Feminizmin Tutarsızlığı

FEMİNİZMİN TUTARSIZLIĞIKadınlarda her daim aşağılık duyguları hakim gelir. Çoğu kadın, toplumun her şeyi erkeğe mübah gördüğünü ama devamlı kadınlara engeller çıkardığını düşünür. Hem erkeklerin sosyal yaşantıdaki her yönden avantajlı durumu -hele de bizim toplumumuzda-, hem bedensel olarak kuvveti, hemde biyolojik sebeplerden ötürü kendisinin tam tersi bir şekilde acıdan uzak bir yaşam geçirmesi erkeğe karşı hissedilen aşağılık duygularını pekiştirir.

Kadının adet görmesi,bakireliğin kaybı, cinsel birleşmede edilgen durumu, hamilelik ve doğum sancıları, akabinde vücudundaki bir canlıdan kopma süreci, ve menopoz onun yaratılış olarakta acı çekmeye meyyal olduğunu, yani onda melankolinin ağır bastığını düşündürtüp, ona güçsüzlük ve eziklik atfetmemize sebep olur. Duygusallık ve gözyaşı daima kadınla özdeştirilir misal.

Erkek ve kadın arasındaki uçurum bu kadar barizken,erkeğin bir şeyleri daha kolay elde edebilmesi söz konusuyken bir kadının başarılı olması için kendine biçilen tüm rollerden sıyrılıp, üstünlüğü kabul edilmesi gereken bir varlık olan erkeklere mi benzetmesi gerekir kendini?

Erkeklerin üstün olması niye kabul edilmesi gereken bir şey peki? Şöyle ki erkeklerin üstün olduğunu feministler kadar vurgulayan kimseler yoktur. Eğer üstünlük feministlerin kadınlara kazandırmaya çalıştırdığı entelektüelite,kariyer, güç,para vs ise erkeklerin üstünlüğü kabul edilmesi gerekilen bir şey olup çıkar karşımıza.Yok eğer bunlar üstünlük değilse siz neyin davasındasınız hala? Yok eğer üstünlük olduğunu kabul ediyorsanız misal kadınlarında en az erkekler kadar zeki olduğunu savunuyorsanız tarihteki liderler, yazarlar, düşünürler, müzisyenler, bilim insanları vs gibi insanlığa faydası dokunmuş,ürün verebilmiş kişilere bakmak yeterli olur. Kadınların erkeklere nazaran başarıszlıklarını ataerkil toplum yapısı ve yetiştirilme tarzına bağlıyorsanız niye şu 21. yüzyılda kadınlara sınırsız özgürlük verilmesine karşın erkekler kadar büyük bir başarı ve atılım gösterilemiyor?

Kadın, ağlamamak, duygularını bir kenara bırakmak, her daim başını dik tutmak, hatta belkide evlenmeyip bir erkeğin himayesi altına girmeyi reddedip, doğurmamaya kadar vardırmalı mı bu direnişi? Kendi cinsiyetine ve doğasına ait tüm bu özellikleri tanımamazlıktan gelip, erkeğin bedenine ve yaşamına özenip bir kadın olarak erkeklerin hayatını yaşama işleminin "feminizm" diye tanımlanması eşine çok az rastlayacağımız türden bir ironi değil mi sizcede?

Sen kalk kadınların erkeklere olan eşitliğini savun. Sonrada tüm dişi niteliklerinden tiksinip, giyiminden konuşmana, karakterinden düşünüş tarzına, eğitiminden zevklerine her şeyini erkek egemen dünyaya uydur. Asıl aşağılamak kadınların erkeklerle eşit olduğunu göstermek için dişiliklerini yok saymak ve bunu iğrenilecek bir şeymiş gibi algılamak değil midir?

Ha birde çocukta yaparım kariyerde kafasındaki ablalar var ki onların benim kastettiğim konuya uyanmış olup falso vermemek için dişiliği benimsediklerini düşünüyorum. Eğer sen erkeklerin karşısında bir kadın olarak kendini 'rakip' görebiliyorsan zaten dişiliğini kaybetmişsindir demektir.


1|2
2335

En İyi Erkek Görüşü

 • Ne tutarsız, ne de saçma bir psikoloji.

  Eğer konu sadece fiziksel durumla alakalı ise, daha zayıf, kısa boylu vs. erkekler de o zaman bir tür üçüncü cinsiyet olmalı?

  Modern toplum yapısında "kimin gücü kime yeterse" mantığı terk edilmeli bence.

  Feminizm insan haklarının bir parçasıdır.

  Feministler reklamlarda kadınların yemek yapan, temizlik yapan ve ayrıca satılık bir meta olarak gösterilmesine karşılar, tecavüze uğradığında bile hukuksal mücadele sürecinde ezilmelerine, ne devletin ne de toplumun kadınlara sahip çıkmamasından nefret ediyorlar.

  Burada tutarsızlık diye ortaya attıklarınız bence safsatadan ibaret.

  5|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • peki senin herkesin yaradılışa inandığını varsayıp tespitlerini ona göre yapman neyin ironisi? feministlerin tutarsızlığını tartışırken bile yaradılışı gerçekmiş gibi kabul edip bunun üzüerinden bir şeyler sunman bir yandan akılcı bir yanda doğmatik olman mesela sence de tezat değil mi?
  onun haricinde kadının ya da erkeğin avantajlı olması elbette yaşadıkları yerle ilgilidir. dünya eril acımasız ve kadın elbette burada eril role öykünecek. mesela son zamanlarda maskülen kıyafetler ayakkabılar vs çok moda bunun elbette bir sebebi var. bu erkeğe özenmek değil bu kadının çalışma şartlarının
  bir yansıması. sürekli ayakta bir yerden bir yere koşturam iş hayatında aktif olan kadın daha rarah kıyafetler tercih ediyor diyelim bunun erkek kıyafetine benzemesi kadının erkeleştiği anlamına gelmez. erkeksi role yakınlaştığı anlamına gelir. roller ve cinsiyetleri karıştırmamak lazım. rolleri belirleyen toplum çevre ve yaşam şartlardır. çocuk doğurmak mesela kadını iş hayatından alıkoyup onu geri plana itecekse elbette tercih etmeyebilir. çocuk doğurmak ona verilen bir rol sonuçta. değişen toplum yapısıyla beraber o rolden sıyrılabilir. biraz dar bakmışsınız açıkçası.

  4|2
  3|2

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 34

 • Öncelikle 21. yy daki kadınlara verilen sınırsız özgürlüğe rağmen diye başlamışsın bir cümlende. Acaba bulunduğumuz dünyada kadın ne kadar özgürdür? diye sorarsak ve karşımıza çıkan cevaplara göre kadının bırak sınırsızlığı özgür olmadığını anlarsın.
  Sadece toplumsal boyuttan söz edip dini boyuta yazında yer vermemişsin meselenin kökü orda.
  Kadına karşı erkeğin sömürüsü tarihsel süreçte din ve kapitalizmin ortaya çıkışıyla filizlenen bir şeydir.
  Cinselliğin doğurganlığa sebep olduğunu bilmeyen eski uygarlıkları düşündüğümüz zaman birden bire çocuk dünyaya getiren kadın o dönem kutsaldı , bir çok yerde tapılacak değerdeydi? Ne oldu da bu değerini kaybetti? Cinsellik eski insanlarda ayıplanan bir şey değilken ne oldu da cinsellik dediğimizde yüzümüz kızarmaya başladı? Babalık olgusu ne zaman ortaya çıktı? Baba kelimesi yokken aileler kadının etrafında değil miydi? Ve sistem kadına neden bu kadar karşı? Diye bakarsan ve bu sorulara cevap ararsak sistemin temelinde erkek olduğunu , kadın özgürlüğünün başladığı yerde sistemin çökeceğini anlayabilirsin.

  2|0
  0|0
  • -modern kadın her türlü özgürlüğe sahiptir. batı toplumlarındaki kadınları göz önünde bulundurup tekrar düşünmeni öneririm.
   -peki din ne zaman ortaya çıktı? bu soruyu sorabilmemiz için dinin varlığının medeniyete bağlı olarak ortaya çıkması gerekir. ama medeniyetin oluşumunun dine bağlı olarak geliştiğini görüp medeniyetin dine bağlı olduğu sonucuna varabiliriz. şöyle ki edebiyat, mimari, müzik, çeşitli kutlamalar,, hukuk, devlet kısacası uygarlığa ait her ne varsa dinle beraber var oldu. sözlü/yazılı edebiyatın ilk örneklerinde tanrılara övgüler, onları tanıtmaya çalışma, tanrıya ibadet etmek için kutsal mabetler inşa etme, yine tanrıyı tazim sırasında kullanılmak üzere oluşturulan aletlerle müzik yapma, hükümdarın tanrıdan güç aldığını onun yeryüzündeki temsilcisi olduğunu belirten ve tanrının buyruklarını içeren hukuk yasaları vs vs

  • Hepsini Göster
  • kadının erkeği aldatması erkeğin kadın üzerindeki hakimiyetini sarsacağı, dahası gururunu zedeleyeceği için namus en çok kadınlardan soruluyor. erkeklerin kendi çıkarları için kadının namusunu bu denli kontrol etmesinin farkında olmama rağmen bunu doğal ve insancıl buluyorum.
   erkekler zaaflarla tutkularla donatılmış varlıklar nihayetinde. kadının erkek karşısında edilgen durumu malumken kadın kesinlikle erkekten daha çok dikkat etmeli bazı şeylere ve haddini aşmaktan çekinmeli.

   aslında fikirlerimizin fazla uyuştuğu söylenemez. çok zıttız ve ben senin yarınlarında bulunmak istemem. yinede övgün için ve dikkate alıp düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim:)

  • Beni yanlış anladın sanırım. Ben çok eşliliği ya da eski ilkelliğe dönmeyi istemem. Sadece geçmişteki durumlar üzerine konuştum. Bunlar benim savunduğum şeyler değil sadece geçmişte olan şeyler bunu hatırlatmak istedim. Namus kavramı başlı başına bir yazı gerektirir. Duyguları olan beynini kullanabilen insanoğlu için tabiki evlilik kaçınılmazdır. Yalnız günümüzdeki evlilikler ticarete döndüğü için sadece olayın ticari boyutuyla ilgili eleştrilerde bulunabilirim. Görüşlerimiz aslında çok zıt değil. Bu konularla ilgili çok düşünen araştırmaya çalışan biriyim. Karşımda sorgulayabilen birini gördüğümde sevinirim tabiki. Çeşitli konuları da tartışmak isterim. Ben yazılarını zevk alarak okudum. Önemli olan da düşünce ne olursa olsun karşılıklı saygıdır.
   belirtmeden de geçemeyeceğim :) kadının sadece çocuk büyütüp eğitip topluma kazandırması fikri çok mantıklı gelmekle birlikte geleceğin barışçıl nesline sanırım en büyük katkı olur.

 • Feminizm zaten catlaklari olan bir fikir akimi nedeni ise acik en basitinden kadin erkek esitligi derler ama firsat ellerinde oldugu zaman erkegi ezerler ve asagilarlar eger gercek anlamda adaleti saglayabiliyorsalar her turlu destek verririm ama ben insanlara insan oldugu icin deger verririm siyah beyaz cekik kadin erkek diye ayirmam ama otobuste oturuyorsam ve feminizmi savunan birisi de gelip benden yer isterse vermem ( yaslilar haric tabi) neden? Oda insan adalet bunu gerektiriyor :) onda da iki bacak var bende de ondada ayak var bendede ondada benim vucudumdaki organlarin aynisi var ondada iste bu bir ornektu ve milyonlarca yazabilirim iste gercek feminizm bunu gerektirir gercek adalet bunu gerektirir insanlar kendi kanunlarini kendi yazdigi icin hic bir fikir akimi en dogru sekilde uygulanamaz

  0|1
  2|0
 • su soz dogrudur atesıtın allahsızlıgı ucak dusmeye basladıgında femınıstın olayıda kocayı bulana kadardır.. ayrıca su femınıstım dıyenlerın yzude bırı femınızmın ne oldugunu bılmıyor gayelerı ekmek yemek sadece.. ya ata erkıl topluma yaka uyduracaksın ya da ardına dek feminıst olacaksın.. mesela gıdıp copu dokuvereceksın!

  1|1
  1|0
 • Yazdigin seylerin bircoguna katiliyorum. Kadin erkegin rakibi degil erkek kadinin rakibi degil. Kadin ve erkegin fitratlari farkli. Bir kadinin hayatta mutlu olmasinin en onemli faktorlerinden biri disilik duygularini yasamasindan geciyor. Erkeginde mutlu olmasi icin erkeklik duygularini. Cinsellllikten bahsetmiyorm.

  1|0
  0|0
 • "erkeğin bir şeyleri daha kolay elde edebilmesi söz konusuyken"...'den sonrasını okumadım

  4|2
  1|0
 • saçma. feminizm'in her argümanını desteklemiyorum fakat belirtilen şey kadını erkeği eşitlemek değil, fırsat eşitsizliğinin önüne geçmek. modern (?) bir toplum olsak da fırsat eşitsizliğinin önüne geçilmiş değil. tabi bu sadece cinsiyete değil, bir çok faktöre dayanıyor.

  21. yy de kadınların gösterdiği ciddi başarılar var. bir çok nobel alan kadın var. ayrıca 100 yıllık sürede birden o hızı yakalamasını da bekleyemezsin. yeni yazarlar çıkıyor, şairler çıkıyor, bilimadamları çıkıyor. yöneticilik olayında da hala fırsat eşitsizliği devam ediyor.

  1|1
  0|0
 • İyi saçmalamışsın
  Hemde kız halinle
  Yazık

  7|1
  1|2
 • "Eğer sen erkeklerin karşısında bir kadın olarak kendini 'rakip' görebiliyorsan zaten dişiliğini kaybetmişsindir demektir." bu cümleyi bana açiklar misin. Erkeklerin rakibi olmak için erkek mi olmak gerekiyor?

  5|0
  0|1
 • Bu ne yahu?
  Feminizmden anladığın buysa üstü kalsın.
  Sen şimdi feminizmi koca bulana kadar da dersin.

  2|2
  0|0
 • Eleştiri yanlış, feminizm kavramını yanlış anlamışsın.

  Gereksiz bir yazı.

  4|1
  0|0
 • Kadınının günümüzdeki tüm özgürlüğüne (ve hatta avantajlarına) rağmen başarı elde edememesi kesinlikle aptallıktan değil..
  Tembellikten.. Kolaycılıktan..
  Erkeğe gotü dayayıp yan gelip yatmaktan..
  Bir şeyleri "beceriyi kullanarak" değil "kadınlığı kullanarak" elde etmenin çok daha "kolay" oluşundan..

  0|0
  2|0
 • Birazcık bayağı oldu bu yazı galiba. Oturmuş ve destekli savunma mekanizmaları olan bir sisteme kafa tutman da ayrı bir cesaret!!! Görüşlerine katılamadım. Kusuruma bakma.

  2|0
  0|0
 • Fiziksel olarak kesinlikle hiç doğru değil, boyum 1.98 kilom 105 kalıp olarak bana çok yakın olan kadınlar bile var. Psikolojik olarakta kadına bağlı, eğer baskı filan istemiyorsa boşasın adamı uzaklaşsın.

  1|0
  0|0
 • kadınlar genelde tutarsızdır

  0|0
  0|0
 • Gereksiz boş bir yazı olmuş Yarıda kestim..

  1|0
  0|0
 • Bunlari bir kadindan duymak resmen mest etti beni... agzina saglik ne güzel yazmissin... simdi isine gelmedigi icin yazdiklarini dogru kabul etmicek kezbanlar ve onlara yalakalik yapmaya çalışan abazalar gelip yazinin sacma oldugunu soler... ciddiye alma

  0|0
  2|0
 • Ben hep feminist kalacağım, hep bayanları savunacağım, çünkü erkeklerin çoğunun ne mal olduğunu iyi bilirim.

  2|0
  1|2
 • 2 kere okudum birşey anlamadım. O birşey değil akşam akşam egomu tahrip ettin :)

  0|0
  0|0
 • Haaa şimdi o dönemden kalanlar evlenme programlarında koca arıyor gençliklerini tukettiler denyo bir gazeteci hatun vardı

  0|0
  0|0
 • kadınlar bilinçaltı mazoşistlik ten kurtulsalar , feminizm diye bir saplantıları da kalmayacaktır...

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  14

Kızlar Ne Diyor 22

 • Kusura bakma da bir kadin olarak utanmalisin bunlari soyledigin ixin. Feminizmin vajinali ya da penisli ayrimi yapmadan ayrim yapilmamasini soyler. Kadin ve erkegin tek farkinin toplumca bicilmis rollerden ibaret oldugunu savunur buna karsi cikar. Bilimkadini denmiyor da neden bilimadami deniyor acaba bir manasi var mi? Onlarca kadin biliminsani olmasina ragmen bilinmiuor maleseg senin gibj kafalilar yuzunden geride birakilmalari sebebiyle. Git bir utan da gel sen.

  5|2
  0|1
 • Bir kadın olarak bunu nasıl düşünebiliyorsun gerçekten şaşıyorum. Duygusallık, göz yaşı kadında olduğu kadar erkekte de var bunların kadınla özdeşen şeyler olduğunu düşünmüyorum. İnsani duygular ve elbette erkekte de mevcut. Erkek ve kadın arasındaki uçurum demişsin bu uçurumu oluşturan senin gibi düşünenler maalesef. Sen kadınsın şunu yapamazsın! Sen kadınsın otur oturduğun yere! Sen kadınsın pantolon giyemezsin erkekler giyer! Şahsen bir kadın olarak erkeğe benzemeye çalışmıyorum. Ben bir bireyim, kadınım. Toplumda yer alabilmem için erkek gibi davranmama gerek yok. Ve tüm dediklerinin üstüne kadınların daha güçlü olduğu kanaatindeyim yoksa dediğin o tüm kadınsal olaylara dayanmak güç ister.

  5|0
  0|1
 • Kadinlar erkeklere mi benzetiliyor? Sen feminizmden sadece bu dusunceyi cikardiysan dön ve kendine bir bak. Cunku bu kafayla bu kadar yil iyi yasamissin.
  21. yy ve sinirsiz özgürlük mü? Ne yazik ki 21. Yyde bile kadinlara sinirsiz özgürlük verilmedi. Verilmiyor.
  Duygusuzluk ne zamandan beri güçlülük belirtisi oldu? Insanlar bazen daha cok dayanabilmek icin aglar. Kadin da erkek de. Sen ordan burdan duydugun, kisilerin kendi tercihleriyle harmanladigi seyleri birak da bir feminizm neymis ogren bakalim. Ancak kendi cinsinizi yadirgamayi bilirsiniz siz. Böyle devam.

  3|0
  0|2
  • Ha bir de feministlerin sadece kadin olmadigini, erkeklerin de kadin haklarini savundugunu bilmelisin

 • Haberleri gerçek anlamda takip etmeden, feminizmi araştırmadan, oradan buradan duyduğun şeylerle bir yazı yazmaya çalışmışsın ama olmamış. Bir kadın olarak bunları dediğini çin utanmalısın.

  2|3
  1|0
  • Aynen kaş yapayım derken göz çıkartmış genç kadın arkadaşımız.

 • Bence sen bilmedigin seylere dilini fazla uzatma canim. Kimse adet oldugu icin menopoza girdigi icin ya da cocuk dogurdugu icin eziklik hissetmiyor. Ne bos bir insansin sen ya

  3|1
  1|1
 • Yine genellemelerden ibaret bir yazı. İnsanlar kadın erkek olarak değil de birey olarak değerlendirilmeli. Kadınım ve kendim olarak bir şeyleri başarabilirim. Bir de böyle düşün.

  2|0
  0|0
 • Kadın yeni bir dünya yaratıyor. Ve sen hala kadın ezik mi diyorsun. Yazık..

  1|0
  0|0
 • Sacmalardan seçmeler.

  3|0
  1|0
 • Mesele erkek üstünlügü degil iki cinsiyetin de esitligi. Ornegin erkeklerde kadinlarin yapabildigi bazi seyleri yapamiyor. Biz bunu savunuyoruz sadece yani esit olabilmeyi

  0|0
  0|0
 • Aman.
  Sayenizde feminist kalmadi. :D b

  0|0
  0|0
 • Okurken sadece 'bu da neyin kafasıydı 😄' deyip güldüm ve gidiyorum. Feminizmi savunmuyor olman, savunanları aşağılayabileceğin anlamına gelmez!

  2|0
  0|1
 • Süper...

  0|0
  1|0
 • Teşekkürler paylaşım içn.

  0|0
  1|0
 • Türkiye komünizm parayı bulana kadar feminizm kocayı bulana kadar..

  0|0
  4|3
  • vay salak kardeşim.. feminizm nedir daha onu bilmeden gelip özlü söz paylaşıyorsun :D

  • Akıllı kardesim ne demek aydnlat bakalm bizler yanls biliyormusuz demekki yillardr.

  • Güzel söz olmuş, beyin olan anlar bide kominizmin ne oldunu bilen. Ergen beyinler terk...

 • Doğruyu söylemek gerekirse bu yazı iyice araştırılmadan yazılmış bir yazı. Bir kaç dakikamı buna ayırmak canımı acıtmış olsa da sana önerim biraz Feminizm hakkında birşeyler oku. Ondan sonra böyle bir yazı kaleme al.

  2|1
  1|0
  • Isine gelmedi dimi

  • Bana mı işine gelmedi diyorsun? Ben Feminizm konusunda hem okuyan hemde yazan bir insanım. Dolayısıyla konu hakkında az çok bilgi sahibiyim. Belki birşeyler daha öğrenirim diyerek her yazıyı okuyorum ama sonuç bazen hüsran oluyor işte.

 • bence kiminki daha uzunsa o kazansın..

  1|0
  1|0
 • Erkekler çok aptal oluyor. En iyisi onlara büyü yapmak hi hi hi

  0|0
  1|3
 • kafam karşıtı ya :)

  0|0
  0|0
 • Şöyle ki erkeklerin üstün olduğunu feministler kadar vurgulayan kimseler yoktur.
  Tüm cümlelerin yanlış ama hu hepsiini ezer geçer

  2|3
  1|0
 • feminizm kocayı bulana kadar demişler :D

  0|1
  3|0
 • Kızlar Devam
  2
Yükleniyor... ;