2 litrelik içecek de çıkartabilir, aklınızda bulunsun.

Yaz günlerinin aranılan soğuk içeceği : Ev Yapımı Soğuk Çay
29 Görüş